Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 sierpnia 2008 r.
19:49
Edytuj ten wpis

Niedrzwica bez wody i jedzenia

0 6 A A

Od wczoraj trzy tysiące mieszkańców Niedrzwicy Dużej nie może korzystać z wodociągów, bo woda jest skażona bakteriami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sanepid zamknął 25 sklepów, barów i piekarnie. Efekt? Wody z kranu pić nie wolno, a butelkowanej nie ma gdzie kupić.

- Przecież tę wodę piłam ja i moje dziecko - Ewelina Wierzchowska jest zszokowana wieścią o skażeniu kranówki. Sanepid pobrał próbki w poniedziałek. Wczoraj były gotowe wyniki: w wodzie są bakterie kałowe.

Ujęcie zamknięto. - Bo mogą tam być też inne bakterie. Wodę trzeba zbadać i zdezynfekować. Teraz nie nadaje się do celów spożywczych - stwierdza Paweł Policzkiewicz, szef lubelskiego sanepidu. Krany zasila już woda z innego ujęcia, ale nadaje się tylko do spłukiwania ubikacji.

- To wielka tragedia - ubolewa Zdzisław Antoń, wójt Niedrzwicy. - To nadzwyczajna sytuacja, do której nie jesteśmy przygotowani. Na razie mamy tylko jeden beczkowóz wypożyczony z Bychawy.

- Dopiero się dowiedziałem o skażeniu - mówi Maciej Szymczyk, dźwigając dwie zgrzewki mineralnej. Miał szczęście, bo zdążył ją kupić zanim sanepid kazał zamknąć sklep.

Od godz. 14 pracownicy sanepidu jeździli od spożywczego do spożywczego, od baru do baru. Zamknęli je do czasu, gdy z kranów popłynie czysta woda. - Mniej dotkliwy byłby zakaz sprzedaży towarów krojonych i ważonych, ale uznaliśmy, że nie można ryzykować, gdy chodzi o ludzkie zdrowie - mówi Policzkiewicz.

- Do sklepu będę musiał jechać 7 km. Dla mnie to nie problem, bo mam samochód. Ale nie wszyscy mają auto - wzdycha Krzysztof Krysa.

- Na razie zdążyłem kupić tylko wodę. Nie wiedziałem, że zamykają też sklepy - mówi pan Grzegorz.

Jak długo to potrwa? - Dopiero w piątek wieczorem dowiemy się, co dalej - przyznaje wójt.

Sklepikarze rozpaczają. - Mam tu owoce, nabiał, wędliny. Część się zepsuje - żali się Anna Masierak, właścicielka spożywczego. Stanęły też dwie piekarnie. - Bo tam do produkcji używa się wody - wyjaśnia Krystyna Bonat z sanepidu.

Sławomir Zygo, prezes Gminnej Spółdzielni musiał błyskawicznie załatwić dwa tysiące bochenków chleba, nie wspominając o bułkach.

- Bo nie mogę ot tak nie zrealizować dostaw - wyjaśnia Zygo. - Dzwoniłem do zaprzyjaźnionych piekarni, żeby przejęli część naszej produkcji. Zaraz dzwonię do drugiej. Ale będę musiał skierować tam swoich ludzi, bo koledzy sami nie narobią chleba za siebie i za nas.

Wczoraj swą pomoc zadeklarowały lubelskie wodociągi. - Możemy wysłać tam swój beczkowóz - zapewnia Tadeusz Fijałka, prezes MPWiK.



Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
żal / 29 sierpnia 2008 o 01:32
0
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się zapewnic mieszkańcom takie warunki zeby jak najmniej odczuli brak wody, bo moim zdaniem to jest nienormalne zeby w upał liczyć szklanki wody które sie wypije dlatego ze w sklepie ciągle brakuje a beczkowóz przyjedzie dopiero rano...A co do szamb popieram i dodam jeszcze ze tyczy się to też miejscowych masarni...
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się z... rozwiń
Avatar
Ekolog / 28 sierpnia 2008 o 10:17
0
Jeżeli prawdą jest że poziom wodonośny został skażony z bezdennych szamb, to jeszcze bardzo długo nie będziecie mieli wody w kranie.
Avatar
mieszkanka N-cy / 28 sierpnia 2008 o 10:14
0
Czy kontynuując temat, Dziennik Wschodni, mógły zająć sie właśnie niedoinformowaniem mieszkańców o zaistniałej sytuacji? Wg mnie jest to skandaliczne, żeby takie informacje otrzymywać drogą pantoflową. Widziałam w Niedrzwicy jedno ogłoszenie, napisane chyba czcionką 13, na które nikt nie zwrócił uwagi. Dlaczego wójt nie zadbał o bezpieczeństwo mieszkańców? Rozumiem brak beczkowozów i ewentualny okres oczekiwania - nie rozumiem nieprzekazania informacji ludziom korzystającym z tej wody.
Avatar
alik / 28 sierpnia 2008 o 09:27
0
Jak szybko potrafi zareagować przedsiębiorca z piekarni który odpowiada za własne interesy a jak niedolny jest wójt który dostaje wielkie pieniądze za dbanie o interesy ogółu mieszkańców
Avatar
kolo / 28 sierpnia 2008 o 09:23
0
Dlaczego wójt nie zadbał o to aby mieszkańcy wczoraj dowiedzieli się o ten niebezpiecznej dla ich zdrowia sytuacji. Nigdzie żadnych ogłoszeń ani komunikatów. Gdzie są beczkowozy z woda zdatną do picia.
Kompletny bezład i brak poczucia odpowiedzialności. Wójt się nie popisał
Avatar
drB / 28 sierpnia 2008 o 07:44
0
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuwa się fetor z wywożonych fekalii . Chłopi wywożą gdzie się da. Najczęściej wylewają zawartość beczkowozów na okoliczne pola i do lasu. Trzeba sprawdzić wszystkich przewoźników szamb z okolicy! Powinni mieć kwity ze zlewni. Bo co robią ze ściekami???????Wypijają?????
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuw... rozwiń
Avatar
żal / 29 sierpnia 2008 o 01:32
0
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się zapewnic mieszkańcom takie warunki zeby jak najmniej odczuli brak wody, bo moim zdaniem to jest nienormalne zeby w upał liczyć szklanki wody które sie wypije dlatego ze w sklepie ciągle brakuje a beczkowóz przyjedzie dopiero rano...A co do szamb popieram i dodam jeszcze ze tyczy się to też miejscowych masarni...
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się z... rozwiń
Avatar
Ekolog / 28 sierpnia 2008 o 10:17
0
Jeżeli prawdą jest że poziom wodonośny został skażony z bezdennych szamb, to jeszcze bardzo długo nie będziecie mieli wody w kranie.
Avatar
mieszkanka N-cy / 28 sierpnia 2008 o 10:14
0
Czy kontynuując temat, Dziennik Wschodni, mógły zająć sie właśnie niedoinformowaniem mieszkańców o zaistniałej sytuacji? Wg mnie jest to skandaliczne, żeby takie informacje otrzymywać drogą pantoflową. Widziałam w Niedrzwicy jedno ogłoszenie, napisane chyba czcionką 13, na które nikt nie zwrócił uwagi. Dlaczego wójt nie zadbał o bezpieczeństwo mieszkańców? Rozumiem brak beczkowozów i ewentualny okres oczekiwania - nie rozumiem nieprzekazania informacji ludziom korzystającym z tej wody.
Avatar
alik / 28 sierpnia 2008 o 09:27
0
Jak szybko potrafi zareagować przedsiębiorca z piekarni który odpowiada za własne interesy a jak niedolny jest wójt który dostaje wielkie pieniądze za dbanie o interesy ogółu mieszkańców
Avatar
kolo / 28 sierpnia 2008 o 09:23
0
Dlaczego wójt nie zadbał o to aby mieszkańcy wczoraj dowiedzieli się o ten niebezpiecznej dla ich zdrowia sytuacji. Nigdzie żadnych ogłoszeń ani komunikatów. Gdzie są beczkowozy z woda zdatną do picia.
Kompletny bezład i brak poczucia odpowiedzialności. Wójt się nie popisał
Avatar
drB / 28 sierpnia 2008 o 07:44
0
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuwa się fetor z wywożonych fekalii . Chłopi wywożą gdzie się da. Najczęściej wylewają zawartość beczkowozów na okoliczne pola i do lasu. Trzeba sprawdzić wszystkich przewoźników szamb z okolicy! Powinni mieć kwity ze zlewni. Bo co robią ze ściekami???????Wypijają?????
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuw... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka?

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka? 3 0

Projektanci pracują nad wyborem optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S12 od obwodnicy Puław do Radomia. W spotkaniach informacyjnych dotyczących tego, którędy wytyczona zostanie nowa trasa, uczestniczą mieszkańcy gminy Puławy oraz lokalne władze.

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym
18 listopada 2018, 9:00

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym 0 1

W niedzielę 18 listopada, wraki wrócą na tor. Tym razem impreza pod nazwą „Wrak Atak Lublin No 15 „Dobra zmiana” odbędzie się nie na Majdanku, lecz w Łuszczowie Pierwszym, trasa na Kijany.

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami
galeria

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami 10 1

– Mój synek był na granicy śmierci. Urodził się w 28. tygodniu. Lekarze m.in. ze względu na problemy neurologiczne dawali mu godzinę życia. To, że przeżył i jest w takiej formie to prawdziwy cud – mówi Andrzej Gródek z Uścimowa, tata Jasia, który urodził się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. – Przyjeżdżałem do szpitala dzień w dzień, przez 83 dni, bo tyle czasu synek musiał spędzić w inkubatorze. To był bardzo trudny czas, ale wiadomo, ze tata musi być wsparciem, tym bardziej, że żona też musiała zostać w szpitalu.

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym
18 listopada 2018, 10:00

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym 1 1

Puławski Park Naukowo-Technologiczny zaprasza w niedzielę 18 listopada w godzinach 10-18 na bezpłatne spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teraz zapraszają wystawców, później będą zachęcać kupujących. Warsztaty Kultury debiutują z targami. Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych mają promować twórczości lubelskich projektantów i kontaktować twórców z klientami. Przed Gwiazdką może się przydać.

Docenieni za twardy protest w Sejmie. Dostaną Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy

Docenieni za twardy protest w Sejmie. Dostaną Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy 0 4

W sobotę Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy otrzymają Adrian Glinka i Jakub Hartwich. Uroczysta gala odbędzie się o godz. 18.30 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Lublin: Ciężarówki nie powinny wjeżdżać na te wąskie uliczki. Pojawili się policjanci
galeria

Lublin: Ciężarówki nie powinny wjeżdżać na te wąskie uliczki. Pojawili się policjanci 23 5

Nie doszła do skutku zapowiadana na dziś blokada objazdu dla kierowców omijających zamknięty odcinek Krochmalnej. Blokadę zapowiadali mieszkańcy ul. Ciepłej, którzy mają dość samochodów za oknami. Kolejny protest zapowiedziany jest na poniedziałkowe popołudnie. Czy wtedy dojdzie do blokady drogi?

Trwałe pamiątki w Chełmie, Krasnymstawie i Dorohusku na 100-lecie odzyskania niepodległości

Trwałe pamiątki w Chełmie, Krasnymstawie i Dorohusku na 100-lecie odzyskania niepodległości 3 1

Materialnymi pamiątkami po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są m.in. nowe pomniki w Chełmie i Dorohusku oraz odnowiona Sekcja Wojenna Cmentarza Parafialnego w Krasnymstawie.

Motor na zakończenie roku gra z Wiślanami Jaśkowice

Motor na zakończenie roku gra z Wiślanami Jaśkowice 2 5

Przed piłkarzami Motoru ostatni w tym roku mecz ligowy. Żółto-biało-niebiescy w Skawinie zagrają z Wiślanami Jaśkowicie (sobota, godz. 13). Nie można zmarnować szansy na zbliżenie się do dwóch najlepszych drużyn, bo Podhale gra u siebie ze Stalą Rzeszów

W szkole w Lublinie miał się odbyć koncert. Według radnego został odwołany przez protest ateistów
film

W szkole w Lublinie miał się odbyć koncert. Według radnego został odwołany przez protest ateistów 23 12

Sprawą odwołanego koncertu w szkole przy ul. Sławinkowskiej w Lublinie zajmą się pracownicy Ratusza. O taką interwencję poprosił przewodniczący klubu radnych PiS.