Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 sierpnia 2008 r.
19:49
Edytuj ten wpis

Niedrzwica bez wody i jedzenia

0 6 A A

Od wczoraj trzy tysiące mieszkańców Niedrzwicy Dużej nie może korzystać z wodociągów, bo woda jest skażona bakteriami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sanepid zamknął 25 sklepów, barów i piekarnie. Efekt? Wody z kranu pić nie wolno, a butelkowanej nie ma gdzie kupić.

- Przecież tę wodę piłam ja i moje dziecko - Ewelina Wierzchowska jest zszokowana wieścią o skażeniu kranówki. Sanepid pobrał próbki w poniedziałek. Wczoraj były gotowe wyniki: w wodzie są bakterie kałowe.

Ujęcie zamknięto. - Bo mogą tam być też inne bakterie. Wodę trzeba zbadać i zdezynfekować. Teraz nie nadaje się do celów spożywczych - stwierdza Paweł Policzkiewicz, szef lubelskiego sanepidu. Krany zasila już woda z innego ujęcia, ale nadaje się tylko do spłukiwania ubikacji.

- To wielka tragedia - ubolewa Zdzisław Antoń, wójt Niedrzwicy. - To nadzwyczajna sytuacja, do której nie jesteśmy przygotowani. Na razie mamy tylko jeden beczkowóz wypożyczony z Bychawy.

- Dopiero się dowiedziałem o skażeniu - mówi Maciej Szymczyk, dźwigając dwie zgrzewki mineralnej. Miał szczęście, bo zdążył ją kupić zanim sanepid kazał zamknąć sklep.

Od godz. 14 pracownicy sanepidu jeździli od spożywczego do spożywczego, od baru do baru. Zamknęli je do czasu, gdy z kranów popłynie czysta woda. - Mniej dotkliwy byłby zakaz sprzedaży towarów krojonych i ważonych, ale uznaliśmy, że nie można ryzykować, gdy chodzi o ludzkie zdrowie - mówi Policzkiewicz.

- Do sklepu będę musiał jechać 7 km. Dla mnie to nie problem, bo mam samochód. Ale nie wszyscy mają auto - wzdycha Krzysztof Krysa.

- Na razie zdążyłem kupić tylko wodę. Nie wiedziałem, że zamykają też sklepy - mówi pan Grzegorz.

Jak długo to potrwa? - Dopiero w piątek wieczorem dowiemy się, co dalej - przyznaje wójt.

Sklepikarze rozpaczają. - Mam tu owoce, nabiał, wędliny. Część się zepsuje - żali się Anna Masierak, właścicielka spożywczego. Stanęły też dwie piekarnie. - Bo tam do produkcji używa się wody - wyjaśnia Krystyna Bonat z sanepidu.

Sławomir Zygo, prezes Gminnej Spółdzielni musiał błyskawicznie załatwić dwa tysiące bochenków chleba, nie wspominając o bułkach.

- Bo nie mogę ot tak nie zrealizować dostaw - wyjaśnia Zygo. - Dzwoniłem do zaprzyjaźnionych piekarni, żeby przejęli część naszej produkcji. Zaraz dzwonię do drugiej. Ale będę musiał skierować tam swoich ludzi, bo koledzy sami nie narobią chleba za siebie i za nas.

Wczoraj swą pomoc zadeklarowały lubelskie wodociągi. - Możemy wysłać tam swój beczkowóz - zapewnia Tadeusz Fijałka, prezes MPWiK.



Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
żal / 29 sierpnia 2008 o 01:32
0
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się zapewnic mieszkańcom takie warunki zeby jak najmniej odczuli brak wody, bo moim zdaniem to jest nienormalne zeby w upał liczyć szklanki wody które sie wypije dlatego ze w sklepie ciągle brakuje a beczkowóz przyjedzie dopiero rano...A co do szamb popieram i dodam jeszcze ze tyczy się to też miejscowych masarni...
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się z... rozwiń
Avatar
Ekolog / 28 sierpnia 2008 o 10:17
0
Jeżeli prawdą jest że poziom wodonośny został skażony z bezdennych szamb, to jeszcze bardzo długo nie będziecie mieli wody w kranie.
Avatar
mieszkanka N-cy / 28 sierpnia 2008 o 10:14
0
Czy kontynuując temat, Dziennik Wschodni, mógły zająć sie właśnie niedoinformowaniem mieszkańców o zaistniałej sytuacji? Wg mnie jest to skandaliczne, żeby takie informacje otrzymywać drogą pantoflową. Widziałam w Niedrzwicy jedno ogłoszenie, napisane chyba czcionką 13, na które nikt nie zwrócił uwagi. Dlaczego wójt nie zadbał o bezpieczeństwo mieszkańców? Rozumiem brak beczkowozów i ewentualny okres oczekiwania - nie rozumiem nieprzekazania informacji ludziom korzystającym z tej wody.
Avatar
alik / 28 sierpnia 2008 o 09:27
0
Jak szybko potrafi zareagować przedsiębiorca z piekarni który odpowiada za własne interesy a jak niedolny jest wójt który dostaje wielkie pieniądze za dbanie o interesy ogółu mieszkańców
Avatar
kolo / 28 sierpnia 2008 o 09:23
0
Dlaczego wójt nie zadbał o to aby mieszkańcy wczoraj dowiedzieli się o ten niebezpiecznej dla ich zdrowia sytuacji. Nigdzie żadnych ogłoszeń ani komunikatów. Gdzie są beczkowozy z woda zdatną do picia.
Kompletny bezład i brak poczucia odpowiedzialności. Wójt się nie popisał
Avatar
drB / 28 sierpnia 2008 o 07:44
0
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuwa się fetor z wywożonych fekalii . Chłopi wywożą gdzie się da. Najczęściej wylewają zawartość beczkowozów na okoliczne pola i do lasu. Trzeba sprawdzić wszystkich przewoźników szamb z okolicy! Powinni mieć kwity ze zlewni. Bo co robią ze ściekami???????Wypijają?????
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuw... rozwiń
Avatar
żal / 29 sierpnia 2008 o 01:32
0
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się zapewnic mieszkańcom takie warunki zeby jak najmniej odczuli brak wody, bo moim zdaniem to jest nienormalne zeby w upał liczyć szklanki wody które sie wypije dlatego ze w sklepie ciągle brakuje a beczkowóz przyjedzie dopiero rano...A co do szamb popieram i dodam jeszcze ze tyczy się to też miejscowych masarni...
Zgadzam sie z przedmówcami...Mieszkam w Niedrzwicy i jest mi wstyd za organy sprawujące władze w gminie...o skażeniu wody dowiedziałam się we środe ok godziny 20, to jest skandal!!! Beczkowóz podjeżdza o godzinie 5,30 rano i to w takie miejsca gdzie jest najmniej domów, musimy dzwigać wiadra z wodą czasem nawet kilometr! Mamy świetnego wójta który potrafi tylko mydlić oczy gadką!!! "sytuacja na którą nie jesteśmy przygotowani"???? A kto mógł to przewidziec?!?! Teraz panie wójcie przydało by się z... rozwiń
Avatar
Ekolog / 28 sierpnia 2008 o 10:17
0
Jeżeli prawdą jest że poziom wodonośny został skażony z bezdennych szamb, to jeszcze bardzo długo nie będziecie mieli wody w kranie.
Avatar
mieszkanka N-cy / 28 sierpnia 2008 o 10:14
0
Czy kontynuując temat, Dziennik Wschodni, mógły zająć sie właśnie niedoinformowaniem mieszkańców o zaistniałej sytuacji? Wg mnie jest to skandaliczne, żeby takie informacje otrzymywać drogą pantoflową. Widziałam w Niedrzwicy jedno ogłoszenie, napisane chyba czcionką 13, na które nikt nie zwrócił uwagi. Dlaczego wójt nie zadbał o bezpieczeństwo mieszkańców? Rozumiem brak beczkowozów i ewentualny okres oczekiwania - nie rozumiem nieprzekazania informacji ludziom korzystającym z tej wody.
Avatar
alik / 28 sierpnia 2008 o 09:27
0
Jak szybko potrafi zareagować przedsiębiorca z piekarni który odpowiada za własne interesy a jak niedolny jest wójt który dostaje wielkie pieniądze za dbanie o interesy ogółu mieszkańców
Avatar
kolo / 28 sierpnia 2008 o 09:23
0
Dlaczego wójt nie zadbał o to aby mieszkańcy wczoraj dowiedzieli się o ten niebezpiecznej dla ich zdrowia sytuacji. Nigdzie żadnych ogłoszeń ani komunikatów. Gdzie są beczkowozy z woda zdatną do picia.
Kompletny bezład i brak poczucia odpowiedzialności. Wójt się nie popisał
Avatar
drB / 28 sierpnia 2008 o 07:44
0
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuwa się fetor z wywożonych fekalii . Chłopi wywożą gdzie się da. Najczęściej wylewają zawartość beczkowozów na okoliczne pola i do lasu. Trzeba sprawdzić wszystkich przewoźników szamb z okolicy! Powinni mieć kwity ze zlewni. Bo co robią ze ściekami???????Wypijają?????
To jest zapewne efekt zatruwania wody przez okolicznych mieszkańców poprzez wylewanie zawartości szamb gdzie tylko popadnie zamiast do zlewni ścieków!!!!Pan wójt powinien zarządzić kontrolę wszystkich szmb w okolicy pod względem szczelności. Mało które szambo jest wykonane poprawnie i ma szczelne dno.Poza tym prawdopodobnie część niewykorzystywanych studni z wodą zostało zamienioone w szamba- (Chłop to potrafi!!) Często przejeżdżam późnym wieczorem trasą Kraśnik -Lublin i w okolicach Niedrzwicy / Strzeszkowic odczuw... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 1 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 3

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 3

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.