Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

26 listopada 2008 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Pałac w Niezdowie znowu będzie zachwycał

0 39 A A

Potrzeba pięciu lat i dwudziestu milionów złotych, aby rezydencja książąt Lubomirskich w Niezdowie odzyskała dawny blask. Jeszcze w tym roku ruszą prace remontowe w pałacu i parku miejskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tereny, na których położony jest zabytek wchodzą dziś w skład Opola Lubelskiego.

Przez lata rezydencja Lubomirskich popadała w ruinę. Nowa właścicielka, Danuta Fojcik z Warszawy, postanowiła ją ratować.

Wojewódzki konserwator zabytków zaakceptował projekt restauracji budynku. Archeolodzy i geolodzy zbada stanu fundamentów pałacu. Rezydencja ma wyglądać jak za czasów Lubomirskich. Swój dawny blask odzyskają wnętrza. W pałacu zachowały się dekoracje z XVIII wieku. Podczas niedawnych prac ekipy konserwatorskie odkryły fragmenty malowideł ściennych zdobiących niegdyś salę balową. - Zrobimy wszystko, żeby je uratować i odnowić - mówią konserwatorzy.

Przebudowa czeka fontannę stojącą przed pałacem. Po remoncie ma ona zostać podświetlona.

W parku pracownicy usunęli zniszczone krzewy, sprzątnęli śmieci, posadzili nowe rośliny. W ubiegłym tygodniu robotnicy wycięli uszkodzone przez wichury drzewa. Szlachetne gatunki i pomniki przyrody są leczone.
Właścicielka pałacu współpracuje z władzami miasta. - Cieszy nas zdecydowanie i rozmach, z jakim realizowany jest projekt odnowy zabytku - mówi Dariusz Wróbel, burmistrz Opola.

Pałac ma być prywatną rezydencją. Część pomieszczeń ma służyć młodym, utalentowanym muzykom, którymi opiekuje się fundacja im. Leonarda da Vinci. Melomani z Opola i okolic będą mogli uczestniczyć w koncertach muzyki klasycznej, która już niedługo wypełni wnętrza pałacu. Po remoncie zniknie prowizoryczne ogrodzenie dzielące park.

Piotr Górka

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mariusz / 6 czerwca 2018 o 19:21
0
Ciekawe czy został sprzedany na licytacji.
Avatar
OH!! / 10 maja 2018 o 16:13
0
tymczasem pałac jest wystawiony na licytację za ok 3,5 mln
Avatar
Ela / 14 lipca 2012 o 22:45
0
Byłam w tym pałacu w latach 60-tych,kiedy miałam naście lat.Obok w parku były kolonie zakładów energetycznych.Pamietam nocne kumkanie żab,mnóstwo ślimaków winniczek,piekną zieleń parku,nocne biesiady przy gitarze,wspaniałych ludzi i piękny pałac w całkiem dobrym stanie.Przykro mi się zrobiło gdy "wróciłam" do tego miejsca i zobaczyłam tę perłę zabytową zaniedbaną.Dobrze.że jest szansa na pozytywną zmianę.Będe śledziła postępy w odrestaurowaniu tego cacka.Takich miejsc się nigdy nie zapomina.
Avatar
Zorientowany / 23 lipca 2011 o 12:16
0
Ale kosciół masz chyba na myśli w Opolu?

Kluczkowicki nie jest specjalnie ceny dziełem architektury, choć oczywiście ma niekwestionowane wartości zabytkowe, ale w kontekście reszty okolicy, a zwłaszcza wartościowych w skali ponadregionalnej kościołów w Opolu, Chodlu,
Piotrawinie i Zagłobie, to jest zdecydowanie nie ta liga.
Avatar
t. / 22 lipca 2011 o 20:51
0
[quote name='gość' timestamp='1311199947' post='504426']
W tych budynkach obok pałacu w strone wyjścia z parku w kierunku Niezdowa były w latach 70- tych(koniec tych lat ) kolonie, w jednym budynku była stołówka z jadalnią a w dwuch sale dla dzieci. Byłam tam jako uczestnik, a mama była wychowqawczynią. Wspominam ten pobyt super. A później to zaczęto rozbierać, ludzie brali co nadawało sie do wzięcia. Mam nadzieję ze kiedyś park wróci do świetności , chociażby tej z lat 70-tych.
[/quote]


To co było w parku miejskim za czasów PRL już się nie powtórzy. Park ma być zrewitalizowany i wrócić do kształtu z 1905 r, kiedy został na nowo zorganizowany przez Waleriana Kronenberga (zniknąć mają elementy dodane za PRL np muszla koncertowa i kawiarnia). Zobaczymy na ile da się to osiągnąć bo przez ponad dwadzieścia lat nikt nie wykonywał tam praktycznie żadnych prac a piękny niegdyś park zaczął zamieniać się w las. Wiele starych, szlachetnych gatunków drzew nie wytrzymało takich warunków. Zobaczymy też jak będzie układać się współpraca władz miasta z właścicielką pałacu oraz zakonnicami (które niestety wyrządziły temu miejscu dużą krzywdę).
Ja też trzymam kciuki żeby się udało, bo to miejsce obok kościoła i pałacu w Kluczkowicach najpiękniejsza wizytówka powiatu opolskiego.
[quote name='gość' timestamp='1311199947' post='504426']
W tych budynkach obok pałacu w strone wyjścia z parku w kierunku Niezdowa były w latach 70- tych(koniec tych lat ) kolonie, w jednym budynku była stołówka z jadalnią a w dwuch sale dla dzieci. Byłam tam jako uczestnik, a mama była wychowqawczynią. Wspominam ten pobyt super. A później to zaczęto rozbierać, ludzie brali co nadawało sie do wzięcia. Mam nadzieję ze kiedyś park wróci do świetności , chociażby tej z lat 70-tych.
[/quote]


rozwiń
Avatar
Maciek / 21 lipca 2011 o 10:24
0
Dziękuję bardzo za wszelkie informacje. Bardzo mi pomogły.
pozdrawiam
Avatar
Zorientowany / 21 lipca 2011 o 09:00
0
[quote name='Gość' timestamp='1311192641' post='504387']
piękny XVII w. budynek kuchni pałacowej
[/quote]

Z końca XVIII wieku. W XVII wszystkie zabudowania poza dworem odkrytym parę lat temu obok pałacu były drewniane.
Avatar
Zorientowany / 21 lipca 2011 o 08:58
0
[quote name='MANIEK' timestamp='1280257599' post='320993']
Okna w dachu były w pierwszej wersji pałacu lecz w dalszych przebudowach zostały zlikwidowane. Teraz właścicielka powraca do pierwowzoru
[/quote]

Nie ma żadnego dowodu na to, że w dachu były pierwotnie okna. W XVIII i XIX wieku nie stosowano u nas okien dachowych.
Właścicielka nie wraca do żadnego pierwowzoru, przebudowy pałacu są oparte na wyjątkowo wątłych podstawach. Nie ma żadnego dowodu na to, że pałac miał wyższy dach.
Pałac nie odzyskuje proporcji, tylko je stracił.
[quote name='MANIEK' timestamp='1280257599' post='320993']
Okna w dachu były w pierwszej wersji pałacu lecz w dalszych przebudowach zostały zlikwidowane. Teraz właścicielka powraca do pierwowzoru
[/quote]

Nie ma żadnego dowodu na to, że w dachu były pierwotnie okna. W XVIII i XIX wieku nie stosowano u nas okien dachowych.
Właścicielka nie wraca do żadnego pierwowzoru, przebudowy pałacu są oparte na wyjątkowo wątłych podstawach. Nie ma żadnego dowodu na to, że pałac miał wyższy dach.
rozwiń
Avatar
gość / 21 lipca 2011 o 00:12
0
W tych budynkach obok pałacu w strone wyjścia z parku w kierunku Niezdowa były w latach 70- tych(koniec tych lat ) kolonie, w jednym budynku była stołówka z jadalnią a w dwuch sale dla dzieci. Byłam tam jako uczestnik, a mama była wychowqawczynią. Wspominam ten pobyt super. A później to zaczęto rozbierać, ludzie brali co nadawało sie do wzięcia. Mam nadzieję ze kiedyś park wróci do świetności , chociażby tej z lat 70-tych.
Avatar
Gość / 20 lipca 2011 o 22:10
0
[quote name='Maciek' timestamp='1311186676' post='504310']
Od kilku dniu bardzo interesuję się obiektem całego Parku. Mam jedno pytanie na które szukam odpowiedzi ale nigdzie nie mogę znaleźć może ktoś z Was mi pomoże.
Z pewnych źródeł wiem, że dawniej na terenie parku na zachód od pałacu istniały trzy budynki i najprawdopodobniej były to budynki służące jako internat. Zabudowania te tworzyły trójkąt i o ile mi wiadomo budynki te zostały zburzone lub rozebrane. I moje pytanie brzmi. Kiedy zostały wyburzone i jaką spełniały rolę w parku. Oczywiście jak ktoś posiada informacje fotograficzne to również będę wdzięczny.
pozdrawiam
[/quote]


Zabudowania o których piszesz wg mojej wiedzy nie przedstawiały żadnej wartości, były powojennymi inwestycjami, zburzono je w latach dziewięćdziesiątych. Obok pałacu istniały jednak ciekawe budowle, które do dziś się nie zachowały, to m. in altana (obecnie chyba czeka ją rekonstrukcja), oranżeria, oraz piękny XVII w. budynek kuchni pałacowej który po wojnie został zaadaptowany na cele mieszkalne a zburzony chyba w latach siedemdziesiątych. Ja go pamiętam jako mocno zrujnowaną budowlę (zdjęcie można zobaczyć w jednej z książek o Opolu ale nie pamiętam której).
p.s. Pałac W Niezdowie i park to bardzo ciekawe miejsca, atrakcje na skale województwa niestety bardzo mało znane.
Sam nigdy nie mieszkałem w Opolu, przyjechałem tu po raz pierwszy wiele lat temu na wakacje i do tej pory to miasteczko robi na mnie wrażenie niesamowite. To dzięki temu miejscu zostałem historykiem.
Cudze chwalicie...
[quote name='Maciek' timestamp='1311186676' post='504310']
Od kilku dniu bardzo interesuję się obiektem całego Parku. Mam jedno pytanie na które szukam odpowiedzi ale nigdzie nie mogę znaleźć może ktoś z Was mi pomoże.
Z pewnych źródeł wiem, że dawniej na terenie parku na zachód od pałacu istniały trzy budynki i najprawdopodobniej były to budynki służące jako internat. Zabudowania te tworzyły trójkąt i o ile mi wiadomo budynki te zostały zburzone lub rozebrane. I moje pytanie brzmi. Kiedy zostały wyburzone... rozwiń
Avatar
Mariusz / 6 czerwca 2018 o 19:21
0
Ciekawe czy został sprzedany na licytacji.
Avatar
OH!! / 10 maja 2018 o 16:13
0
tymczasem pałac jest wystawiony na licytację za ok 3,5 mln
Avatar
Ela / 14 lipca 2012 o 22:45
0
Byłam w tym pałacu w latach 60-tych,kiedy miałam naście lat.Obok w parku były kolonie zakładów energetycznych.Pamietam nocne kumkanie żab,mnóstwo ślimaków winniczek,piekną zieleń parku,nocne biesiady przy gitarze,wspaniałych ludzi i piękny pałac w całkiem dobrym stanie.Przykro mi się zrobiło gdy "wróciłam" do tego miejsca i zobaczyłam tę perłę zabytową zaniedbaną.Dobrze.że jest szansa na pozytywną zmianę.Będe śledziła postępy w odrestaurowaniu tego cacka.Takich miejsc się nigdy nie zapomina.
Avatar
Zorientowany / 23 lipca 2011 o 12:16
0
Ale kosciół masz chyba na myśli w Opolu?

Kluczkowicki nie jest specjalnie ceny dziełem architektury, choć oczywiście ma niekwestionowane wartości zabytkowe, ale w kontekście reszty okolicy, a zwłaszcza wartościowych w skali ponadregionalnej kościołów w Opolu, Chodlu,
Piotrawinie i Zagłobie, to jest zdecydowanie nie ta liga.
Avatar
t. / 22 lipca 2011 o 20:51
0
[quote name='gość' timestamp='1311199947' post='504426']
W tych budynkach obok pałacu w strone wyjścia z parku w kierunku Niezdowa były w latach 70- tych(koniec tych lat ) kolonie, w jednym budynku była stołówka z jadalnią a w dwuch sale dla dzieci. Byłam tam jako uczestnik, a mama była wychowqawczynią. Wspominam ten pobyt super. A później to zaczęto rozbierać, ludzie brali co nadawało sie do wzięcia. Mam nadzieję ze kiedyś park wróci do świetności , chociażby tej z lat 70-tych.
[/quote]


To co było w parku miejskim za czasów PRL już się nie powtórzy. Park ma być zrewitalizowany i wrócić do kształtu z 1905 r, kiedy został na nowo zorganizowany przez Waleriana Kronenberga (zniknąć mają elementy dodane za PRL np muszla koncertowa i kawiarnia). Zobaczymy na ile da się to osiągnąć bo przez ponad dwadzieścia lat nikt nie wykonywał tam praktycznie żadnych prac a piękny niegdyś park zaczął zamieniać się w las. Wiele starych, szlachetnych gatunków drzew nie wytrzymało takich warunków. Zobaczymy też jak będzie układać się współpraca władz miasta z właścicielką pałacu oraz zakonnicami (które niestety wyrządziły temu miejscu dużą krzywdę).
Ja też trzymam kciuki żeby się udało, bo to miejsce obok kościoła i pałacu w Kluczkowicach najpiękniejsza wizytówka powiatu opolskiego.
[quote name='gość' timestamp='1311199947' post='504426']
W tych budynkach obok pałacu w strone wyjścia z parku w kierunku Niezdowa były w latach 70- tych(koniec tych lat ) kolonie, w jednym budynku była stołówka z jadalnią a w dwuch sale dla dzieci. Byłam tam jako uczestnik, a mama była wychowqawczynią. Wspominam ten pobyt super. A później to zaczęto rozbierać, ludzie brali co nadawało sie do wzięcia. Mam nadzieję ze kiedyś park wróci do świetności , chociażby tej z lat 70-tych.
[/quote]


rozwiń
Avatar
Maciek / 21 lipca 2011 o 10:24
0
Dziękuję bardzo za wszelkie informacje. Bardzo mi pomogły.
pozdrawiam
Avatar
Zorientowany / 21 lipca 2011 o 09:00
0
[quote name='Gość' timestamp='1311192641' post='504387']
piękny XVII w. budynek kuchni pałacowej
[/quote]

Z końca XVIII wieku. W XVII wszystkie zabudowania poza dworem odkrytym parę lat temu obok pałacu były drewniane.
Avatar
Zorientowany / 21 lipca 2011 o 08:58
0
[quote name='MANIEK' timestamp='1280257599' post='320993']
Okna w dachu były w pierwszej wersji pałacu lecz w dalszych przebudowach zostały zlikwidowane. Teraz właścicielka powraca do pierwowzoru
[/quote]

Nie ma żadnego dowodu na to, że w dachu były pierwotnie okna. W XVIII i XIX wieku nie stosowano u nas okien dachowych.
Właścicielka nie wraca do żadnego pierwowzoru, przebudowy pałacu są oparte na wyjątkowo wątłych podstawach. Nie ma żadnego dowodu na to, że pałac miał wyższy dach.
Pałac nie odzyskuje proporcji, tylko je stracił.
[quote name='MANIEK' timestamp='1280257599' post='320993']
Okna w dachu były w pierwszej wersji pałacu lecz w dalszych przebudowach zostały zlikwidowane. Teraz właścicielka powraca do pierwowzoru
[/quote]

Nie ma żadnego dowodu na to, że w dachu były pierwotnie okna. W XVIII i XIX wieku nie stosowano u nas okien dachowych.
Właścicielka nie wraca do żadnego pierwowzoru, przebudowy pałacu są oparte na wyjątkowo wątłych podstawach. Nie ma żadnego dowodu na to, że pałac miał wyższy dach.
rozwiń
Avatar
gość / 21 lipca 2011 o 00:12
0
W tych budynkach obok pałacu w strone wyjścia z parku w kierunku Niezdowa były w latach 70- tych(koniec tych lat ) kolonie, w jednym budynku była stołówka z jadalnią a w dwuch sale dla dzieci. Byłam tam jako uczestnik, a mama była wychowqawczynią. Wspominam ten pobyt super. A później to zaczęto rozbierać, ludzie brali co nadawało sie do wzięcia. Mam nadzieję ze kiedyś park wróci do świetności , chociażby tej z lat 70-tych.
Avatar
Gość / 20 lipca 2011 o 22:10
0
[quote name='Maciek' timestamp='1311186676' post='504310']
Od kilku dniu bardzo interesuję się obiektem całego Parku. Mam jedno pytanie na które szukam odpowiedzi ale nigdzie nie mogę znaleźć może ktoś z Was mi pomoże.
Z pewnych źródeł wiem, że dawniej na terenie parku na zachód od pałacu istniały trzy budynki i najprawdopodobniej były to budynki służące jako internat. Zabudowania te tworzyły trójkąt i o ile mi wiadomo budynki te zostały zburzone lub rozebrane. I moje pytanie brzmi. Kiedy zostały wyburzone i jaką spełniały rolę w parku. Oczywiście jak ktoś posiada informacje fotograficzne to również będę wdzięczny.
pozdrawiam
[/quote]


Zabudowania o których piszesz wg mojej wiedzy nie przedstawiały żadnej wartości, były powojennymi inwestycjami, zburzono je w latach dziewięćdziesiątych. Obok pałacu istniały jednak ciekawe budowle, które do dziś się nie zachowały, to m. in altana (obecnie chyba czeka ją rekonstrukcja), oranżeria, oraz piękny XVII w. budynek kuchni pałacowej który po wojnie został zaadaptowany na cele mieszkalne a zburzony chyba w latach siedemdziesiątych. Ja go pamiętam jako mocno zrujnowaną budowlę (zdjęcie można zobaczyć w jednej z książek o Opolu ale nie pamiętam której).
p.s. Pałac W Niezdowie i park to bardzo ciekawe miejsca, atrakcje na skale województwa niestety bardzo mało znane.
Sam nigdy nie mieszkałem w Opolu, przyjechałem tu po raz pierwszy wiele lat temu na wakacje i do tej pory to miasteczko robi na mnie wrażenie niesamowite. To dzięki temu miejscu zostałem historykiem.
Cudze chwalicie...
[quote name='Maciek' timestamp='1311186676' post='504310']
Od kilku dniu bardzo interesuję się obiektem całego Parku. Mam jedno pytanie na które szukam odpowiedzi ale nigdzie nie mogę znaleźć może ktoś z Was mi pomoże.
Z pewnych źródeł wiem, że dawniej na terenie parku na zachód od pałacu istniały trzy budynki i najprawdopodobniej były to budynki służące jako internat. Zabudowania te tworzyły trójkąt i o ile mi wiadomo budynki te zostały zburzone lub rozebrane. I moje pytanie brzmi. Kiedy zostały wyburzone... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 0

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 0 5

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 13 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 1

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 5 8

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!