Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 lipca 2012 r.
19:00
Edytuj ten wpis

Posłowie kręcą bicz na spółdzielnie mieszkaniowe. Będzie taniej?

0 59 A A
Czynsz we wspólnocie jest niższy niż w spółdzielni – mówi Marzena Policha z Lublina. (Maciej Kaczano
Czynsz we wspólnocie jest niższy niż w spółdzielni – mówi Marzena Policha z Lublina. (Maciej Kaczano

Szykuje się rewolucja w nieruchomościach. Spółdzielnie mogą stracić lokatorów. A mieszkańcy zyskać finansowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Główne założenie reformy jest proste. Jeśli choć jeden lokal w bloku jest wykupiony na własność, automatycznie tworzy się wspólnota mieszkaniowa. Jutro w Sejmie pierwsze czytanie projektu tej ustawy.

– Osoba, która jest właścicielem mieszkania w spółdzielni, ale nie jest jej członkiem, nie ma wpływu na zarządzanie budynkiem. Czas to zmienić – zapowiada w rozmowie z "Rzeczpospolitą” poseł Lidia Staroń z PO. – Jeżeli członkowie wspólnoty będą zadowoleni ze spółdzielni, ma ona szansę dalej administrować nieruchomością. Gdyby jednak kiepsko wywiązywała się z roli zarządcy, będą mogli zatrudnić kogoś innego.

Projekt budzi kontrowersje. – Od siedmiu lat jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej i jest taniej niż w spółdzielni – przyznaje Marzena Policha z Lublina. – Niestety, to jedyny plus. Na osiedlach stawianych przez deweloperów nie ma zieleni i miejsc do parkowania. Walczy się o każdy metr. W spółdzielniach jest pod tym względem znacznie lepiej. Nie patrzą tylko na zyski.

A jak wyglądają różnice w opłatach? Ostatnie dane GUS na ten temat są z końca 2010 r. – Przeciętny czynsz, jaki musiała płacić trzyosobowa rodzina z Lubelskiego za 50-metrowe mieszkanie zarządzane przez wspólnotę, wynosił 481 zł – mówi Bartosz Turek, analityk firmy Home Broker. – Gdy lokal znajdował się w budynku spółdzielczym, czynsz wynosił 699 zł miesięcznie. Różnica wynosi więc aż 218 zł miesięcznie.

Dla wielu argument finansowy jest najważniejszy. – Spółdzielnia często podnosi czynsz. W październiku będzie już szósta podwyżka w tym roku – mówi pani Elżbieta z lubelskiego Czechowa. – Już od lipca mam płacić o 40 zł więcej niż teraz. W sumie, ponad 440 zł za 50-metrowe mieszkanie.

Politycy przekonują, że nowa ustawa ma zmusić prezesów spółdzielni do liczenia się z mieszkańcami. Bo jeśli ci nie będą zadowoleni, powierzą administrowanie budynkiem komercyjnej firmie.

– Politycy nie wiedzą, jak dobrać się do spółdzielczej własności, więc postanowili ją upaństwowić – komentuje Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Dąży się do likwidacji spółdzielni. Wtedy powstaną fundusze inwestycyjne, które będą wykupywać zadłużone mieszkania razem z lokatorami. Poza tym, niedopuszczalne jest, by decyzja jednego lokatora wpływała na sytuację setek mieszkańców bloku. Kto chciał się uwłaszczyć, już to zrobił.

Przeciętny czynsz za 50-metrowe mieszkanie

wspólnota – 481 zł
spółdzielnia – 699 zł *
*dane GUS z Lubelskiego za 2010 r.

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fak dem / 30 stycznia 2013 o 17:30
0
PO: wypier.....ć z tą opłaconą amatorką nr 819!!!
Avatar
Tadeusz / 24 sierpnia 2012 o 18:31
0
Do Pawła dzięki takim komunistycznym budowlą wielu ma gdzie mieszkać . Przeciętnego Polaka nie stać na zakup mieszkania . Mając 65 lat inaczej patrzę na sytuacje w Polsce. Którego z młodych ludzi zarabiających 1600zł stać na własne mieszkanie . Jak łatwo kogoś opluwać tylko co się samemu zrobiło dla przeciętnych polaków ????
Avatar
to-to / 6 sierpnia 2012 o 14:11
0
[quote name='nissan' timestamp='1344173339' post='661066']
Ale naiwność,SM tylko biorą pieniądze i nic nie robią, natomiast zarzadca nie tylko,żę będzie tańszy to będzie wszystko robił za bezcen,a jak trzeba dołoży ze swoich!!!Być może są potrzebne jakieś zmiany, ale jak widzę bardziej chodzi, o "uwalenie" SM i przejęcie pieniędzy niż poprawa bytu mieszkańców.Pożyjemy zobaczymy,
[/quote]

Jeżeli jest aż tak wspaniale we Wspólnotach Mieszkaniowych -a źle w Spółdzielczych mieszkaniach,to czemu większość reportaży w telewizji "w tym temacie" jest o skrzywdzonych przez zarządcę mieszkańcach Wspólnot? a zdecydowanie mniej o skrzywdzonych przez Spółdzielniach ludziach ? Fakty,dane i statystyki mówią same za siebie!
[quote name='nissan' timestamp='1344173339' post='661066']
Ale naiwność,SM tylko biorą pieniądze i nic nie robią, natomiast zarzadca nie tylko,żę będzie tańszy to będzie wszystko robił za bezcen,a jak trzeba dołoży ze swoich!!!Być może są potrzebne jakieś zmiany, ale jak widzę bardziej chodzi, o "uwalenie" SM i przejęcie pieniędzy niż poprawa bytu mieszkańców.Pożyjemy zobaczymy,
[/quote]

Jeżeli jest aż tak wspaniale we Wspólnotach Mieszkaniowych -a źle w Spółdzielczych mi... rozwiń
Avatar
nissan / 5 sierpnia 2012 o 15:28
0
Ale naiwność,SM tylko biorą pieniądze i nic nie robią, natomiast zarzadca nie tylko,żę będzie tańszy to będzie wszystko robił za bezcen,a jak trzeba dołoży ze swoich!!!Być może są potrzebne jakieś zmiany, ale jak widzę bardziej chodzi, o "uwalenie" SM i przejęcie pieniędzy niż poprawa bytu mieszkańców.Pożyjemy zobaczymy,
Avatar
nissan / 5 sierpnia 2012 o 15:21
0
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1341903383' post='647288']
mili ludzie. weźcie teraz telefon do łapki i zadzwoncie do swojej spółdzielni. pierwsze co to muzyczka w słuchawce, po jakimś czasie pani odbiera ale nie jest kompetentna aby udzielić wam odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie dlatego też przełącza do innej pani. znowu muzyczka, kiedy dochodzi w końcu do połączenia, słychać w tle odkładaną łyżeczkę, brzdęk szkła i hihi koleżanki z biurka obok.
jedna prosta sprawa a trzeba czekać i rozmawiać minimum z dwoma osobami. a przecież nie jesteśmy naiwni i dobrze wiemy, że tłumów tam nie ma a pracownicy raczej nie przemęczają sie bo i jak się przemęczyć w godzinach pracy 9-13 ewnetualnie 10-15 kiedy petenci wszyscy w pracy. zarządca nie dopuści do takiej sytuacji, bo jeśli będzie zwlekać, nie będzie znał odpowiedzi i mataczył- pożegna sie z pracą i na jego miejsce przyjdzie inny
[/quote]
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1341903383' post='647288']
mili ludzie. weźcie teraz telefon do łapki i zadzwoncie do swojej spółdzielni. pierwsze co to muzyczka w słuchawce, po jakimś czasie pani odbiera ale nie jest kompetentna aby udzielić wam odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie dlatego też przełącza do innej pani. znowu muzyczka, kiedy dochodzi w końcu do połączenia, słychać w tle odkładaną łyżeczkę, brzdęk szkła i hihi koleżanki z biurka obok.
jedna prosta sprawa a trzeba czekać i rozmawiać m... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2012 o 10:06
0
[quote name='Paweł' timestamp='1344153809' post='661010']
Komunistyczne betony spółdzielcze zdzieraja kase za "zarzadzanie" kazdego mieszkanie mniej wiecej tyle ile kosztuje oplata u ksiegowej za prowadzenie nieduzej firmy. Złodzieje pod ochrona prawa.
[/quote]Jaki premier,takie prawo.
Avatar
Paweł / 5 sierpnia 2012 o 10:03
0
Komunistyczne betony spółdzielcze zdzieraja kase za "zarzadzanie" kazdego mieszkanie mniej wiecej tyle ile kosztuje oplata u ksiegowej za prowadzenie nieduzej firmy. Złodzieje pod ochrona prawa.
Avatar
Sorej / 20 lipca 2012 o 09:45
0
Niektórzy komentujący chyba nie zdaja sobie z pewnych rzeczy sprawy.

Po pierwsze - dłużnicy. Lament, że w spółdzielniach płaca wszyscy za pijaczków, leni itp. jest śmieszny, bo nie zadają sobie pytania kto będzie za takich płacił we wspólnocie? Przecież tam też są rachunki do zapłacenia: wynagrodzenie zarządcy, woda, ogrzewanie, prąd, podatki, sprzątanie itd. Większa spółdzielnia jest w stanie zapłacić za wszystko, bo operuje dużo większymi środkami. Kilku dłużników we wspólnocie i robi się poważny problem. Windykacja o ile w ogóle okaże się skuteczna trwa miesiącami i latami, a rachunki trzeba płacić na bieżąco i niestety nie ma tłumaczenia, że Kowalski nie płaci to jemu odetnijcie centralne. Nic z tego - wspólnota musi zapłacić albo zostaje odcięta w całości i tak z wieloma dostawcami różnych usług, czy mediów. Po drodze przez mękę można próbować lokal dłużnika zlicytować, ale najpierw wspólnota musi zainwestować potężne pieniądze w cały proces sądowy, komornika. To nie są tysiące złotych, to jest sporo więcej.

Po drugie - płacimy na utrzymanie zarządu w spółdzielniach. Owszem, ale chyba ktoś bez wyobraźni, twierdzi, że we wspólnocie to już nic nie będzie musiał płacić. Otóż należy zatrudnić zarządcę, który swoją dolę co miesiąc weźmie. Z reguły są to firmy kilku-kilkunastoosobowe. Tani zarządcy to niestety tylko podstawowa obsługa, która sprowadza się do naliczania opłat, zwołaniu raz do roku zebrania, księgowania wpłat. Jest za to tanio, z tym, że za wszelkie dodatkowe usługi, jak sprzątanie, wizyta jakichś służb technicznych i tym podobne trzeba dodatkowo ekstra płacić. Sa tez problemy by coś wyjaśnić, czy zamówić/załatwić na wczoraj. Większe szczęście jak trafi się do dużej firmy, bo jest odpowiednia kadra, w tym techniczna, nie tylko dwie panie za biurkiem. Wiąże się to jednak z większą opłatą za zarządzanie i tu stawki niestety spotykają sie w swej wysokości z tymi w spółdzielniach.

Po trzecie - wpływ na podejmowane decyzje. We wspólnotach jest łatwiej, ale tylko teoretycznie. Mniejsza ilość ludzi do spędzenia w jednym czasie, w jednym miejscu. Niestety często jest tak, że co człowiek, to opinia. Ciężko dojść do porozumienia w najprostszych sprawach, a w takich gdzie trzeba ponieść dodatkowe koszty, to są wojenki. Wielkim szczęściem we wspólnocie jest zbiór ludzi rozumnych i racjonalnie myślących, ale takich wspólnot jest bardzo mało. Wystarczy jeden właściciel i wszytko może wziąć w łeb. Nawet jak go pozostali przegłosują, to zdarzają się cwaniacy, którzy zaskarżają decyzję wspólnot do sądów. Wtedy są same straty. Co do spółdzielni rzeczywistość jest bardzo niedoskonała - delikatnie mówiąc. Winy jednak nie ponoszą zarządy spółdzielni. Winni są sami mieszkańcy spółdzielczych budynków. Od dłuzszego czasu obserwuje się bowiem totalny spadek zainteresowania swoimi prawami i tym co się dzieje w spółdzielni. Członkowie mają wszelakie narzędzia w garści by spółdzielnia działała na ich modłę. Czasami wystarczy zebrać 100 osób, pójść na zebranie i wywalić cały zarząd z radą nadzorczą praktycznie od ręki. Wystarczy większą grupą naciskać prezesów na pewne działania. Po prostu trzeba swym postępowaniem i zainteresowaniem zachowywać się odpowiedzialnie. Jak działać we wspólnocie, jeżeli w spółdzielni widać kompletny brak zainteresowania losem budynku przez mieszkańców?
Niektórzy komentujący chyba nie zdaja sobie z pewnych rzeczy sprawy.

Po pierwsze - dłużnicy. Lament, że w spółdzielniach płaca wszyscy za pijaczków, leni itp. jest śmieszny, bo nie zadają sobie pytania kto będzie za takich płacił we wspólnocie? Przecież tam też są rachunki do zapłacenia: wynagrodzenie zarządcy, woda, ogrzewanie, prąd, podatki, sprzątanie itd. Większa spółdzielnia jest w stanie zapłacić za wszystko, bo operuje dużo większymi środkami. Kilku dłużników we wspólnocie i robi się poważny problem. Windykacja o ile w og... rozwiń
Avatar
Zbyniu / 12 lipca 2012 o 13:45
0
[url="http://g2.gangsters.pl/index.php?ref=2712"]http://g2.gangsters....ex.php?ref=2712[/url]
Avatar
cezary / 12 lipca 2012 o 11:40
0
Czysta hipokryzja autora tekstu.
W jednym akapicie pisze, że czynsz za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni w 2010 r. wynosił 699 zł, a w następnym akapicie biedna lokatorka twierdzi, iż w tylko w tym roku to już szósta podwyżka czynszu za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni, za które obecnie płaci 440 zł (przecież to jest taniej od lokali we wspólnocie w 2010 r. ).
Poza tym jak spółdzielnia mogła zrobić 6 podwyżek, skoro zgodnie z przepisami o podwyżkach w spółdzielni trzeba poinformować z 3 miesięcznym wyprzedzeniem??? Chyba, że chodzi o opłaty niezależne od spółdzielni typu woda, energia, śmieci...
Poza tym już teraz mieszkańcy mogą odłączyć się od spółdzielni i stworzyć wspólnotę, jeśli tak zadecyduje ponad połowa właścicieli danego budynku (chyba logiczne, bo rządzi tu większość, a nie jak w planie jeden właściciel kawalerki).
Pozdrawiam i życzę większej aktywności w życiu mieszkańców wspólnot i spółdzielni, aby wszystkim żyło się lepiej
Czysta hipokryzja autora tekstu.
W jednym akapicie pisze, że czynsz za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni w 2010 r. wynosił 699 zł, a w następnym akapicie biedna lokatorka twierdzi, iż w tylko w tym roku to już szósta podwyżka czynszu za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni, za które obecnie płaci 440 zł (przecież to jest taniej od lokali we wspólnocie w 2010 r. ).
Poza tym jak spółdzielnia mogła zrobić 6 podwyżek, skoro zgodnie z przepisami o podwyżkach w spółdzielni trzeba poinf... rozwiń
Avatar
fak dem / 30 stycznia 2013 o 17:30
0
PO: wypier.....ć z tą opłaconą amatorką nr 819!!!
Avatar
Tadeusz / 24 sierpnia 2012 o 18:31
0
Do Pawła dzięki takim komunistycznym budowlą wielu ma gdzie mieszkać . Przeciętnego Polaka nie stać na zakup mieszkania . Mając 65 lat inaczej patrzę na sytuacje w Polsce. Którego z młodych ludzi zarabiających 1600zł stać na własne mieszkanie . Jak łatwo kogoś opluwać tylko co się samemu zrobiło dla przeciętnych polaków ????
Avatar
to-to / 6 sierpnia 2012 o 14:11
0
[quote name='nissan' timestamp='1344173339' post='661066']
Ale naiwność,SM tylko biorą pieniądze i nic nie robią, natomiast zarzadca nie tylko,żę będzie tańszy to będzie wszystko robił za bezcen,a jak trzeba dołoży ze swoich!!!Być może są potrzebne jakieś zmiany, ale jak widzę bardziej chodzi, o "uwalenie" SM i przejęcie pieniędzy niż poprawa bytu mieszkańców.Pożyjemy zobaczymy,
[/quote]

Jeżeli jest aż tak wspaniale we Wspólnotach Mieszkaniowych -a źle w Spółdzielczych mieszkaniach,to czemu większość reportaży w telewizji "w tym temacie" jest o skrzywdzonych przez zarządcę mieszkańcach Wspólnot? a zdecydowanie mniej o skrzywdzonych przez Spółdzielniach ludziach ? Fakty,dane i statystyki mówią same za siebie!
[quote name='nissan' timestamp='1344173339' post='661066']
Ale naiwność,SM tylko biorą pieniądze i nic nie robią, natomiast zarzadca nie tylko,żę będzie tańszy to będzie wszystko robił za bezcen,a jak trzeba dołoży ze swoich!!!Być może są potrzebne jakieś zmiany, ale jak widzę bardziej chodzi, o "uwalenie" SM i przejęcie pieniędzy niż poprawa bytu mieszkańców.Pożyjemy zobaczymy,
[/quote]

Jeżeli jest aż tak wspaniale we Wspólnotach Mieszkaniowych -a źle w Spółdzielczych mi... rozwiń
Avatar
nissan / 5 sierpnia 2012 o 15:28
0
Ale naiwność,SM tylko biorą pieniądze i nic nie robią, natomiast zarzadca nie tylko,żę będzie tańszy to będzie wszystko robił za bezcen,a jak trzeba dołoży ze swoich!!!Być może są potrzebne jakieś zmiany, ale jak widzę bardziej chodzi, o "uwalenie" SM i przejęcie pieniędzy niż poprawa bytu mieszkańców.Pożyjemy zobaczymy,
Avatar
nissan / 5 sierpnia 2012 o 15:21
0
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1341903383' post='647288']
mili ludzie. weźcie teraz telefon do łapki i zadzwoncie do swojej spółdzielni. pierwsze co to muzyczka w słuchawce, po jakimś czasie pani odbiera ale nie jest kompetentna aby udzielić wam odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie dlatego też przełącza do innej pani. znowu muzyczka, kiedy dochodzi w końcu do połączenia, słychać w tle odkładaną łyżeczkę, brzdęk szkła i hihi koleżanki z biurka obok.
jedna prosta sprawa a trzeba czekać i rozmawiać minimum z dwoma osobami. a przecież nie jesteśmy naiwni i dobrze wiemy, że tłumów tam nie ma a pracownicy raczej nie przemęczają sie bo i jak się przemęczyć w godzinach pracy 9-13 ewnetualnie 10-15 kiedy petenci wszyscy w pracy. zarządca nie dopuści do takiej sytuacji, bo jeśli będzie zwlekać, nie będzie znał odpowiedzi i mataczył- pożegna sie z pracą i na jego miejsce przyjdzie inny
[/quote]
[quote name='llubellak@op.pl' timestamp='1341903383' post='647288']
mili ludzie. weźcie teraz telefon do łapki i zadzwoncie do swojej spółdzielni. pierwsze co to muzyczka w słuchawce, po jakimś czasie pani odbiera ale nie jest kompetentna aby udzielić wam odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie dlatego też przełącza do innej pani. znowu muzyczka, kiedy dochodzi w końcu do połączenia, słychać w tle odkładaną łyżeczkę, brzdęk szkła i hihi koleżanki z biurka obok.
jedna prosta sprawa a trzeba czekać i rozmawiać m... rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2012 o 10:06
0
[quote name='Paweł' timestamp='1344153809' post='661010']
Komunistyczne betony spółdzielcze zdzieraja kase za "zarzadzanie" kazdego mieszkanie mniej wiecej tyle ile kosztuje oplata u ksiegowej za prowadzenie nieduzej firmy. Złodzieje pod ochrona prawa.
[/quote]Jaki premier,takie prawo.
Avatar
Paweł / 5 sierpnia 2012 o 10:03
0
Komunistyczne betony spółdzielcze zdzieraja kase za "zarzadzanie" kazdego mieszkanie mniej wiecej tyle ile kosztuje oplata u ksiegowej za prowadzenie nieduzej firmy. Złodzieje pod ochrona prawa.
Avatar
Sorej / 20 lipca 2012 o 09:45
0
Niektórzy komentujący chyba nie zdaja sobie z pewnych rzeczy sprawy.

Po pierwsze - dłużnicy. Lament, że w spółdzielniach płaca wszyscy za pijaczków, leni itp. jest śmieszny, bo nie zadają sobie pytania kto będzie za takich płacił we wspólnocie? Przecież tam też są rachunki do zapłacenia: wynagrodzenie zarządcy, woda, ogrzewanie, prąd, podatki, sprzątanie itd. Większa spółdzielnia jest w stanie zapłacić za wszystko, bo operuje dużo większymi środkami. Kilku dłużników we wspólnocie i robi się poważny problem. Windykacja o ile w ogóle okaże się skuteczna trwa miesiącami i latami, a rachunki trzeba płacić na bieżąco i niestety nie ma tłumaczenia, że Kowalski nie płaci to jemu odetnijcie centralne. Nic z tego - wspólnota musi zapłacić albo zostaje odcięta w całości i tak z wieloma dostawcami różnych usług, czy mediów. Po drodze przez mękę można próbować lokal dłużnika zlicytować, ale najpierw wspólnota musi zainwestować potężne pieniądze w cały proces sądowy, komornika. To nie są tysiące złotych, to jest sporo więcej.

Po drugie - płacimy na utrzymanie zarządu w spółdzielniach. Owszem, ale chyba ktoś bez wyobraźni, twierdzi, że we wspólnocie to już nic nie będzie musiał płacić. Otóż należy zatrudnić zarządcę, który swoją dolę co miesiąc weźmie. Z reguły są to firmy kilku-kilkunastoosobowe. Tani zarządcy to niestety tylko podstawowa obsługa, która sprowadza się do naliczania opłat, zwołaniu raz do roku zebrania, księgowania wpłat. Jest za to tanio, z tym, że za wszelkie dodatkowe usługi, jak sprzątanie, wizyta jakichś służb technicznych i tym podobne trzeba dodatkowo ekstra płacić. Sa tez problemy by coś wyjaśnić, czy zamówić/załatwić na wczoraj. Większe szczęście jak trafi się do dużej firmy, bo jest odpowiednia kadra, w tym techniczna, nie tylko dwie panie za biurkiem. Wiąże się to jednak z większą opłatą za zarządzanie i tu stawki niestety spotykają sie w swej wysokości z tymi w spółdzielniach.

Po trzecie - wpływ na podejmowane decyzje. We wspólnotach jest łatwiej, ale tylko teoretycznie. Mniejsza ilość ludzi do spędzenia w jednym czasie, w jednym miejscu. Niestety często jest tak, że co człowiek, to opinia. Ciężko dojść do porozumienia w najprostszych sprawach, a w takich gdzie trzeba ponieść dodatkowe koszty, to są wojenki. Wielkim szczęściem we wspólnocie jest zbiór ludzi rozumnych i racjonalnie myślących, ale takich wspólnot jest bardzo mało. Wystarczy jeden właściciel i wszytko może wziąć w łeb. Nawet jak go pozostali przegłosują, to zdarzają się cwaniacy, którzy zaskarżają decyzję wspólnot do sądów. Wtedy są same straty. Co do spółdzielni rzeczywistość jest bardzo niedoskonała - delikatnie mówiąc. Winy jednak nie ponoszą zarządy spółdzielni. Winni są sami mieszkańcy spółdzielczych budynków. Od dłuzszego czasu obserwuje się bowiem totalny spadek zainteresowania swoimi prawami i tym co się dzieje w spółdzielni. Członkowie mają wszelakie narzędzia w garści by spółdzielnia działała na ich modłę. Czasami wystarczy zebrać 100 osób, pójść na zebranie i wywalić cały zarząd z radą nadzorczą praktycznie od ręki. Wystarczy większą grupą naciskać prezesów na pewne działania. Po prostu trzeba swym postępowaniem i zainteresowaniem zachowywać się odpowiedzialnie. Jak działać we wspólnocie, jeżeli w spółdzielni widać kompletny brak zainteresowania losem budynku przez mieszkańców?
Niektórzy komentujący chyba nie zdaja sobie z pewnych rzeczy sprawy.

Po pierwsze - dłużnicy. Lament, że w spółdzielniach płaca wszyscy za pijaczków, leni itp. jest śmieszny, bo nie zadają sobie pytania kto będzie za takich płacił we wspólnocie? Przecież tam też są rachunki do zapłacenia: wynagrodzenie zarządcy, woda, ogrzewanie, prąd, podatki, sprzątanie itd. Większa spółdzielnia jest w stanie zapłacić za wszystko, bo operuje dużo większymi środkami. Kilku dłużników we wspólnocie i robi się poważny problem. Windykacja o ile w og... rozwiń
Avatar
Zbyniu / 12 lipca 2012 o 13:45
0
[url="http://g2.gangsters.pl/index.php?ref=2712"]http://g2.gangsters....ex.php?ref=2712[/url]
Avatar
cezary / 12 lipca 2012 o 11:40
0
Czysta hipokryzja autora tekstu.
W jednym akapicie pisze, że czynsz za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni w 2010 r. wynosił 699 zł, a w następnym akapicie biedna lokatorka twierdzi, iż w tylko w tym roku to już szósta podwyżka czynszu za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni, za które obecnie płaci 440 zł (przecież to jest taniej od lokali we wspólnocie w 2010 r. ).
Poza tym jak spółdzielnia mogła zrobić 6 podwyżek, skoro zgodnie z przepisami o podwyżkach w spółdzielni trzeba poinformować z 3 miesięcznym wyprzedzeniem??? Chyba, że chodzi o opłaty niezależne od spółdzielni typu woda, energia, śmieci...
Poza tym już teraz mieszkańcy mogą odłączyć się od spółdzielni i stworzyć wspólnotę, jeśli tak zadecyduje ponad połowa właścicieli danego budynku (chyba logiczne, bo rządzi tu większość, a nie jak w planie jeden właściciel kawalerki).
Pozdrawiam i życzę większej aktywności w życiu mieszkańców wspólnot i spółdzielni, aby wszystkim żyło się lepiej
Czysta hipokryzja autora tekstu.
W jednym akapicie pisze, że czynsz za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni w 2010 r. wynosił 699 zł, a w następnym akapicie biedna lokatorka twierdzi, iż w tylko w tym roku to już szósta podwyżka czynszu za 50 metrowe mieszkanie w spółdzielni, za które obecnie płaci 440 zł (przecież to jest taniej od lokali we wspólnocie w 2010 r. ).
Poza tym jak spółdzielnia mogła zrobić 6 podwyżek, skoro zgodnie z przepisami o podwyżkach w spółdzielni trzeba poinf... rozwiń