Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 listopada 2008 r.
16:42
Edytuj ten wpis

Przychodzi złodziej do hipermarketu

0 1 A A

Zbliżający się przedświąteczny okres, podobnie jak sezonowe wyprzedaże, to dla supermarketów i centrów handlowych prawdziwy koszmar. Złodziei przybywa, a sklepy liczą straty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Osoby dopuszczające się kradzieży są w różnym wieku, pochodzą z różnych grup społecznych, mają różne wykształcenie i dochody. Bywają wśród nich i bezrobotni, i osoby dobrze sytuowane, nie ma na to reguły - twierdzi Katarzyna Petrykowska, specjalista ds. PR hipermarketu Real.

Wiemy nawet, gdzie mieszkają

Niektórzy działają w pojedynkę, niektórzy w grupie. Ten drugi model jest częściej spotykany.

- Po jakimś czasie rozpoznajemy bez problemu członków takiej szajki. Znamy nie tylko ich twarze, które pojawiają się na portretach pamięciowych udostępnianych nam przez ochronę, ale nawet miejsce ich zamieszkania - mówi Kamila Dąbrowska, kierownik salonu z odzieżą House w Centrum Handlowym Plaza.

Są dobrze zorganizowani

Każda osoba w złodziejskiej grupie ma określoną rolę: obserwacja, zagadywanie sprzedawcy i kradzież. Takie działanie ma ułatwić akcję i umożliwić ucieczkę.

- Niektórzy są rzeczywiście sprytni, nie bawią się w dyskrecję, są bezczelni. Ale jakoś im się udaje - przyznaje Kamila Dąbrowska i dodaje: Zachowują jednak ostrożność i następnym razem sprawdzają, kto obsługuje, żebyśmy ich nie rozpoznali. Większość z nich nigdy nie kradnie towaru wartości przekraczającej 250 zł. Zdają sobie sprawę, że w razie wpadki mogą mieć sprawę w sądzie.

Lis w kurniku

Coraz częściej nieuczciwi okazują się także pracownicy. Jak podkreślają handlowcy, traktowani są tak samo jak złodzieje z zewnątrz. Sprawa rozwiązywana jest przy udziale policji, bez taryfy ulgowej.

- Nie tolerujemy żadnych kradzieży i zawsze z takiej sprawy wyciągamy ostre konsekwencje, ze zwolnieniem z pracy włącznie - informuje Michał Kubajek z biura prasowego hipermarketu Tesco.

Wielkogabarytowy przedmiot pożądania

Nieuczciwy klient ma różnorodne upodobania, jest nieprzewidywalny. Jego łupem może paść zarówno spożywczy drobiazg, jak i kosztowny sprzęt.

- Ciekawym przypadkiem była zuchwała próba pewnej kobiety. Usiłowała ona wynieść… komputer łącznie z monitorem. Była to osoba bardzo doświadczona w kradzieżach. Pod obszerną sukienką miała zamocowane specjalne szelki, które miały przytrzymywać ukradziony sprzęt. Wygląd wspomnianej pani nie sugerował, by miała ukryty 17-calowy monitor, łącznie z komputerem i klawiaturą - opowiada Michał Kubajek.

Łup wyniesiony w żołądku

Kradzieże wartościowych towarów nie są jednak największym problemem sieci handlowych, ponieważ są one stosunkowo łatwe do wykrycia. Prawdziwą plagą stała się natomiast grupa tzw. podjadaczy; na nich sklepy tracą najbardziej.

- Tacy klienci są naprawdę uciążliwi. Jedzą na terenie marketu bagietki, słodycze, owoce, piją piwo, wodę i soki, nie płacąc za to towar - informuje Katarzyna Petrykowska.

W ciągu miesiąca, na skutek podjadania, znika z półek około 1,5 tony różnych produktów - informuje Michał Kubajek.

Jak oni to robią

- Jest wiele sposobów na ominięcie zabezpieczeń. Wytrawni złodzieje poradzą sobie ze wszystkim: klipsami i wlepkami przy ubraniach, numerkami w przymierzalniach, bramkami przy wyjściu. W takich sytuacjach sprawdza się wewnętrzny monitoring w sklepie - mówi Kamila Dąbrowska.

Handlowcy spotykają się różnymi sposobami ukrywania towaru.

- Mieliśmy przypadek mężczyzny, który przyszedł w długim, jesiennym płaszczu. Z pozoru wydawał się zwykłym klientem, który zamierzał kupić ubrania marki Cherokee. Jak się później okazało, pod płaszczem miał na sobie tylko bieliznę, a w resztę ubrań postanowił zaopatrzyć się nielegalnie w naszej sieci, próbował ukraść nie tylko spodnie i bluzę, ale także koszulkę, pasek oraz dwie pary skarpetek - opowiada Michał Kubajek.

Profesjonaliści mają nie tylko sposoby, ale również "narzędzia”

- Bardzo popularne stały się magnesy, które "rozklipsowują” ubrania, a także torby wyklejone od wewnątrz folią i papierem nasączonymi wodą, dzięki którym ubrania przy bramce nie "pipczą”. Standardem jest maskowanie towaru puchowymi kurtkami, czy wchodzenie do przymierzalni z wieszakiem, na którym, zamiast jednego, jest kilka ubrań - wyjaśnia Kamila Dąbrowska.

Jak zachowują się przyłapani na gorącym uczynku?

Reakcji (podobnie jak metod kradzieży) jest tyle, ilu złodziei. Są tacy, którzy przyznają się do kradzieży. Są tacy, którzy idą w zaparte. Albo uciekają, próbując uniknąć odpowiedzialności.

Zdarzają się także przypadki ekstremalne.

- Niedawno przyłapaliśmy klientkę, która nagle zaczęła udawać atak padaczki. Pamiętam też dziewczynę, która wyjęła nóż i zagroziła, że się zabije. Obezwładniło ją dopiero kilku policjantów - opowiada Kamila Dąbrowska. I dodaje: Często spotykamy się także z groźbami i zastraszaniem.

Mimo sporych wydatków, jakie ponoszą sieci handlowe na systemy ochrony, zabezpieczenia, szkolenia pracowników, problem kradzieży wciąż narasta.

Wymowne liczby

Od kilku do kilkunastu klientów przyłapuje na kradzieżach w ciągu tygodnia ochrona w lubelskim Tesco.

1,6 miliarda dolarów straciły w ubiegłym roku z powodu złodziei Polskie sklepy. To więcej niż firmy handlowe w Czechach, na Węgrzech, na Słowacji i w Krajach Bałtyckich razem wzięte. W tym rankingu kradzieży w hipermarketach Polska wypada najgorzej wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej.

(kap, hap)

Pozostałe informacje

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!