Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 sierpnia 2009 r.
21:05
Edytuj ten wpis

Raport GUS: Bieda i bezrobocie, czyli Lubelszczyzna na szarym końcu

Autor: Zdjęcie autora (drs)
0 27 A A

Biedny, rolniczy region, z wysokim bezrobociem, omijany przez inwestorów. Taki obraz Lubelszczyzny wyłania się z najnowszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego "Regiony Polski 2009”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przodujemy pod względem użytków rolnych i to u nas jest najwyższy odsetek ludzi żyjących z rolnictwa. Wynosi aż 33,7 proc. Tylko 46,5 proc. ludności Lubelszczyzny mieszka w miastach. Mniej zurbanizowane są tylko województwa podkarpackie i świętokrzyskie.

To sprawia, że mamy niski odsetek ludności pracującej w usługach, które w bogatszych regionach są motorem gospodarki. U nas w tym sektorze pracuje ledwie 46 proc., co stawia nas na przedostatnim miejscu. Niżej jest tylko świętokrzyskie.

Tego, że nasz przemysł ma się źle dowodzi fakt, że tylko 20,3 proc. ludności pracuje w budownictwie i przemyśle. To najgorszy wynik w kraju. Pocieszające jest, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba robotników budowlanych i przemysłowych wzrosła o 5 punktów procentowych. Lepszy wynik miało tylko Warmińsko-Mazurskie.

Za to mocno daje nam się we znaki bezrobocie. Najwyższe (9,6 proc.) jest w woj. zachodniopomorskim, dalej są kujawsko-pomorskie i dolnośląskie (po 9,1 proc.), a później my razem ze świętokrzyskim (8,8 proc.). Lublin z wynikiem 7,4 proc. pod tym względem wypada też kiepsko na tle innych miast wojewódzkich. Gorzej jest tylko w Kielcach i Białymstoku.

Co gorsza, inwestorzy się do nas nie garną. Co piąta wydana przez nich złotówka trafia na Mazowsze. Reszta jest daleko w tyle, a my na końcu, jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne przeliczone na głowę mieszkańca.

Które miejsce zajmujemy

Powierzchnia: 3; Ludność: 8; Urbanizacja: 14; Ludność w wieku nieprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym: 16; PKB na mieszkańca: 16; Inwestycje na 1 mieszkańca: 16; Spółki handlowe na 100 mieszkańców: 12; przeciętna płaca brutto: 10. Dane za 2008 rok.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 19:30
0
Jebac lubelske.
Avatar
FFI / 21 września 2009 o 16:26
0
Lublin, dnia 21 września 2009 r.
Szanowni Państwo,

Informujemy, że Fundacja „Fundusz Inicjatyw” (FFI) realizuje kampanię informacyjną „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców”- współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu zorganizowane zostaną 4 BEZPŁATNE konferencje pod tytułem: „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców” w :
• Lublinie 30 września 2009 (środa), Hotel Mercure – Unia Lublin, Al. Racławickie 12
• Chełmie 19 października 2009 (poniedziałek), Hotel Duet, ul. Hrubieszowska 54
• Zamościu 16 listopada 2009 (poniedziałek), Centrum konferencyjno – hotelowe ALEX, ul. Okrzei 32
• Białej Podlaskiej 7 grudnia 2009 (poniedziałek), Hotel Delfin, Al. Jana Pawła II nr 11
Planowane rozpoczęcie każdej z konferencji godz. 10:00

Zakres tematyczny konferencji:
• miejsce formalnego kształcenia ustawicznego w systemie edukacyjnym,
• rola kształcenia ustawicznego w kontekście rynku pracy województwa lubelskiego,
• nowe metody nauczania szansą na rozwój kształcenia ustawicznego,
• edukacja ustawiczna w Polsce i na Lubelszczyźnie – szanse i zagrożenia.

Konferencja ma wymiar merytoryczny i przedstawione na niej informacje będą użyteczne m in. dla celów opracowania projektów, planowania kierunków i metod kształcenia, zarządzania placówką kształcenia.
Serdecznie zapraszamy:
• osoby w wieku 25 – 64 lat (oraz osoby nie uczące się w wieku 18 – 24 lat),
• przedstawicieli szkół dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego,
• przedstawicieli partnerów społeczno – gospodarczych,
• przedstawicieli pracodawców
• zapraszamy również osoby pozostające bez zatrudnienia
Organizator zapewnia: materiały szkoleniowe oraz poczęstunek w postaci zimnego i ciepłego bufetu.
Zgłoszenia na konferencje przyjmowane są:
1. Poprzez e-mail - przesłanie wypełnionego Formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: o.jankowska@ffi.org.pl ,
2. Poprzez fax – przesłanie wypełnionego Formularza zgłoszeniowego na nr telefax-u: 081 532 10 30 lub 081 532 10 32,
3. Telefonicznie – skomunikowanie się z pracownikiem FFI pod numerem telefonu: 081 532 10 30 lub 519 144 742 i przekazanie wymaganych danych,
4. Elektronicznie – wypełnienie Elektronicznego Formularza Zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej www.ffi.org.pl w zakładce „Kształcenie”
5. Osobiście – dostarczenie wypełnionego Formularza zgłoszeniowego do biura projektu mieszczącego się przy ul. Narutowicza 57/6 w Lublinie lub wypełnienie Formularza bezpośrednio w biurze.

Każda z zakwalifikowanych osób zostanie e-mailowo poinformowana o zakwalifikowaniu się na konferencję.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.ffi.org.pl, pod numerem telefonu 081 532 10 30, 081 532 10 32, 519 144 742 oraz w biurze projektu przy ul. Narutowicza 57/6 (II piętro) w Lublinie od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 18.

Serdecznie zapraszamy - Zespół Projektu!
Lublin, dnia 21 września 2009 r.
Szanowni Państwo,

Informujemy, że Fundacja „Fundusz Inicjatyw” (FFI) realizuje kampanię informacyjną „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców”- współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu zorganizowane zostaną 4 BEZPŁATNE konferencje pod tytułem: „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców” w :
• Lublinie 30 września 2009 (środa... rozwiń
Avatar
Miami / 20 sierpnia 2009 o 16:59
0
Miami napisał:
przepraszam, musze skorygowac... To nie jest wstyd, to jest wlasnie zacofanie, byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...

A po 4, autostrady to zyly kazdego kraju... Doskonale o tym wiedza Niemcy i to jest jedno z ich kluczy do ekonomicznego sukcesu. Jesli bylas w poludniowej czesci Niemiec (w ktorej nie brak autostrad) to widzialas jak jest zielona i ekologiczna. I rowniez widzialas jak jest dobrze rozwinieta ekonomicznie.
Avatar
Miami / 20 sierpnia 2009 o 16:49
0
Miami napisał:
Sluchaj Kasia, czy chcesz czy nie, brak lotniska czy autostrad czyni z Lubelszczyzny Skansen, a nowe inwestycje i rozwoj przemyslowy nie oznacza degradacji regionu jesli jest przeprowadzony z glowa... Lublin to jest Skansen i nawet gdybys chciala go sprzedawac jako produkt turystyczny to Ci sie nie uda. A wiesz dlaczego? Bo kto studiowal turystyke wie, ze rozwoj regionow turystycznych zalezy w 70% od dostepnosci komunikacyjnej, to znaczy LOTNISKA, KOLEJ Y AUTOSTRADY!!! Jak chcesz sprzedawac cos do czego ludzie poprostu nie moga dojechac? Nie mozna sie ludzic ze wejada na Lubelsczyzne inwestorzy i ja przeistocza w drogi Slask. Po pierwsze to nie fabryki, lecz sektor uslug napedza gospodarke i to wlasnie na uslugi powinna postawic Lubelszczyzna. Po drogie to nie obcy kapital lecz regionalne firmy i firemki najwiecej wnosza w ekonomie regionu i to nad ich rozwojem trzeba sie skupic, zwlaszcza ze wtedy wypracowany kapital pozostaje w polskich rekach (czytaj na Lubelczyznie). Po trzecie, "zacofanie to stan umyslu" ktory powoduje ze stajemy w miejscu albo i sie cofamy w rozwoju co oznacza brak LOTNISKA I AUTOSTRAD. Jesli masz ochote prowadzic takie zycie to jeszcze sporo na swiecie miejsc gdzie mozesz to robic, a prosze Cie, ludziom z Lublina pozwoj wyjsc z posrod regionow 3go swiata bo powiem Ci szczerze, zwiedzilem pare krajow 3go swiata(w Ameryce poludniowej i Azji zwlaszcza) i nie brakuje ludziom ktorzy w nich zyja nieczego co my mamy na Lubelszczyznie - a jako Polacy uwazamy sie za pempek swiata bo jestesmy w centrum Europy. To jest wlasnie wstyd... Byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...
Pozdrawiam.

przepraszam, musze skorygowac... To nie jest wstyd, to jest wlasnie zacofanie, byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...

przepraszam, musze skorygowac... To nie jest wstyd, to jest wlasnie zacofanie, byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac... rozwiń
Avatar
Miami / 20 sierpnia 2009 o 16:44
0
Sluchaj Kasia, czy chcesz czy nie, brak lotniska czy autostrad czyni z Lubelszczyzny Skansen, a nowe inwestycje i rozwoj przemyslowy nie oznacza degradacji regionu jesli jest przeprowadzony z glowa... Lublin to jest Skansen i nawet gdybys chciala go sprzedawac jako produkt turystyczny to Ci sie nie uda. A wiesz dlaczego? Bo kto studiowal turystyke wie, ze rozwoj regionow turystycznych zalezy w 70% od dostepnosci komunikacyjnej, to znaczy LOTNISKA, KOLEJ Y AUTOSTRADY!!! Jak chcesz sprzedawac cos do czego ludzie poprostu nie moga dojechac? Nie mozna sie ludzic ze wejada na Lubelsczyzne inwestorzy i ja przeistocza w drogi Slask. Po pierwsze to nie fabryki, lecz sektor uslug napedza gospodarke i to wlasnie na uslugi powinna postawic Lubelszczyzna. Po drogie to nie obcy kapital lecz regionalne firmy i firemki najwiecej wnosza w ekonomie regionu i to nad ich rozwojem trzeba sie skupic, zwlaszcza ze wtedy wypracowany kapital pozostaje w polskich rekach (czytaj na Lubelczyznie). Po trzecie, "zacofanie to stan umyslu" ktory powoduje ze stajemy w miejscu albo i sie cofamy w rozwoju co oznacza brak LOTNISKA I AUTOSTRAD. Jesli masz ochote prowadzic takie zycie to jeszcze sporo na swiecie miejsc gdzie mozesz to robic, a prosze Cie, ludziom z Lublina pozwoj wyjsc z posrod regionow 3go swiata bo powiem Ci szczerze, zwiedzilem pare krajow 3go swiata(w Ameryce poludniowej i Azji zwlaszcza) i nie brakuje ludziom ktorzy w nich zyja nieczego co my mamy na Lubelszczyznie - a jako Polacy uwazamy sie za pempek swiata bo jestesmy w centrum Europy. To jest wlasnie wstyd... Byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...
Pozdrawiam.
Sluchaj Kasia, czy chcesz czy nie, brak lotniska czy autostrad czyni z Lubelszczyzny Skansen, a nowe inwestycje i rozwoj przemyslowy nie oznacza degradacji regionu jesli jest przeprowadzony z glowa... Lublin to jest Skansen i nawet gdybys chciala go sprzedawac jako produkt turystyczny to Ci sie nie uda. A wiesz dlaczego? Bo kto studiowal turystyke wie, ze rozwoj regionow turystycznych zalezy w 70% od dostepnosci komunikacyjnej, to znaczy LOTNISKA, KOLEJ Y AUTOSTRADY!!! Jak chcesz sprzedawac cos do czego ludzie poprostu nie moga d... rozwiń
Avatar
Pawlak / 16 sierpnia 2009 o 09:38
0
PERLA napisał:
ALE PIWKO MAMY SUPER!!!!!!!!!!!!


Tak w alkoholizmie jesteśmy w czołówce.
Avatar
wujek adolf / 16 sierpnia 2009 o 08:48
0
Do Kasi i ONo-wy chyba zyjecie w innej rzeczywistosci wirtualnej albo naogladalyscie sie Matrixa.W USA zeczywiscie da sie cos takiego stworzyc -u nas niestety NIE.(zbieg roznych przeciwnosci) ha ha
Avatar
wujek adolf / 16 sierpnia 2009 o 08:42
0
Bieda jest teraz a co bedzie za lat kilka??/A gdzie sa obroncy polskiej ziemi czyli-PSL??Odpowiedz jest taka ze maja wszystkich w D...e,poobsadzali swoimi rodzinami wszystkie stolki i dalej glosza hasla o tym ze sa chlopska partia a slepi chlopi im wierza bo ksiadz tez tak samo glosi!!!!Bruzdzil im Lepper bo mowil prawde o PSL to tzeba go bylo wykonczyc.Jesli polscy chlopi nie stworza prawdziwej parti ktora by dbala o ich interesy to niech juz teraz likwiduja gospodarstwa bo za lat kilka zostana tylko cieciami pilnujacymi majatkow hansa i egona tak jak obecnie niejaki minister G pod Krakowem.Obyscie nie obudzili sie zapozno!!!!!1
Bieda jest teraz a co bedzie za lat kilka??/A gdzie sa obroncy polskiej ziemi czyli-PSL??Odpowiedz jest taka ze maja wszystkich w D...e,poobsadzali swoimi rodzinami wszystkie stolki i dalej glosza hasla o tym ze sa chlopska partia a slepi chlopi im wierza bo ksiadz tez tak samo glosi!!!!Bruzdzil im Lepper bo mowil prawde o PSL to tzeba go bylo wykonczyc.Jesli polscy chlopi nie stworza prawdziwej parti ktora by dbala o ich interesy to niech juz teraz likwiduja gospodarstwa bo za lat kilka zostana tylko cieciami pilnujacymi maj... rozwiń
Avatar
PERLA / 16 sierpnia 2009 o 08:05
0
ALE PIWKO MAMY SUPER!!!!!!!!!!!!
Avatar
ono / 16 sierpnia 2009 o 00:39
0
kasia napisał:
Na lesie i skansenie mozna zarobic calkiem dobrze! Czy potrzebujemy przeksztalcenia Lubelszczyzny w okreg przemyslowy? NIE!!! Mamy parki narodowe, parki krajobrazowe, czyste powietrze, jeziora, lasy, trasy rowerowe...jesli to zniszczymy, to nie pomoze budowa fabryk. Mam znajomych ze Slaska i Warszawy, ktorzy od wielu lat,co roku przyjezdzaja na Lubelszczyzne do zaprzyjaznionych gospodarstw agroturystycznych i bardzo chwala sobie takie wakacje! przyjezdzaja wlasnie dlatego, ze jest tutaj o wiele spokojniej niz w ich rodzinnych miastach.

Przmysl mozna rozwinac wszedzie, walorow przyrodniczych zbudowac sie nie da... Mysle, ze nasze wladze, zamiast plakac nad tym czego nigdy nie beda mogly zdobyc (nie oszukujmy sie, nasz region nigdy nie bedzie zaglebiem przemyslowym!), powinny wykorzystac to co mamy.

Twierdzenie, ze ochrona przyrody, zachowanie rolniczego charakteru, zrobi z nas skansen (w najgorszym znaczeniu tego slowa), swiadczy tylko i wylacznie o mentalnym zacofaniu osoby wypowiadajacej takie slowa. Produkcja tzw. zywnosci ekologicznej i przedmiotow wytwarzanych w sposob przyjazny srodowisku to obecnie w skali swiatowej biznes przynoszacy zyski w miliardach dolarow, i jedna z niewielu braz, ktore dobrze rozwijaja sie nawet obecnie, w czasach spowolnienia gospodarczego.

W USA to wlasnie ludzie najbardziej wyksztalceni i postepowi zakladaja wioski ekologiczne (jedna z najbardziej znanych, Dancing Rabbit EcoVillage, zostala zalozona min. przez absolwentow Stanford University), kupuja zdrowa zywnosc, rezygnuja z posiadania samochodu na rzecz korzystania z komunikacji publicznej. Ludzie prosci, niewyksztalceni (nie mam tutaj na mysli zdobytych tytulow, znam myslacych ludzi, ktorzy maja tylko mature, znam tez wyksztalciuchow z tytulem magistra, ktorzy samodzielnie myslec nie potrafia! Ksztalcic mozna sie takze poza szkola) zadowola sie kolorowym opakowaniem, neonami na wystawie, blyszczacym samochodem...i beda sie cieszyc, ze zyja w "wielkim swiecie". Zacofanie to stan umyslu, a nie brak lotniska i autostrad.



Kasię na premiera a nawet na prezydenta,l albo na Palikota - to znaczy na posła wybrać.



Kasię na premiera a nawet na prezydenta,l albo na Palikota - to znaczy na posła wybrać. rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 19:30
0
Jebac lubelske.
Avatar
FFI / 21 września 2009 o 16:26
0
Lublin, dnia 21 września 2009 r.
Szanowni Państwo,

Informujemy, że Fundacja „Fundusz Inicjatyw” (FFI) realizuje kampanię informacyjną „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców”- współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu zorganizowane zostaną 4 BEZPŁATNE konferencje pod tytułem: „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców” w :
• Lublinie 30 września 2009 (środa), Hotel Mercure – Unia Lublin, Al. Racławickie 12
• Chełmie 19 października 2009 (poniedziałek), Hotel Duet, ul. Hrubieszowska 54
• Zamościu 16 listopada 2009 (poniedziałek), Centrum konferencyjno – hotelowe ALEX, ul. Okrzei 32
• Białej Podlaskiej 7 grudnia 2009 (poniedziałek), Hotel Delfin, Al. Jana Pawła II nr 11
Planowane rozpoczęcie każdej z konferencji godz. 10:00

Zakres tematyczny konferencji:
• miejsce formalnego kształcenia ustawicznego w systemie edukacyjnym,
• rola kształcenia ustawicznego w kontekście rynku pracy województwa lubelskiego,
• nowe metody nauczania szansą na rozwój kształcenia ustawicznego,
• edukacja ustawiczna w Polsce i na Lubelszczyźnie – szanse i zagrożenia.

Konferencja ma wymiar merytoryczny i przedstawione na niej informacje będą użyteczne m in. dla celów opracowania projektów, planowania kierunków i metod kształcenia, zarządzania placówką kształcenia.
Serdecznie zapraszamy:
• osoby w wieku 25 – 64 lat (oraz osoby nie uczące się w wieku 18 – 24 lat),
• przedstawicieli szkół dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego,
• przedstawicieli partnerów społeczno – gospodarczych,
• przedstawicieli pracodawców
• zapraszamy również osoby pozostające bez zatrudnienia
Organizator zapewnia: materiały szkoleniowe oraz poczęstunek w postaci zimnego i ciepłego bufetu.
Zgłoszenia na konferencje przyjmowane są:
1. Poprzez e-mail - przesłanie wypełnionego Formularza zgłoszeniowego na adres e-mail: o.jankowska@ffi.org.pl ,
2. Poprzez fax – przesłanie wypełnionego Formularza zgłoszeniowego na nr telefax-u: 081 532 10 30 lub 081 532 10 32,
3. Telefonicznie – skomunikowanie się z pracownikiem FFI pod numerem telefonu: 081 532 10 30 lub 519 144 742 i przekazanie wymaganych danych,
4. Elektronicznie – wypełnienie Elektronicznego Formularza Zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie internetowej www.ffi.org.pl w zakładce „Kształcenie”
5. Osobiście – dostarczenie wypełnionego Formularza zgłoszeniowego do biura projektu mieszczącego się przy ul. Narutowicza 57/6 w Lublinie lub wypełnienie Formularza bezpośrednio w biurze.

Każda z zakwalifikowanych osób zostanie e-mailowo poinformowana o zakwalifikowaniu się na konferencję.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.ffi.org.pl, pod numerem telefonu 081 532 10 30, 081 532 10 32, 519 144 742 oraz w biurze projektu przy ul. Narutowicza 57/6 (II piętro) w Lublinie od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 18.

Serdecznie zapraszamy - Zespół Projektu!
Lublin, dnia 21 września 2009 r.
Szanowni Państwo,

Informujemy, że Fundacja „Fundusz Inicjatyw” (FFI) realizuje kampanię informacyjną „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców”- współfinansowaną przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu zorganizowane zostaną 4 BEZPŁATNE konferencje pod tytułem: „Formalne kształcenie ustawiczne szansą dla regionu i jego mieszkańców” w :
• Lublinie 30 września 2009 (środa... rozwiń
Avatar
Miami / 20 sierpnia 2009 o 16:59
0
Miami napisał:
przepraszam, musze skorygowac... To nie jest wstyd, to jest wlasnie zacofanie, byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...

A po 4, autostrady to zyly kazdego kraju... Doskonale o tym wiedza Niemcy i to jest jedno z ich kluczy do ekonomicznego sukcesu. Jesli bylas w poludniowej czesci Niemiec (w ktorej nie brak autostrad) to widzialas jak jest zielona i ekologiczna. I rowniez widzialas jak jest dobrze rozwinieta ekonomicznie.
Avatar
Miami / 20 sierpnia 2009 o 16:49
0
Miami napisał:
Sluchaj Kasia, czy chcesz czy nie, brak lotniska czy autostrad czyni z Lubelszczyzny Skansen, a nowe inwestycje i rozwoj przemyslowy nie oznacza degradacji regionu jesli jest przeprowadzony z glowa... Lublin to jest Skansen i nawet gdybys chciala go sprzedawac jako produkt turystyczny to Ci sie nie uda. A wiesz dlaczego? Bo kto studiowal turystyke wie, ze rozwoj regionow turystycznych zalezy w 70% od dostepnosci komunikacyjnej, to znaczy LOTNISKA, KOLEJ Y AUTOSTRADY!!! Jak chcesz sprzedawac cos do czego ludzie poprostu nie moga dojechac? Nie mozna sie ludzic ze wejada na Lubelsczyzne inwestorzy i ja przeistocza w drogi Slask. Po pierwsze to nie fabryki, lecz sektor uslug napedza gospodarke i to wlasnie na uslugi powinna postawic Lubelszczyzna. Po drogie to nie obcy kapital lecz regionalne firmy i firemki najwiecej wnosza w ekonomie regionu i to nad ich rozwojem trzeba sie skupic, zwlaszcza ze wtedy wypracowany kapital pozostaje w polskich rekach (czytaj na Lubelczyznie). Po trzecie, "zacofanie to stan umyslu" ktory powoduje ze stajemy w miejscu albo i sie cofamy w rozwoju co oznacza brak LOTNISKA I AUTOSTRAD. Jesli masz ochote prowadzic takie zycie to jeszcze sporo na swiecie miejsc gdzie mozesz to robic, a prosze Cie, ludziom z Lublina pozwoj wyjsc z posrod regionow 3go swiata bo powiem Ci szczerze, zwiedzilem pare krajow 3go swiata(w Ameryce poludniowej i Azji zwlaszcza) i nie brakuje ludziom ktorzy w nich zyja nieczego co my mamy na Lubelszczyznie - a jako Polacy uwazamy sie za pempek swiata bo jestesmy w centrum Europy. To jest wlasnie wstyd... Byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...
Pozdrawiam.

przepraszam, musze skorygowac... To nie jest wstyd, to jest wlasnie zacofanie, byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...

przepraszam, musze skorygowac... To nie jest wstyd, to jest wlasnie zacofanie, byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac... rozwiń
Avatar
Miami / 20 sierpnia 2009 o 16:44
0
Sluchaj Kasia, czy chcesz czy nie, brak lotniska czy autostrad czyni z Lubelszczyzny Skansen, a nowe inwestycje i rozwoj przemyslowy nie oznacza degradacji regionu jesli jest przeprowadzony z glowa... Lublin to jest Skansen i nawet gdybys chciala go sprzedawac jako produkt turystyczny to Ci sie nie uda. A wiesz dlaczego? Bo kto studiowal turystyke wie, ze rozwoj regionow turystycznych zalezy w 70% od dostepnosci komunikacyjnej, to znaczy LOTNISKA, KOLEJ Y AUTOSTRADY!!! Jak chcesz sprzedawac cos do czego ludzie poprostu nie moga dojechac? Nie mozna sie ludzic ze wejada na Lubelsczyzne inwestorzy i ja przeistocza w drogi Slask. Po pierwsze to nie fabryki, lecz sektor uslug napedza gospodarke i to wlasnie na uslugi powinna postawic Lubelszczyzna. Po drogie to nie obcy kapital lecz regionalne firmy i firemki najwiecej wnosza w ekonomie regionu i to nad ich rozwojem trzeba sie skupic, zwlaszcza ze wtedy wypracowany kapital pozostaje w polskich rekach (czytaj na Lubelczyznie). Po trzecie, "zacofanie to stan umyslu" ktory powoduje ze stajemy w miejscu albo i sie cofamy w rozwoju co oznacza brak LOTNISKA I AUTOSTRAD. Jesli masz ochote prowadzic takie zycie to jeszcze sporo na swiecie miejsc gdzie mozesz to robic, a prosze Cie, ludziom z Lublina pozwoj wyjsc z posrod regionow 3go swiata bo powiem Ci szczerze, zwiedzilem pare krajow 3go swiata(w Ameryce poludniowej i Azji zwlaszcza) i nie brakuje ludziom ktorzy w nich zyja nieczego co my mamy na Lubelszczyznie - a jako Polacy uwazamy sie za pempek swiata bo jestesmy w centrum Europy. To jest wlasnie wstyd... Byc w centrum Europy i tak marnie prosperowac...
Pozdrawiam.
Sluchaj Kasia, czy chcesz czy nie, brak lotniska czy autostrad czyni z Lubelszczyzny Skansen, a nowe inwestycje i rozwoj przemyslowy nie oznacza degradacji regionu jesli jest przeprowadzony z glowa... Lublin to jest Skansen i nawet gdybys chciala go sprzedawac jako produkt turystyczny to Ci sie nie uda. A wiesz dlaczego? Bo kto studiowal turystyke wie, ze rozwoj regionow turystycznych zalezy w 70% od dostepnosci komunikacyjnej, to znaczy LOTNISKA, KOLEJ Y AUTOSTRADY!!! Jak chcesz sprzedawac cos do czego ludzie poprostu nie moga d... rozwiń
Avatar
Pawlak / 16 sierpnia 2009 o 09:38
0
PERLA napisał:
ALE PIWKO MAMY SUPER!!!!!!!!!!!!


Tak w alkoholizmie jesteśmy w czołówce.
Avatar
wujek adolf / 16 sierpnia 2009 o 08:48
0
Do Kasi i ONo-wy chyba zyjecie w innej rzeczywistosci wirtualnej albo naogladalyscie sie Matrixa.W USA zeczywiscie da sie cos takiego stworzyc -u nas niestety NIE.(zbieg roznych przeciwnosci) ha ha
Avatar
wujek adolf / 16 sierpnia 2009 o 08:42
0
Bieda jest teraz a co bedzie za lat kilka??/A gdzie sa obroncy polskiej ziemi czyli-PSL??Odpowiedz jest taka ze maja wszystkich w D...e,poobsadzali swoimi rodzinami wszystkie stolki i dalej glosza hasla o tym ze sa chlopska partia a slepi chlopi im wierza bo ksiadz tez tak samo glosi!!!!Bruzdzil im Lepper bo mowil prawde o PSL to tzeba go bylo wykonczyc.Jesli polscy chlopi nie stworza prawdziwej parti ktora by dbala o ich interesy to niech juz teraz likwiduja gospodarstwa bo za lat kilka zostana tylko cieciami pilnujacymi majatkow hansa i egona tak jak obecnie niejaki minister G pod Krakowem.Obyscie nie obudzili sie zapozno!!!!!1
Bieda jest teraz a co bedzie za lat kilka??/A gdzie sa obroncy polskiej ziemi czyli-PSL??Odpowiedz jest taka ze maja wszystkich w D...e,poobsadzali swoimi rodzinami wszystkie stolki i dalej glosza hasla o tym ze sa chlopska partia a slepi chlopi im wierza bo ksiadz tez tak samo glosi!!!!Bruzdzil im Lepper bo mowil prawde o PSL to tzeba go bylo wykonczyc.Jesli polscy chlopi nie stworza prawdziwej parti ktora by dbala o ich interesy to niech juz teraz likwiduja gospodarstwa bo za lat kilka zostana tylko cieciami pilnujacymi maj... rozwiń
Avatar
PERLA / 16 sierpnia 2009 o 08:05
0
ALE PIWKO MAMY SUPER!!!!!!!!!!!!
Avatar
ono / 16 sierpnia 2009 o 00:39
0
kasia napisał:
Na lesie i skansenie mozna zarobic calkiem dobrze! Czy potrzebujemy przeksztalcenia Lubelszczyzny w okreg przemyslowy? NIE!!! Mamy parki narodowe, parki krajobrazowe, czyste powietrze, jeziora, lasy, trasy rowerowe...jesli to zniszczymy, to nie pomoze budowa fabryk. Mam znajomych ze Slaska i Warszawy, ktorzy od wielu lat,co roku przyjezdzaja na Lubelszczyzne do zaprzyjaznionych gospodarstw agroturystycznych i bardzo chwala sobie takie wakacje! przyjezdzaja wlasnie dlatego, ze jest tutaj o wiele spokojniej niz w ich rodzinnych miastach.

Przmysl mozna rozwinac wszedzie, walorow przyrodniczych zbudowac sie nie da... Mysle, ze nasze wladze, zamiast plakac nad tym czego nigdy nie beda mogly zdobyc (nie oszukujmy sie, nasz region nigdy nie bedzie zaglebiem przemyslowym!), powinny wykorzystac to co mamy.

Twierdzenie, ze ochrona przyrody, zachowanie rolniczego charakteru, zrobi z nas skansen (w najgorszym znaczeniu tego slowa), swiadczy tylko i wylacznie o mentalnym zacofaniu osoby wypowiadajacej takie slowa. Produkcja tzw. zywnosci ekologicznej i przedmiotow wytwarzanych w sposob przyjazny srodowisku to obecnie w skali swiatowej biznes przynoszacy zyski w miliardach dolarow, i jedna z niewielu braz, ktore dobrze rozwijaja sie nawet obecnie, w czasach spowolnienia gospodarczego.

W USA to wlasnie ludzie najbardziej wyksztalceni i postepowi zakladaja wioski ekologiczne (jedna z najbardziej znanych, Dancing Rabbit EcoVillage, zostala zalozona min. przez absolwentow Stanford University), kupuja zdrowa zywnosc, rezygnuja z posiadania samochodu na rzecz korzystania z komunikacji publicznej. Ludzie prosci, niewyksztalceni (nie mam tutaj na mysli zdobytych tytulow, znam myslacych ludzi, ktorzy maja tylko mature, znam tez wyksztalciuchow z tytulem magistra, ktorzy samodzielnie myslec nie potrafia! Ksztalcic mozna sie takze poza szkola) zadowola sie kolorowym opakowaniem, neonami na wystawie, blyszczacym samochodem...i beda sie cieszyc, ze zyja w "wielkim swiecie". Zacofanie to stan umyslu, a nie brak lotniska i autostrad.



Kasię na premiera a nawet na prezydenta,l albo na Palikota - to znaczy na posła wybrać.



Kasię na premiera a nawet na prezydenta,l albo na Palikota - to znaczy na posła wybrać. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 2 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 5 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 96 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 37 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!