Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 grudnia 2008 r.
14:57
Edytuj ten wpis

Sejm niełaskawy dla Lubelszczyzny

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 18 A A

Nie będzie dodatkowych pieniędzy dla naszego regionu w przyszłorocznym budżecie państwa. W głosowaniu przepadły m.in. modernizacja lini kolejowej Życzyn -Dęblin, obwodnica Tomaszowa Lubelskiego i sprzęt dla szpitali w Puławach i Zamościu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Posłowie uchwalili budżet państwa w późny piątkowy wieczór. Opozycja - PiS i SLD - próbowała przeforsować własne propozycje. Ale wszystkie poprawki przepadły. W tym te, które dotyczyły inwestycji na Lubelszczyźnie.

Nie będzie więc modernizacji fragmentu linii kolejowej E7 z Warszawy do Lublina. Lubelscy posłowie PiS chcieli dać na inwestycję 40 mln zł. Z koalicji rządowej PO-PSL inwestycję poparł tylko szef lubelskich ludowców Edward Wojtas. Lider regionalnej PO Janusz Palikot nawet nie zagłosował.

Do kosza poszły też poprawki dotyczące m.in. obwodnicy Tomaszowa Lub. oraz rozbudowy i zakupu sprzętu dla szpitali w Puławach i Zamościu.

- Żaden wniosek opozycji nie przeszedł. To ewenement, bo kiedy my rządziliśmy część poprawek była uwzględniana - rozkłada ręce chełmska posłanka Małgorzata Sadurska (PiS). Jednak - przypomnijmy - w 2006 r. PiS głosowało przeciwko dorzuceniu 50 mln zł na obwodnicę Lublina.

- W tym roku opozycja zgłosiła 250 poprawek. Budżet by się rozleciał, gdybyśmy je przyjęli. A trzeba go trzymać w ryzach, bo zbliża się kryzys - tłumaczy Mariusz Grad z PO. I przekonuje: Jestem lokalnym patriotą, ale mieliśmy dyscyplinę klubową i zachowałem się uczciwie wobec partyjnych kolegów.

A Jan Łopata zauważa: PiS chciało finansować wydatki, a to z rezerwy budżetowej, a to z funduszy na politykę rolną. To złośliwość, bo krzyczą jednocześnie, że na wsi jest bieda.

Skoro w budżecie państwa nie ma pieniędzy, Lubelszczyzna musi ich szukać gdzie indziej. - Rząd chce, żeby regiony rozwijały się korzystając z funduszy europejskich - mówi Grad.


Sprawdziliśmy, gdzie są te pieniądze.

Najwięcej może rozdać unijny program "Infrastruktura i Środowisko”. Już dostaliśmy z niego 28 mld euro, czyli prawie połowę wszystkich pieniędzy, jakie mamy z UE na lata 2007-2013. Do końca tego roku trwa nabór dla uczelni, które chcą poprawić swoje wyposażenie. Na początku przyszłego zacznie się nabór dla zainteresowanych wytwarzaniem biopaliw, a w lutym upłynie termin składania wniosków na dofinansowanie inwestycji w placówkach medycznych o znaczeniu ponadregionalnym.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pietia / 8 grudnia 2008 o 10:54
0
Może z tej okazji znowu zobaczymy Palikota jak pajacuje w mediach. Zamiast robić z siebie pośmiewisko i urządzać cyrk mógłby zrobić coś konkretnego dla regionu który reprezentuje.
Avatar
J-k / 8 grudnia 2008 o 10:52
0
W obecnym systemie opartym na listach partyjnych pojedynczy posłowie niewiele mają do powiedzenia. (Nawet gdyby wszyscy posłowie z regionu zagłosowali za poprawkami to i tak by one przepadły). W gruncie rzeczy są posłowie "mięsem do maszynki do głosowania". O programach decydują urzędnicy i tzw. eksperci instytucji centralnych. (Np. jakie realne znaczenie miało ogłoszenie przez premiera rządu Lublina siedzibą PGE? - dosłownie żadne) Ci już dawno zdecydowali, że Polska będzie rozwijać się w oparciu o kilka dużych miast. Żadnego z tych miast po wschodniej stronie Wisły nie ma. Oczywiście obiecuje się jakieś programy pomocowe w bliższej lub dalszej przyszłości, które i tak zostaną zrealizowane w bardzo okrojonej formie i z opóźnieniem. (Już np. wiadomo, że droga szybkiego ruchu pomiędzy Lublinem a Warszawą nie powstanie do 2013 roku - najwcześniej niż do końca 2015 roku). Los wschodniej Polski niestety już został zdecydowany, ma to być peryferyjna (aby nie powiedzieć buforowa) strefa UE. Oczywiście mieszkańcom tych regionów będzie się żyło z roku na rok trochę lepiej, ale dysproporcje pomiędzy mieszkańcami innych regionów będą się dramatycznie powiększały. W dłuższej perspektywie spowoduje to wyludnienie tych regionów i problem "Polski B" zniknie.
W obecnym systemie opartym na listach partyjnych pojedynczy posłowie niewiele mają do powiedzenia. (Nawet gdyby wszyscy posłowie z regionu zagłosowali za poprawkami to i tak by one przepadły). W gruncie rzeczy są posłowie "mięsem do maszynki do głosowania". O programach decydują urzędnicy i tzw. eksperci instytucji centralnych. (Np. jakie realne znaczenie miało ogłoszenie przez premiera rządu Lublina siedzibą PGE? - dosłownie żadne) Ci już dawno zdecydowali, że Polska będzie rozwijać się w oparciu o kilka dużych miast. Żadnego z ty... rozwiń
Avatar
puławianin / 8 grudnia 2008 o 09:44
0
A jak głosowało słoneczko podpuławskie, kolega Palikota, Wołodia Karpiński z PO? Nie wierzę aby głosował przeciw puławskiemu szpitalowi?
Avatar
Irek / 8 grudnia 2008 o 09:10
0
Mam prośbę do redaktora, może podałby w kolejnym artykule jak głosowali lubelscy posłowie?
Avatar
log / 8 grudnia 2008 o 07:51
0
No to jest tragedia!!! Nic, zero plaża .... Mam prośbę do redaktora Panasa niech zrobi obszerny wywiad z liderem lubelskiej Platformy na temat inwestycji których nie ma!!!!
Avatar
Chelmianin / 8 grudnia 2008 o 06:34
0
Pani Wolinska z Chełma Minister w rzadzie Tuska nic sie nie stara, aby sciana wschodnia dostła dodatkowe pieniądze. Tylko kasa dla niej samej sie liczy. Wstyd. Wiecej nie głosuje na PO
Avatar
pasażer / 7 grudnia 2008 o 21:57
0
Linia kolejowa nr 7 (Warszawa-Lublin-Chełm-Dorohusk) - jej modernizacja to najważniejsza inwestycja dla Lubelszczyzny, która niestety nie będzie realizowana. Do 2012 roku przechodząca przez Rzeszów linia E30 zostanie zmodernizowana na odcinku Rzeszów-Przemyśl-Medyka. A u nas?? A u nas nasi wybrańcy - nasi posłowie nie lobbują, ba, nawet nie głosują lub głosują przeciw inwestycji, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Przykład Łodzi, pokazuje jak ważne jest dobre połączenie ze stolicą i jak pozytywnie wpływa na rozwój miasta. Szkoda gadać. A może by tak, każdy z nas codziennie wysłał list/maila do posła ze swojego regionu.
Linia kolejowa nr 7 (Warszawa-Lublin-Chełm-Dorohusk) - jej modernizacja to najważniejsza inwestycja dla Lubelszczyzny, która niestety nie będzie realizowana. Do 2012 roku przechodząca przez Rzeszów linia E30 zostanie zmodernizowana na odcinku Rzeszów-Przemyśl-Medyka. A u nas?? A u nas nasi wybrańcy - nasi posłowie nie lobbują, ba, nawet nie głosują lub głosują przeciw inwestycji, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Przykład Łodzi, pokazuje jak ważne jest dobre połączenie ze stolicą i jak pozytywnie wpływa na rozwój miast... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2008 o 21:40
0
nik napisał:
A ja głuPiO myślałem, że Lubelszczyzna to bastion ZSL i lodowcy wszystko zrobią by POmóc najbiedniejszemu województwu. Co do POlikota, to na niego nie liczyłem bo ten POjeb to jako najzdolniejszy uczeń nOSIOŁoskiego POtrafi tylko obrażać innych i penisami POgrozić.

Ja natomiast myslałem, że z takim zestawem posłów z Polskiego Stronnictwa Lawirantów, to lubelszczyzna jak ostoja ZSL będzie kwitła. POwinna się odwdzięczyć sługusom a tu macie. Gdzie liberałowie (obie rządzące partie) pomoga biednym. Pasuje Wam ciemnogrodzianie. Nie głosujcie więcej na zdrajców, buraków i arbuzów. Oni zawsze przed wyborami są "bliżej ludzkich spraw". Po wyborach liczą sie tylko ich interesy.

Ja natomiast myslałem, że z takim zestawem posłów z Polskiego Stronnictwa Lawirantów, to lubelszczyzna jak ostoja ZSL będzie kwitła. POwinna się odwdzięczyć sługusom a tu macie. Gdzie liberałowie (obie rządzące partie) pomoga biednym. Pasuje Wam ciemnogrodzianie. Nie głosujcie więcej na zdrajców, buraków i arbuzów. Oni zawsze przed wyborami są "bliżej ludzkich spraw". Po wyborach liczą sie tylko ich interesy. rozwiń
Avatar
ANTY POLSKA A / 7 grudnia 2008 o 21:32
0
LUBELSZCZYZNA POWINNA ODERWAĆ SIĘ OD ZDRADZIECKIEJ RESZTY KRAJU RAZEM Z PODKARPACIEM, PODLASIEM I ŚWIĘTOKRZYSKIM !!!!! TO TE TRZY WOJEWÓDZTWA STANOWIĄ TRZON POLSKOŚCI !!!!! RESZTA TO WIELKIE G.... !!!!!!!! AUTONOMIA DLA ŚCIANY WSCHODNIEJ !!!! NIE CHCE PŁACIĆ PODATKÓW NA TYCH ZDRAJCÓW Z WARSZAWY I WROCŁAWIA!!!!!
Avatar
mzl / 7 grudnia 2008 o 21:29
0
..."W tym roku opozycja zgłosiła 250 poprawek. Budżet by się rozleciał, gdybyśmy je przyjęli. A trzeba go trzymać w ryzach, bo zbliża się kryzys - tłumaczy Mariusz Grad z PO. I przekonuje: Jestem lokalnym patriotą, ale mieliśmy dyscyplinę klubową i zachowałem się uczciwie wobec partyjnych kolegów" - Panie Grad z PO, pan jest zwykłym zdrajcą !!!!! głosowałem na was a wy się jak zdrajcy regionu lubelskiego zachowaliście !!!!!Palikotem jestem zszokowany i nie zagłosuje na niego już nigdy w życiu !!! PO skompromitowaliście się zdrajcy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak tak można ??!!!!!! jesteście świnie tam dla ludzi a nie dla p.... tuska i zdradzieckiej partiii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
..."W tym roku opozycja zgłosiła 250 poprawek. Budżet by się rozleciał, gdybyśmy je przyjęli. A trzeba go trzymać w ryzach, bo zbliża się kryzys - tłumaczy Mariusz Grad z PO. I przekonuje: Jestem lokalnym patriotą, ale mieliśmy dyscyplinę klubową i zachowałem się uczciwie wobec partyjnych kolegów" - Panie Grad z PO, pan jest zwykłym zdrajcą !!!!! głosowałem na was a wy się jak zdrajcy regionu lubelskiego zachowaliście !!!!!Palikotem jestem zszokowany i nie zagłosuje na niego już nigdy w życiu... rozwiń
Avatar
pietia / 8 grudnia 2008 o 10:54
0
Może z tej okazji znowu zobaczymy Palikota jak pajacuje w mediach. Zamiast robić z siebie pośmiewisko i urządzać cyrk mógłby zrobić coś konkretnego dla regionu który reprezentuje.
Avatar
J-k / 8 grudnia 2008 o 10:52
0
W obecnym systemie opartym na listach partyjnych pojedynczy posłowie niewiele mają do powiedzenia. (Nawet gdyby wszyscy posłowie z regionu zagłosowali za poprawkami to i tak by one przepadły). W gruncie rzeczy są posłowie "mięsem do maszynki do głosowania". O programach decydują urzędnicy i tzw. eksperci instytucji centralnych. (Np. jakie realne znaczenie miało ogłoszenie przez premiera rządu Lublina siedzibą PGE? - dosłownie żadne) Ci już dawno zdecydowali, że Polska będzie rozwijać się w oparciu o kilka dużych miast. Żadnego z tych miast po wschodniej stronie Wisły nie ma. Oczywiście obiecuje się jakieś programy pomocowe w bliższej lub dalszej przyszłości, które i tak zostaną zrealizowane w bardzo okrojonej formie i z opóźnieniem. (Już np. wiadomo, że droga szybkiego ruchu pomiędzy Lublinem a Warszawą nie powstanie do 2013 roku - najwcześniej niż do końca 2015 roku). Los wschodniej Polski niestety już został zdecydowany, ma to być peryferyjna (aby nie powiedzieć buforowa) strefa UE. Oczywiście mieszkańcom tych regionów będzie się żyło z roku na rok trochę lepiej, ale dysproporcje pomiędzy mieszkańcami innych regionów będą się dramatycznie powiększały. W dłuższej perspektywie spowoduje to wyludnienie tych regionów i problem "Polski B" zniknie.
W obecnym systemie opartym na listach partyjnych pojedynczy posłowie niewiele mają do powiedzenia. (Nawet gdyby wszyscy posłowie z regionu zagłosowali za poprawkami to i tak by one przepadły). W gruncie rzeczy są posłowie "mięsem do maszynki do głosowania". O programach decydują urzędnicy i tzw. eksperci instytucji centralnych. (Np. jakie realne znaczenie miało ogłoszenie przez premiera rządu Lublina siedzibą PGE? - dosłownie żadne) Ci już dawno zdecydowali, że Polska będzie rozwijać się w oparciu o kilka dużych miast. Żadnego z ty... rozwiń
Avatar
puławianin / 8 grudnia 2008 o 09:44
0
A jak głosowało słoneczko podpuławskie, kolega Palikota, Wołodia Karpiński z PO? Nie wierzę aby głosował przeciw puławskiemu szpitalowi?
Avatar
Irek / 8 grudnia 2008 o 09:10
0
Mam prośbę do redaktora, może podałby w kolejnym artykule jak głosowali lubelscy posłowie?
Avatar
log / 8 grudnia 2008 o 07:51
0
No to jest tragedia!!! Nic, zero plaża .... Mam prośbę do redaktora Panasa niech zrobi obszerny wywiad z liderem lubelskiej Platformy na temat inwestycji których nie ma!!!!
Avatar
Chelmianin / 8 grudnia 2008 o 06:34
0
Pani Wolinska z Chełma Minister w rzadzie Tuska nic sie nie stara, aby sciana wschodnia dostła dodatkowe pieniądze. Tylko kasa dla niej samej sie liczy. Wstyd. Wiecej nie głosuje na PO
Avatar
pasażer / 7 grudnia 2008 o 21:57
0
Linia kolejowa nr 7 (Warszawa-Lublin-Chełm-Dorohusk) - jej modernizacja to najważniejsza inwestycja dla Lubelszczyzny, która niestety nie będzie realizowana. Do 2012 roku przechodząca przez Rzeszów linia E30 zostanie zmodernizowana na odcinku Rzeszów-Przemyśl-Medyka. A u nas?? A u nas nasi wybrańcy - nasi posłowie nie lobbują, ba, nawet nie głosują lub głosują przeciw inwestycji, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Przykład Łodzi, pokazuje jak ważne jest dobre połączenie ze stolicą i jak pozytywnie wpływa na rozwój miasta. Szkoda gadać. A może by tak, każdy z nas codziennie wysłał list/maila do posła ze swojego regionu.
Linia kolejowa nr 7 (Warszawa-Lublin-Chełm-Dorohusk) - jej modernizacja to najważniejsza inwestycja dla Lubelszczyzny, która niestety nie będzie realizowana. Do 2012 roku przechodząca przez Rzeszów linia E30 zostanie zmodernizowana na odcinku Rzeszów-Przemyśl-Medyka. A u nas?? A u nas nasi wybrańcy - nasi posłowie nie lobbują, ba, nawet nie głosują lub głosują przeciw inwestycji, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu. Przykład Łodzi, pokazuje jak ważne jest dobre połączenie ze stolicą i jak pozytywnie wpływa na rozwój miast... rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2008 o 21:40
0
nik napisał:
A ja głuPiO myślałem, że Lubelszczyzna to bastion ZSL i lodowcy wszystko zrobią by POmóc najbiedniejszemu województwu. Co do POlikota, to na niego nie liczyłem bo ten POjeb to jako najzdolniejszy uczeń nOSIOŁoskiego POtrafi tylko obrażać innych i penisami POgrozić.

Ja natomiast myslałem, że z takim zestawem posłów z Polskiego Stronnictwa Lawirantów, to lubelszczyzna jak ostoja ZSL będzie kwitła. POwinna się odwdzięczyć sługusom a tu macie. Gdzie liberałowie (obie rządzące partie) pomoga biednym. Pasuje Wam ciemnogrodzianie. Nie głosujcie więcej na zdrajców, buraków i arbuzów. Oni zawsze przed wyborami są "bliżej ludzkich spraw". Po wyborach liczą sie tylko ich interesy.

Ja natomiast myslałem, że z takim zestawem posłów z Polskiego Stronnictwa Lawirantów, to lubelszczyzna jak ostoja ZSL będzie kwitła. POwinna się odwdzięczyć sługusom a tu macie. Gdzie liberałowie (obie rządzące partie) pomoga biednym. Pasuje Wam ciemnogrodzianie. Nie głosujcie więcej na zdrajców, buraków i arbuzów. Oni zawsze przed wyborami są "bliżej ludzkich spraw". Po wyborach liczą sie tylko ich interesy. rozwiń
Avatar
ANTY POLSKA A / 7 grudnia 2008 o 21:32
0
LUBELSZCZYZNA POWINNA ODERWAĆ SIĘ OD ZDRADZIECKIEJ RESZTY KRAJU RAZEM Z PODKARPACIEM, PODLASIEM I ŚWIĘTOKRZYSKIM !!!!! TO TE TRZY WOJEWÓDZTWA STANOWIĄ TRZON POLSKOŚCI !!!!! RESZTA TO WIELKIE G.... !!!!!!!! AUTONOMIA DLA ŚCIANY WSCHODNIEJ !!!! NIE CHCE PŁACIĆ PODATKÓW NA TYCH ZDRAJCÓW Z WARSZAWY I WROCŁAWIA!!!!!
Avatar
mzl / 7 grudnia 2008 o 21:29
0
..."W tym roku opozycja zgłosiła 250 poprawek. Budżet by się rozleciał, gdybyśmy je przyjęli. A trzeba go trzymać w ryzach, bo zbliża się kryzys - tłumaczy Mariusz Grad z PO. I przekonuje: Jestem lokalnym patriotą, ale mieliśmy dyscyplinę klubową i zachowałem się uczciwie wobec partyjnych kolegów" - Panie Grad z PO, pan jest zwykłym zdrajcą !!!!! głosowałem na was a wy się jak zdrajcy regionu lubelskiego zachowaliście !!!!!Palikotem jestem zszokowany i nie zagłosuje na niego już nigdy w życiu !!! PO skompromitowaliście się zdrajcy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak tak można ??!!!!!! jesteście świnie tam dla ludzi a nie dla p.... tuska i zdradzieckiej partiii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
..."W tym roku opozycja zgłosiła 250 poprawek. Budżet by się rozleciał, gdybyśmy je przyjęli. A trzeba go trzymać w ryzach, bo zbliża się kryzys - tłumaczy Mariusz Grad z PO. I przekonuje: Jestem lokalnym patriotą, ale mieliśmy dyscyplinę klubową i zachowałem się uczciwie wobec partyjnych kolegów" - Panie Grad z PO, pan jest zwykłym zdrajcą !!!!! głosowałem na was a wy się jak zdrajcy regionu lubelskiego zachowaliście !!!!!Palikotem jestem zszokowany i nie zagłosuje na niego już nigdy w życiu... rozwiń