Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 lipca 2008 r.
18:28
Edytuj ten wpis

Skowieszyn: Ksiądz nas wyklął

0 20 A A

Czy w niedzielę parafianie ze Skowieszyna znowu będą się modlili w kościele sami? Przed tygodniem proboszcz się nie pojawił.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To dlatego, że wcześniej ludzie nie wpuścili go do świątyni.

Poszło o geografię. Wieś Skowieszyn od kilkuset lat należy do parafii na puławskich Włostowicach. Wkrótce może się to zmienić. Proboszcz z Włostowic zaproponował przypisanie kościoła do parafii w Końskowoli, do której jest znacznie bliżej.

Parafianie się złoszczą, bo - jak mówią - o wszystkim dowiedzieli się przypadkiem. I właśnie dlatego wieś na proboszcza się obraziła. Do pierwszej scysji doszło dwa tygodnie temu.

- W niedzielę przyjechałem na mszę z księdzem rezydentem z Końskowoli, który decyzją księdza arcybiskupa miał sprawować opiekę nad kościołem w Skowieszynie. Ale decyzji o przeniesieniu parafii do Końskowoli wcale nie było. Po prostu jemu do Skowieszyna będzie bliżej dojeżdżać. Tymczasem ludzie nie wpuścili nas do środka. Odstąpiliśmy, bo nie chcieliśmy nikogo prowokować - opowiada ks. Waldemar Żyszkiewicz.

W ostatnią niedzielę ksiądz do Skowieszyna już nie przyjechał. - Wynajęliśmy więc autokar i pojechaliśmy wspólnie na mszę do Włostowic. A potem wróciliśmy do wsi i w naszym kościele modliliśmy się sami - opowiada Danuta Łucjanek z rady parafialnej.

Wcześniej, żeby wyjaśnić nieporozumienia, parafianie i ksiądz spotkali się w remizie strażackiej. Ale sytuacja zaogniła się jeszcze bardziej. - Zostaliśmy przez księdza porównani do Sodomy i Gomory. Niech pan napisze, że cała wieś płacze, bo ksiądz nas wyklął. Ja mu powiedziałem wprost, że nie jest godzien nosić sutanny - denerwuje się Henryk Czarnobil.

Ksiądz Żyszkiewicz broni się, że jedynie zacytował fragment prawa kanonicznego. Chodzi o zapis, który mówi, że za trwanie w długim nieposłuszeństwie wobec władz kościelnych, arcybiskup może nałożyć interdykt. To kara oznaczająca zakaz odprawiania obrzędów religijnych na danym terenie. Poważniejsza w skutkach jest jedynie ekskomunika.

- Podobnie zachowywały się przecież byłe betanki. Ale czekamy na dobrą wolę ze strony mieszkańców. Jeżeli otrzymam sygnał, że wpuszczą mnie i księdza rezydenta na mszę, to o wszystkim zapomnimy - zapowiada ks. Żyszkiewicz.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
antyklecha / 18 lipca 2008 o 13:15
+1
~tom~ napisał:
Ksiądz nie jest żadnym urzędnikiem-

ksiądz jest nie tylko urzednikiem ale i poborcą mamony.
Na dodatek urzednikiem obcego państwa,watykanu.
Avatar
we / 31 lipca 2008 o 21:52
0
Ksiądz gdyby był z powołania, dla głoszenia Słowa Bożego to poszedł by pieszo sprawować Ofiarę Męki Pańskiej. Widać jak na tacy że jest dla kasy itp. Zapomnieli o swoich obowiązkach do czego zostali powołani. Księże znawco prawa czyżbyś zapomniał o słowach Jezusa " Biada wam jeśli będziecie zgorszeniem dla tych do których Was posłałem....lepiej kamień młyński...". Cytujesz marna istoto prawa ludzkie a zapominasz o słowach Pana Jezusa.
Avatar
Gość / 29 lipca 2008 o 19:40
0
Gość napisał:
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!! Tam mamy parafię, cmentarz!!1 Jakoś wcześniej księdzu nie przeszkadzeło, że prawie 10 lat musiał dojechać na jedną mszę!!!!!!!! Wstydź się!!!!
Jak nie znasz sytuacji, to po co w ogóle komentujesz!!1
Tym wszystkim, którzy nas popierają szczerze dziękuję ja i mieszkańcy!


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!... rozwiń
Avatar
~gość~ / 20 lipca 2008 o 16:06
0
[quote name='mosquito' date='18.07.2008, 18:33' post='36893']
jak to między katolikami.,,nie dajcie sobie podcinać korzeni z których wyrośliście,,Tak w swoim liście do wiernych cytował słowa Jana Pawłall Abp.Józef Życiński w niedzielę 20 .07 2008.Myślę że powwstrzyma rozszalałą BESTIĘ
Avatar
mosquito / 18 lipca 2008 o 18:33
0
jak to między katolikami.
Avatar
mieszkaniec / 18 lipca 2008 o 16:27
0
Szkoda, że proboszcz liczy tylko i wyłącznie na zyski ekonomiczne. Czy kościół powinien kierować się zasadami ekonomi?? gdzie tradycja, poszanowanie dla ludzi, którzy tworzą tą wspólnotę.

Szanowny Panie Plebanie straciliśmy do kościoła zaufanie.
sprzedawać owieczki chcecie tylko prosimy nie w lecie.
po lecie może was Plebanie już nie bedzie.
a jak nas już nie bedzie to kto da ecie pecie?
Avatar
Prawidziwy Polak i Katolik / 18 lipca 2008 o 15:23
0
Ksiądz całą wieś powinien wykląć, a prowodyrów tych bezbożników powinien przykładnie spalić na stosie. Amen!
Avatar
Gość / 18 lipca 2008 o 15:17
0
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)
Avatar
baton / 18 lipca 2008 o 13:28
0
taka to jest polska wiara każdy modli się pod figurą a co ma za skórą? niech każdy sobie sam dopowie
Avatar
rozbujnik / 18 lipca 2008 o 13:23
0
Popieprzyło się czarnym w głowie.Tak to wygląda jak dysponują cudzymi pieniędzmi bez kontroli.Nie zbudowali za swoje kościoła a teraz rządzą.taki mamy kler jaki sobie wychowaliśmy. A to przecież słudzy BOżY.WSTYD.
Avatar
we / 31 lipca 2008 o 21:52
0
Ksiądz gdyby był z powołania, dla głoszenia Słowa Bożego to poszedł by pieszo sprawować Ofiarę Męki Pańskiej. Widać jak na tacy że jest dla kasy itp. Zapomnieli o swoich obowiązkach do czego zostali powołani. Księże znawco prawa czyżbyś zapomniał o słowach Jezusa " Biada wam jeśli będziecie zgorszeniem dla tych do których Was posłałem....lepiej kamień młyński...". Cytujesz marna istoto prawa ludzkie a zapominasz o słowach Pana Jezusa.
Avatar
Gość / 29 lipca 2008 o 19:40
0
Gość napisał:
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!! Tam mamy parafię, cmentarz!!1 Jakoś wcześniej księdzu nie przeszkadzeło, że prawie 10 lat musiał dojechać na jedną mszę!!!!!!!! Wstydź się!!!!
Jak nie znasz sytuacji, to po co w ogóle komentujesz!!1
Tym wszystkim, którzy nas popierają szczerze dziękuję ja i mieszkańcy!


Nie znasz sytuacji, więc nie wypowiadaj sie na ten temat. Jestem mieszkancem wsi, której dotyczy cała sprawa!!!!!!. Ciekawe, jak TY drogi " Katoliku" poczułbyś się w takiej sytuacji!!!!!!!!. Nasza wieś jest najstarszą wsią w parafii!!!! Ksiądz nas okłamywał miesiącami!! Mówiąć, że to biskup podjął taką decyzję, jednak to proboszcz, który nie chce dojechać 8 km wystąpił z taką propozycją ukrywając to przed nami mieszkańcami!... rozwiń
Avatar
~gość~ / 20 lipca 2008 o 16:06
0
[quote name='mosquito' date='18.07.2008, 18:33' post='36893']
jak to między katolikami.,,nie dajcie sobie podcinać korzeni z których wyrośliście,,Tak w swoim liście do wiernych cytował słowa Jana Pawłall Abp.Józef Życiński w niedzielę 20 .07 2008.Myślę że powwstrzyma rozszalałą BESTIĘ
Avatar
mosquito / 18 lipca 2008 o 18:33
0
jak to między katolikami.
Avatar
mieszkaniec / 18 lipca 2008 o 16:27
0
Szkoda, że proboszcz liczy tylko i wyłącznie na zyski ekonomiczne. Czy kościół powinien kierować się zasadami ekonomi?? gdzie tradycja, poszanowanie dla ludzi, którzy tworzą tą wspólnotę.

Szanowny Panie Plebanie straciliśmy do kościoła zaufanie.
sprzedawać owieczki chcecie tylko prosimy nie w lecie.
po lecie może was Plebanie już nie bedzie.
a jak nas już nie bedzie to kto da ecie pecie?
Avatar
Prawidziwy Polak i Katolik / 18 lipca 2008 o 15:23
0
Ksiądz całą wieś powinien wykląć, a prowodyrów tych bezbożników powinien przykładnie spalić na stosie. Amen!
Avatar
Gość / 18 lipca 2008 o 15:17
0
I bardzo dobrze ksiądz postąpił. Chciał ludziom pójść na rękę. Subiektywnie pewnie mu się to nie opłaca - traci część parafian. Naród miałby bliżej do kościoła parafialnego. No, ale u nas oczywiście im trudniej, tym lepiej. Ciekawe ilu z tych "obrońców" wogóle do kościoła nie chodzi??? Niepotrzebnie tylko ksiądz straszył tym interdyktem... I tak nikt go nie nałoży (a szkoda!)
Avatar
baton / 18 lipca 2008 o 13:28
0
taka to jest polska wiara każdy modli się pod figurą a co ma za skórą? niech każdy sobie sam dopowie
Avatar
rozbujnik / 18 lipca 2008 o 13:23
0
Popieprzyło się czarnym w głowie.Tak to wygląda jak dysponują cudzymi pieniędzmi bez kontroli.Nie zbudowali za swoje kościoła a teraz rządzą.taki mamy kler jaki sobie wychowaliśmy. A to przecież słudzy BOżY.WSTYD.
Avatar
antyklecha / 18 lipca 2008 o 13:15
+1
~tom~ napisał:
Ksiądz nie jest żadnym urzędnikiem-

ksiądz jest nie tylko urzednikiem ale i poborcą mamony.
Na dodatek urzednikiem obcego państwa,watykanu.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu 0 0

Ponad dwustumetrowy odcinek ulicy Leśnej w Nałęczowie jeszcze w tym roku może zostać wyremontowany. Chodzi o część od Górskiego do kładki dla pieszych w kierunku Harcerskiej.

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu 0 0

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do Lublina z zaledwie jedną wygraną na III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego. Akademiczki mają jeszcze nad czym pracować przed rozpoczęciem rozgrywek

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda]

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda] 32 10

Będzie miał wysokość 10-piętrowego wieżowca, a do jego budowy zużyte zostaną 22 tony stali. Maszt na rondzie obok lubelskiego zamku ma kosztować 676 tys. zł. Pieniądze wyłożą trzy spółki Skarbu Państwa w ramach wydatków na tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu.

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało 0 0

Zaledwie siedem nowych przegubowych trolejbusów wyjechało w poniedziałek rano na ulice Lublina, mimo oficjalnych zapewnień, że od poniedziałku będą kursować już wszystkie, czyli piętnaście. Dlaczego zajezdnię opuściła tylko część?

Wybory samorządowe 2018 - powiat lubelski. Kandydaci do Rady Powiatu

Wybory samorządowe 2018 - powiat lubelski. Kandydaci do Rady Powiatu 0 0

Wybory samorządowe 2018. Sprawdź zarejestrowane listy kandydatów do Rady Powiatu Lubelskiego.

Festiwal Czekolady i Słodyczy w Kazimierzu Dolnym
28 września 2018, 10:00

Festiwal Czekolady i Słodyczy w Kazimierzu Dolnym 0 0

To będzie prawdziwe święto miłośników słodyczy, a w szczególności czekolady. W dniach 28-30 września Kazimierz Dolny zamieni się w polską stolicę słodkości.

Biała Podlaska: Powstaje nowa galeria handlowa, wmurowano kamień węgielny

Biała Podlaska: Powstaje nowa galeria handlowa, wmurowano kamień węgielny 0 1

Biała Podlaska. Wmurowany został kamień węgielny pod budowę galerii handlowej Karuzela, która w ciągu roku ma powstać przy ul. Łomaskiej w miejscu dawnych zakładów meblarskich. Zatrudnienie może tu znaleźć nawet 500 osób. Znacząco zmieni się również otoczenie galerii.

Gmina Wąwolnica: Pieniądze i na drogi i na ostatki

Gmina Wąwolnica: Pieniądze i na drogi i na ostatki 1 1

Ponad 317 tys. złotych trafi w przyszłym roku do 18 wsi w gminie w ramach funduszu sołeckiego.

Głód, kradzieże i wielkie nadzieje. Czym żyła lubelska prasa 100 lat temu?
Magazyn

Głód, kradzieże i wielkie nadzieje. Czym żyła lubelska prasa 100 lat temu? 4 0

Na przekór głodowi i problemów z pracą, Lublinianie w październiku 1918 roku rozczytywali się w tekstach o coraz bardziej możliwym powstaniu niepodległej Polski. Pełni nadziei nie rezygnowali z życia kulturalnego.

Biskupice: Śmierć 17-latki i jej chłopaka. Są wyniki badań toksykologicznych

Biskupice: Śmierć 17-latki i jej chłopaka. Są wyniki badań toksykologicznych 8 1

Badania toksykologiczne nie wyjaśniły, co było przyczyną śmierci dwojga młodych ludzi, których ciała znaleziono w domu w Biskupicach. Śledczy podejrzewają, że Nikoletta B. i jej chłopak przedawkowali narkotyki lub dopalacze.

Żużlowa Ekstraliga wraca do Lublina po 23 latach. Co to oznacza dla Motoru i miasta?
galeria

Żużlowa Ekstraliga wraca do Lublina po 23 latach. Co to oznacza dla Motoru i miasta? 22 4

Bardzo dobry sezon zwieńczony ogromnym sukcesem – tak w dużym skrócie można podsumować wysiłki Speed Car Motoru Lublin w dotarciu na szczyt. „Koziołki” musiały jednak czasem zrobić krok w tył, żeby później ruszyć znowu do przodu

Marek Andrzejewski w Akwarela Cafe
29 września 2018, 19:00

Marek Andrzejewski w Akwarela Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już 29 września o godz. 19 w Akwareli Cafe (Rynek 6) wystąpi popularny Marek Andrzejewski z koncertem Kraina Łagodności.

Dwie lokalizacje na nowy stadion żużlowy w Lublinie. Ale jest też inna możliwość
galeria
film

Dwie lokalizacje na nowy stadion żużlowy w Lublinie. Ale jest też inna możliwość 31 16

Do wiosny trzeba dostosować stadion żużlowy przy Al. Zygmuntowskich do wymogów ekstraligi. Obiekt stał się za ciasny dla rosnącej rzeszy kibiców, ale innego na razie nie ma. Decyzje w sprawie nowego mają zapaść wiosną. W grę wchodzi budowa w całkiem nowym miejscu lub na bazie starego stadionu.

Idzie jesień, zadbaj o opony. Jak zmierzyć głębokość bieżnika?

Idzie jesień, zadbaj o opony. Jak zmierzyć głębokość bieżnika? 0 0

Nie zawsze zwraca się odpowiednią uwagę na opony, a są one jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, w jakiej są kondycji.

Nowy Ford Focus już w Lublinie. Pod maską króluje EcoBoost

Nowy Ford Focus już w Lublinie. Pod maską króluje EcoBoost 0 0

W końcu przyjechał do Lublina. W ten weekend, lubelski dealer Ford-Carrara organizuje dnie otwarte, podczas których głównym bohaterem będzie nowy focus.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!