Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 kwietnia 2019 r.
15:23

SOR-y przepełnione pacjentami. "Zamiast ratować życie, zastępujemy lekarza rodzinnego"

Winni pacjenci czy niewydolny system? O przepełnieniu i organizacji szpitalnych oddziałów ratunkowych jest znowu głośno. Resort zdrowia obiecuje, że będzie lepiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po ostatnich dramatycznych wydarzeniach w szpitalach na Śląsku (m.in. śmierć pacjenta, który czekał na pomoc lekarską) Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmiany. Na największych SOR-ach od października ma obowiązkowo działać triaż, czyli system podziału pacjentów według stanu ich zdrowia i zagrożenia życia, mają być też szkolenia dla personelu i lepsze finansowanie. Kontrole systemu ratownictwa medycznego, w tym SOR-ów zapowiada NIK.

– Mamy ratować życie, a nie zastępować lekarza rodzinnego, lekarza specjalistę czy nocną opiekę. A coraz częściej pełnimy głównie te role – denerwuje się Leszek Stawiarz, szef SOR w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – W ciągu doby przyjeżdża do nas średnio 35–40 karetek. Co czwarty przywieziony pacjent kwalifikuje się do niebieskiego koloru w systemie triażu, czyli nie wymaga pilnej interwencji – dodaje i podaje przykład ubiegłego czwartku, kiedy na SOR przy Kraśnickiej trafiło 120 pacjentów. – Zaledwie 25 proc. z nich było w stanie zagrożenia życia. Jesteśmy tylko ludźmi i nasza czujność w momencie takiego przeładowania też może zawieść. Zawieść może też system triażu – przyznaje Stawiarz. – Dopóki pacjenci nie zrozumieją, że SOR nie jest panaceum na wszystko, oddziały będą przeładowane i będzie istniało ryzyko niedopatrzeń czy nawet błędów.

- Z założenia przy każdym szpitalu w sieci, z wyjątkiem szpitali klinicznych i instytutów ma działać nocna opieka lekarska m.in. po to, żeby odciążyć szpitalny oddział ratunkowy. Niestety system nie działa tak, jak powinien – uważa Piotr Piotrowski, założyciel Fundacji 1 czerwca reprezentującej pacjentów i portalu Pacjent w sieci, na którym można znaleźć m.in. wpis „Jak przeżyć na SOR”. - Personel medyczny np. pielęgniarka czy ratownik medyczny już na etapie rejestracji powinien zdecydować czy przekierować pacjenta do nocnej opieki czy zostawić go na szpitalnym oddziale ratunkowym.

Niestety, jak tłumaczy Piotrowski, nikt nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności.

- Przerzuca ją na pacjenta, który sam musi zdecydować. A pacjent jest zagubiony. Nocna opieka kojarzy się często z przychodnią, która w porównaniu z SOR niewiele może – zaznacza Piotrowski. - Pacjent woli więc czekać w kolejce na SOR, bo uważa, że tam otrzyma lepszą pomoc. Brakuje rzetelnej informacji. Pacjenci często nie mają świadomości, że lekarz nocnej opieki może np. odesłać od razu na oddział, jeśli będzie taka konieczność.

Na konieczność reorganizacji SOR-ów wskazuje prof. Piotr Książek z Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Potrzebna jest m.in. współpraca rektora Uniwersytetu Medycznego, dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, a także marszałka i wojewody dla polepszenia systemu transportowania pacjentów karetkami na takie oddziały – uważa prof. Książek. - Nie zawsze wymagają oni transportu do specjalistycznych jednostek, a niestety najczęściej trafiają właśnie tam. W naszym województwie chodzi o dwa lubelskie szpitale - wojewódzki szpital przy al. Kraśnickiej i SPSK4.

To jeden z powodów ich przepełnienia i problemów finansowych. – Często pacjenci mają np. skierowanie do specjalisty od lekarza rodzinnego, ale nie chce im się czekać w kolejce, więc jadą na SOR – mówi prof. Książek. – Na miejscu okazuje się, że lekarz rodzinny nie wykonał jednak potrzebnych badań. To oznacza kolejne obciążenie dla budżetu szpitala, za badania, które wcale nie powinny być tam wykonane. To składa się potem na ogromne koszty, na pokrycie których nie ma dodatkowych środków.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium