Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 stycznia 2008 r.
14:21
Edytuj ten wpis

Świętują stulecie z lubelskim szefem

0 1 A A

Dziś w Chicago, podczas uroczystego bankietu celebrowano unikalny w historii polskich mediów jubileusz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stulecie ukazywania się bez przerwy obchodził „Dziennik Związkowy”, organ prasowy Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Nie było i nie ma historii polskiej prasy redakcji dostarczającej codziennie przez 100 lat wiadomości swym czytelnikom. Do wyniku tego zbliza się jedynie ze swoją 90-letnią obecnością Polska Agencja Prasowa.

Pierwszy numer gazety ukazał się 15 stycznia 1908 roku, a jej redaktorem naczelnym był Franciszek Hieronim Jabłoński. Dziennik świętował odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz przybycie do ojczyzny Ignacego Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego. Na bieżąco obsługiwał wszystkie najwazniejsze wydrzenia II Rzeczypospolitej z wojną polsko bolszewicką 1920-21 i „cudem nad Wisłą”, przewrót majowy, nagrody Nobla dla Sienkiewicza i Reymonta. 1 września 1939 roku już w dziesięć godzin po napaści Niemiec na Polskę była na ulicach Chicago ze swym wydaniem specjalnym. Przynosił wieści o majowej kapitulacji Niemiec i sierpniowej kapitulacji Japonii w 1945 roku.

W czerwcu 1944 roku wraz ze Związkiem Narodowym Polskim inicjował powstanie Kongresu Polonii Amerykańskiej wspierającego Franklina Delano Roosevelta w walce o kolejną prezydenturę, w nadziei, iż ocali on Polskę od powojennej dominacji sowieckiej. Niestety układ jałtański był już zawarty, o czym Roosvelt Polaków nie informował, a entuzjastyczne poparcie w kampanii wyborczej konsumował. Gdy wiedza o Jałcie stała się publiczna, „Dziennik Związkowy” nie szczędził prezydentowi USA gorzkich słów o „sprzedaniu Polski Stalinowi”. Z pasją przybliżał obraz zbrodni katyńskiej i domagał się śledztwa Kongresu USA w tej sprawie, które nastąpiło kończąc się słynnym raportem tzw. Maddena w grudniu 1952 roku i stosowną rezolucją parlamentu USA potępiającą sowiecką zbrodnię.

Gazeta opisywała rewelacje Józefa Światły. Z nadzieją witała rok 1956 i zmiany w Polsce, by równie szybko się rozczarować do realiów gomułkowskiej „rewolucji”. Relacjonowała zamach na prezydenta Johna Kennedyego i wojnę wietnamską.

Celebrowała Tysiącelecie Państwa Polskiego, z obchodów którego gomułkowska PRL za wszelką cenę starała się usunąć akcenty religijne, z chrztem Polski włącznie.

„Dziennik Związkowy” przynosił wiadomość o lądowaniu Amerykanów na Księżycu. Entuzjastycznie świętował wybór Karola Wojtyła na papieża, relacjonując wiernie cały jego pontyfikat, z przełomowymi pielgrzymkami do Polski, mającymi kluczowe znaczenie do zmiany jej oblicza politycznego.

Aktywnie angażował się w przemiany zapoczątkowane powstaniem Solidarności, walką ze stanem wojennym i powstawaniem niepodległej III RP po 1989 roku. Potem organizował lobbing Polonii na rzecz przyjęcia Polski do NATO, za co dziękowali mu kolejni prezydenci RP.

Ostatnie dwudziestolecie gazety silnie związane jest z postacią redagującego ją Wojciecha Białasiewicza znanego polskiego dziennikarz i historyk (absolwenta KUL, doktora UW). „Dziennik Związkowy” został w tym czasie radykalnie zmodyfikowany i ukierunkowany na ścisłe funkcjonale powiązanie z Polska i bieżące relacjonowanie jej życia. Tradycyjnie towarzyszy życiu Polonii amerykańskiej pozstając wciąż najważniejszym jej tytułem prasowym. Ukazuje się w codziennym nakładzie ok. 11 tysięcy egzemplarzy, sięgając 40 tys. w wydaniu magazynowym, składającym się z kilku dodatków o objętości ponad stu stron.

W tym miejscu nie można uniknąć akcentu lubelskiego. Pochodzący ze Zwierzyńca Wojciech Białasiewicz przed wyjazdem do USA ściśle związany był z prasą lubelską ozdabiając ją publicystką z obszaru dziennikarskiego śledztwa historycznego. Jest absolwentem KUL i doktorem Uniwersytetu Warszawskiego (rozprawa o początkach ZWZ-AK w naszym regionie). Z kolei jego ojciec, red. Józef Białasiewicz był znanym dziennikarzem przedwojennym, żołnierzem AK i organizatorem prasy podziemnej. Po wojnie – kierował tytułami prasy niepodległościowej w Anglii i USA. Był m.in. redaktorem naczelnym „Dziennika Chicagoskiego”, dziś już nie ukazującego się, niegdyś głównego konkurenta „Dziennika Związkowego”. Przez lata pełnił funkcję dyrektora Kongresu Polonii Amerykańskiej. Po jego śmierci w 1986 roku, syn przekazał jego przebogate archiwa Zakładowi Badań Polonijnych UMCS.

Z okazji jubileuszu gratulacje i życzenia napłynęły do „Dziennika Związkowego” m.in. od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, a także prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Jerzego Domańskiego. Rocznica została także odnotowana przez media amerykańskie.

Waldemar Piasecki, Chicago

Pozostałe informacje

Sprawca to obywatel Bułgarii

Tak zamieniał gotówkę, że okradł. Ofiarami chełmscy sprzedawcy

34-latek skutecznie rozpraszał sprzedawców w chełmskich sklepach. Metodą na „przewałkę” ukradł 2 tysiące złotych.

Filip Luberecki w meczu z Niemcami rozegrał drugą połowę

Filip Luberecki zagrał w reprezentacji, Polska przegrała z Niemcami

Nasza kadra do lat 20 ma za sobą kolejny mecz w ramach Elite League. Tym razem Polska zmierzyła się na wyjeździe z Niemcami. I chociaż Biało-Czerwoni jako pierwsi strzelili gola, to musieli się pogodzić z porażką 1:3. W spotkaniu wystąpił obrońca Motoru Lublin Filip Luberecki.

Dobre na śniadanie, obiad i kolację. Przepis na makaron z pastą pistacjową
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Dobre na śniadanie, obiad i kolację. Przepis na makaron z pastą pistacjową

Pistacje to teraz najmodniejszy produkt w kuchni. Mogą być nie tylko chrupiącą przekąską, ale także bazą do wielu potraw na słodko i na wytrawnie. Kucharz i restaurator Jerzy Wójcik pokazuje nam jak wykorzystać pastę pistacjową w kuchni.

Weekend w Trzydziestce
foto
galeria

Weekend w Trzydziestce

Tak było w ubiegły weekend w popularnym lubelskim Klubie 30. Gorąca atmosfera udzieliła się wszystkim. Sami zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Anna Dąbrowska najpierw odebrała nagrodę, ale tego samego wieczoru ją zwróciła

Angelus zwrócony. To pierwsza taka sytuacja w historii

Wśród „anielskich” osobowości i organizacji znalazło się centrum Baobab, ale też Włodzimierz Staniewski – oskarżany o mobbing. Decyzja kapituły nie spodobała się Stowarzyszeniu Homo Faber

CJ Williams przyznał, że w piątkowym spotkaniu gospodarzom brakowało także jego celnych rzutów
galeria

Zbiórki w czwartej kwarcie były kluczowe, czyli opinie po meczu Polski Cukier Start - Legia Warszawa

Polski Cukier Start po wygranej w Toruniu nie poszedł za ciosem. W pierwszym, domowym spotkaniu lublinianie ulegli Legii Warszawa 78:89. Czego zabrakło gospodarzom?

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytanie i korzystanie z lokalnych bibliotek
ZDJĘCIA i WIDEO
galeria
film

"Gdzie się podziały tamte prywatki...", czyli potańcówka z Gangiem Poszukiwaczy Szczęścia w Biotece

X jubileuszowe wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek którego hasłem było „Moc Bibliotek", odbyło się w piątkowy wieczór w Lublinie. Bioteka jako jedna z tysięcy bibliotek w całej Polsce przygotowała coś specjalnego dla swoich czytelników. Potańcówka przyciągnęła czytelników i poszukiwaczy szczęścia.

Kobiety poszły w miasto
foto
galeria

Kobiety poszły w miasto

Tak bawiliście się w Pięknej Pszczole tydzień temu. To była noc pełna energii i z pazurem. Na parkiecie Dj Paulsen odpalił swoje najlepsze sety. Zobaczcie, jak się bawiliście. Oglądajcie naszą fotogalerię.

Lublin z czasów PRL. Wiesz jak kiedyś nazywały się te ulice? Sprawdź!
QUIZ

Lublin z czasów PRL. Wiesz jak kiedyś nazywały się te ulice? Sprawdź!

Lublin zmienia się cały czas. A wiesz gdzie kiedyś była ulica Przystankowa lub plac Zebrań Ludowych? Sprawdź się w naszym quizie!

Robert Lewandowski wierzy, że w sobotę nasza reprezentacja pokaże dużo jakości w ofensywie

Dzisiaj mecz Polska - Portugalia. Gdzie oglądać starcie wielkich napastników? Transmisja w TV i internecie

Pora na kolejne mecze Ligi Narodów. W sobotę Biało-Czerwoni zagrają u siebie z dowodzoną przez Cristiano Ronaldo Portugalią. Robert Lewandowski zapewnia jednak, że nie będzie to pojedynek RL9 kontra CR7 tylko starcie dwóch różnych zespołów. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenach: TVP Sport, TVP 1 i w intrnecie pod adresem sport.tvp.pl.

Zbadają płuca palaczy. Za darmo i blisko domu

Zbadają płuca palaczy. Za darmo i blisko domu

To ważne badanie dla wszystkich obecnych i byłych palaczy. Do 6 miast i wsi zajedzie Mobilne Centrum Niskodawkowej Tomografii Komputerowej, w którym można wykonać darmowe badanie.

Lublin w Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi? Chce tego radna Kwiatkowska

Lublin w Europejskiej Koalicji Miast Przeciwko Rasizmowi? Chce tego radna Kwiatkowska

– Jako miasto wielonarodowościowe, wielokulturowe Lublin powinien przystąpić do Europejskiej Koalicji Miast przeciwko rasizmowi – uważa radna Monika Kwiatkowska. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta napisała w tej sprawie interpelację do prezydenta Krzysztofa Żuka.

Orlen Oil Motor Lublin najlepszym zespołem PGE Ekstraligi

Gala PGE Ekstraligi żużlowej. Orlen Oil Motor Lublin z kolejnymi wyróżnieniami

W piątkowy wieczór odbyła się Gala PGE Ekstraligi podsumowująca sezon 2024. W trakcie jej trwania rozdano Szczakiele. Prym w wyróżnieniach wiedli oczywiście zawodnicy Orlen Oil Motoru Lublin

Domowy kompleks Legii trwa. Polski Cukier Start z pierwszą porażką w sezonie 24/25
galeria

Domowy kompleks Legii trwa. Polski Cukier Start z pierwszą porażką w sezonie 24/25

W pierwszym domowym meczu sezonu 24/25 Polski Cukier Start zmierzył się z Legią. A tak się składa, że ze stołecznym klubem, zwłaszcza u siebie czerwono-czarnym wyraźnie w ostatnim czasie nie szło. Wystarczy wspomnieć, że poprzednio z wygranej u siebie z tym rywalem cieszyli się w... 2017 roku. Niestety, lublinianie jeszcze poczekają, bo w piątkowy wieczór przegrali 78:89.

Dzień Ratownictwa Medycznego: „Jesteście takimi realnymi aniołami”
Zdjęcia
galeria

Dzień Ratownictwa Medycznego: „Jesteście takimi realnymi aniołami”

W najbliższą niedzielę (13 października) przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji już dzisiaj wojewoda Krzysztof Komorski oraz wicewojewoda Wojciech Wołoch spotkali się z pracownikami Dyspozytorni Medycznej oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium