Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 marca 2017 r.
13:38

"Szkoły nie oddamy". Gimnazjum padnie ofiarą reformy edukacji?

51 145 A A
Gimnazjum w Radawczyku Drugim
Gimnazjum w Radawczyku Drugim

Nauczyciele Gimnazjum w Radawczyku Drugim (gm. Konopnica) oraz miejscowa społeczność walczą o to, by ich szkoła nie padła ofiarą reformy oświaty. Jeśli samorządowcy nie zmienią decyzji, placówka zostanie wygaszona. Nieoficjalnie mówi się, że atrakcyjny budynek ma zostać sprzedany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkoła stoi na hektarowej działce, którą wydzielono po tym, jak okoliczni mieszkańcy w 1950 r. odpisali na ten cel po kilka należących do nich arów. Sam budynek także powstał w głównej mierze w tzw. czynie społecznym.

– Przed poprzednią reformą w budynku funkcjonowała szkoła podstawowa, która w 1990 r. została przekształcona w gimnazjum. Wszyscy liczyliśmy na to, że od września tego roku w związku z kolejną reformą placówka będzie znowu funkcjonowała jako ośmioletnia podstawówka – mówi Elżbieta Kawecka, nauczycielka. – Okazało się jednak, że gmina nie chce takiego rozwiązania.

Informacje zbulwersowały mieszkańców. Pod listami poparcia za przywróceniem podstawówki w miejsce dzisiejszego Gimnazjum im. Wincentego Pola podpisało się 240 osób, głównie mieszkańców Radawca Małego, Radywczyka Drugiego, Tereszyna i Zemborzyc Tereszyńskich. Około 80 kolejnych zadeklarowało wstępnie, że pośle do tej placówki swoje dzieci.

– Jesteśmy przekonani, że jeśli dopuścimy do wygaśnięcia gimnazjum to w tym miejscu już nigdy nie powstanie palcówka oświatowa – podkreśla jeden z rodziców obecnego gimnazjalisty. – Chodzą plotki, że budynek zostanie sprzedany. Nie chcemy się z tym pogodzić. Mamy wspaniałych nauczycieli, doskonałą infrastrukturę, wspaniale wyposażone klasopracownie. Nowe szkolne boiska, a w szkole prowadzonych jest wiele projektów unijnych. Wiemy, że tam dzieci są dobrze prowadzone. Szkoda, żeby to wszystko przepadło.

– Jesteśmy oburzeni tym, że samorządowcy chcą utrzymać szkoły, które nie mają perspektyw na rozbudowę. Taką jest m.in. podstawówka w Radawcu Dużym, która już teraz jest przepełniona, a ścisk będzie w niej jeszcze większy – uważa inny z rodziców. – Jednocześnie likwidują placówkę, w której panują najlepsze warunki. To jakiś absurd.

Nauczyciele boją się utraty pracy, ale nie chcą też obojętnie patrzeć, jak to co budowali przez wiele lat przepada. – Pracę straci 30 osób, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych – wylicza Dorota Hawryluk, nauczycielka. – Wszyscy wcześniej czy później znajdą pracę, ale żal szkoły budowanej takim trudem mieszkańców i takim wkładem nauczycieli. Zniknie miejsce, które jest nie tylko szkołą, ale i centrum życia kulturalnego i dbania o tradycję.

Dlatego do Ministerstwa Edukacji Narodowej, wojewody lubelskiego, posłów i senatorów rozesłano pismo o pomoc. – Zwracamy się z wielką prośbą o zapoznanie się i podjęcie interwencji w sprawie likwidacji placówki oświatowej – piszą. – Pani Minister Edukacji Narodowej deklarowała, że żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana. Niestety, władze Gminy Konopnica postanowiły, że gimnazjum wygaśnie z mocy prawa, gdyż to obecny rząd wprowadził likwidację szkół gimnazjalnych, a nie „oni” (…) Efektem takiej postawy władz Gminy Konopnica jest to, że odmówiły one społeczności lokalnej możliwości posiadania szkoły podstawowej, w ogóle i w najbliższym sąsiedztwie, i nie podjęły żadnej uchwały o zmianie obwodów szkół podstawowych na terenie Gminy Konopnica, nawet nie odpowiedziały na pismo pracowników gimnazjum, nie wyszły naprzeciw oczekiwaniom i jasno wyrażonym żądaniom społeczności lokalnej. (…) Bardzo prosimy o pomoc, bo jesteśmy bezradni.

Nastroje próbują ostudzić samorządowcy. – Owszem, pojawił się pomysł, by przekształcić gimnazjum w szkołę podstawową, ale radni nie zdecydowali się na to – przyznaje Anna Olszak, zastępca wójta gminy Konopnica. – Radni musieli brać pod uwagę nie tylko emocje i nastroje, ale i np. sytuację ekonomiczną, czy to, że poprzez utworzenie nowej podstawówki dotychczasowe szkoły tego typu utracą część uczniów. Decyzja nie jest jednak ostateczna. Nikt nie powiedział ostatecznie „nie”. Temat zostanie teraz dokładnie zbadany i wrócimy do niego za kilka miesięcy.

Komentarze 145

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rafał Czarnecki / 4 grudnia 2017 o 17:16
0
Widzę, że zwolenicy utopijnych pomysłów nie odpuszczają. Zbierają deklaracje. Ja pamiętam, obserwuję i przypilnuję tematu!
Avatar
Rafał Czarnecki / 29 lipca 2017 o 08:39
0
Dla przypomnienia .... pamiętam. Przypilnuję tematu. 
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 20:28
0
Też mi na to wygląda: cała masa linijek napisanego postu i zero rzeczowych argumentów, tylko jakieś pomówienia i obraźliwe stwierdzenia!
Avatar
zero argumentu / 2 kwietnia 2017 o 22:24
0
Sarkazm niskich lotów!
Avatar
x / 2 kwietnia 2017 o 18:50
0
Panie Rafale- co pan robi w tej Konopnicy! Z taką ,,wszechstronną" wiedzą na temat edukacji- to od razu na Ministra Edukacji Narodowej! Zaczyna pan swoją wypowiedź od finansów i budżetu- jak to strasznie gmina by ucierpiała w wyniku utworzenia szkoły podstawowej. Będąc ministrem szybko by pan pozamykał te ,, nieopłacalne" szkoły- czyli większość.Widzę, że finanse dla pana najważniejsze! Gratuluję takiego myślenia.
Avatar
Czarnecki Rafał / 2 kwietnia 2017 o 00:36
0
[justify]Droga Pani, myli się Pani w wielu punktach. Po kolei, utworzenie dodatkowej szkoły podstawowej miałoby duży wpływ na finanse, budżet gminy. Mija się Pani z prawdą, twierdząc, że przecież szkoła podstawowa weszłaby w miejsce likwidowanego gimnazjum. Dlaczego? W obecnym systemie jest to 6 lat nauczania podstawowego + 3 lata gimnazjum, co daje 9 roczników pobierających naukę w sieci szkół zarządzanych gminą. Po reformie będzie 8 lat nauczania podstawowego, później nasi uczniowie pójdą do szkół średnich Lublina. Czy nie rozumie Pani i cała reszta zarzucająca mi brak podstawowego rozumienia zasad ekonomii, że to jednak zasadnicza różnica? Tracimy jeden rocznik![/justify] [justify]Ochłońcie, zastanówcie się i zrozumcie to. [/justify] [justify] Utworzenie kolejnej szkoły podstawowej wygeneruje takie koszty, że stosunek kosztów będzie na poziomie 40% (subwencja) - 60% (budżet gminy).  I nie stanie się inaczej, choćby Pani zaklinała rzeczywistość na wszystkie sposoby. [/justify] [justify]Pani wytłumaczenie – osłabić pozostałe szkoły podstawowe, tak aby:  cyt. „ ewentualna podstawówka nie będzie tą nieszczęsną szkołą, która powoduje aż takie obciążenie finansowe, tylko jedną z 6 szkół podstawowych, które będą w podobny sposób „obciążać” budżet gminy .” Brawo, bardzo rozsądne działanie. Szkoda, że strasznie egoistyczne.[/justify] [justify] Stwierdzeniem „marne gimnazjum” nikogo nie obrażam. Wystarczy odrobina asertywności by zrozumieć, że oceniam szkołę, nie jej absolwentów! Ocena odnosi się do poziomu nauczania, które ma odzwierciedlenie w wynikach, rankingach gimnazjum województwa lubelskiego. Tak obiektywnie na całym świecie ocenia się szkoły i uczelnie, z każdego poziomu nauczania. Czy Pani nie spotkała się z tym do tej pory? To, że Pani dzieci odniosły sukces w dalszym życiu po ukończeniu tego gimnazjum oznacza nie mniej czy więcej, że ma Pani inteligentne dzieci. Tak samo jak wiele innych absolwentów tego gimnazjum, o których Pani wspomina. Uzdolnione dziecko poradzi sobie nawet po marnej szkole, ja martwiłbym się o te mniej zdolne. Może gdyby poziom nauczania w tym gimnazjum byłby wyższy, mniej osób skończyłoby na bezrobociu, mniej byłoby tych, którym się nie udało, a których sama Pani wspomina. [/justify] [justify] Tak trudno zrozumieć, że nikogo nie obrażam? [/justify] [justify] Mówi Pani o tym, że macie ogromny problem, gdyż syn kończy szkołę podstawową i nie wiecie co dalej. A dlaczego nie wiecie? Co w tym trudnego? Nie utworzyli podstawówki w Radawczyku i już nie wie Pani co robić? A zapytam, gdzie do tej pory syn uczęszczał do klasy 1-6? Czy dalej tam nie może uczyć się w klasie 7 i 8? Do tej pory wiedzieliście co robić a teraz macie wielki problem? [/justify] [justify] Wydumany i urojony to problem, proszę Pani! [/justify] [justify] Gimnazja działają od 1 września 1999 roku, kilkanaście lat. Przez ten czas rodzice z Radawczyka wiedzieli co robić, gdzie posyłać swe dzieci, a teraz sugeruje Pani, że wszyscy mają ogromny problem?! Przez 16 lat Wasze dzieci miały prawo do nauki i z niego korzystały, jak każde inne w tym kraju, a teraz nie będą miały? [/justify] [justify] Pisze Pani o uczciwych Waszych działaniach, jakoby nie były podstępne, na wskroś uczciwe. Proszę mnie nie rozśmieszać. A składane donosy na pracowników innych szkół podstawowych. A rozsiewane pogłoski o zamykaniu innych szkół podstawowych. Nie podbieranie uczniów z innych szkół? A wszem i wobec głoszenie, że część uczniów z Radawca, Zemborzyc, Stasina przejmiecie. Jesteście tak uczciwi jak … [/justify] [justify] Przeciwko komu planuje swe działania? Nie przeciwko Waszym dzieciom, ale przeciw chorym pomysłom ich rodziców. Choć znaczna część z Was to nie rodzice, lecz bezpośrednio zainteresowani pracownicy obecnego gimnazjum i ich rodziny. I tych więcej niż rodziców. [/justify] [justify]   [/justify] [justify] I jednak pofatyguję się za 10 miesięcy na sesję rady gminy. Nie sam, będzie nas wielu. I dokładnie tak, przypilnuję by Wasze działania nie powiodły się.  [/justify]
[justify]Droga Pani, myli się Pani w wielu punktach. Po kolei, utworzenie dodatkowej szkoły podstawowej miałoby duży wpływ na finanse, budżet gminy. Mija się Pani z prawdą, twierdząc, że przecież szkoła podstawowa weszłaby w miejsce likwidowanego gimnazjum. Dlaczego? W obecnym systemie jest to 6 lat nauczania podstawowego + 3 lata gimnazjum, co daje 9 roczników pobierających naukę w sieci szkół zarządzanych gminą. Po reformie będzie 8 lat nauczania podstawowego, później nasi uczniowie pójdą do szkół średnich Lublina. Czy nie rozumie Pani i c... rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 22:56
0
Przy takiej opozycji to PiS będzie jeszcze 20 lat rządzic
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 22:20
0
PO zapowiada po powrocie do władzy przywrócenie gimnazjów, więc może budynek na coś się przyda. Być może tylko 3 roczniki kończyć będą 8 letnią podstawówkę...
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 22:05
0
Jak ruszać ze szkołą to tylko w tym roku. Na pewno udałoby się utworzyć 7 klasę. Za rok nikt nie będzie na jeden rok dziecka do 8 klasy zapisywał.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 21:57
0
Miały i mają - są przecież przedszkola i szkoły publiczne w Lublinie, zawsze można coś poszukać, jak na waszym terenie nie ma nic!
Avatar
Rafał Czarnecki / 4 grudnia 2017 o 17:16
0
Widzę, że zwolenicy utopijnych pomysłów nie odpuszczają. Zbierają deklaracje. Ja pamiętam, obserwuję i przypilnuję tematu!
Avatar
Rafał Czarnecki / 29 lipca 2017 o 08:39
0
Dla przypomnienia .... pamiętam. Przypilnuję tematu. 
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 20:28
0
Też mi na to wygląda: cała masa linijek napisanego postu i zero rzeczowych argumentów, tylko jakieś pomówienia i obraźliwe stwierdzenia!
Avatar
zero argumentu / 2 kwietnia 2017 o 22:24
0
Sarkazm niskich lotów!
Avatar
x / 2 kwietnia 2017 o 18:50
0
Panie Rafale- co pan robi w tej Konopnicy! Z taką ,,wszechstronną" wiedzą na temat edukacji- to od razu na Ministra Edukacji Narodowej! Zaczyna pan swoją wypowiedź od finansów i budżetu- jak to strasznie gmina by ucierpiała w wyniku utworzenia szkoły podstawowej. Będąc ministrem szybko by pan pozamykał te ,, nieopłacalne" szkoły- czyli większość.Widzę, że finanse dla pana najważniejsze! Gratuluję takiego myślenia.
Avatar
Czarnecki Rafał / 2 kwietnia 2017 o 00:36
0
[justify]Droga Pani, myli się Pani w wielu punktach. Po kolei, utworzenie dodatkowej szkoły podstawowej miałoby duży wpływ na finanse, budżet gminy. Mija się Pani z prawdą, twierdząc, że przecież szkoła podstawowa weszłaby w miejsce likwidowanego gimnazjum. Dlaczego? W obecnym systemie jest to 6 lat nauczania podstawowego + 3 lata gimnazjum, co daje 9 roczników pobierających naukę w sieci szkół zarządzanych gminą. Po reformie będzie 8 lat nauczania podstawowego, później nasi uczniowie pójdą do szkół średnich Lublina. Czy nie rozumie Pani i cała reszta zarzucająca mi brak podstawowego rozumienia zasad ekonomii, że to jednak zasadnicza różnica? Tracimy jeden rocznik![/justify] [justify]Ochłońcie, zastanówcie się i zrozumcie to. [/justify] [justify] Utworzenie kolejnej szkoły podstawowej wygeneruje takie koszty, że stosunek kosztów będzie na poziomie 40% (subwencja) - 60% (budżet gminy).  I nie stanie się inaczej, choćby Pani zaklinała rzeczywistość na wszystkie sposoby. [/justify] [justify]Pani wytłumaczenie – osłabić pozostałe szkoły podstawowe, tak aby:  cyt. „ ewentualna podstawówka nie będzie tą nieszczęsną szkołą, która powoduje aż takie obciążenie finansowe, tylko jedną z 6 szkół podstawowych, które będą w podobny sposób „obciążać” budżet gminy .” Brawo, bardzo rozsądne działanie. Szkoda, że strasznie egoistyczne.[/justify] [justify] Stwierdzeniem „marne gimnazjum” nikogo nie obrażam. Wystarczy odrobina asertywności by zrozumieć, że oceniam szkołę, nie jej absolwentów! Ocena odnosi się do poziomu nauczania, które ma odzwierciedlenie w wynikach, rankingach gimnazjum województwa lubelskiego. Tak obiektywnie na całym świecie ocenia się szkoły i uczelnie, z każdego poziomu nauczania. Czy Pani nie spotkała się z tym do tej pory? To, że Pani dzieci odniosły sukces w dalszym życiu po ukończeniu tego gimnazjum oznacza nie mniej czy więcej, że ma Pani inteligentne dzieci. Tak samo jak wiele innych absolwentów tego gimnazjum, o których Pani wspomina. Uzdolnione dziecko poradzi sobie nawet po marnej szkole, ja martwiłbym się o te mniej zdolne. Może gdyby poziom nauczania w tym gimnazjum byłby wyższy, mniej osób skończyłoby na bezrobociu, mniej byłoby tych, którym się nie udało, a których sama Pani wspomina. [/justify] [justify] Tak trudno zrozumieć, że nikogo nie obrażam? [/justify] [justify] Mówi Pani o tym, że macie ogromny problem, gdyż syn kończy szkołę podstawową i nie wiecie co dalej. A dlaczego nie wiecie? Co w tym trudnego? Nie utworzyli podstawówki w Radawczyku i już nie wie Pani co robić? A zapytam, gdzie do tej pory syn uczęszczał do klasy 1-6? Czy dalej tam nie może uczyć się w klasie 7 i 8? Do tej pory wiedzieliście co robić a teraz macie wielki problem? [/justify] [justify] Wydumany i urojony to problem, proszę Pani! [/justify] [justify] Gimnazja działają od 1 września 1999 roku, kilkanaście lat. Przez ten czas rodzice z Radawczyka wiedzieli co robić, gdzie posyłać swe dzieci, a teraz sugeruje Pani, że wszyscy mają ogromny problem?! Przez 16 lat Wasze dzieci miały prawo do nauki i z niego korzystały, jak każde inne w tym kraju, a teraz nie będą miały? [/justify] [justify] Pisze Pani o uczciwych Waszych działaniach, jakoby nie były podstępne, na wskroś uczciwe. Proszę mnie nie rozśmieszać. A składane donosy na pracowników innych szkół podstawowych. A rozsiewane pogłoski o zamykaniu innych szkół podstawowych. Nie podbieranie uczniów z innych szkół? A wszem i wobec głoszenie, że część uczniów z Radawca, Zemborzyc, Stasina przejmiecie. Jesteście tak uczciwi jak … [/justify] [justify] Przeciwko komu planuje swe działania? Nie przeciwko Waszym dzieciom, ale przeciw chorym pomysłom ich rodziców. Choć znaczna część z Was to nie rodzice, lecz bezpośrednio zainteresowani pracownicy obecnego gimnazjum i ich rodziny. I tych więcej niż rodziców. [/justify] [justify]   [/justify] [justify] I jednak pofatyguję się za 10 miesięcy na sesję rady gminy. Nie sam, będzie nas wielu. I dokładnie tak, przypilnuję by Wasze działania nie powiodły się.  [/justify]
[justify]Droga Pani, myli się Pani w wielu punktach. Po kolei, utworzenie dodatkowej szkoły podstawowej miałoby duży wpływ na finanse, budżet gminy. Mija się Pani z prawdą, twierdząc, że przecież szkoła podstawowa weszłaby w miejsce likwidowanego gimnazjum. Dlaczego? W obecnym systemie jest to 6 lat nauczania podstawowego + 3 lata gimnazjum, co daje 9 roczników pobierających naukę w sieci szkół zarządzanych gminą. Po reformie będzie 8 lat nauczania podstawowego, później nasi uczniowie pójdą do szkół średnich Lublina. Czy nie rozumie Pani i c... rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 22:56
0
Przy takiej opozycji to PiS będzie jeszcze 20 lat rządzic
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 22:20
0
PO zapowiada po powrocie do władzy przywrócenie gimnazjów, więc może budynek na coś się przyda. Być może tylko 3 roczniki kończyć będą 8 letnią podstawówkę...
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 22:05
0
Jak ruszać ze szkołą to tylko w tym roku. Na pewno udałoby się utworzyć 7 klasę. Za rok nikt nie będzie na jeden rok dziecka do 8 klasy zapisywał.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 21:57
0
Miały i mają - są przecież przedszkola i szkoły publiczne w Lublinie, zawsze można coś poszukać, jak na waszym terenie nie ma nic!
Zobacz wszystkie komentarze 145

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 0 1

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 0

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 7 8

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 2

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 0

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 2 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 37 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 30 4

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 47 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!