Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

11 stycznia 2019 r.
13:06

Wielkie polowanie na dziki. W weekend do lasu jadą nie tylko myśliwi

276 45 A A
Warszawa. Środowa manifestacja ekologów i aktywistów pod Sejmem
Warszawa. Środowa manifestacja ekologów i aktywistów pod Sejmem (fot. Magda Skrzeczkowska/ Obóz dla Puszczy)

Naukowcy, ekolodzy, a nawet sami myśliwi coraz głośniej krytykują rozpoczynające się jutro masowe polowania na dziki. Jedni podpisują internetowe petycje, inni zamierzają przeszkadzać w polowaniach. Dziś, 11 stycznia, o godz. 15 demonstracja Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Murem w obronie dzików stanęli polscy naukowcy. Pod listem otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego podpisało się już 979 osób z tytułami naukowymi. Na liście jest kilka nazwisk z lubelskich uczelni i instytutów.

– Do podpisania tego listu skłoniły mnie przede wszystkim dwie rzeczy – mówi jeden z lubelskich sygnatariuszy listu. – Pierwsza to niekonsekwencja w działaniu myśliwych, którzy sami dokarmiają te zwierzęta. Druga to fakt, że będą mogli strzelać do ciężarnych loch. Bardzo ważne było dla mnie to, że list podpisały osoby, które są autorytetami z zakresu nauk biologicznych i weterynaryjnych. 

Naukowcy przypominają, że „zmasowane polowania na dziki walnie przyczyniają się do roznoszenia wirusa”. Ich zdaniem „należy pilnie porzucić pozorowane i kosztowne działanie, jakim jest masowy odstrzał dzików”. I ostrzegają przed „ogromnym ryzykiem trudnych do przewidzenia skutków przyrodniczych.

Podobne argumenty padają w dwóch innych petycjach (do premiera i ministra środowiska), które można znaleźć w sieci. Pod petycjami popidało się już prawie pół miliona osób.

Petycja do Ministra Środowiska

Petycja do premiera

Ludzie protestują nie tylko w internecie. W styczniowe weekendy, kiedy zaplanowano wielkie polowania na dziki, wiele osób zamierza po lasach spacerować i jeździć na nartach biegówkach.

Do lasów jadą też aktywiści, którzy będą "monitorować polowania" .

– Lubelski Ruch Antyłowiecki wybiera się na spacery w każdy weekend stycznia – zapowiada Michał z LRA. Jak jednak przyznaje, nie każdy się do takich działań nadaje.

– Taka wyprawa może okazać się prawdziwie bolesna – przyznaje jedna z uczestniczek takich akcji. – Często nie jesteśmy w stanie uratować wielu zwierząt. Bezsilność, jaką czujesz w takich sytuacjach, jest nie do opisania. Jednak każda udana blokada, widok zwierzyny, która uchodzi z życiem, właśnie dzięki tobie - osobie stojącej przy myśliwym, który nie może oddać strzału, jest warta każdej zarwanej nocy, wyjazdów bladym świtem, wielu godzin biegania po mrozie.

Dziś (11 stycznia) o godz. 15 pod lubelskim Ratuszem manifestacja przeciwników polowań na dziki. Na Facebooku swój udział w demostracji zadeklarowało ponad 150 osób, kolejne 500 jest zainteresowanych.

 

 

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie Pijcie !!!!!!! / 11 stycznia 2019 o 14:48
+53
Do Szanownych Panów Myśliwych  :) Strzelajcie do tych dzików tylko....... NA TRZEŹWO !!!!!! Nie pijcie alkocholu siedząc na ambonie !!!!!  Jesienią często jeździłem na grzyby. Chodziłem po lasach i ugorach , widziałem wiele ambon . Prawie pod każdą amboną walały się puszki po piwie i butelki po wódce . Mam kolegę myśliwego , który opowiadał mi , że zimą siedząc na ambonie dogrzewa się wódeczką a latem popija sobie zimne piwko.  Mówił , że przy dużym mrozie nie sposób jest wysiedzieć na ambonie więc sobie co nieco popija. 
Avatar
PODWÓJNE STANDARDY MYŚŁENIA / 11 stycznia 2019 o 13:55
+31
Nienawiść do PIS wyżera Wam rozum ... 1. Dziki są rezerwuarem ASF 2. Roczny odstrzał dzików w Polsce jes ok 200 000 zatem będzie to niewielkie zwiększeniem tego co jest co roku 3. W Niemczech (2017/18) myśliwi odstrzelili 836 865 dzików. Mają ASF - nie ? (albo fałszują dane albo metoda odstrzału się sprawdziła) bo Belgowie już mają (ASF który idzie ze wschodu na zachód przeskoczył Reich ;-) Nie chcieliście płotu ok ! Francuzi już go budują na granicy z Belgią Nie chcieliście zdrowego mięsa z uboju profilaktycznego (bo przecież to podejrzane konserwy) ok ... W wy łykajcie dalej... protestujcie w "słusznej sprawie" ... zachęcam tez do jedzenia bezpiecznej importowanej wieprzowiny niemieckiej i używanie prądu tez z Niemiec (największy emiter CO2 w Ojropie i wydobywca i palacz węgla brunatnego - na którego wydobycie wycięli kilkusetletni las Hambach w Nadrenii nikt z Polski tam nie pojechał) Niech im się żyje dostatnio (bo nich PiS nie rządzi) a nam jak zwykle ...
Nienawiść do PIS wyżera Wam rozum ... 1. Dziki są rezerwuarem ASF 2. Roczny odstrzał dzików w Polsce jes ok 200 000 zatem będzie to niewielkie zwiększeniem tego co jest co roku 3. W Niemczech (2017/18) myśliwi odstrzelili 836 865 dzików. Mają ASF - nie ? (albo fałszują dane albo metoda odstrzału się sprawdziła) bo Belgowie już mają (ASF który idzie ze wschodu na zachód przeskoczył Reich ;-) Nie chcieliście płotu ok ! Francuzi już go budują na granicy z Belgią Nie chcieliście zdrowego mięsa z uboju profilaktycznego (bo przecież to podejrza... rozwiń
Avatar
Myśliwy Darz Bór / 11 stycznia 2019 o 13:35
+23
Pewnie , że trzeba strzelać do dzików . Za każdego ustrzelonego  dzika nam myśliwym zapłacą i to sporo . Pojedzie się do lasu co nieco się ustrzli i kasę się zarobi ha ha ha ha .  Pozdrawiam kolegów myśliwych " Darz Bór "
Avatar
Maciejowski / 11 stycznia 2019 o 14:52
+17
"Dla świń śmierć to była kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć. Dla dzików to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka..."
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 13:08
+10
Niech strzela Milik!
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 15:33
+6
Niektórzy obawiają się,że zabraknie świeżego taniego mięsa biegającego po polach,karmionego paszą rolników Ekolodzy i inni podobni,zająć się karmieniem dzikich zwierząt i ochroną terytorium kraju przed ASF Dlaczego chcecie doprowadzić do upadku gospodarzy-rolników zajmujących się hodowlą świń?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 14:37
+6
Trzeba pozamykać tych "pseudo-ekologów" w więzieniach bo zniszczą ten kraj!
Avatar
ala / 11 stycznia 2019 o 13:24
+6
Skończyć z ekoterrrorystami! Odstrzały zawsze były, są i będą!
Avatar
rolnik / 11 stycznia 2019 o 15:28
+5
Obrońców nadmiernej populacji dzików i możliwości przenoszenia przez nich roboty można jedynie nazwać idiotami i nie dyskutować z nimi. Swoją drogą Komisja Europejska w pełni popiera prewencyjny odstrzał i chwali Polskę za podjęcie tej formy ochrony, więc POfile i ZSLowcy stracą oręż w walce z PISem, a i ekoterroryści przestaną być na fali.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 16:03
+4
Ptasia grypa, szalone krowy, asf... Ciekawe co wymyślą następnym razem? Szalone zboże czy wirus ziemniaczany?
Avatar
poiu / 13 stycznia 2019 o 21:02
+1
Co to za naukofcy twierdzący , że "zmasowane polowania sprzyjają rozprzestrzenianiu....  ". Dlaczego ci wybitni "naukofcy" nie przestawiają swojej wersji walki z tą chorobą??. Czy wy obrońcy dzików wolicie aby u nas w Polsce zakazano hodowli świń?. Czy wy KOD-cy (komitet obrony dzików) płacicie kodszkodowania rolnikom za zniszczone plantacje?. Czy populacje tych zwierząt wg was należy pozostawić własnemu losowi- bez kontroli?. Czy stonki też nie należy niszczyć??. No bo "szarańczę" to należy tępić wg was ze zdwojoną siłą. Przyznaję, że nie rozumiem takich wybitnych "myślicieli, filozofóf".  "Jajko to nie jest kura, płód to nie dziecko....", ale locha ciężarna jest ważniejsza. Czy w tym waszym działaniu jest jakaś logika inna niż "kalego"???. Uważam obecność na tych kod- protestach za wielki obciach.   Ktoś nie rozumie, że dziki są dokarmiane - a czy rozumiesz dlaczego bezdomni są dokarmiani?.
 Podaj datę, kiedy szarańcza była problemem w Polsce. Ja nie rozumiem, dlaczego dziki są dokarmiane, skoro mają NADMIAR pożywienia.
 Podaj datę, kiedy szarańcza była problemem w Polsce. Ja nie rozumiem, dlaczego dziki są dokarmiane, skoro mają NADMIAR pożywienia. rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2019 o 11:57
+1
Mnie się wydaje, że są opłacani. Bo przecież jakieś koszty trzeba POnieść np. na te śmieciowe hasełka tyrzeba kupić mazaki, czy jakieś tusze, farby. Po za tym, komu by się chciało za darno marznąć, wystawiać facjaty na "strzelanie" fotek i "wystawkę" w mediach. Oni ,albo są tępi umysłowo, albo chytrzy na kasiorkę, a już najgorzej jak mają obydwie przypadłości.
Avatar
Andrzej / 12 stycznia 2019 o 08:52
+2
Przed wojną, poprzez lata powojenne aż do lat 80-tych populacja dzików w Polsce wynosiła max 50 tysięcy. Z tym że przed wojną jednak było daleko do tej liczby. W 2000 roku w Polsce było 118 tysiecy dzikow. Teraz mamy populację dzika kilkaset tysięcy (moim zdaniem niedoszacowana ). Czy Ci ekologowie są tacy głupi sami z siebie czy im ktoś za to płaci ?
Avatar
ro / 11 stycznia 2019 o 21:27
+2
Twój mądry umyśł myśli że jak wybijają dziki które są roznośicelami wirusa to jest chore .Gdy wybijali zdrowe świnie to nic nie mówisz, rolnicy nie mają za co żyć a na polach trzeba nocami pilnować plonów albo grodzić
Avatar
Hmmm / 11 stycznia 2019 o 18:39
+1
Kazdy kto popiera PiS to niedorozwiniety umyslowo psychol. Polacy to jednak narod niewolnikow bo glosuja jak im obcy zagraja, wczesniej bylo PO z UE i Niemcami, teraz jest PiS z USA i Izraelem. Sprzedawczyki i niedorozwoje - oto polscy wyborcy.
 Owszem tak samo jak wielbiciele PO, Nowo, Tera, KOD itd
Avatar
Gv / 11 stycznia 2019 o 18:38
0
Pierwsi powinni zostać odstrzeleni ci wszyscy, którzy otworzą ogień do dzików i pomysłodawcy tej rzezi niewiniątek. To jest chore. Mord na dzikich zwierzętach - tak to należy nazwać. Tylko chory umysł mógł to wymyśleć.
 Nawołujesz do zabójstwa i to publicznie. Powinna się tobą zająć prokuratura.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 o 18:34
+1
Do qwertego. Ale POczułem się zniszczony, POniżony. Gdybyś miał qwartę zawartości mózgu to POdjąbyś się odPOwiedzi na moje pytania, porównania. Wolałeś podać (zmierzyć) moje iku. Jaką masz miarę, skalę - skąd ją wziąłeś?. Przy okazji odkryłeś swoje wartości. Życzę na przyszłość trochę więcej niż qwerty (kwarty).
Avatar
ale przekręcił / 11 stycznia 2019 o 18:24
+1
Kazdy pisior to zdrajca Polski, mam nadzijee, ze kazdy pisior kiedys stanie przed sadem za zdrade stanu. Wycieraja sobie krzywe ryje patriotyzmem a to fdalszywwa banda hipokrytow i sprzedwczykow.
 Wszystko się zgadza co napisałeś - tylko niewielki błąd - to dotyczy totalnej POKOzycji. Bo to oni wszysstko skarżą do innych państw prosząc o POKOc (POmoc).
Avatar
andrzej / 11 stycznia 2019 o 17:00
+1
Jesteś głupim KODerastą i tyle.
Avatar
gość / 11 stycznia 2019 o 16:57
0
Popieram Was ,dziś nie mogłem być. Jestem w pracy. Ale w weekend wybieram się na spacer do lasu.Pewnie takich jak ja jest wielu. Pozdrawiam. P.S. nie jestem z PO i KODu. Głosowałem na PIS, ale temu jestem przeciwny. PIS traci w moich oczach. Jak tak dalej bedzie to na jesieni na nich nie zagłosuję.