Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 lipca 2008 r.
20:43
Edytuj ten wpis

Zapłacą za utrzymanie cmentarza?

0 6 A A

Chodel. Każda rodzina, która ma grób bliskich na cmentarzu parafialnym, musiałaby płacić złotówkę miesięcznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z tych pieniędzy ksiądz opłacałby m.in. wywóz śmieci z nekropolii. - Przecież dajemy na tacę - bronią się mieszkańcy.

- Proboszcz chce, żeby płacili nie tylko mieszkańcy, ale też ludzie z całej Polski, których bliscy spoczywają na cmentarzu w Chodlu. To co zbierze, ma przeznaczyć na wywóz śmieci. Ludzie boją się zaprotestować, powiedzieć, że mają inne zdanie - narzeka pani Krystyna z niewielkiej wsi w gminie Chodel. I dodaje, że wykupiła grób na 20 lat, więc nie zamierza płacić podwójnie.

- To nie jest duża suma i każdy mógłby zapłacić dla świętego spokoju. Ale jak? Do ręki proboszczowi? Bo przecież do banku nie pójdę, żeby wydać jeszcze na opłaty manipulacyjne - mówi pan Janusz z Chodla.

Proboszcz rozkłada ręce. - Na razie rzuciłem hasło, ale zanim pomysł uda się wprowadzić w życie, miną co najmniej dwa lata. Wcześniej trzeba to ogłosić nie tylko w naszej parafii, ale też w innych. Ludzie, którzy mają groby bliskich na naszym cmentarzu, mieszkają w całej Polsce - wyjaśnia ks. Ryszard Sowa, proboszcz parafii pw. św. Trójcy i Narodzenia NMP.

Księdzu nie chodzi jedynie o wywóz śmieci, które wierni zostawiają na terenie cmentarza, ale również o uporządkowanie spraw własnościowych grobów znajdujących się na jego terenie.

- Miejsc na cmentarzu starczy najwyżej na 40 lat, a potem będzie problem. A przecież są takie groby, których nikt już nie odwiedza. Dlatego roztropność nakazuje zrobić porządek i wprowadzić ten symboliczny podatek, dzięki któremu to się wyjaśni - mówi ks. Sowa.
Wykupienie grobu na 20 lat kosztuje 100 zł. - Ludzie, oczywiście, się dziwią, po co księdzu pieniądze. Ale jak płacą po kilka tysięcy za miejsce na cmentarzu komunalnym, to nic nie mówią - macha ręką ks. Sowa. - Złotówka to przecież symboliczna opłata. Ale każdy grosz swoje robi. Oczywiście, jak ktoś przyjeżdża ze Szczecina rzadko, to będzie mógł od razu opłacić grób na kilka lat.

Proboszcz dodaje, że chętnie przekazałby cmentarz pod zarząd gminnej gospodarki komunalnej. - Niechby go wzięli, dbali o porządek, a ja bym miał problem z głowy - kwituje.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
meesha / 27 sierpnia 2012 o 01:02
0
A może wielmożny ksiądz proboszcz chce za te pieniądze odkupić dzwon kościelny, który w karty przegrał?
Avatar
mala / 16 lipca 2008 o 21:16
0
ami napisał:
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smieci podrzuca sasiadowi obok / osobiscie doswiadczylam takiej sytuacji/

Niestety, w wiekszosci Polakow zakorzenione jest CHAMSTO I BALAGANIARSTWO.I ooplaty/symbolicvzne/ powinny byc sciagane

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smiec... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 16 lipca 2008 o 13:17
0
W Komarówce Podlaskiej proboszcz żąda !!! dodatkowo 200 złotych przy pogrzebie za wywóz śmieci z cmentarza. Paranoja i złodziejstwo !!!!
Avatar
Ja / 16 lipca 2008 o 10:33
0
Ja mieszkam na terenir parafii, mam 8 grobowców i wszystkie śmieci z nich pakuję do worka i zabieram w bagażniku na własną posesję i składam do kosza, który opróznia cyklicznie gmina, za którą to usługę już płacę. Dzisiaj wszyscy odwiedzający cmentarz mają samochody, więc nic trudnego sprzątnąć po sobie, poljaczki.
Avatar
ami / 16 lipca 2008 o 09:27
0
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.
Avatar
nerwowy / 16 lipca 2008 o 08:05
0
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł co w skali roku daje ok. 30 tys. zł., stąd jest o co walczyć tow. sowa.
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł c... rozwiń
Avatar
meesha / 27 sierpnia 2012 o 01:02
0
A może wielmożny ksiądz proboszcz chce za te pieniądze odkupić dzwon kościelny, który w karty przegrał?
Avatar
mala / 16 lipca 2008 o 21:16
0
ami napisał:
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smieci podrzuca sasiadowi obok / osobiscie doswiadczylam takiej sytuacji/

Niestety, w wiekszosci Polakow zakorzenione jest CHAMSTO I BALAGANIARSTWO.I ooplaty/symbolicvzne/ powinny byc sciagane

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smiec... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 16 lipca 2008 o 13:17
0
W Komarówce Podlaskiej proboszcz żąda !!! dodatkowo 200 złotych przy pogrzebie za wywóz śmieci z cmentarza. Paranoja i złodziejstwo !!!!
Avatar
Ja / 16 lipca 2008 o 10:33
0
Ja mieszkam na terenir parafii, mam 8 grobowców i wszystkie śmieci z nich pakuję do worka i zabieram w bagażniku na własną posesję i składam do kosza, który opróznia cyklicznie gmina, za którą to usługę już płacę. Dzisiaj wszyscy odwiedzający cmentarz mają samochody, więc nic trudnego sprzątnąć po sobie, poljaczki.
Avatar
ami / 16 lipca 2008 o 09:27
0
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.
Avatar
nerwowy / 16 lipca 2008 o 08:05
0
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł co w skali roku daje ok. 30 tys. zł., stąd jest o co walczyć tow. sowa.
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł c... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Robert Kubica podstawowym kierowcą Williamsa! Zespół ma potwierdzić te informacje [wideo]
film

Robert Kubica podstawowym kierowcą Williamsa! Zespół ma potwierdzić te informacje [wideo] 0 0

W przyszłym sezonie Robert Kubica ma być podstawowym kierowcą Williamsa! "La Gazzetta dello Sport" podaje, że jest to jeden z największych powrotów w historii sportu.

Awaria sieci ciepłowniczej w Puławach. Rozkopali al. Partyzantów
galeria

Awaria sieci ciepłowniczej w Puławach. Rozkopali al. Partyzantów 0 0

W tym tygodniu doszło do rozszczelnienia starych rur ciepłowniczych pod al. Partyzantów w Puławach. Obecnie trwa ich wymiana. OPEC nie planuje przerw w dostawach ciepła dla mieszkańców miasta. Utrudnienia w ruchu mają potrwać do końca miesiąca.

Sprośny żart na wykładzie. Profesor UP po naszym tekście rezygnuje z funkcji
pilne

Sprośny żart na wykładzie. Profesor UP po naszym tekście rezygnuje z funkcji 4 5

Z funkcji prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrezygnował profesor Eugeniusz Grela. Rezygnacja związana jest z naszym niedawnym artykułem

Dłuższe przerwy i lżejsze tornistry. Uczniów czekają zmiany

Dłuższe przerwy i lżejsze tornistry. Uczniów czekają zmiany 0 1

Więcej wolnego czasu między zajęciami i matematyka na pierwszej lekcji. To najważniejsze zmiany czekające uczniów. Wszystko za sprawą nowelizacji zasad BHP w szkołach.

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach 0 1

Aleksandra Rudzińska z KW Kotłownia wygrała kolejne zawody w tym sezonie. Lublinianka zdominowała zmagania w chińskim Guanzhou i była najlepsza w China Open 2018 w konkurencji na czas

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo] 3 1

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski już po zaprzysiężeniu. Podczas wtorkowej sesji ślubowanie złożyli również radni. Nowym przewodniczącym rady został Mirosław Opoka, który pokonał Ryszarda Rybczyńskiego.

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant
film

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant 3 14

Rozpoczyna się pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji. Radni wybiorą dziś marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa.

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju 2 3

ROZMOWA Z Jackiem Ziarkowskim, trenerem Hetmana Zamość

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka
24 listopada 2018, 18:30

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już po raz dziewiąty w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 24 listopada o godz. 18.30. Na wszystkich zainteresowanych czekają występy i wystawa.

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka 0 14

Magdalena Marek wraca do parlamentu. Podczas środowego posiedzenia Sejmu złożyła ślubowanie poselskie, zajmując miejsce Wojciecha Wilka.

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny 0 2

Centrum Wspierania Rodziny powstanie w Białej Podlaskiej. Na utworzenie nowej placówki miasto pozyskało 1,4 mln zł z funduszy unijnych.

Hola: Śmiertelny wypadek na DK2. Subaru wypadło z trasy

Hola: Śmiertelny wypadek na DK2. Subaru wypadło z trasy 3 8

48-letni kierowca subaru zginął w wypadku w miejscowości Hola na drodze krajowej nr 2.

Tragiczny wypadek na moście w Hrubieszowie. Auto ślizgało się po jezdni [zdjęcia]
galeria

Tragiczny wypadek na moście w Hrubieszowie. Auto ślizgało się po jezdni [zdjęcia] 9 10

Tragiczny wypadek w Hrubieszowie. Zginęła 46-letnia kobieta

Świetna forma Moniki Skinder

Świetna forma Moniki Skinder 0 0

Fantastyczny weekend Moniki Skinder. Zawodniczka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski najlepsza w Saarisalce

Kierowca był w fatalnym stanie. Skończyło się wypadkiem [zdjęcia]

Kierowca był w fatalnym stanie. Skończyło się wypadkiem [zdjęcia] 0 2

Pełczyn. Ponad 4 promile miał 35-letni mieszkaniec gm. Rejowiec Fabryczny. Mimo zakazu wsiadł za kółko i spowodował wypadek. Do szpitala trafiła 18-letnia dziewczyna

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!