Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 lipca 2008 r.
20:43
Edytuj ten wpis

Zapłacą za utrzymanie cmentarza?

0 6 A A

Chodel. Każda rodzina, która ma grób bliskich na cmentarzu parafialnym, musiałaby płacić złotówkę miesięcznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z tych pieniędzy ksiądz opłacałby m.in. wywóz śmieci z nekropolii. - Przecież dajemy na tacę - bronią się mieszkańcy.

- Proboszcz chce, żeby płacili nie tylko mieszkańcy, ale też ludzie z całej Polski, których bliscy spoczywają na cmentarzu w Chodlu. To co zbierze, ma przeznaczyć na wywóz śmieci. Ludzie boją się zaprotestować, powiedzieć, że mają inne zdanie - narzeka pani Krystyna z niewielkiej wsi w gminie Chodel. I dodaje, że wykupiła grób na 20 lat, więc nie zamierza płacić podwójnie.

- To nie jest duża suma i każdy mógłby zapłacić dla świętego spokoju. Ale jak? Do ręki proboszczowi? Bo przecież do banku nie pójdę, żeby wydać jeszcze na opłaty manipulacyjne - mówi pan Janusz z Chodla.

Proboszcz rozkłada ręce. - Na razie rzuciłem hasło, ale zanim pomysł uda się wprowadzić w życie, miną co najmniej dwa lata. Wcześniej trzeba to ogłosić nie tylko w naszej parafii, ale też w innych. Ludzie, którzy mają groby bliskich na naszym cmentarzu, mieszkają w całej Polsce - wyjaśnia ks. Ryszard Sowa, proboszcz parafii pw. św. Trójcy i Narodzenia NMP.

Księdzu nie chodzi jedynie o wywóz śmieci, które wierni zostawiają na terenie cmentarza, ale również o uporządkowanie spraw własnościowych grobów znajdujących się na jego terenie.

- Miejsc na cmentarzu starczy najwyżej na 40 lat, a potem będzie problem. A przecież są takie groby, których nikt już nie odwiedza. Dlatego roztropność nakazuje zrobić porządek i wprowadzić ten symboliczny podatek, dzięki któremu to się wyjaśni - mówi ks. Sowa.
Wykupienie grobu na 20 lat kosztuje 100 zł. - Ludzie, oczywiście, się dziwią, po co księdzu pieniądze. Ale jak płacą po kilka tysięcy za miejsce na cmentarzu komunalnym, to nic nie mówią - macha ręką ks. Sowa. - Złotówka to przecież symboliczna opłata. Ale każdy grosz swoje robi. Oczywiście, jak ktoś przyjeżdża ze Szczecina rzadko, to będzie mógł od razu opłacić grób na kilka lat.

Proboszcz dodaje, że chętnie przekazałby cmentarz pod zarząd gminnej gospodarki komunalnej. - Niechby go wzięli, dbali o porządek, a ja bym miał problem z głowy - kwituje.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
meesha / 27 sierpnia 2012 o 01:02
0
A może wielmożny ksiądz proboszcz chce za te pieniądze odkupić dzwon kościelny, który w karty przegrał?
Avatar
mala / 16 lipca 2008 o 21:16
0
ami napisał:
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smieci podrzuca sasiadowi obok / osobiscie doswiadczylam takiej sytuacji/

Niestety, w wiekszosci Polakow zakorzenione jest CHAMSTO I BALAGANIARSTWO.I ooplaty/symbolicvzne/ powinny byc sciagane

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smiec... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 16 lipca 2008 o 13:17
0
W Komarówce Podlaskiej proboszcz żąda !!! dodatkowo 200 złotych przy pogrzebie za wywóz śmieci z cmentarza. Paranoja i złodziejstwo !!!!
Avatar
Ja / 16 lipca 2008 o 10:33
0
Ja mieszkam na terenir parafii, mam 8 grobowców i wszystkie śmieci z nich pakuję do worka i zabieram w bagażniku na własną posesję i składam do kosza, który opróznia cyklicznie gmina, za którą to usługę już płacę. Dzisiaj wszyscy odwiedzający cmentarz mają samochody, więc nic trudnego sprzątnąć po sobie, poljaczki.
Avatar
ami / 16 lipca 2008 o 09:27
0
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.
Avatar
nerwowy / 16 lipca 2008 o 08:05
0
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł co w skali roku daje ok. 30 tys. zł., stąd jest o co walczyć tow. sowa.
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł c... rozwiń
Avatar
meesha / 27 sierpnia 2012 o 01:02
0
A może wielmożny ksiądz proboszcz chce za te pieniądze odkupić dzwon kościelny, który w karty przegrał?
Avatar
mala / 16 lipca 2008 o 21:16
0
ami napisał:
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smieci podrzuca sasiadowi obok / osobiscie doswiadczylam takiej sytuacji/

Niestety, w wiekszosci Polakow zakorzenione jest CHAMSTO I BALAGANIARSTWO.I ooplaty/symbolicvzne/ powinny byc sciagane

Ja robie dokladnie tak samo. Szkoda ze naleze do grupy nielicznycgh frajerow sprzatajacych po sobie. Widok normalny na cmentarzu w Wawolnicy,w okolicy Swieta Zmarlych ;
-wielkie sprzatanie, pastowanie pomnikow. Starych wiazanek i zniczy nie chce sie wyniesc, wiec wymiatyamy je za pomnik. Bo widac tylko front, a od tylu nikt nie zaglada...
-inna wersja tego zdarzenia /bardziej wysilkowa/ wyrzucamy smieci za ogordzenie - jesli jest w poblizu.
-przeraza mnie tez jak widze ze swoj grob sie sprzata, a smiec... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 16 lipca 2008 o 13:17
0
W Komarówce Podlaskiej proboszcz żąda !!! dodatkowo 200 złotych przy pogrzebie za wywóz śmieci z cmentarza. Paranoja i złodziejstwo !!!!
Avatar
Ja / 16 lipca 2008 o 10:33
0
Ja mieszkam na terenir parafii, mam 8 grobowców i wszystkie śmieci z nich pakuję do worka i zabieram w bagażniku na własną posesję i składam do kosza, który opróznia cyklicznie gmina, za którą to usługę już płacę. Dzisiaj wszyscy odwiedzający cmentarz mają samochody, więc nic trudnego sprzątnąć po sobie, poljaczki.
Avatar
ami / 16 lipca 2008 o 09:27
0
Za kazdy grób na cmentarzu W Lubartoiwe oplate coroczna (mozna i jednorazowo wplacic) placi sie juz od wielu wielu lat. do tej pory było 5 zł za rok, teraz 10 zl. Chodel wiec nie jest pierwszy na Lubelszyznie, a podejrzewam ze w innych miejscowosciach jest to samo.
Avatar
nerwowy / 16 lipca 2008 o 08:05
0
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł co w skali roku daje ok. 30 tys. zł., stąd jest o co walczyć tow. sowa.
Jak widać każdy sposób na wyciągnięcie grosza od naiwnych jest dobry. Skończyły się "inwestycje" parafialne więc skąd brać pieniądze? Trzeba nałożyć nową opłatę. Najlepiej niezbyt wysoką ale systematyczną, czyli tzw. wdowi grosz, dzięki któremu mafia ta przetrwała 2 tys. lat i zgromadziła ogromne majątki, nawracając i trzymając w wierze swoich otumanionych kłamstwami poddanych. A strach przed śmiercią, niebem, czyścem i piekłem załatwia całą resztę. Złotówka na miesiąc od rodziny mającej grób na cmentarzu to z lekka 2-2,5 tys.zł c... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 0 0

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 2

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 9 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 31 2

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 5 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 3

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 2 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 49 7

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!