W niedzielę minie 12 lat od katastrofy rządowego samolotu. Zginęło wówczas 96 osób. Wśród nich był Lech Kaczyński z żoną Marią.
Do wypadku lotniczego doszło 10 kwietnia 2010 roku. Polska delegacja polityków i urzędników najwyższej rangi leciała na obchody zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęła cała załoga i pasażerowie. Wśród nich był prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.
Centralne obchody rocznicy odbędą się w warszawie. Ostatnio w tej sprawie spotkał się klub parlamentarny PiS. – Niestety, dwukrotnie nie mogły odbyć się uroczystości w takiej formule, w jakiej odbywały się przez wiele lat, czyli zakończone wieczornym marszem pamięci – przekazała Anita Czerwińska, rzecznik klubu i dodała, że głównym punktem obchodów będzie Msza Święta w Archikatedrze Warszawskiej, a po niej marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Na zakończenie przemówi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W Lublinie niedzielne uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.15 na placu Litewskim.
Program obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Godz. 16.15, plac Litewski
- odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej przez orkiestrę wojskową,
- powitanie uczestników uroczystości,
- odczytanie okolicznościowej odezwy Społecznego Komitetu Obchodów 12. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej,
- wykonanie okolicznościowego utworu,
- apel pamięci: odczytanie 96 nazwisk Ofiar katastrofy smoleńskiej oraz zapalenie 96 zniczy przez harcerzy z ZHP, ZHR, Zawiszaków oraz uczniów klas mundurowych z lubelskich szkół,
- apel pamięci odczytany przez oficera Wojska Polskiego,
- salwa honorowa,
- złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy na budynku klasztoru oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście 42,
- odegranie melodii „Cisza”,
17.30 – przejazd autobusem z Placu Litewskiego na ul. Gospodarczą 7,
18.00 – Msza św. w intencji Ofiar tragedii smoleńskiej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie. Po Mszy św. nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem i kamieniem upamiętniającymi Ofiary mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej na placu przy kościele. Odegranie melodii „Cisza”.