Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2020 r.
16:04

141 lat temu Wilhelm Hess otworzył w Lublinie fabrykę. Jak teraz zmieni się to miejsce?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
28 18 A A
Kamienica przy Lubartowskiej 62
Kamienica przy Lubartowskiej 62 (fot. Maciej Kaczanowski)

Wyburzona może zostać część zabudowań w rejonie przedwojennej fabryki wag W. Hessa przy Lubartowskiej. O pozwolenie na rozbiórkę stara się spółka, która jest nowym właścicielem nieruchomości. Chce tu postawić nowe obiekty, a jeden ze starych gruntownie odnowić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nieruchomość przy Lubartowskiej 62 i 62a znajduje się na dalekich od Bramy Krakowskiej krańcach ulicy, niemal naprzeciw szpitala. Dziś nic się tutaj nie dzieje, niegdyś była to tętniąca życiem fabryka.

Miejsce z przeszłością

Wilhelm Hess, z pochodzenia Czech, jako nastolatek wyjechał do USA, gdzie chwytał się różnych prac. Tak nauczył się produkcji wag. Po powrocie do Europy wykorzystał wiedzę w Lublinie, gdzie zatrzymały go życiowe okoliczności. Zaczął od małego zakładu przy Ruskiej, potem otworzył przy ul. Lubartowskiej fabrykę. Był rok 1879. W czasie rozkwitu była to największa w Polsce fabryką wag z filiami w Smoleńsku, Jekaterynburgu, Berdyczowie i Białymstoku. Później została przejęta z powodu długów, a po wojnie upaństwowiona dla Lubelskich Fabryk Wag, które już tu nie gospodarzą.

Właścicielem nieruchomości była przez pewien czas Firma Cukiernicza „Solidarność”, przejęta potem przez spółkę Colian. W grudniu 2019 r. Colian sprzedał działkę przy Lubartowskiej 62 i prawo użytkowania wieczystego miejskiej nieruchomości pod numerem 62a. Nabywcą była lubelska spółka Residence MSM-Budownictwo.

Kamienica przy Lubartowskiej 62 - rzut z góry (fot. Google Earth)

Plany nowego właściciela

Nowy właściciel złożył już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie na wyburzenie części starych obiektów. – Wniosek zakłada rozbiórkę całej zabudowy z wyłączeniem budynku frontowego – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Zostać miałyby na razie także te fragmenty rozbieranych budynków, które zabezpieczą sąsiednie obiekty do czasu wykonania nowej zabudowy.

– W planie mamy zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, nawiązującą charakterem do pobliskiej architektury – informuje Radosław Kalinowski ze spółki Residence MSM-Budownictwo. Zastrzega, że firma nie podjęła jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie liczby budynków.

Części rozebrać nie wolno

Zgody na wyburzenia na razie nie ma. – Zobowiązano inwestora do uzupełnienia wniosku o brakujące dokumenty – wyjaśnia Góźdź. Zastrzega, że decyzje dotyczące przyszłości tego miejsca będą uzgadniane z miejskim konserwatorem zabytków. – Teren planowanej rozbiórki jest objęty ochroną konserwatorską, jako stanowisko archeologiczne. Część zabudowy zlokalizowana jest na terenie dawnego zespołu Fabryki Wag Wilhelma Hessa, ujętego w gminnej ewidencji zabytków.

– W tej ewidencji ujęty jest budynek frontowy i część znajdujących się za nim dawnych hal fabrycznych – informuje Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. Wpis do ewidencji z zasady chroni obiekt przed wyburzeniem (o ile nie jest kompletną ruiną) i wyklucza przekształcanie jego zewnętrznej bryły. Nie wyklucza natomiast przebudowywania wnętrza.

Stare mury, nowa przyszłość

Inwestor podkreśla, że nie zamierza burzyć frontowego obiektu. – Chcemy go przekształcić w obiekt usługowy lub usługowo-mieszkalny – mówi Radosław Kalinowski ze spółki Residence-MSM Budownictwo. – Będzie to zależeć od tego, jak się potoczą rozmowy z potencjalnymi dzierżawcami lub dzierżawcą, bo może się trafić, że ktoś będzie chciał wydzierżawić całą odnowioną kamienicę.

Konserwator nie przekreśla planów przekształcenia frontowego obiektu. – Obiekty historyczne powinno się tak adaptować, by nie umniejszyć ich wartości historycznej – zastrzega Mącik i podkreśla, że niewłaściwe byłoby przekształcanie fasady, która wpisała się już w ukształtowaną pierzeję ul. Lubartowskiej. – Nie jest wskazane, żeby poszczególne obiekty wyróżniały się tu od siebie.

Pierwsze prace po sylwestrze

Nowy właściciel na razie kompletuje dokumenty. Kiedy może się zabrać za prace wyburzeniowe na tyłach frontowego budynku? – Rozbiórkę chcemy przeprowadzić w przyszłym roku – deklaruje przedstawiciel spółki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rysa / 13 listopada 2020 r. o 16:29
+68
Może to i dobre rozwiązanie. Podobne sprawdziło się na Sądowej gdzie powstał hotel Wieniawski. Lepsze takie rozwiązanie niż np. gnijące ruiny fabryki przy Zamojskiej.
Avatar
RyanGlo / 13 listopada 2020 r. o 16:54
+54
Taaa nie długo w tym mieście nie będzie nic co by przypominało z czego to Lublin słynął a najstarszy zabytkowy obiekt to będzie kościół bo nikt nie odważy się go ruszyć
 Of course, nie powinno się akceptować żadnych zmian. Najlepiej długimi latami podziwiać degradację budynków i wyczekiwać chwili kiedy same ze starości będą się kolejno zawalać.
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 listopada 2020 r. o 17:14
+39
Taaa nie długo w tym mieście nie będzie nic co by przypominało z czego to Lublin słynął a najstarszy zabytkowy obiekt to będzie kościół bo nikt nie odważy się go ruszyć
 A jak sobie wyobrażasz że nowy najemca np. biedra otworzy w tych przybytach zakłamania i rozpusty nowy interes ??
Avatar
Agent_Tomek / 13 listopada 2020 r. o 20:20
+28
Niestety kronikidewelorozwoju, ale premii od centrali w tym miesiącu nie będzie. Okrągłe 17 minut zajęło ci przelogowanie się z konta kronikidewelorozwoju na konto Monisia. Jakby tego było mało, na obu tych kontach wrzucasz identyczny, ciężkostrawny, bełkot.
Avatar
WschodPolski / 13 listopada 2020 r. o 20:32
+23
140 lat to kawał historii w tym budynku można otworzyć muzeum wag  które sprzedawane były na całym świecie Ale co tu dużo mówić przed wojną w Lublinie była fabryka samolotów czy dzisiaj ktoś o tym wie ? A to przecież też historia związana z miastem teraz jedyne zabytki w mieście to kościoły których nikt nie zburzy żeby na ich miejscu postawić np apartamentowce
 A co stoi na przeszkodzie, żebyś odkupił to miejsce od obecnego właściciela i otworzył tam tę wymarzoną fabrykę wag? Jak to łatwo komentować sprzed ekranu swojego komputera lub telefonu.
 A co stoi na przeszkodzie, żebyś odkupił to miejsce od obecnego właściciela i otworzył tam tę wymarzoną fabrykę wag? Jak to łatwo komentować sprzed ekranu swojego komputera lub telefonu. rozwiń
Avatar
KasztankaMarszalka / 14 listopada 2020 r. o 12:22
+16
Monisia biega od artykułu do artykułu i wszędzie wkleja swój zabawny dewelo-bełkot. Przyszły nowe rozkazy z centrali? Ile dziś musisz dodać komentarzy? Pozwalają ci w sobotę chociaż zakupy zrobić czy musisz ślęczeć przed kompem cały dzień tak jak od pn do pt?
Avatar
Robek39 / 14 listopada 2020 r. o 18:38
+10
Ty, dewelo, a co na to wszystko lekarz?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 listopada 2020 r. o 13:27
-13
140 lat to kawał historii w tym budynku można otworzyć muzeum wag  które sprzedawane były na całym świecie Ale co tu dużo mówić przed wojną w Lublinie była fabryka samolotów czy dzisiaj ktoś o tym wie ? A to przecież też historia związana z miastem teraz jedyne zabytki w mieście to kościoły których nikt nie zburzy żeby na ich miejscu postawić np apartamentowce
A co stoi na przeszkodzie, żebyś odkupił to miejsce od obecnego właściciela i otworzył tam tę wymarzoną fabrykę wag? 
 Nie bądź taki ura-bura, srom_K_u, _K_aszanko, czy jak tam się nie nazwiesz, dewelo-cieciu. A co stoi na przeszkodzie, żeby cwaniacy co kręcą czarnym pseudo-sPOrtem wraz z wiernymi fanami postawili sobie wymarzony stadion-nówkę za własne pieniążki? A co stoi na przeszkodzie, żeby dewelocwaniacy, którzy kupują sobie po taniości banki ziemi w szczerym polu, sfinansowali sobie sami drogi dojazdowe do swoich wymarzonych osiedli?
 Nie bądź taki ura-bura, srom_K_u, _K_aszanko, czy jak tam się nie nazwiesz, dewelo-cieciu. A co stoi na przeszkodzie, żeby cwaniacy co kręcą czarnym pseudo-sPOrtem wraz z wiernymi fanami postawili sobie wymarzony stadion-nówkę za własne pieniążki? A co stoi na przeszkodzie, żeby dewelocwaniacy, którzy kupują sobie po taniości banki ziemi w szczerym polu, sfinansowali sobie sami drogi dojazdowe do swoich wymarzonych osiedli? rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 listopada 2020 r. o 13:26
-14
Najlepiej to zbożny całe stare miasto.
 Miałeś na myśli "zburzyć"? Starego miasta nie ruszą - zostanie przejęte przez Ludzi z Wypchanymi Portfelami, którzy lubią snobować się na restauratorów zabytków (głównie za kasę wysępioną z UE). Ale cała reszta historii miasta jest jak najbardziej na sprzedaż i do wyburzenia - sułtan dewelorozwoju, jako element napływowy, nie ma sentymentów.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 listopada 2020 r. o 13:25
-15
Taaa nie długo w tym mieście nie będzie nic co by przypominało z czego to Lublin słynął a najstarszy zabytkowy obiekt to będzie kościół bo nikt nie odważy się go ruszyć
 Lublin teraz słynie z dewelocwaniactwa - po co cośkolwiek produkować, skoro można bogacić się na sprzedawaniu i wynajmowaniu apartamĘtów? 
Avatar
Robek39 / 14 listopada 2020 r. o 18:38
+10
Ty, dewelo, a co na to wszystko lekarz?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 listopada 2020 r. o 13:27
-13
140 lat to kawał historii w tym budynku można otworzyć muzeum wag  które sprzedawane były na całym świecie Ale co tu dużo mówić przed wojną w Lublinie była fabryka samolotów czy dzisiaj ktoś o tym wie ? A to przecież też historia związana z miastem teraz jedyne zabytki w mieście to kościoły których nikt nie zburzy żeby na ich miejscu postawić np apartamentowce
A co stoi na przeszkodzie, żebyś odkupił to miejsce od obecnego właściciela i otworzył tam tę wymarzoną fabrykę wag? 
 Nie bądź taki ura-bura, srom_K_u, _K_aszanko, czy jak tam się nie nazwiesz, dewelo-cieciu. A co stoi na przeszkodzie, żeby cwaniacy co kręcą czarnym pseudo-sPOrtem wraz z wiernymi fanami postawili sobie wymarzony stadion-nówkę za własne pieniążki? A co stoi na przeszkodzie, żeby dewelocwaniacy, którzy kupują sobie po taniości banki ziemi w szczerym polu, sfinansowali sobie sami drogi dojazdowe do swoich wymarzonych osiedli?
 Nie bądź taki ura-bura, srom_K_u, _K_aszanko, czy jak tam się nie nazwiesz, dewelo-cieciu. A co stoi na przeszkodzie, żeby cwaniacy co kręcą czarnym pseudo-sPOrtem wraz z wiernymi fanami postawili sobie wymarzony stadion-nówkę za własne pieniążki? A co stoi na przeszkodzie, żeby dewelocwaniacy, którzy kupują sobie po taniości banki ziemi w szczerym polu, sfinansowali sobie sami drogi dojazdowe do swoich wymarzonych osiedli? rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 listopada 2020 r. o 13:26
-14
Najlepiej to zbożny całe stare miasto.
 Miałeś na myśli "zburzyć"? Starego miasta nie ruszą - zostanie przejęte przez Ludzi z Wypchanymi Portfelami, którzy lubią snobować się na restauratorów zabytków (głównie za kasę wysępioną z UE). Ale cała reszta historii miasta jest jak najbardziej na sprzedaż i do wyburzenia - sułtan dewelorozwoju, jako element napływowy, nie ma sentymentów.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 listopada 2020 r. o 13:25
-15
Taaa nie długo w tym mieście nie będzie nic co by przypominało z czego to Lublin słynął a najstarszy zabytkowy obiekt to będzie kościół bo nikt nie odważy się go ruszyć
 Lublin teraz słynie z dewelocwaniactwa - po co cośkolwiek produkować, skoro można bogacić się na sprzedawaniu i wynajmowaniu apartamĘtów? 
Avatar
kronikidewelorozwoju / 14 listopada 2020 r. o 13:25
-15
Ten Hess to jednak głupi musiał być - zamiast rozwijać miasto poprzez budowę akademików, czepił się produkcji wag. Im szybciej ślady tego zacofania znikną z krajobrazu tętniącej metroPOlii tym lepiej. Konserwator jako POddany Słoneczka POstępu będzie musiał zrozumieć tę konieczność dziejową - nawet pęknięcie balona "pewnego" inwestowania w apartamĘty pod wynajem nie może powstrzymać titanika dewelorozowju. (oops - 25 +36 + 20 = 81 minusików postawionych przez srom_K_a się zmarnowało. Robotę trzeba zacząć od początku)
Avatar
KasztankaMarszalka / 14 listopada 2020 r. o 12:22
+16
Monisia biega od artykułu do artykułu i wszędzie wkleja swój zabawny dewelo-bełkot. Przyszły nowe rozkazy z centrali? Ile dziś musisz dodać komentarzy? Pozwalają ci w sobotę chociaż zakupy zrobić czy musisz ślęczeć przed kompem cały dzień tak jak od pn do pt?
Avatar
Monisia / 14 listopada 2020 r. o 11:45
-19
Do której dzisiaj minusikujesz srom_K_u, dewelo-cieciu?
Avatar
Monisia / 14 listopada 2020 r. o 11:45
-20
Taaa nie długo w tym mieście nie będzie nic co by przypominało z czego to Lublin słynął a najstarszy zabytkowy obiekt to będzie kościół bo nikt nie odważy się go ruszyć
 Lista obiektów kultury i historycznego dziedzictwa miasta, które zostały zmiecione podczas ostatniej dekady dewelo-okupacji, jest długa i nic nie wskazuje na to, że Gubernator zamierza przestać.
Avatar
Monisia / 14 listopada 2020 r. o 11:44
-18
 Konserwator jako POddany Słoneczka POstępu będzie musiał zrozumieć tę konieczność dziejową - nawet pęknięcie balona "pewnego" inwestowania w apartamĘty pod wynajem nie może powstrzymać titanika dewelorozowju. 
 A ten "konserwator" to nie przypadkiem jakiś pociotek damy, która swego czasu trzęsła wydziałem architektury, produkując 2 plany zagospodarowania dla jednego obszaru - 1 dla szaraków, a drugi bardziej przyjazny dla deweloperów? Może chęć służenia cwaniakom niektórzy mają w genach?
Avatar
WschodPolski / 13 listopada 2020 r. o 20:32
+23
140 lat to kawał historii w tym budynku można otworzyć muzeum wag  które sprzedawane były na całym świecie Ale co tu dużo mówić przed wojną w Lublinie była fabryka samolotów czy dzisiaj ktoś o tym wie ? A to przecież też historia związana z miastem teraz jedyne zabytki w mieście to kościoły których nikt nie zburzy żeby na ich miejscu postawić np apartamentowce
 A co stoi na przeszkodzie, żebyś odkupił to miejsce od obecnego właściciela i otworzył tam tę wymarzoną fabrykę wag? Jak to łatwo komentować sprzed ekranu swojego komputera lub telefonu.
 A co stoi na przeszkodzie, żebyś odkupił to miejsce od obecnego właściciela i otworzył tam tę wymarzoną fabrykę wag? Jak to łatwo komentować sprzed ekranu swojego komputera lub telefonu. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekarze boją się, że w przychodniach wybuchną nowe ogniska Covid-19. Dlaczego?

Lekarze boją się, że w przychodniach wybuchną nowe ogniska Covid-19. Dlaczego?

Masowe testowanie w podstawowej opiece zdrowotnej to tworzenie nowych ognisk zakażenia – uważa Porozumienie Zielonogórskie. "Żeby przyjąć dziesiątki dodatkowych pacjentów, potencjalnie zakażonych koronawirusem, trzeba mieć odpowiednie warunki" – podkreśla prezes PZ Jacek Krajewski.

Tu zginęli Daria, Damian i Kacper.  Po wypadku policja chce zmian na drodze
galeria

Tu zginęli Daria, Damian i Kacper. Po wypadku policja chce zmian na drodze

Po śmiertelnym wypadku w Opatkowicach (gm. Puławy), w którym 11 listopada zginęło troje młodych ludzi, puławska policja sporządziła wniosek o zmiany w oznakowaniu i zabezpieczeniu felernego odcinka gminnej drogi.

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych – prognozują miejscy urzędnicy, którzy pochwalili się swoim projektem „Strategii rozwoju elektromobilności” na najbliższych 16 lat. Dokument zakłada też zakup elektrobusów i zbudowanie im zajezdni. Do 14 grudnia każdy może zgłosić uwagi do tych planów.

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Urzędy Skarbowe w województwie lubelskim. Gdzie załatwić sprawę?

Położone na wschodzie Polski województwo lubelskie posiada 22 oddziały Urzędu Skarbowego, z czego aż 4 zlokalizowane są na terenie Lublina. Powodem tego, jest spora liczba mieszkańców, która musi zostać obsłużona. Kilka oddziałów na terenie całego miasta może skutecznie ograniczyć powstawanie kolejek, które nie są na rękę petentom, ale również Urzędowi Skarbowemu.

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa czy rezonans - które badanie wybrać?

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to dwa zupełnie różne badania, które często są mylone przez pacjentów. Przyczyną zapewne jest podobny sposób wykonywania oraz skomplikowane nazwy. Zobacz, kiedy lepszy będzie rezonans, a kiedy zrobić tomografię komputerową.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 lutego 2020 r.

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

Izolatorium w Wólce Cycowskiej już działa

W izolatorium w Wólce Cycowskiej przygotowano 36 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

Konflikt w Biomed-Lublin. Zaskakująca rezygnacja prezesa

O rezygnacji prezesa „Biomed-Lublin” Marcina Piróga poinformowała dzisiaj spółka. Akcje lubelskiej spółki potaniały na giełdzie.

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wulgaryzmy na meblach, a w szafce odchody. To właścicielka mieszkania zastała po lokatorach

Wynajmowanie mieszkania bywa loterią, na której niestety można też wiele przegrać. Dobrze przekonała się o tym mieszkanka Chełma, której po lokatorce zostało zadłużone i zdewastowane mieszkanie.

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

Drogowcy zaskoczyli grudzień. Nowe utrudnienia w centrum Lublina

W środę zmieni się organizacja ruchu na ul. Lipowej, gdzie nowe utrudnienia koło cmentarza mogą trwać do początku lutego. Natomiast w piątek drogowcy zajmą kolejny fragment Al. Racławickich, gdzie powinni się uwinąć z pracą do Wigilii.

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Dziergają szaliki i czapki dla dzieci z dworca Brześć

Jedna babcia powiedziała drugiej i tak pocztą pantoflową rozpoczęła się akcja dziergania szalików, czapek i rękawiczek dla dzieci z dworca Brześć.

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Siatkarki Tomasovii wygrały już dziewięć meczów z rzędu i są liderkami w swojej grupie

Najstarsi górale nie pamiętają tak udanego początku sezonu w wykonaniu Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w weekend odniosła wygrane numer osiem i dziewięć w obecnych rozgrywkach. Trzeba dodać, że niebiesko-białe nadal są niepokonane.

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Klientów nie ma, koty zostały. "Na naszych gości oraz miłośników zwierząt zawsze można liczyć"

Kocia kawiarnia Mrau Cafe z ul. Okopowej potrzebuje wsparcia. W związku z pandemią goście nie mogą jej odwiedzać, by cieszyć się smacznym deserem i towarzystwem zwierząt. Koty z ich potrzebami zostały.

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Górnik Łęczna jedzie do Olsztyna po drugą wyjazdową wygraną w tym sezonie

Po domowym zwycięstwie nad ŁKS Łódź piłkarze Górnika Łęczna zmierzą się w Olsztynie z tamtejszym Stomilem i powalczą o drugą wygraną na wyjeździe w tym sezonie

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Jak dorobić, żeby nie stracić? Ważne informacje dla pracujących emerytów i rencistów

Od grudnia będzie można więcej dorobić do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrosną kwoty limitów, na jakie muszą uważać pracujący renciści oraz emeryci, którzy nie ukończyli jeszcze wieku emerytalnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.