Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2018 r.
21:00

35-metrowy maszt z ogromną flagą stanie na rondzie w centrum Lublina. Miasto się zgodziło

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
653 84 A A

35-metrowy maszt z polską flagą stanie na środku ronda obok Zamku. Urząd Miasta właśnie zgodził się na jego budowę. Konstrukcja za kilkaset tysięcy złotych powinna być gotowa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chociaż pozwolenie na budowę zostało wydane zaledwie we wtorek, to jest już ostateczne i prawomocne. Jak to możliwe?

– Strony postępowania złożyły oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania – wyjaśnia Katarzyna Duma z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Takie oświadczenie podpisał m.in. Zarząd Dróg i Mostów, który udostępnia grunt pod budowę masztu.

Jak duża to będzie konstrukcja? – Zgodnie z projektem budowlanym wysokość masztu będzie wynosiła 35 m – informuje Duma. Pozwolenie zostało wydane na wniosek Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”. – Budowa masztu jest jej inicjatywą – tłumaczy.

Dzięki temu, że decyzja jest prawomocna, budowa może się zacząć choćby zaraz. – Mamy dwa miesiące – mówi Marek Wątorski, prezes fundacji, który chce upamiętnić wielkim masztem 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na szczycie konstrukcji ma powiewać flaga Rzeczypospolitej Polskiej o powierzchni 50 mkw. Całość będzie podświetlana i widoczna z dużej odległości.

Duże mogą być także koszty budowy. Pod koniec sierpnia Wątorski mówił o kwocie od 300 tys. do 600 tys. złotych. Wiadomo, że pieniędzy nie wyłoży kasa miasta.

– Organizacja nie występowała do nas o środki – podkreśla Duma. Jak fundacja zamierza sfinansować budowę? Wczoraj wielokrotnie próbowaliśmy dowiedzieć się tego od prezesa fundacji. Nie znalazł czasu na rozmowę.

Czytaj więcej o:

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PiSowski ciemnogród / 13 września 2018 o 21:34
+68
Dlatego właśnie nie zagłosuję na Tułajewa. Czuję, że takich wspaniałych pomysłów za jego rządów będzie więcej. Pomniczek tu, maszt tam a prawdziwych inwestycji zero.
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:22
+45
Po co komu zakłady pracy. Najniższą krajowa, 500+ i flaga w centrum i się bawimy na wschodzie.
Avatar
na ich głupotę zawsze można liczyć / 13 września 2018 o 21:19
+44
no i radni PiS załatwili, może nie remont chodnika ale też coś bardzo "ważnego" dla mieszkańców, teraz to już na pewno wszystkim będzie się żyło lepiej
Avatar
dojna zmiana / 13 września 2018 o 21:42
+39
600 tyś? toż to raptem roczne zarobki Pruszkowskiego w PGE, oskubie się paru naiwnych moherków i napewno się uda
Avatar
boski_lu / 13 września 2018 o 21:09
+39
nie bardo rozumiem czemu ma to służyć??
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:12
+33
No to PIS ma to co chciał, olbrzymi maszt z flagą na rondzie Dmowskiego. Jak dla mnie pomysł średni, mam nadzieję że ta flaga będzie dość często prana lub wymieniana na nową. Bo przy natężeniu ruchu samochodowego w tym miejscu ta flaga będzie nie Biało - Czerwona a poprostu czarna od brudu unoszącego sie w powietrzu.
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:11
+26
Głupota straszna...
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:06
+26
Bardzo słaby pomysł, taki typowo PiS-owski. Bardzo lubię i szanuję naszą flagę, ale uważam, że epatowanie tymi barwami na każdym kroku bardzo mocno je dewaluuje.
Avatar
brawo brawo brawo / 13 września 2018 o 21:39
+25
z inicjatywy radnych PiS, dodajmy, to wszystko, ps: kiedy pomnik smoleński i gdzie stanie ta wielka replika Tupolewa? może na środku Litewskiego?
Avatar
???????????????????????????? / 13 września 2018 o 21:35
+19
Na pomnik naczelnika Kaczyńskiego zabrakło już pewnie miejsca???????????????????
Avatar
jureek / 1 grudnia 2018 o 21:20
+1
Też nie trawię PISlamistów jak większość komentujących. Ale widziałem tą flagę jak powiewa pięknie na wietrze i uważam, że pomysł znakomity. Wygląda nieziemsko i majestatycznie. Poczułem dumę. Uważam, że takich masztów powinno stać kilka w całym mieście i wszędzie w Polsce by podkreślać, że jesteśmy Polską a nie jakąś unią. Kosztu się nie czepiajcie. Co to jest 600tys dla takiego miasta. W Nałęczowie dali ponad 30tys za sztuczną choinkę co stawiają ją co roku przed kinem.
Avatar
Patriota / 27 października 2018 o 12:52
+1
Myślę, że to dobry pomysł. Jakoś w innych krajach tej wielkosci flagi powiewają i jest to powód do dumu, tylko niestety u nas mamy dziwny komoleks niższości i i nie emanowania swymi oznakami orzynależnosci czy to państwowej czy narodowej. W Niemczech mamy dużą flagę w barwach Niemiec przed Bundestagiem , a u nas przed Sejmem czy nawet na budynku, takie male. Bułgarii , Serbii , Chorwacji czy nawet takim malym kraju jak Macedonia powiewaja podobnej wielkosci xo proponowana w Lublinie flagi. Hiszpania podobnie czy Wielka Brytania , nie wstydźmy sie tego że mamy takie barwy. Odnoszę wrażenie, że najlepiej nic nie wywieszać, a jeżeli juz to malutkie żeby nikt nie widział. Ludzie jezdzicie po roznych krajach i naprawde obywatele tych krajow sa dumni z tego jakie maja barwy jakie ma ich kraj, Naród osiągnięcia. Bardzo się cieszę z tego pomysłu, mam tylko nadzieję, tak jak pisała tu jedna osoba, że bedzie ta flaga utrzymywana w czystości, bo jesli będzie powiewala brudna potargana , to faktycznie szkoda zachodu. Wszyskiego dobrego życzę nam Polakom.
Myślę, że to dobry pomysł. Jakoś w innych krajach tej wielkosci flagi powiewają i jest to powód do dumu, tylko niestety u nas mamy dziwny komoleks niższości i i nie emanowania swymi oznakami orzynależnosci czy to państwowej czy narodowej. W Niemczech mamy dużą flagę w barwach Niemiec przed Bundestagiem , a u nas przed Sejmem czy nawet na budynku, takie male. Bułgarii , Serbii , Chorwacji czy nawet takim malym kraju jak Macedonia powiewaja podobnej wielkosci xo proponowana w Lublinie flagi. Hiszpania podobnie czy Wielka Brytania , nie wstydźm... rozwiń
Avatar
Żuczek / 3 października 2018 o 16:10
+1
A mogli tam postawić akwapark albo galerię handlową. Wszystko byle nie zakład produkcyjny żebyśmy nie robili konkurencji polskimi towarami.
Avatar
Bohater roku / 28 września 2018 o 12:05
+3
Jest inna koncepcja. Obok tego masztu powinny stanąć jeszcze dwa ,wyższe nieco. Ten najwyższy z taką biało niebieską flagą wielkości słusznej czyli mieszkania M6. Oraz nieco niższy ale wyższy od pierwszego z ,flagą a na niej czarne i czerwone. Nie trzeba by tych trzech nóg robić 
Avatar
Bohater roku / 28 września 2018 o 11:39
+1
Rondo się przestawi bliżej tamtego co ta trzecia noga w tym maszcie 
Avatar
lelko / 28 września 2018 o 11:14
0
Niektórzy sądząc po komentarzach woleliby żeby tam stanęła synagoga. Nie martwcie się ,w tej konstrukcji będzie motyw żydowski jako jedna z nóg w podstawie. Inaczej na bank nie miało by to miejsca. Żydzi od tysiąca lat ramię w ramię budowali z nami Naszą panstwowość
 synagoga? na rondzie? poyebauo?
Avatar
Bohater roku / 28 września 2018 o 11:11
+2
Niektórzy sądząc po komentarzach woleliby żeby tam stanęła synagoga. Nie martwcie się ,w tej konstrukcji będzie motyw żydowski jako jedna z nóg w podstawie. Inaczej na bank nie miało by to miejsca. Żydzi od tysiąca lat ramię w ramię budowali z nami Naszą panstwowość 
Avatar
menazka / 27 września 2018 o 21:23
+2
Nie pasuje kontekst miejsca. Kolejny element tworzący kakofonię przestrzenną; zawłaszczający przestrzeń. Proporcje. To jest ewidentnie za duże. Projekt. Trójnożna konstrukcja kojarzy się raczej z tanim statywem fotograficznym niż masztem reprezentacyjnym. Nieodpowiedzialna inwestycja. I jak Polska ma być piękna? To jest działanie apatriotyczne.
Avatar
WP / 26 września 2018 o 14:54
+1
jakby to sfinansował ze swojej pensji Wsamraśny Pruszon, w ramach przeprosin i rekompensaty dla mieszkańców Lublina za swoje nieudaczne rządy, to wtedy byłoby ok. Ale jak to ma być płącone z budżetu spółeczek skarbu państwa, czyli z naszych pieniędzy, to NIE!
Avatar
Polak / 26 września 2018 o 13:52
+1
"Mars, mars, mars atakuje żadnej litości nie czuje.." prorocze słowa poety Kazika właśnie się spełniają na naszych oczach. Swoją drogą to ciekawe, że argumentuje się, że finanse na ten jakże innowacyjny projekt druta obciągniętego flagą nie pochodzą od Lublinian, tylko od PGE itp. A ja mam pytanie, skąd PGE i inne spółki skarbu Państwa mają na to pieniądze? czyż nie od Lublinian? czy PGE pozwoli sobie na bilans ujemny, czy może wliczy to nam do cen energii elektrycznej. "dojna" to zmiana, która potrafi każdemu wmówić, że chociaż zabiera od ludzi kasę, to jednak wcale jej nie zabiera. Znowu spółki Skarbu Państwa czyli nas wszystkich są rewelacyjnym źródłem dochodu dla kolesi "dojnej" zmiany, bo przecież projekt takiego "misia" też kosztuje, ja bym to tak lekką ręką wycenił na jakieś 100 tysiaków, bo innowacyjność, piękno i niepowtarzalność tego pomysłu są widoczne na pierwszy rzut oka, nie byle kto musiał to projektować od razu widać, a ile godzin nad deską kreślarską musiał spędzić?!!! poza tym, obciągnięcie druta flagą znacznie dodaje wartości projektowi oraz zmniejsza falę protestów, bo jakże to protestować przeciw własnej fladze może tylko "ukryta opcja niemiecka" lub inne podobne. Pozdrawiam Pana Marka i gratuluję pomysłu oraz Panią "Potrafię coś tam coś tam"... oj chyba już wiem w jakich okolicznościach się ten pomysł zrodził ;) Tak na marginesie, to jestem Polakiem i sznuję Polską flagę i tak się  zastanawiam, czy ten projekt nie jest wyrazem braku szacunku do niej?
"Mars, mars, mars atakuje żadnej litości nie czuje.." prorocze słowa poety Kazika właśnie się spełniają na naszych oczach. Swoją drogą to ciekawe, że argumentuje się, że finanse na ten jakże innowacyjny projekt druta obciągniętego flagą nie pochodzą od Lublinian, tylko od PGE itp. A ja mam pytanie, skąd PGE i inne spółki skarbu Państwa mają na to pieniądze? czyż nie od Lublinian? czy PGE pozwoli sobie na bilans ujemny, czy może wliczy to nam do cen energii elektrycznej. "dojna" to zmiana, która potrafi każdemu wmówić, że ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tomaszów Lubelski: Ocieplą szkoły i urzędy w całej gminie

Tomaszów Lubelski: Ocieplą szkoły i urzędy w całej gminie 0 0

Jeszcze w styczniu rozpoczną się prace nad termomodernizacją Szkoły Podstawowej w Majdanie Górnym. Prace pochłoną ponad 2,5 mln zł.

Muzeum Henryka Sienkiewicza skatalogowało swoje zbiory. Szuka też kolejnych pamiątek

Muzeum Henryka Sienkiewicza skatalogowało swoje zbiory. Szuka też kolejnych pamiątek 0 0

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało katalog swoich zbiorów. Publikacja ma być wysłana bezpłatnie m.in. do szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza.

Aby wydostać się z domu, brodzą przez kanał z wodą. Sąsiedzi odcięli im wyjście
film

Aby wydostać się z domu, brodzą przez kanał z wodą. Sąsiedzi odcięli im wyjście 1 1

Sąsiedzi odcięli jedyną drogę wyjścia z posesji schorowanej panie Marii i jej synowi. Teraz, aby opuścić swoją działkę, muszą brodzić rzeczką. - Żal mi tej kobiety i mogę jej pomóc. Ale przejścia nie otworzę - mówi sąsiad i pokazuje nagrania, jak przez lata syn kobiety uprzykrzał im życie. 

Potrącenie 14-latki na ul. Nadbystrzyckiej. Droga jest zablokowana
PILNE

Potrącenie 14-latki na ul. Nadbystrzyckiej. Droga jest zablokowana 8 8

Na ul. Nadbystrzyckiej doszło do potrącenia 14-letniej dziewczynki. Droga jest zablokowana.

Malik Montana w Noc Klubie
1 lutego 2019, 21:00
film

Malik Montana w Noc Klubie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 1 lutego o godz. 21 w Noc Klubie (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi Malik Montana.

Referendum w sprawie górek czechowskich. Projekt uchwały już gotowy

Referendum w sprawie górek czechowskich. Projekt uchwały już gotowy 0 4

Gotowy jest już projekt uchwały zwołującej na 7 kwietnia miejskie referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich.

Górnik Łęczna zremisował w sparingu z Hetmanem Zamość

Górnik Łęczna zremisował w sparingu z Hetmanem Zamość 0 0

W środę drugi mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań rozegrali piłkarze Franciszka Smudy. Zielono-czarni musieli się zadowolić remisem z czwartoligowym Hetmanem Zamość (2:2)

Politycy PO bojkotują TVP. Żmijan: "Słowo „szczujnia” bardzo pasuje do telewizji Jacka Kurskiego"
galeria

Politycy PO bojkotują TVP. Żmijan: "Słowo „szczujnia” bardzo pasuje do telewizji Jacka Kurskiego" 0 22

Władze Platformy Obywatelskiej ogłosiły bojkot Telewizji Polskiej. Wzywają wszystkich członków partii do odmawiania udziału w programach TVP. Lubelscy działacze PO zamierzają się dostosować do decyzji centrali. – Słowo „szczujnia” bardzo pasuje do telewizji Jacka Kurskiego – komentuje jeden z posłów

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 stycznia 2019 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 stycznia 2019 roku 0 0

Do rektora nowym wejściem. Inwestycje na UMCS

Do rektora nowym wejściem. Inwestycje na UMCS 0 6

Dobiegają końca prace przy przebudowie wejścia do rektoratu UMCS. W ramach inwestycji powstała m.in. strefa rekreacyjna wzdłuż pl. Marii Skłodowskiej-Curie. Do zamontowania zostały jeszcze elementów małej architektury.

Chcesz wezwać Straż Miejską? Zanim porozmawiasz z dyżurnym posłuchasz o RODO

Chcesz wezwać Straż Miejską? Zanim porozmawiasz z dyżurnym posłuchasz o RODO 32 18

Dwie minuty z telefonem przy uchu nie wystarczą, by połączyć się z dyżurnym Straży Miejskiej, za to można posłuchać komunikatu o ochronie danych osobowych. Potem rozmowa się urywa. Tak wyglądała próba kontaktu z numerem alarmowym 986, na szczęście w dość błahej sprawie.

Czy w tym mieście powstanie Muzeum Badań Polarnych?

Czy w tym mieście powstanie Muzeum Badań Polarnych? 0 23

Czy władze Puław dadzą się przekonać do powołania w mieście Muzeum Badań Polarnych? Jeśli tak, to trafią tam eksponaty ze Spitsbergenu i Syberii.

Lublin: 91-latek odnaleziony po kilku godzinach

Lublin: 91-latek odnaleziony po kilku godzinach 67 1

Kilka godzin trwały poszukiwania 91-latka, który wyszedł z SOR szpitala przy al. Kraśnickiej.