Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2018 r.
21:00

35-metrowy maszt z ogromną flagą stanie na rondzie w centrum Lublina. Miasto się zgodziło

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
653 83 A A

35-metrowy maszt z polską flagą stanie na środku ronda obok Zamku. Urząd Miasta właśnie zgodził się na jego budowę. Konstrukcja za kilkaset tysięcy złotych powinna być gotowa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chociaż pozwolenie na budowę zostało wydane zaledwie we wtorek, to jest już ostateczne i prawomocne. Jak to możliwe?

– Strony postępowania złożyły oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania – wyjaśnia Katarzyna Duma z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Takie oświadczenie podpisał m.in. Zarząd Dróg i Mostów, który udostępnia grunt pod budowę masztu.

Jak duża to będzie konstrukcja? – Zgodnie z projektem budowlanym wysokość masztu będzie wynosiła 35 m – informuje Duma. Pozwolenie zostało wydane na wniosek Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”. – Budowa masztu jest jej inicjatywą – tłumaczy.

Dzięki temu, że decyzja jest prawomocna, budowa może się zacząć choćby zaraz. – Mamy dwa miesiące – mówi Marek Wątorski, prezes fundacji, który chce upamiętnić wielkim masztem 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na szczycie konstrukcji ma powiewać flaga Rzeczypospolitej Polskiej o powierzchni 50 mkw. Całość będzie podświetlana i widoczna z dużej odległości.

Duże mogą być także koszty budowy. Pod koniec sierpnia Wątorski mówił o kwocie od 300 tys. do 600 tys. złotych. Wiadomo, że pieniędzy nie wyłoży kasa miasta.

– Organizacja nie występowała do nas o środki – podkreśla Duma. Jak fundacja zamierza sfinansować budowę? Wczoraj wielokrotnie próbowaliśmy dowiedzieć się tego od prezesa fundacji. Nie znalazł czasu na rozmowę.

Czytaj więcej o:

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PiSowski ciemnogród / 13 września 2018 o 21:34
+68
Dlatego właśnie nie zagłosuję na Tułajewa. Czuję, że takich wspaniałych pomysłów za jego rządów będzie więcej. Pomniczek tu, maszt tam a prawdziwych inwestycji zero.
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:22
+45
Po co komu zakłady pracy. Najniższą krajowa, 500+ i flaga w centrum i się bawimy na wschodzie.
Avatar
na ich głupotę zawsze można liczyć / 13 września 2018 o 21:19
+44
no i radni PiS załatwili, może nie remont chodnika ale też coś bardzo "ważnego" dla mieszkańców, teraz to już na pewno wszystkim będzie się żyło lepiej
Avatar
dojna zmiana / 13 września 2018 o 21:42
+38
600 tyś? toż to raptem roczne zarobki Pruszkowskiego w PGE, oskubie się paru naiwnych moherków i napewno się uda
Avatar
boski_lu / 13 września 2018 o 21:09
+38
nie bardo rozumiem czemu ma to służyć??
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:12
+33
No to PIS ma to co chciał, olbrzymi maszt z flagą na rondzie Dmowskiego. Jak dla mnie pomysł średni, mam nadzieję że ta flaga będzie dość często prana lub wymieniana na nową. Bo przy natężeniu ruchu samochodowego w tym miejscu ta flaga będzie nie Biało - Czerwona a poprostu czarna od brudu unoszącego sie w powietrzu.
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:11
+26
Głupota straszna...
Avatar
Gość / 13 września 2018 o 21:06
+25
Bardzo słaby pomysł, taki typowo PiS-owski. Bardzo lubię i szanuję naszą flagę, ale uważam, że epatowanie tymi barwami na każdym kroku bardzo mocno je dewaluuje.
Avatar
brawo brawo brawo / 13 września 2018 o 21:39
+24
z inicjatywy radnych PiS, dodajmy, to wszystko, ps: kiedy pomnik smoleński i gdzie stanie ta wielka replika Tupolewa? może na środku Litewskiego?
Avatar
???????????????????????????? / 13 września 2018 o 21:35
+17
Na pomnik naczelnika Kaczyńskiego zabrakło już pewnie miejsca???????????????????
Avatar
Patriota / 27 października 2018 o 12:52
0
Myślę, że to dobry pomysł. Jakoś w innych krajach tej wielkosci flagi powiewają i jest to powód do dumu, tylko niestety u nas mamy dziwny komoleks niższości i i nie emanowania swymi oznakami orzynależnosci czy to państwowej czy narodowej. W Niemczech mamy dużą flagę w barwach Niemiec przed Bundestagiem , a u nas przed Sejmem czy nawet na budynku, takie male. Bułgarii , Serbii , Chorwacji czy nawet takim malym kraju jak Macedonia powiewaja podobnej wielkosci xo proponowana w Lublinie flagi. Hiszpania podobnie czy Wielka Brytania , nie wstydźmy sie tego że mamy takie barwy. Odnoszę wrażenie, że najlepiej nic nie wywieszać, a jeżeli juz to malutkie żeby nikt nie widział. Ludzie jezdzicie po roznych krajach i naprawde obywatele tych krajow sa dumni z tego jakie maja barwy jakie ma ich kraj, Naród osiągnięcia. Bardzo się cieszę z tego pomysłu, mam tylko nadzieję, tak jak pisała tu jedna osoba, że bedzie ta flaga utrzymywana w czystości, bo jesli będzie powiewala brudna potargana , to faktycznie szkoda zachodu. Wszyskiego dobrego życzę nam Polakom.
Myślę, że to dobry pomysł. Jakoś w innych krajach tej wielkosci flagi powiewają i jest to powód do dumu, tylko niestety u nas mamy dziwny komoleks niższości i i nie emanowania swymi oznakami orzynależnosci czy to państwowej czy narodowej. W Niemczech mamy dużą flagę w barwach Niemiec przed Bundestagiem , a u nas przed Sejmem czy nawet na budynku, takie male. Bułgarii , Serbii , Chorwacji czy nawet takim malym kraju jak Macedonia powiewaja podobnej wielkosci xo proponowana w Lublinie flagi. Hiszpania podobnie czy Wielka Brytania , nie wstydźm... rozwiń
Avatar
Żuczek / 3 października 2018 o 16:10
0
A mogli tam postawić akwapark albo galerię handlową. Wszystko byle nie zakład produkcyjny żebyśmy nie robili konkurencji polskimi towarami.
Avatar
Bohater roku / 28 września 2018 o 12:05
+2
Jest inna koncepcja. Obok tego masztu powinny stanąć jeszcze dwa ,wyższe nieco. Ten najwyższy z taką biało niebieską flagą wielkości słusznej czyli mieszkania M6. Oraz nieco niższy ale wyższy od pierwszego z ,flagą a na niej czarne i czerwone. Nie trzeba by tych trzech nóg robić 
Avatar
Bohater roku / 28 września 2018 o 11:39
0
Rondo się przestawi bliżej tamtego co ta trzecia noga w tym maszcie 
Avatar
lelko / 28 września 2018 o 11:14
-1
Niektórzy sądząc po komentarzach woleliby żeby tam stanęła synagoga. Nie martwcie się ,w tej konstrukcji będzie motyw żydowski jako jedna z nóg w podstawie. Inaczej na bank nie miało by to miejsca. Żydzi od tysiąca lat ramię w ramię budowali z nami Naszą panstwowość
 synagoga? na rondzie? poyebauo?
Avatar
Bohater roku / 28 września 2018 o 11:11
+1
Niektórzy sądząc po komentarzach woleliby żeby tam stanęła synagoga. Nie martwcie się ,w tej konstrukcji będzie motyw żydowski jako jedna z nóg w podstawie. Inaczej na bank nie miało by to miejsca. Żydzi od tysiąca lat ramię w ramię budowali z nami Naszą panstwowość 
Avatar
menazka / 27 września 2018 o 21:23
+1
Nie pasuje kontekst miejsca. Kolejny element tworzący kakofonię przestrzenną; zawłaszczający przestrzeń. Proporcje. To jest ewidentnie za duże. Projekt. Trójnożna konstrukcja kojarzy się raczej z tanim statywem fotograficznym niż masztem reprezentacyjnym. Nieodpowiedzialna inwestycja. I jak Polska ma być piękna? To jest działanie apatriotyczne.
Avatar
WP / 26 września 2018 o 14:54
0
jakby to sfinansował ze swojej pensji Wsamraśny Pruszon, w ramach przeprosin i rekompensaty dla mieszkańców Lublina za swoje nieudaczne rządy, to wtedy byłoby ok. Ale jak to ma być płącone z budżetu spółeczek skarbu państwa, czyli z naszych pieniędzy, to NIE!
Avatar
Polak / 26 września 2018 o 13:52
0
"Mars, mars, mars atakuje żadnej litości nie czuje.." prorocze słowa poety Kazika właśnie się spełniają na naszych oczach. Swoją drogą to ciekawe, że argumentuje się, że finanse na ten jakże innowacyjny projekt druta obciągniętego flagą nie pochodzą od Lublinian, tylko od PGE itp. A ja mam pytanie, skąd PGE i inne spółki skarbu Państwa mają na to pieniądze? czyż nie od Lublinian? czy PGE pozwoli sobie na bilans ujemny, czy może wliczy to nam do cen energii elektrycznej. "dojna" to zmiana, która potrafi każdemu wmówić, że chociaż zabiera od ludzi kasę, to jednak wcale jej nie zabiera. Znowu spółki Skarbu Państwa czyli nas wszystkich są rewelacyjnym źródłem dochodu dla kolesi "dojnej" zmiany, bo przecież projekt takiego "misia" też kosztuje, ja bym to tak lekką ręką wycenił na jakieś 100 tysiaków, bo innowacyjność, piękno i niepowtarzalność tego pomysłu są widoczne na pierwszy rzut oka, nie byle kto musiał to projektować od razu widać, a ile godzin nad deską kreślarską musiał spędzić?!!! poza tym, obciągnięcie druta flagą znacznie dodaje wartości projektowi oraz zmniejsza falę protestów, bo jakże to protestować przeciw własnej fladze może tylko "ukryta opcja niemiecka" lub inne podobne. Pozdrawiam Pana Marka i gratuluję pomysłu oraz Panią "Potrafię coś tam coś tam"... oj chyba już wiem w jakich okolicznościach się ten pomysł zrodził ;) Tak na marginesie, to jestem Polakiem i sznuję Polską flagę i tak się  zastanawiam, czy ten projekt nie jest wyrazem braku szacunku do niej?
"Mars, mars, mars atakuje żadnej litości nie czuje.." prorocze słowa poety Kazika właśnie się spełniają na naszych oczach. Swoją drogą to ciekawe, że argumentuje się, że finanse na ten jakże innowacyjny projekt druta obciągniętego flagą nie pochodzą od Lublinian, tylko od PGE itp. A ja mam pytanie, skąd PGE i inne spółki skarbu Państwa mają na to pieniądze? czyż nie od Lublinian? czy PGE pozwoli sobie na bilans ujemny, czy może wliczy to nam do cen energii elektrycznej. "dojna" to zmiana, która potrafi każdemu wmówić, że ... rozwiń
Avatar
Marcussen / 14 września 2018 o 19:55
0
- Powiedz mi, po co jest ten maszt? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten maszt? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Maszt na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym masztem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest maszt społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, duzych inwestycjach.
 Krzysiek?! Nie dokazuj!!!
 Krzysiek?! Nie dokazuj!!! rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana 0 0

Czujniki wbudowane w jezdnię będą liczyć samochody wjeżdżające i wyjeżdżające z pl. Zamkowego. Zebrane w ten sposób informacje o liczbie wolnych miejsc parkingowych będą wyświetlane kierowcom na ulicach prowadzących do placu. Inne niespodzianki czekają nas na kilku skrzyżowaniach.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 5 27

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 3

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia
galeria

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia 47 8

Przy ul. Lubartowskiej 53 w Lublinie pojawił się „Kartel Mexican Food”, który serwuje dania ostre, średnio ostre i lekko ostre. Pierwsze burritos lokal w kontenerze sprzedał we wtorek.

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 27 30

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 2 4

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 7 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 59 13

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic?

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic? 1 0

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna.

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią 1 0

Trwa zgrupowanie Reprezentacja Polski w Gdańsku, gdzie w czwartek zmierzy się towarzysko z Czechami, a we wtorek w ostatnim meczu Dywizji A w Lidze Narodów spróbuje sprawić niespodziankę i ograć Portugalię

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego 1 3