Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2017 r.
16:02

500 plus. Marnotrawisz pieniądze? Dostaniesz talony. Coraz więcej takich rodzin

0 22 A A
W tej chwili MOPR przyjmuje dużo interesantów, bo większość osób chce złożyć wnioski do końca sierpnia, żeby zachować płynność w otrzymywaniu świadczeń z tytułu 500 plus
W tej chwili MOPR przyjmuje dużo interesantów, bo większość osób chce złożyć wnioski do końca sierpnia, żeby zachować płynność w otrzymywaniu świadczeń z tytułu 500 plus

Rodzice, którzy wydają pieniądze z 500+ na własne zachcianki, mogą stracić gotówkę. W zamian dostaną albo talony, albo będą mieli opłacone konkretne usługi dla dzieci. W kraju takich przypadków jest coraz więcej, zdarzyły się także w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie od początku realizacji programu 500+ były jak dotąd cztery przypadki, w których Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie podjął decyzję o zamianie świadczeń pieniężnych na inne formy pomocy.

– To na razie bardzo mały procent, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszym mieście ze świadczeń w ramach programu korzysta 21 tysięcy rodzin. W kraju jest jednak tendencja wzrostowa, więc nie możemy wykluczyć, że takich sytuacji będzie więcej także u nas – mówi Edyta Kilianek-Hołówkowska, zastępca dyrektora MOPR w Lublinie. – Przypadki rodzin, w których może dochodzić do marnotrawienia pieniędzy z pobieranych świadczeń, zgłasza nam na przykład szkoła, kuratorzy czy policja. Jest też sporo anonimowych zgłoszeń i donosów od sąsiadów czy zwaśnionych małżonków. 

Od początku realizacji programu do lubelskiego MOPR-u trafiło blisko 60 takich zgłoszeń. – Każde musi być rzetelnie zweryfikowane przez naszych pracowników socjalnych. W większości informacje nie potwierdziły się. Decyzję o zamianie formy świadczeń podjęliśmy tylko w przypadku czterech rodzin – mówi Kilianek-Hołówkowska. – W tym momencie są trzy takie sprawy, bo w czwartym przypadku dzieci zostały odebrane uzależnionej od hazardu matce i przebywają w rodzinie zastępczej. Tym samym decyzja musiała zostać uchylona.

Pani dyrektor tłumaczy, że zamiana świadczeń z formy finansowej na rzeczową dotyczy przypadków, kiedy pieniądze nie idą na potrzeby dzieci.

– Tak było także w pozostałych trzech sprawach, bo rodzice przeznaczali pieniądze na własne potrzeby, m.in. na alkohol. Wtedy zamiast pieniędzy świadczenia są realizowane na przykład w formie talonów – mówi Kilianek-Hołówkowska. – To talony na wszystkie produkty poza alkoholem i papierosami. Można je zrealizować w większych sieciach handlowych. Poza tym możemy także opłacać konkretne usługi, np. obiady w szkole, czesne w przedszkolu czy rachunki za eksploatację mieszkania.

Od 1 sierpnia w lubelskim MOPR można składać wnioski o wypłatę świadczeń 500+ w ramach nowego okresu świadczeniowego (trwa od 1 października do 30 września – red.).

– Mamy teraz bardzo dużo interesantów, bo większość osób chce złożyć wnioski do końca sierpnia, żeby zachować płynność w otrzymywaniu świadczeń – tłumaczy Kilianek-Hołówkowska. – Wnioski można też składać po 31 sierpnia, ale wtedy wyrównanie za październik może zostać wypłacone w listopadzie.

Zamiast pieniędzy

Jak podała „Rzeczpospolita”, w czerwcu przekazano rodzinom 1792 świadczenia w postaci rzeczowej zamiast pieniędzy. To o 138 więcej niż w maju i o 196 więcej niż w kwietniu. W czerwcu uprawnionych do pobierania „500 plus” było 3,9 mln dzieci.

Dla porównania: w grudniu ubiegłego roku (program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r.) w takiej formie przekazano 1202 świadczenia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Joanna / 11 czerwca 2018 r. o 20:00
+1
Rozdawanie 500 zł w takiej formie, w jakiej istnieje to teraz to jakiś absurd. Dlaczego nie podniesiemy najniższej krajowej o 500 plus? Ten, kto będzie chciał mieć jedno dziecko, dwoje czy więcej powinien przede wszystkim PRACOWAĆ i więcej zarabiać... móc wziąć w banku kredyt i planować przyszłość dla siebie i swoich dzieci. Młodzi nie mają szans na porządny start w dorosłość bez pomocy ze strony rodziców... Jak na razie mamy wyraźny spadek wynagrodzeń i kolosalne podwyżki wszystkiego.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 r. o 09:53
0
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 23:05
0
undefined napisał:
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają. rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 17:33
0
Niech ta kasa idzie na kościoły to księża wymodlą nam miejsca w niebie
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 15:52
0
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 15:44
0
Nie pomagajmy rodzinom! Odbierzmy im wszystkie pomoce! Poprawmy jakosc zycia wiezniow! Pedowile mordercy i zlodzije maja prawo do godniejszego zycia niz polskie dzieci! I sprowadzmy sobie uchodzcow to nas troche powysadzaja a my za to dajmy im wysokie zasilki! O to myslenie typowego polaka ktory nie ma 500+
Avatar
Adam / 8 sierpnia 2017 r. o 15:22
0
rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 15:13
0
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowałam. nigdy nic mi się nie nalerzało bo nawet tatuś miał dzieci w *** bo to nie jego problem i mam sobie sama radzić. idąc twoim tokiem myślenia to każy ręcista jest darmozjadem na twoim utrzymaniu gdyż pobiera ręte a zdarzaja się ręcisci mający 25 czy 30 lat. a jeżeli tak mi zazdrościsz tych 500zl to trzeba było mieć dwujke dzieci i też byś je miał a nie obrażasz ludzi o których nic nie wiesz.
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowa... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 14:49
0
A jaki był deficyt za rządów PO-PSL gdzie nie było programu 500+? bezrobocie na poziomie 20% PoPsl to zlidzieje?
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 14:45
0
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!
Avatar
Joanna / 11 czerwca 2018 r. o 20:00
+1
Rozdawanie 500 zł w takiej formie, w jakiej istnieje to teraz to jakiś absurd. Dlaczego nie podniesiemy najniższej krajowej o 500 plus? Ten, kto będzie chciał mieć jedno dziecko, dwoje czy więcej powinien przede wszystkim PRACOWAĆ i więcej zarabiać... móc wziąć w banku kredyt i planować przyszłość dla siebie i swoich dzieci. Młodzi nie mają szans na porządny start w dorosłość bez pomocy ze strony rodziców... Jak na razie mamy wyraźny spadek wynagrodzeń i kolosalne podwyżki wszystkiego.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2017 r. o 09:53
0
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 23:05
0
undefined napisał:
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają.
 Nie kręć pisiorze. Jak jedziesz do roboty za granicą to cię z krusu wywalają. rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 17:33
0
Niech ta kasa idzie na kościoły to księża wymodlą nam miejsca w niebie
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 15:52
0
Ja pracuje za granicą a w pl opłacam składki w krus gdyż mam 2 hektary ziemi ale nic przeciwko nie mam jeżeli część tej kasy idzie na 500+ bo to i tak jest śmieszna kwota w porównaniu z tym co biorą rodzice we fr a po za tym wole dawać na pl dzieci niz arabskie. I kiedys ktos bedzie musial pracowac na mnie i moim zdaniem lepiej jest pomoc rodzinom biologicznym niz odbierac im dzieci oddawac rodzinom zastepczym i im placic grube tysiace.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 15:44
0
Nie pomagajmy rodzinom! Odbierzmy im wszystkie pomoce! Poprawmy jakosc zycia wiezniow! Pedowile mordercy i zlodzije maja prawo do godniejszego zycia niz polskie dzieci! I sprowadzmy sobie uchodzcow to nas troche powysadzaja a my za to dajmy im wysokie zasilki! O to myslenie typowego polaka ktory nie ma 500+
Avatar
Adam / 8 sierpnia 2017 r. o 15:22
0
rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 15:13
0
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowałam. nigdy nic mi się nie nalerzało bo nawet tatuś miał dzieci w *** bo to nie jego problem i mam sobie sama radzić. idąc twoim tokiem myślenia to każy ręcista jest darmozjadem na twoim utrzymaniu gdyż pobiera ręte a zdarzaja się ręcisci mający 25 czy 30 lat. a jeżeli tak mi zazdrościsz tych 500zl to trzeba było mieć dwujke dzieci i też byś je miał a nie obrażasz ludzi o których nic nie wiesz.
oppop "to ja mam zapieprzać na idiote rodzica bo napieprzył bachorów i nie pracuje i mam go jeszcze zywić, ubierać itp. , mądra ty jesteś czy głupia, twoje dzieci twój problem" moje dzieci to nie są napieprzone bachory to po pierwsze a po drugie też pracuje a moje dzieci bedą pracowały na twoją emerture! mam 2 synow 15 i 8 lat gdy byłam z młodszym w ciąży mąż machną dziecko 17 latce więc się z nim rozwiodłam zasądzono mi alimęty na 2 dzieci w wysokości 300zl których nie otrzymywałam a fundusz alumętacyjny mi nie płacił gdyż pracowa... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 14:49
0
A jaki był deficyt za rządów PO-PSL gdzie nie było programu 500+? bezrobocie na poziomie 20% PoPsl to zlidzieje?
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 r. o 14:45
0
PO-ZSLowskie komuchy nie biora 500+ prawda? Honor im nie pozwala bo glosowali przeciwko PIS!