Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2020 r.
21:06

6 lat i 650 miejskich etatów w Lublinie więcej. Gdzie zarabia się najwięcej?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
13 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/Fundacja Wolności)

Ponad 650 etatów przybyło w ciągu sześciu lat w jednostkach zależnych od samorządu Lublina i w Urzędzie Miasta – wyliczyła Fundacja Wolności. Zatrudnionych jest tam przeszło 14 tys. osób, a ponad połowa z nich pracuje w oświacie. Największa średnia płaca jest w wodociągach, a najmniejszą mają szkolne woźne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod lupę Fundacji Wolności trafił Urząd Miasta, instytucje kultury, szkoły, domy pomocy, miejskie spółki i inne jednostki, jak np. Straż Miejska, Zarząd Dróg i Mostów, czy Miejski Urząd Pracy.

– W tych instytucjach pracuje ok. 14 200 osób, a zatrudnienie wzrasta o 100 etatów każdego roku – twierdzi Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji, która porównała liczbę etatów i średnie wynagrodzenia w roku 2013 i 2019. – Dane pochodzą ze sprawozdań z wykonania budżetu miasta Lublin za rok 2013 i 2019 oraz ze sprawozdań rocznych jednostek organizacyjnych miasta i spółek.

Gdzie pracują ci ludzie

Ponad połowę ze wspomnianych 14 200 osób stanowią pracownicy oświaty. Fundacja doliczyła się 5132 etatów nauczycielskich i 2 440 „niepedagogicznych”, czyli np. osób sprzątających szkoły, pracujących w kuchniach, obsługujących sekretariaty itd.

Jak wygląda zatrudnienie poza oświatą?

 • 1432 etatów w Urzędzie Miasta,
 • 1255 w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym,
 • 872 w wodociągach,
 • 429 w domach pomocy,
 • 363 w Lubelskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Dane dotyczą stanu na koniec 2019 r.

W tym czasie

 • 363 etaty były w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie,
 • 301 w Miejskim Zespole Żłobków,
 • 235 w Porcie Lotniczym Lublin (miasto jest jego największym udziałowcem),
 • 169 w Miejskiej Bibliotece Publicznej,
 • 153 w Miejskim Urzędzie Pracy,
 • 123 w Straży Miejskiej,
 • 105 w Zarządzie Dróg i Mostów,
 • 98 w Zarządzie Nieruchomości Komunalnych,
 • 96 w Centrum Kultury,
 • 94 w Zarządzie Transportu Miejskiego.

Gdzie rośnie zatrudnienie

Przez sześć lat, jak wyliczyła Fundacja Wolności, najwięcej etatów przybyło oświacie: 312, w tym 279 nauczycielskich. Liczba jest duża, ale to tylko 4 proc. wzrost.

O 6 proc. rozrosła się kadra Urzędu Miasta Lublin, gdzie przez sześć lat przybyło 89 etatów. W MPK Lublin wzrost w tym okresie wyniósł 5 proc. (o 60 etatów). Najbardziej widoczna jest różnica w Miejskim Zespole Żłobków. Jego kadra urosła o 41 proc., co oznacza 87 nowych etatów, m.in. z powodu otwarcia żłobka przy Zelwerowicza. O 9 osób (czyli 9 proc.) powiększył się zespół Zarządu Dróg i Mostów.

– Są też dwa urzędy, w których w tym czasie zatrudnienie spadło – zauważa Jakubowski. – Najwięcej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie: z 491 etatów na koniec 2013 r. do 363 etatów na koniec ub.r. W tym samym czasie zatrudnienie w Straży Miejskiej zmalało o 11 etatów.

Urząd: przybywa zadań

Ratusz tłumaczy, że wzrost zatrudnienia w Urzędzie Miasta wynika m.in. ze zmieniającego się prawa, które przypisuje samorządom dodatkowe zadania.

– Np. wprowadzenie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wejście w życie ustawy o petycjach, wprowadzenie centralizacji podatkowej, czy przepisów związanych z RODO – wylicza biuro prasowe Ratusza. Część pracowników została przejęta z Zarządu Dróg i Mostów, który przestał odpowiadać za zarządzanie ruchem i przydrożną zieleń, bo te obowiązki przejął Urząd Miasta. Jako kolejny powód wzrostu zatrudnienia Ratusz podaje zmiany w systemie ewidencji pojazdów i tym obsługującym dowody osobiste.

Urząd przekonuje ponadto, że konieczne było zatrudnienie dodatkowych osób „w związku ze zwiększonym zainteresowaniem naszym miastem”. Chodzi m.in. o osoby zajmujące się obsługą inwestorów, wydarzeń sportowych, odpowiedzialne za turystykę i współpracę międzynarodową. Ratusz wspomina też o utworzeniu kolejnych Biur Obsługi Mieszkańców w poszczególnych dzielnicach miasta, czy uruchomieniu Centrum Monitoringu Wizyjnego.

Gdzie są największe płace

Wynagrodzenia dla wspomnianych 14 200 osób, jak wylicza fundacja, pochłonęły w zeszłym roku niemal 748 mln zł (bez pochodnych). Większość tej kwoty trafiła do oświaty: niemal 320 mln na wynagrodzenia nauczycieli, prawie 82 mln dla pracowników niepedagogicznych.

 • W Urzędzie Miasta płace kosztowały prawie 78 mln zł,
 • w MPK ponad 65 mln,
 • w MPWiK prawie 53 mln,
 • w LPEC blisko 26 mln,
 • w DPS-ach niecałe 19 mln,
 • w MOPR prawie 18 mln,
 • w Porcie Lotniczym Lublin niemal 14 mln zł.

– Najwyższe średnie wynagrodzenie spośród wszystkich miejskich instytucji wypłaca MPWiK, ponad 6 tys. zł brutto – stwierdza prezes Fundacji Wolności.

 • 5691 zł wynosi średnia płaca w LPEC,
 • 5195 zł to średnie wynagrodzenie na etat nauczyciela,
 • 5034 zł w Porcie Lotniczym Lublin,
 • 4537 zł w Straży Miejskiej,
 • 4524 zł w Urzędzie Miasta,
 • 3631 zł w DPS-ach,
 • 3588 zł w żłobkach

(wszystkie kwoty brutto).

– Najmniej zarabiają pracownicy niepedagogiczni szkół: 2789 zł brutto – stwierdza Jakubowski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zLublina / 26 listopada 2020 r. o 22:42
+22
W zastawianiu zabrakło kolegów deweloperów od których urzędnicy wynajmują biurowce, jednocześnie porzucając swoje.  Ale może i dobrze bo kwoty zarobków na tym biznesie nie zmieściły by się na wykresach.
 jesteś żenująco monotematycznym trollem :)
Avatar
KasztankaMarszalka / 27 listopada 2020 r. o 10:32
+8
A czy w tym zastawieniu zostali ujęci pracownicy dewelopersko-ratuszowej farmy trolli?
 Zabawna sprawa, że o "dewelopersko-ratuszowej farmie trolli" pisze ktoś kto zakłada każdego dnia po kilkanaście, kilkadziesiąt nowych kont na DW i trolluje forum idiotycznymi wpisami o "dewelo-rozwoju". Najlepszym przykładem tej żenującej trollerki jest właśnie to konto - utworzone o 7:41 z pierwszym komentarzem dodanym o 7:43. Kto zakłada konto na DW o 7:41? Chyba tylko zwykły opłacony troll a raczej hejter. Nie rób z siebie pośmiewiska Monisia czy jak ty się tam zwiesz.
 Zabawna sprawa, że o "dewelopersko-ratuszowej farmie trolli" pisze ktoś kto zakłada każdego dnia po kilkanaście, kilkadziesiąt nowych kont na DW i trolluje forum idiotycznymi wpisami o "dewelo-rozwoju". Najlepszym przykładem tej żenującej trollerki jest właśnie to konto - utworzone o 7:41 z pierwszym komentarzem dodanym o 7:43. Kto zakłada konto na DW o 7:41? Chyba tylko zwykły opłacony troll a raczej hejter. Nie rób z siebie pośmiewiska Monisia czy jak ty się tam zwiesz. rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 27 listopada 2020 r. o 11:01
+7
A czy w tym zastawieniu zostali ujęci pracownicy dewelopersko-ratuszowej farmy trolli?
Zabawna sprawa, że o "dewelopersko-ratuszowej farmie trolli" pisze ktoś kto zakłada każdego dnia po kilkanaście, kilkadziesiąt nowych kont na DW i trolluje forum idiotycznymi wpisami o "dewelo-rozwoju". Najlepszym przykładem tej żenującej trollerki jest właśnie to konto - utworzone o 7:41 z pierwszym komentarzem dodanym o 7:43. Kto zakłada konto na DW o 7:41? Chyba tylko zwykły opłacony troll a raczej hejter. Nie rób z siebie pośmiewiska Monisia czy jak ty się tam zwiesz.
 Troll kronikidewelorozwoju aka Monisia dzielnie wyrabia dniówkę, jak co dzień z resztą. I jeszcze dzielniej walczy o premię na koniec roku. Ta jest przyznawana jedynie dla kilku najlepszych trolli z całej pisowskiej farmy, więc chcąc nie chcąc fake konta musi zakładać od bladego świtu, jeśli chce się załapać na premiowane miejsce.
 Troll kronikidewelorozwoju aka Monisia dzielnie wyrabia dniówkę, jak co dzień z resztą. I jeszcze dzielniej walczy o premię na koniec roku. Ta jest przyznawana jedynie dla kilku najlepszych trolli z całej pisowskiej farmy, więc chcąc nie chcąc fake konta musi zakładać od bladego świtu, jeśli chce się załapać na premiowane miejsce. rozwiń
Avatar
poker / 3 grudnia 2020 r. o 19:49
+1
Widocznie zapewnienia PO o zmniejszeniu biurokracji są tak wiarygodnie, jak licznik łapek w DW: działa dokładnie odwrotnie!!!!!!!!:):):) Brawo Dziennik Wschodni, zbrojne ramię lewicy!
Avatar
to_ino_ja / 26 listopada 2020 r. o 22:00
-3
No i jest jeszcze znany i ceniony celebryta p. Marcin Prokop, który jest zatrudniony jako moderator w czasie videokonferencji jaką prowadzi lubelski urząd oświaty z podległymi im placówkami. Swoją drogą to dość dziwne, że moja znajoma jako dyrektor liceum nie może zatrudnić woźniej bo miasto nie ma na to środków a tym czasem miasto ma pieniądze na celebrytę z Warszawy.
Avatar
Monisia / 27 listopada 2020 r. o 08:11
-9
A ci nowi pracownicy ztm to zostali zatrudnieni przy cięciu rozkładów jazdy? A co w takim razie robią starzy? Uzasadniają swoim istnieniem POtrzebę najęcia biurowca od chłopków-dewelopków?
Avatar
Monisia / 27 listopada 2020 r. o 08:08
-14
Hejka srome_K_! Czy w związku z tym, że "pracujesz" teraz od 8,00 pan artur płaci ci więcej dewelo-srebrników?
Avatar
cresso / 27 listopada 2020 r. o 07:43
-15
A czy w tym zastawieniu zostali ujęci pracownicy dewelopersko-ratuszowej farmy trolli?
Avatar
poker / 3 grudnia 2020 r. o 19:49
+1
Widocznie zapewnienia PO o zmniejszeniu biurokracji są tak wiarygodnie, jak licznik łapek w DW: działa dokładnie odwrotnie!!!!!!!!:):):) Brawo Dziennik Wschodni, zbrojne ramię lewicy!
Avatar
Agent_Tomek / 27 listopada 2020 r. o 11:01
+7
A czy w tym zastawieniu zostali ujęci pracownicy dewelopersko-ratuszowej farmy trolli?
Zabawna sprawa, że o "dewelopersko-ratuszowej farmie trolli" pisze ktoś kto zakłada każdego dnia po kilkanaście, kilkadziesiąt nowych kont na DW i trolluje forum idiotycznymi wpisami o "dewelo-rozwoju". Najlepszym przykładem tej żenującej trollerki jest właśnie to konto - utworzone o 7:41 z pierwszym komentarzem dodanym o 7:43. Kto zakłada konto na DW o 7:41? Chyba tylko zwykły opłacony troll a raczej hejter. Nie rób z siebie pośmiewiska Monisia czy jak ty się tam zwiesz.
 Troll kronikidewelorozwoju aka Monisia dzielnie wyrabia dniówkę, jak co dzień z resztą. I jeszcze dzielniej walczy o premię na koniec roku. Ta jest przyznawana jedynie dla kilku najlepszych trolli z całej pisowskiej farmy, więc chcąc nie chcąc fake konta musi zakładać od bladego świtu, jeśli chce się załapać na premiowane miejsce.
 Troll kronikidewelorozwoju aka Monisia dzielnie wyrabia dniówkę, jak co dzień z resztą. I jeszcze dzielniej walczy o premię na koniec roku. Ta jest przyznawana jedynie dla kilku najlepszych trolli z całej pisowskiej farmy, więc chcąc nie chcąc fake konta musi zakładać od bladego świtu, jeśli chce się załapać na premiowane miejsce. rozwiń
Avatar
KasztankaMarszalka / 27 listopada 2020 r. o 10:32
+8
A czy w tym zastawieniu zostali ujęci pracownicy dewelopersko-ratuszowej farmy trolli?
 Zabawna sprawa, że o "dewelopersko-ratuszowej farmie trolli" pisze ktoś kto zakłada każdego dnia po kilkanaście, kilkadziesiąt nowych kont na DW i trolluje forum idiotycznymi wpisami o "dewelo-rozwoju". Najlepszym przykładem tej żenującej trollerki jest właśnie to konto - utworzone o 7:41 z pierwszym komentarzem dodanym o 7:43. Kto zakłada konto na DW o 7:41? Chyba tylko zwykły opłacony troll a raczej hejter. Nie rób z siebie pośmiewiska Monisia czy jak ty się tam zwiesz.
 Zabawna sprawa, że o "dewelopersko-ratuszowej farmie trolli" pisze ktoś kto zakłada każdego dnia po kilkanaście, kilkadziesiąt nowych kont na DW i trolluje forum idiotycznymi wpisami o "dewelo-rozwoju". Najlepszym przykładem tej żenującej trollerki jest właśnie to konto - utworzone o 7:41 z pierwszym komentarzem dodanym o 7:43. Kto zakłada konto na DW o 7:41? Chyba tylko zwykły opłacony troll a raczej hejter. Nie rób z siebie pośmiewiska Monisia czy jak ty się tam zwiesz. rozwiń
Avatar
Monisia / 27 listopada 2020 r. o 08:11
-9
A ci nowi pracownicy ztm to zostali zatrudnieni przy cięciu rozkładów jazdy? A co w takim razie robią starzy? Uzasadniają swoim istnieniem POtrzebę najęcia biurowca od chłopków-dewelopków?
Avatar
Monisia / 27 listopada 2020 r. o 08:08
-14
Hejka srome_K_! Czy w związku z tym, że "pracujesz" teraz od 8,00 pan artur płaci ci więcej dewelo-srebrników?
Avatar
cresso / 27 listopada 2020 r. o 07:43
-15
A czy w tym zastawieniu zostali ujęci pracownicy dewelopersko-ratuszowej farmy trolli?
Avatar
zLublina / 26 listopada 2020 r. o 22:42
+22
W zastawianiu zabrakło kolegów deweloperów od których urzędnicy wynajmują biurowce, jednocześnie porzucając swoje.  Ale może i dobrze bo kwoty zarobków na tym biznesie nie zmieściły by się na wykresach.
 jesteś żenująco monotematycznym trollem :)
Avatar
to_ino_ja / 26 listopada 2020 r. o 22:00
-3
No i jest jeszcze znany i ceniony celebryta p. Marcin Prokop, który jest zatrudniony jako moderator w czasie videokonferencji jaką prowadzi lubelski urząd oświaty z podległymi im placówkami. Swoją drogą to dość dziwne, że moja znajoma jako dyrektor liceum nie może zatrudnić woźniej bo miasto nie ma na to środków a tym czasem miasto ma pieniądze na celebrytę z Warszawy.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO
Stare Zdjęcia
galeria

Kiedyś młode wilki, dziś polityczni wyjadacze. Tak zmienili się lubelscy politycy PO

Platforma Obywatelska obchodzi 20. urodziny. Jest kilka miesięcy starsza od Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata przez PO przewinęło się mnóstwo osób. Jedni przychodzili i już zostali w partii. Inni już ją opuścili. Zobaczcie, jak zmienili się przez lata obecni i byli politycy PO.

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Abp Skworc: szczepienie to sprawa poczucia odpowiedzialności za siebie i za bliźnich

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zachęca do szczepienia się przeciwko Covid-19 i oświadczył, że sam przyjmie szczepionkę, kiedy przyjdzie jego kolej. "To kwestia poczucia odpowiedzialności za siebie innych" – podkreślił.

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku
Magazyn

Rynek nieruchomości. Co nas czeka w nowym roku

Wbrew wcześniejszym spekulacjom rynek nieruchomości w ubiegłym roku okazał się stabilny i odporny na pandemiczny kryzys. Ceny mieszkań nie spadły, jedynie rosły wolniej. Czego należy się spodziewać w kolejnych miesiącach?

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Lewart Lubartów – Victoria Żmudź 4:2. Na razie bez nowych twarzy

Pierwszy mecz kontrolny mają za sobą piłkarze Tomasza Bednaruka. Lewart pokonał u siebie czwartoligową Victorię Żmudź 4:2. Szkoleniowiec ekipy z Lubartowa na razie nie zaprosił na testy żadnego zawodnika.

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Słowacja: materiał do testów na koronawirusa pobierany przez płukanie gardła

Od soboty na Słowacji materiał do badań genetycznych na obecność koronawirusa metodą PCR można też pobierać przez płukanie gardła. Na laboratoryjne wyniki tych badań nadal trzeba czekać 48 godzin, ale sama forma przeprowadzenia testu może być mniej dokuczliwa.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków
film

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Węgry 26:30. Ćwierćfinał nie dla Polaków

W sobotę Biało-Czerwoni ulegli Węgrom 26:30 na mistrzostwach świata w piłce ręcznej i tym samym nie zdołają awansować do fazy pucharowej mundialu

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"
Magazyn

Prof. Paweł Misiuna "Chirurgia to było to"

Lekarzem został „trochę przypadkiem”. Miał być księdzem, interesowało go aktorstwo i polityka. Prof. Paweł Misiuna poświęcił się jednak medycynie. Dla lubelskich chirurgów jest mistrzem.

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Stal Stalowa Wola – Stal Kraśnik 0:1. Wielkie testy i dobry prognostyk na przyszłość

Przed tygodniem niewiele dobrego można było powiedzieć o występie Stali Kraśnik w sparingi z Bronią Radom (1:4). Tym razem podopieczni Marcina Wróbla pokazali się jednak z dużo lepszej strony. Nie tylko pokonali swoją imienniczkę ze Stalowej Woli, ale momentami ich gra naprawdę mogła się podobać. Co ciekawe, w zespole niebiesko-żółtych pojawiło się aż dziewięciu testowanych zawodników.

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Motycz: A jednak nie zamkną dzisiaj przejazdu

Nie dojdzie dzisiaj do zamknięcia przejazdu kolejowego w Motyczu

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Kraska o obostrzeniach od 1 lutego: myślę, że jakieś poluzowania wystąpią

Sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że "być może od lutego będą uruchomione galerie handlowe".

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Puławy: Rośnie bezrobocie. Zwalniają sprzedawców i pracowników restauracji

Na koniec 2020 roku liczba bezrobotnych w powiecie puławskim wyniosła 3235 osób. To najgorszy grudzień od czterech lat. Najwięcej zwolnień notuje gastronomia, sprzedaż i hotelarstwo. Niestety, wygląda na to, że styczeń będzie jeszcze gorszy. Stopa bezrobocia prawdopodobnie przekroczyła już 6,5 procent.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrywa na trudnym terenie w Sosnowcu

Pewne zwycięstwo zanotowały w sobotę koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka pokonały w Sosnowcu CTL Zagłębie 94:79. Akademiczki spisały się świetnie w ostatniej kwarcie

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii
film

Skoki Narciarskie. Polacy z 30-tym podium w konkursie drużynowym w historii

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym na skoczni w fińskim Lahti. Biało-Czerwoni oddali siedem bardzo dobrych skoków i okazali się słabsi jedynie od Norwegów

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31
galeria

MKS Perła Lublin – Nantes Atlantique Handball 26:31

W trzecim meczu fazy grupowej Ligi Europejskiej EHF MKS Perła Lublin po zaciętym spotkaniu przegrał z francuskim Nantes Atlantique Handball 26:31

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Ważna wiadomość dla wyjeżdżających do Norwegia: rząd zamyka Oslo

Rząd Norwegii ogłosił w sobotę zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarły dwie osoby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.