Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2008 r.
19:22
Edytuj ten wpis

Abp Życiński ogłosił dyspensę

Autor: Zdjęcie autora (tom)
0 19 A A

W piątek, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, możemy jeść mięso bez grzechu. Abp Józef Życiński, metropolita lubelski, ogłosił dyspensę od obowiązku zachowania "charakteru pokutnego” tego dnia, w tym od obowiązku powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jednocześnie usilnie zachęcam wszystkich wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, do zadośćuczynienia obowiązkowi pokuty w innym dniu i w formie przez siebie dowolnie wybranej (np. wypełnienie uczynków miłosierdzia, jałmużna, post) - napisał w dekrecie abp Życiński.

Z dyspensy mogą skorzystać wszyscy wierni Archidiecezji Lubelskiej oraz inne osoby przebywające w tym dniu na jej terytorium.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
polak / 27 grudnia 2008 r. o 22:34
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaangazowanie sie w polityke.
kosciol jest dla ludzi tym bardziej potrzebny ,ze na wskutek przyjmowania z zachodu tzw nowinek stajemy sie spoleczenstwem bez tradycji,bez wiedzy historycvznej bez korzeni.
I jeszcze jedno ludzie ktorzy wyjechali za praca do Angli itp w Polsce biora sluby w Polsce.
To cos znaczy,A lososie kupuja tam bo sa najtansze.
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaanga... rozwiń
Avatar
polak / 27 grudnia 2008 r. o 22:33
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaangazowanie sie w polityke.
kosciol jest dla ludzi tym bardziej potrzebny ,ze na wskutek przyjmowania z zachodu tzw nowinek stajemy sie spoleczenstwem bez tradycji,bez wiedzy historycvznej bez korzeni.
I jeszcze jedno ludzie ktorzy wyjechali za praca do Angli itp w Polsce biora sluby w Polsce.
To cos znaczy,A lososie kupuja tam bo sa najtansze.
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaanga... rozwiń
Avatar
Podlasiak / 27 grudnia 2008 r. o 18:30
Ludzie mylicie pojęcia! 26 grudnia to święto w tradycji polskiej ale nie w kościele rzymskokatolickim! W KRK 26 grudnia to jest święto św. Szczepana pierwszego męczennika uznanego przez kościół i jest to dzień zwykły żadne tam święto! Nawet czytania są jak w zwykły dzień tzn. nie ma drugiego czytania itp. Ten z naszą tradycją ostatnio coś się coraz wyraźniej rozmija. W wigilie czyli 24 grudnia post w tradycji KRK nie obowiązuje jest to tradycja polska! A tym aktem łaskawej dyspensy zapomniany arcybufon pokazał że jeszcze cokolwiek władzy nu zostało. Tak nawiasem to myślałem że dyspensy od prawdy udzielił sobie i swoim kolesiom że już nigdy przyznać się do niej nie będą musieli! Zwłaszcza do tej niewygodnej dla arcy i bp. A WIECIE CO SUKIENKOWI JEDZĄ W PIĄTEK ZWŁASZCZA WIELKIM ZWANY = Przeważnie ŁOSOSIE biedaki jedza!!! OT to jest POST istotnie WIELKI!!!! Afffffeeeeee!!!!
Ludzie mylicie pojęcia! 26 grudnia to święto w tradycji polskiej ale nie w kościele rzymskokatolickim! W KRK 26 grudnia to jest święto św. Szczepana pierwszego męczennika uznanego przez kościół i jest to dzień zwykły żadne tam święto! Nawet czytania są jak w zwykły dzień tzn. nie ma drugiego czytania itp. Ten z naszą tradycją ostatnio coś się coraz wyraźniej rozmija. W wigilie czyli 24 grudnia post w tradycji KRK nie obowiązuje jest to tradycja polska! A tym aktem łaskawej dyspensy zapomniany arcybufon pokazał że jeszcze coko... rozwiń
Avatar
baba / 27 grudnia 2008 r. o 18:23
to chyba zarty....codziennie ludzie mogliby poscic tak ,jak poszcza ksieza....a suchy chleb im i wode....,dzieciom brakuje chleba
Avatar
zosia / 27 grudnia 2008 r. o 17:54
Ja czegoś nie rozumię " w 2-gi dzień świąt Bożego Narodzenia"
jest to dzień 26,12 czyli Szczepana (piątek) bo we środę była
wigilia to o jakiej dyspensie mówił arcb Życiński.
Od kiedy to post obowiązuje w 2-gi dzień świąt.
Jest to chyba "kaczka"dziennikarska, czyli małe
przekłamanie - mnie się wydaje że chodziło o piątek
przed Wigilią, bo nie o dzień św.Szczepana, kiedy jest
dużo wesel, chrzcin i innych uroczystości. Coś mi tu nie
pasuje. Proszę o sprecyzowanie - kiedy i od czego ta
dyspensa?
Ja czegoś nie rozumię " w 2-gi dzień świąt Bożego Narodzenia"
jest to dzień 26,12 czyli Szczepana (piątek) bo we środę była
wigilia to o jakiej dyspensie mówił arcb Życiński.
Od kiedy to post obowiązuje w 2-gi dzień świąt.
Jest to chyba "kaczka"dziennikarska, czyli małe
przekłamanie - mnie się wydaje że chodziło o piątek
przed Wigilią, bo nie o dzień św.Szczepana, kiedy jest
dużo wesel, chrzcin i innych uroczystości. Coś mi tu nie
pasuje. Proszę o sprecyzowanie - kie... rozwiń
Avatar
jeszcze "ja" / 27 grudnia 2008 r. o 14:12
aha, no oczywiscie nie mowie o RM, ktore z Kosciołem, to powino kojarzyc sie chyba tylko z nazwy Dobrze, ze takie radio jest, bo starzy, samotni ludzie mogą się łączyć w modlitwie z innymi... Szkoda tylko, ze wykorzystuje sie je do prywatnych celow, do celow politycznych, a nawet! antysemickich, ale Kosciol to nie Radio M!
Avatar
ja / 27 grudnia 2008 r. o 14:09
Piotrze zgodzę się, że jest wielu księży, którzy minęli się z powołaniem, ale w której profesji tak nie jest? Księża są tylko ludźmi! Taki proboszcz np. musi zadbać o finanse dla kościoła, o jego ogrzewanie, konserwacje, a ludzi tylko krytykują... ja np. znam wielu wspaniałych ksieży, którym także wiele zawdzięczam, zawsze można z nimi porozmawiać, podpytać, a oni doradzą... Ale jak ktoś np. nie rozumie dlaczego ks. Podstawka jeździł za tą dziewczyną, żeby nie usuwała dziecka... stanął po stronie wiary! I obrony życia! A ludzie tylko krytykują... Owszem zgodzę się, że czasami księża przeginają (szczególnie proboszczowie), ale prowadzenie kościoła to zapewne bardzo ciężkie zadanie...
ps. np. o tacy piszą (krytykują) zapewne tylko Ci, którzy nie dają na tacę... albo w ogóle nie chodzą do kościoła...
pozdrawiam
Piotrze zgodzę się, że jest wielu księży, którzy minęli się z powołaniem, ale w której profesji tak nie jest? Księża są tylko ludźmi! Taki proboszcz np. musi zadbać o finanse dla kościoła, o jego ogrzewanie, konserwacje, a ludzi tylko krytykują... ja np. znam wielu wspaniałych ksieży, którym także wiele zawdzięczam, zawsze można z nimi porozmawiać, podpytać, a oni doradzą... Ale jak ktoś np. nie rozumie dlaczego ks. Podstawka jeździł za tą dziewczyną, żeby nie usuwała dziecka... stanął po stronie wiary! I obrony życia! A ludzie t... rozwiń
Avatar
~piotr~ / 27 grudnia 2008 r. o 01:29
ja napisał:
skad w Was tyle nienawiści do Kościoła? można nie wierzyć, ale skąd ta OGROMNA nienawiść?
ja wierzę! choć rzeczywiście dziwne byłoby, żeby w dzień Narodzenia Pana, myśleć o jego śmierci... Wesołych Świąt Wszystki i wierzącym i niewierzącym, a tym także osobom pełnym nienawiści!

Wiara juz od dawna nie ma nic wspolnego z kosciolem - nigdy cudzej wiary nie ocenialem ale kosciol jako instytucje tak. Kazda inna "organizacja", ktora wyprawialaby to co kosciol wyprawia bylaby juz dawno zdelegalizowana....Sam wierze w Boga ale z polskim katolicyzmem, ktory jest wspaniala ostoja braku tolerancji i ciemnogrodu nie za bardzo chce miec cokolwiek wspolnego. Wesolych Swiat rowniez :-)
ako instytucje tak. Kazda inna "organizacja", ktora wyprawialaby to co kosciol wyprawia bylaby juz dawno zdelegalizowana....Sam wierze w Boga ale z polskim katolicyzmem, ktory jest wspaniala ostoja braku tolerancji i ciemnogrodu nie za bardzo chce miec cokolwiek wspolnego. Wesolych Swiat rowniez :-) rozwiń
Avatar
STYX / 26 grudnia 2008 r. o 20:51
Won klecho od mojego talerza !!! lepiej pilnuj swoje teczki FILOZOF !!!
Avatar
ja / 26 grudnia 2008 r. o 11:38
skad w Was tyle nienawiści do Kościoła? można nie wierzyć, ale skąd ta OGROMNA nienawiść?
ja wierzę! choć rzeczywiście dziwne byłoby, żeby w dzień Narodzenia Pana, myśleć o jego śmierci... Wesołych Świąt Wszystki i wierzącym i niewierzącym, a tym także osobom pełnym nienawiści!
Avatar
polak / 27 grudnia 2008 r. o 22:34
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaangazowanie sie w polityke.
kosciol jest dla ludzi tym bardziej potrzebny ,ze na wskutek przyjmowania z zachodu tzw nowinek stajemy sie spoleczenstwem bez tradycji,bez wiedzy historycvznej bez korzeni.
I jeszcze jedno ludzie ktorzy wyjechali za praca do Angli itp w Polsce biora sluby w Polsce.
To cos znaczy,A lososie kupuja tam bo sa najtansze.
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaanga... rozwiń
Avatar
polak / 27 grudnia 2008 r. o 22:33
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaangazowanie sie w polityke.
kosciol jest dla ludzi tym bardziej potrzebny ,ze na wskutek przyjmowania z zachodu tzw nowinek stajemy sie spoleczenstwem bez tradycji,bez wiedzy historycvznej bez korzeni.
I jeszcze jedno ludzie ktorzy wyjechali za praca do Angli itp w Polsce biora sluby w Polsce.
To cos znaczy,A lososie kupuja tam bo sa najtansze.
Korcilo mnie by odpowiedzic slowami poety;Sa w Ojczyznie rachunki krzywd lecz obca dlon ich tez nie przekresli; .Jak ladnie mowi Ewangelia;Przyszli do Jezusa farezeusze mowiac;
Koscol i ludzie kosciola w latach trudnych wmieszali sie w polityke w doslownym tego slowa znaczeniu.
Stracili wiarygodnosc jak wszyscy politycy i tak sa postrzegani. Jak politycy ,a nie kaplani.
Dochodzi ponadto sceptycyzm co do intencji.
Tak to sa skutki laczenia powolania z polityka. Glos doradczy,wywazony tak ,a nie obobiste zaanga... rozwiń
Avatar
Podlasiak / 27 grudnia 2008 r. o 18:30
Ludzie mylicie pojęcia! 26 grudnia to święto w tradycji polskiej ale nie w kościele rzymskokatolickim! W KRK 26 grudnia to jest święto św. Szczepana pierwszego męczennika uznanego przez kościół i jest to dzień zwykły żadne tam święto! Nawet czytania są jak w zwykły dzień tzn. nie ma drugiego czytania itp. Ten z naszą tradycją ostatnio coś się coraz wyraźniej rozmija. W wigilie czyli 24 grudnia post w tradycji KRK nie obowiązuje jest to tradycja polska! A tym aktem łaskawej dyspensy zapomniany arcybufon pokazał że jeszcze cokolwiek władzy nu zostało. Tak nawiasem to myślałem że dyspensy od prawdy udzielił sobie i swoim kolesiom że już nigdy przyznać się do niej nie będą musieli! Zwłaszcza do tej niewygodnej dla arcy i bp. A WIECIE CO SUKIENKOWI JEDZĄ W PIĄTEK ZWŁASZCZA WIELKIM ZWANY = Przeważnie ŁOSOSIE biedaki jedza!!! OT to jest POST istotnie WIELKI!!!! Afffffeeeeee!!!!
Ludzie mylicie pojęcia! 26 grudnia to święto w tradycji polskiej ale nie w kościele rzymskokatolickim! W KRK 26 grudnia to jest święto św. Szczepana pierwszego męczennika uznanego przez kościół i jest to dzień zwykły żadne tam święto! Nawet czytania są jak w zwykły dzień tzn. nie ma drugiego czytania itp. Ten z naszą tradycją ostatnio coś się coraz wyraźniej rozmija. W wigilie czyli 24 grudnia post w tradycji KRK nie obowiązuje jest to tradycja polska! A tym aktem łaskawej dyspensy zapomniany arcybufon pokazał że jeszcze coko... rozwiń
Avatar
baba / 27 grudnia 2008 r. o 18:23
to chyba zarty....codziennie ludzie mogliby poscic tak ,jak poszcza ksieza....a suchy chleb im i wode....,dzieciom brakuje chleba
Avatar
zosia / 27 grudnia 2008 r. o 17:54
Ja czegoś nie rozumię " w 2-gi dzień świąt Bożego Narodzenia"
jest to dzień 26,12 czyli Szczepana (piątek) bo we środę była
wigilia to o jakiej dyspensie mówił arcb Życiński.
Od kiedy to post obowiązuje w 2-gi dzień świąt.
Jest to chyba "kaczka"dziennikarska, czyli małe
przekłamanie - mnie się wydaje że chodziło o piątek
przed Wigilią, bo nie o dzień św.Szczepana, kiedy jest
dużo wesel, chrzcin i innych uroczystości. Coś mi tu nie
pasuje. Proszę o sprecyzowanie - kiedy i od czego ta
dyspensa?
Ja czegoś nie rozumię " w 2-gi dzień świąt Bożego Narodzenia"
jest to dzień 26,12 czyli Szczepana (piątek) bo we środę była
wigilia to o jakiej dyspensie mówił arcb Życiński.
Od kiedy to post obowiązuje w 2-gi dzień świąt.
Jest to chyba "kaczka"dziennikarska, czyli małe
przekłamanie - mnie się wydaje że chodziło o piątek
przed Wigilią, bo nie o dzień św.Szczepana, kiedy jest
dużo wesel, chrzcin i innych uroczystości. Coś mi tu nie
pasuje. Proszę o sprecyzowanie - kie... rozwiń
Avatar
jeszcze "ja" / 27 grudnia 2008 r. o 14:12
aha, no oczywiscie nie mowie o RM, ktore z Kosciołem, to powino kojarzyc sie chyba tylko z nazwy Dobrze, ze takie radio jest, bo starzy, samotni ludzie mogą się łączyć w modlitwie z innymi... Szkoda tylko, ze wykorzystuje sie je do prywatnych celow, do celow politycznych, a nawet! antysemickich, ale Kosciol to nie Radio M!
Avatar
ja / 27 grudnia 2008 r. o 14:09
Piotrze zgodzę się, że jest wielu księży, którzy minęli się z powołaniem, ale w której profesji tak nie jest? Księża są tylko ludźmi! Taki proboszcz np. musi zadbać o finanse dla kościoła, o jego ogrzewanie, konserwacje, a ludzi tylko krytykują... ja np. znam wielu wspaniałych ksieży, którym także wiele zawdzięczam, zawsze można z nimi porozmawiać, podpytać, a oni doradzą... Ale jak ktoś np. nie rozumie dlaczego ks. Podstawka jeździł za tą dziewczyną, żeby nie usuwała dziecka... stanął po stronie wiary! I obrony życia! A ludzie tylko krytykują... Owszem zgodzę się, że czasami księża przeginają (szczególnie proboszczowie), ale prowadzenie kościoła to zapewne bardzo ciężkie zadanie...
ps. np. o tacy piszą (krytykują) zapewne tylko Ci, którzy nie dają na tacę... albo w ogóle nie chodzą do kościoła...
pozdrawiam
Piotrze zgodzę się, że jest wielu księży, którzy minęli się z powołaniem, ale w której profesji tak nie jest? Księża są tylko ludźmi! Taki proboszcz np. musi zadbać o finanse dla kościoła, o jego ogrzewanie, konserwacje, a ludzi tylko krytykują... ja np. znam wielu wspaniałych ksieży, którym także wiele zawdzięczam, zawsze można z nimi porozmawiać, podpytać, a oni doradzą... Ale jak ktoś np. nie rozumie dlaczego ks. Podstawka jeździł za tą dziewczyną, żeby nie usuwała dziecka... stanął po stronie wiary! I obrony życia! A ludzie t... rozwiń
Avatar
~piotr~ / 27 grudnia 2008 r. o 01:29
ja napisał:
skad w Was tyle nienawiści do Kościoła? można nie wierzyć, ale skąd ta OGROMNA nienawiść?
ja wierzę! choć rzeczywiście dziwne byłoby, żeby w dzień Narodzenia Pana, myśleć o jego śmierci... Wesołych Świąt Wszystki i wierzącym i niewierzącym, a tym także osobom pełnym nienawiści!

Wiara juz od dawna nie ma nic wspolnego z kosciolem - nigdy cudzej wiary nie ocenialem ale kosciol jako instytucje tak. Kazda inna "organizacja", ktora wyprawialaby to co kosciol wyprawia bylaby juz dawno zdelegalizowana....Sam wierze w Boga ale z polskim katolicyzmem, ktory jest wspaniala ostoja braku tolerancji i ciemnogrodu nie za bardzo chce miec cokolwiek wspolnego. Wesolych Swiat rowniez :-)
ako instytucje tak. Kazda inna "organizacja", ktora wyprawialaby to co kosciol wyprawia bylaby juz dawno zdelegalizowana....Sam wierze w Boga ale z polskim katolicyzmem, ktory jest wspaniala ostoja braku tolerancji i ciemnogrodu nie za bardzo chce miec cokolwiek wspolnego. Wesolych Swiat rowniez :-) rozwiń
Avatar
STYX / 26 grudnia 2008 r. o 20:51
Won klecho od mojego talerza !!! lepiej pilnuj swoje teczki FILOZOF !!!
Avatar
ja / 26 grudnia 2008 r. o 11:38
skad w Was tyle nienawiści do Kościoła? można nie wierzyć, ale skąd ta OGROMNA nienawiść?
ja wierzę! choć rzeczywiście dziwne byłoby, żeby w dzień Narodzenia Pana, myśleć o jego śmierci... Wesołych Świąt Wszystki i wierzącym i niewierzącym, a tym także osobom pełnym nienawiści!