Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 listopada 2016 r.
21:48

Anna Zalewska w Lublinie. Dyrektorzy szkół komentują spotkanie z minister

10 60 A A
– Nad podstawą programową zreformowanej szkoły pracuje ponad 2 tysiące ekspertów – zapewniała minister Anna Zalewska. Fot. Dorota Awiorko<br />
– Nad podstawą programową zreformowanej szkoły pracuje ponad 2 tysiące ekspertów – zapewniała minister Anna Zalewska. Fot. Dorota Awiorko

Oświata Usłyszałem, że polskie dzieci nie lubią polskiej szkoły i nauczycieli, dlatego trzeba to zmienić – oburzał się jeden z uczestników środowego spotkania z Anną Zalewską. Ale wielu innych minister edukacji do swojej reformy przekonała

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Anna Zalewska (PiS) była gościem Lubelskiej Regionalnej Konferencji Rad Rodziców, ale spotkała się też z dziennikarzami. Pytana o to, ile będzie kosztować reforma oświaty, odpowiedziała: Średnio będzie to około kilkudziesięciu tysięcy złotych na szkołę. – Mamy te pieniądze – zapewniła.

Kosztować będzie przede wszystkim dostosowanie budynków i ich wyposażenie do potrzeb nowej struktury szkół (pracownie, krzesła, modernizacja toalet). Do tego dochodzą koszty administracyjne. W skali kraju MEN zaplanował je następująco: w 2017 r. na kwotę 313 mln zł, w 2018 r. – 148 mln zł, w 2019 r. – 243 mln zł, w 2020 r. – 243 mln zł. Dodatkowo planowane jest coroczne finansowanie dla samorządów na zadania dostosowawcze z rezerwy budżetowej, której kwota wynosi 168 mln zł każdego roku.

Minister Zalewska zapewniła, że prace nad przygotowaniem reformy dobiegają końca. – Mamy już gotowe podstawy programowe z nauczania wczesnoszkolnego i przedszkolnego, a także z informatyki i języków obcych – wyliczała. – Pozostałe będą gotowe pod koniec listopada.

Zalewska rozmawiała też m.in. z dyrektorami szkół i samorządowcami, ale spotkanie było zamknięte dla mediów.

– Myślałem, że zaatakuje gimnazja, ale pomyliłem się. Pani minister była bardzo merytoryczna i wyważona – podkreśla jeden z dyrektorów uczestniczący w spotkaniu. – Zrozumiałem, że reforma jest nieunikniona. W Lublinie i innych miastach, gdzie istnieje tylko jeden organ prowadzący szkoły, zmiany powinny przebiec stosunkowo gładko. Jednak wciąż boję się o los wiejskich szkół. Nie chce mi się wierzyć w zapewnienia, że tam nie będzie problemów – dodaje.

– Spotkanie było merytoryczne. Atmosfera życzliwa – relacjonuje kolejny z dyrektorów. – Myślę, że część osób wyszła z tego spotkania w większym stopniu przekonana do tej reformy. Na pewno jednak nie przekona się do końca nauczycieli likwidowanych gimnazjów.

– Byłem zniesmaczony. Usłyszałem, że polskie dzieci nie lubią polskiej szkoły i nauczycieli, i trzeba to zmienić – mówi inny uczestnik debaty. – Nie zgadzam się z taką opinią.

Reforma edukacji przygotowywana przez minister Zalewską zakłada wygaszenie gimnazjów, przywrócenie 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. Przeciwko tym zmianom protestuje m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który nie wyklucza nawet ogólnopolskiego strajku.

Tymczasem pierwsze czytanie projektu zmian odbędzie się w Sejmie już 29 listopada.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie jestem robotem / 24 listopada 2016 r. o 05:47
+1
I dla tego w tym kraju nie będę miał dzieci, aby takie pislamiści mi ich nie ogłupiali. Nie dam się kupić za 500zł.
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 23:59
+1
70 % Polaków chce likwidacji patologicznych gimnazjów a takich jest 80 % w tego typu szkole
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 23:59
+1
Polacy czekają na wygaszenie gimnazjów i na system tańszy, lepszy i sprawdzony 8 SP i 4 LO (5 letnie technikum)
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 23:58
+1
I bardzo dobrze powoli w ciągu 3 lat wygasić gimnazja stworzyć system 8+4
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 23:58
+1
I bardzo dobrze powoli w ciągu 3 lat wygasić gimnazja stworzyć system 8+4
Avatar
ss / 23 listopada 2016 r. o 23:45
+1
sprawdzony pod wzgledem bezpieczenstwa? bo do tej pory idacy do 0 szesciolatek mogl spotkac na swojej drodze 12 latka a teraz szkolne zycie bedzie go konfrontowac z 14-15 latkami z buzujacymi hormonami i glupimi pomyslami w glowie.
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 23:42
+1
I bardzo dobrze powoli w ciągu 3 lat wygasić gimnazja stworzyć system 8+4
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 22:38
+1
Po obecnej reformie PIS-u odbierzemy szanse dzieciom i pogłębimy szkolnictwo selektywne wg kryterium duża aglomeracja i dochody rodziców. Taką selektywną Polskę możemy stworzyć. Grupa mniej wykształconych może być wtedy bardziej podatna na hasła populistów ( PIS + Kukiz'15) i nacjonalistów.
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 22:09
+1
Dobrze że wygaszane będą gimnazja :)
Avatar
Gość / 23 listopada 2016 r. o 21:55
+1
Przecież jej nie dało sie sluchac
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 r. o 20:18
0
Może więc zamiast wywracać system do góry nogami warto byłoby się zastanowić nad liczebnością klas i szkół. Jeśli chodzi zaś o poziom nauczania wystarczyłoby rozszerzyć podstawy programowe i podnieść progi do liceów. Po takich zmianach uczniowie zyskaliby na pewno.
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 r. o 20:16
0
Mam jedno dziecko na studiach medycznych, drugie w dobrym LO. Gimnazjum w którym się uczyli znajduje się w małym mieście. Oburza mnie gdy słyszę o patologii w szkole. Ze swoich dzieci jestem dumna i nigdy nie miałam z nimi problemów wychowawczych. Nauczyciele też nie mieli. W ich klasie, w szkole nie było zachowań patologicznych. Jakieś próby niewłaściwych zachowań tłumione były w zarodku. I to była zasługa nauczycieli. Gimnazjum liczyło około 350 uczniów. Wszyscy właściwie się znali. Nie tylko uczniowie, ale i rodziny. Może więc zamiast wywracać system do góry nogami warto byłoby się zastanowić nad liczebnością klas i szkół. Jeśli chodzi zaś o poziom nauczania wystarczyłoby rozszerzyć podstawy programowe i podnieść progi do liceów. Po takich zmianach uczniowie zyskaliby na pewno.
Mam jedno dziecko na studiach medycznych, drugie w dobrym LO. Gimnazjum w którym się uczyli znajduje się w małym mieście. Oburza mnie gdy słyszę o patologii w szkole. Ze swoich dzieci jestem dumna i nigdy nie miałam z nimi problemów wychowawczych. Nauczyciele też nie mieli. W ich klasie, w szkole nie było zachowań patologicznych. Jakieś próby niewłaściwych zachowań tłumione były w zarodku. I to była zasługa nauczycieli. Gimnazjum liczyło około 350 uczniów. Wszyscy właściwie się znali. Nie tylko uczniowie, ale i rodziny. Może więc zamiast wy... rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 r. o 18:16
0
Wielokrotnie już pisałem, ale napiszę jeszcze raz. Wprowadzenie gimnazjów było ogromnym błędem. Wśród protestujących są przede wszystkim nauczyciele tych szkól. Nie przeszkadza im fakt, że absolwenci gimnazjów kończą nauczanie historii na pierwszej wojnie światowej i jeżeli nie idą do liceum to nie mają żadnej wiedzy o okresie międzywojennym, drugiej wojnie światowej i oczywiście o bardzo złożonym okresie powojennym. Jeżeli nauczycielom to nie przemawia do rozsądku to chyba minęli się z powołaniem. Dyrektorzy gimnazjów też jak widać nie widzą problemów bo stołeczek jest ważniejszy niż nauczanie. Nikt mi nie będzie ciemnoty wciskał bo przez wiele lat pracowałem w szkolnictwie podstawowym i średnim. ZNP nie reprezentuje większości nauczycieli. Nie protestują nauczyciele szkół podstawowych, średnich nie mówiąc o nauczycielach uczelni wyższych. Pan Broniarz nie ma moralnego prawa robić zamieszania bo zapomniał chyba jak walczył przeciwko gimnazjom, a teraz mówi, że gimnazja się sprawdziły. Broniarz zapomniał też jak wygląda tablica szkolna. Jeżeli twierdzi, że gimnazja się sprawdziły to znaczy, że nie ma zielonego pojęcia o programach nauczania w tych szkołach. Bezczelny człowiek.
Wielokrotnie już pisałem, ale napiszę jeszcze raz. Wprowadzenie gimnazjów było ogromnym błędem. Wśród protestujących są przede wszystkim nauczyciele tych szkól. Nie przeszkadza im fakt, że absolwenci gimnazjów kończą nauczanie historii na pierwszej wojnie światowej i jeżeli nie idą do liceum to nie mają żadnej wiedzy o okresie międzywojennym, drugiej wojnie światowej i oczywiście o bardzo złożonym okresie powojennym. Jeżeli nauczycielom to nie przemawia do rozsądku to chyba minęli się z powołaniem. Dyrektorzy gimnazjów też jak widać nie widz... rozwiń
Avatar
dziadek71 / 24 listopada 2016 r. o 15:55
0
Mieszkam koło szkoły i widzę dziewczyny ,chłopcy z liceum to już co niektórzy żyją jak mąż czy żona .Podjeżdża po nią samochodem wypasionym ,calują się nie jak ojciec ,czy matka ,przytylają .Dziewczyny ubierają się prowokacyjne ,chłopaki i dziewczyny piją ,palą .Zachowują się jak by byli ma własnym utrzymaniu .Niektórzy licealiści już mają konflikt z prawem .Teraz ten problem schodzi na gimnazja ,młodzież z  gimnazjów staje się wulgarna ,też miałem dzieci ,wnuki, chodziły do szkoły ,ale młodzież jeszcze nie była tak zepsuta .Przez nasz dom przewinęło się dużo młodzieży ,koledzy ,koleżanki moich dzieci ,wnuków ,ale jeszcze nie byli tacy źli choć też mieli swoje wzloty i upadki
Mieszkam koło szkoły i widzę dziewczyny ,chłopcy z liceum to już co niektórzy żyją jak mąż czy żona .Podjeżdża po nią samochodem wypasionym ,calują się nie jak ojciec ,czy matka ,przytylają .Dziewczyny ubierają się prowokacyjne ,chłopaki i dziewczyny piją ,palą .Zachowują się jak by byli ma własnym utrzymaniu .Niektórzy licealiści już mają konflikt z prawem .Teraz ten problem schodzi na gimnazja ,młodzież z  gimnazjów staje się wulgarna ,też miałem dzieci ,wnuki, chodziły do szkoły ,ale młodzież jeszcze nie była tak zepsuta .Przez nasz dom... rozwiń
Avatar
mn / 24 listopada 2016 r. o 15:37
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Polacy czekają na wygaszenie gimnazjów i na system tańszy, lepszy i sprawdzony 8 SP i 4 LO (5 letnie technikum)
Ja czytam ze zrozumieniem, a ty pisz ze zrozumieniem. Sytem tańsz - kto i kiedy to wyliczył? Lepszy- na podstawie czego tak twierdzisz? Sprawdzony - kto i kiedy sprawdzał? Naprawdę, 20 lat temu świat był inny i młodzież była inna. Same sentymenty systemu nie zbudują. Jeżeli 13,14 latków przeniesiemy z gimnazum do 7 klasy - ich problemy pójdą za nimi. Dyrektorzy i nauczyciele zajmą się wprowadzaniem zmian, dostosowaniem do nowego - statuty, proceduty, pracownie, sprzęt, doskonalenie. To mnóstwo czasu i papierologii, monitoringi, kontrole i ewaluacje. Dzieci gdzieś pośrodku albo w tyle - co najmniej 4-5 roczników. Dlatego uważam, że wszelkie rewolucje w oświacie szkodzą przede wszystkim UCZNIOM.
Ja czytam ze zrozumieniem, a ty pisz ze zrozumieniem. Sytem tańsz - kto i kiedy to wyliczył? Lepszy- na podstawie czego tak twierdzisz? Sprawdzony - kto i kiedy sprawdzał? Naprawdę, 20 lat temu świat był inny i młodzież była inna. Same sentymenty systemu nie zbudują. Jeżeli 13,14 latków przeniesiemy z gimnazum do 7 klasy - ich problemy pójdą za nimi. Dyrektorzy i nauczyciele zajmą się wprowadzaniem zmian, dostosowaniem do nowego - statuty, proceduty, pracownie, sprzęt, doskonalenie. To mnóstwo czasu i papierologii, monitoringi... rozwiń
Avatar
n / 24 listopada 2016 r. o 15:28
0
A z jakiego źródła te dane?
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 r. o 15:22
0
Jakie 14 tki jakie wycieczki o czym ty kobietom piszesz. Szkolilmy się za własną kasę etaty na styk. Rady Pedagog do 18.00 konsultacje z rodzicami. W niedzielę dyrekcja nas wysyła z pocztem sztandarowym do kościoła bo:_1 września, 17 września 11 listopada, żołnierze wykleci, 3 maja, Katyń, Smoleński itd.
Avatar
Ela / 24 listopada 2016 r. o 14:57
0
Nie, nie jestem nauczycielem - patrzę z perespektywy rodzica, który pracuje na etacie (samorządówka) na wsi. Troszkę śmieszą mnie teksty o kartkówkach, sprawdzianach, pracach domowych itp. targanych do domu - zapytam, czy kiedykolwiek, któryś nauczyciel, który skończył lekcje o 10:35 został wyproszony ze szkoły? Czy ktoś zabronił wam zostać w szkole i np. w pokoju nauczycielskim posprawdzac te wszystkie nieszczęsne zeszyty, kartkówki itp.? Czy zdarzyło się, że nie pozwolono wam przygotowac się w szkole do zajęć nastepnego dnia? - trzeba było zostać do 16 i napewno ze wszystkim dało by się rade, ale wtedy nie zrobiłoby się w domu obiadu, prania, dzieci musiałyby poczekac w świetlicy. Nie byłoby czasu na wyjazd na zakupy, kawę z koleżanką...Bo po powrocie po 16:00 nie za bardzo wiedzielibyście za co się zabrać. Ja jako urzędniczka bardzo chetnie przyszłabym do pracy na 3 godziny, wyznaczyła kiedy interesańci mogą do mnie przyjść (są godziny konsultacji z nauczycielami) a resztę pracy z największą przyjemnością zabrałabym do domu...ale niestety, zobligowana jestem do siedzenia od 8:00 do 16:00. Klasy, w naszej nie najmniejszej gminie liczą max 15 osób, a są takie po 5 czy 9 osób. Mam w rodzinie nauczycieli, więc wiem nieco o świadczeniach. Ja nie dostaję dodatku, za to że pracuje na wsi, za to, że korzystam z prywatnego mieszkania a nie służbowego. Podwyżki 3 lata temu dostałam 150 zł brutto... to chyba mniej niż 600 zł nagrody. Jedynym moim dodatkiem jest 13-tka, ale wy macie 13-tki, 14-tki i wyrównania jeśli zarobicie mniej niz macie zagwarantowane. A wycieczki? Ile razy w roku  - 1,2,3? I nie jedziecie pojedyńczo z 30-osobową grupą bo przepisy na to nie pozwalają - jedziecie w kilka i jeśli macie ochotę na towarzystwo to zabieracie rodziców do pomocy... Troszke pokory... To nie te czasy...
Nie, nie jestem nauczycielem - patrzę z perespektywy rodzica, który pracuje na etacie (samorządówka) na wsi. Troszkę śmieszą mnie teksty o kartkówkach, sprawdzianach, pracach domowych itp. targanych do domu - zapytam, czy kiedykolwiek, któryś nauczyciel, który skończył lekcje o 10:35 został wyproszony ze szkoły? Czy ktoś zabronił wam zostać w szkole i np. w pokoju nauczycielskim posprawdzac te wszystkie nieszczęsne zeszyty, kartkówki itp.? Czy zdarzyło się, że nie pozwolono wam przygotowac się w szkole do zajęć nastepnego dnia? - trzeba było... rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 r. o 13:56
0
8 lat w jednym środowisku bez możliwości wyrwania się bezsens.
Avatar
ręce opadają / 24 listopada 2016 r. o 13:44
0
Proponuję po podstawówce od razu brać do wojska...
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 września 2020 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 września 2020 roku

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77
26 września 2020, 7:30

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77

Pokazy, degustacje i możliwość zakupu lokalnych produktów - to wszystko w ramach kolejnego jarmarku na Lubartowskiej 77, który odbędzie się w najbliższą sobotę w godz. 7.30-12.

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]

Trudna sytuacja Azotów Puławy. Drużyna Larsa Walthera przegrała w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej z IFK Kristianstad 24:25. Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane za tydzień w Szwecji.

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

- Oczywiście, że to nas uskrzydla i daje chęci do dalszego szukania sposobu na przetrwanie – mówi szef Bajki. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o trudnej sytuacji studyjnego kina, które boryka się z finansowymi kłopotami. Widzowie zareagowali wspaniale. Obecnością i wsparciem

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Historyczny start Szymona Ładniaka na torze Hockenheimring. Młody lublinianin ukończył pierwszy wyścig na 5 miejscu.

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Nie milion złotych, jak planowano, a 452 tys. zł będzie kosztowała rozbudowa parkingu, nowy chodnik dla pieszych oraz zatoka postojowa w pobliżu kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. Przetarg wygrała lokalna firma Art-Bruk.

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe
galeria

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe

Za kilka dni sejmik województwa zdecyduje o przekształceniu Muzeum Lubelskiego w Muzeum Narodowe. Tymczasem placówka rozpoczęła zbiórkę pamiątek z Kresów.

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Bogumiła Zieńczuk, była urzędniczka z gabinetu poprzedniego prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka (PiS), znalazła zatrudnienie w jednostce podległej Urzędowi Marszałkowskiemu. Od poniedziałku pracuje w bialskim ośrodku adopcyjnym

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Spory popyt na mieszkania powoduje, że deweloperzy rozpoczynają dużo nowych inwestycji. W sierpniu wystartowało tyle projektów co przed rokiem. W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału, a trend ten wzmacniają rekordowo tanie kredyty i niemal nieoprocentowane lokaty.

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii
25 września 2020, 19:00

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii

Przed nami ostatnie wydarzenie z cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). W piątek, 25 września o godz. 19 odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem wybitnego organisty Thomasa Emanuela Corneliusa.

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Zgodnie z informacjami z dzisiejszego raportu Ministerstwa Zdrowia, liczba osób, u których od początku pandemii wykryto infekcję koronawirusem, przekroczyła 80 tys. W woj. lubelskim jest to niecałe 2 200 przypadków. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 22 września.

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Przywrócenie komunikacji miejskiej było jedną z obietnic wyborczych obecnego burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego. Mieszkaniec dopytuje, kiedy w końcu autobusy pojadą ulicami miasta.

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"
film

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"

Warszawa. "Żenującym spektaklem" nazwał Borys Budka trwający od kilku dni konflikt w obozie rządzącym między PiS i koalicjantami, a w szczególności Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Wobec pogłosek o możliwym zerwaniu koalicji i wyrzuceniu z niej ugrupowania Ziobry, a jego samego z rządu, Koalicja Obywatelska złoży w sejmie wniosek o odwołanie go z funkcji ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego.

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Dobra wiadomość dla miłośników Biegu Zielonych Sznurowadeł. Tegoroczna impreza, mimo trudności związanych z epidemią, dojdzie do skutku. Organizatorzy podali jej nowy termin. Zawodnicy na starcie pojawią się już 17 października.

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Od 1 października wzmocnione mają być rozkłady niektórych linii komunikacji miejskiej. Nie należy się spodziewać powrotu takiej częstotliwości kursów, jaką znamy z poprzedniego roku akademickiego. Zmiany zapowiedziane przez Zarząd Transportu Miejskiego dotyczą niemal wyłącznie dni powszednich

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.