Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2008 r.
19:10
Edytuj ten wpis

Autobusy prywatne 50 gr drożej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A

Zamiast złotówki zapłacimy 1,50 zł. Podwyżka w "prywaciarzach" wejdzie w życie 15 lipca. nie dotknie uczniów i studentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podwyżka uderzy po kieszeni większość pasażerów komunikacji prywatnej, z której korzystają przede wszystkim nieuprawnieni do ulg lublinianie dojeżdżający codziennie do pracy.

- Teraz 80 groszy to spora różnica między ceną biletu MPK i za przejazd prywatnym, dlatego jeżdżę prywatnymi Ale nie wiem, czy będzie mi się chciało stać na przystanku, żeby oszczędzić 30 groszy. No i muszę przeliczyć, czy bardziej mi się nie opłaci przejazdówka w MPK - mówi Katarzyna Dziadosz, pasażerka linii 57.

- Zmusiły nas rosnące koszty, zwłaszcza ceny paliwa - mówi Krzysztof Juszka, prezes Zrzeszenia Prywatnych Przewoźników. O podwyżce prywaciarze wspominali już od dwóch tygodni. A w środę wieczorem ustalili, że osoby niemające prawa do ulg będą musiały płacić o połowę drożej niż teraz.

Przewoźnicy zgodnie mówią: nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymać aktualnej ceny. - Ona obowiązuje już siedem lat albo i osiem. O ile w tym czasie zdrożało paliwo? Na pewno co najmniej 100 proc. - przyznaje Edward Gorzel, jeden z najdłużej działających w mieście przewoźników.

Do tej pory wszyscy pasażerowie płacili tyle samo, czyli złotówkę. Po 15 lipca nadal będą tyle płacić studenci i uczniowie. Przewoźnicy prywatni zapewniają, że to, czy ktoś się jeszcze uczy kierowcy i ich pomocnicy będą oceniać "na oko” tak, by nie opóźniać odjazdów. Wystarczy, że dodatkowy czas trzeba będzie poświęcić na szukanie 50 gr reszty.

- Czy boimy się odpływu pasażerów? My boimy się, czy zdołamy się utrzymać na rynku, bo nie dostajemy przecież od miasta żadnych dotacji - mówi Juszka.

MPK chciało podrożeć

Swoje ceny chciało też podnieść należące do miasta MPK. Prezes spółki zaproponował m.in. podwyżkę ceny biletu normalnego z 1,80 zł na 2,20 zł przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych cen przejazdówek.

Prezydent Lublina uznał, że ceny trzeba podnieść, ale w ostatni wtorek nie zgodziła się na to Rada Miasta.

Prywaciarze: historia


W Lublinie działa ponad 20 prywatnych przewoźników komunikacji miejskiej. Ich udział w rynku nie przekracza 20 proc. Obsługują 13 zdominowanych przez MPK popularnych linii autobusowych (6, 9, 10, 13, 17, 18, 26, 29, 31, 34, 39, 45, 57) i mają też cztery linie na wyłączność: 21, 22, 47 i 74.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku prywatni przewoźnicy zamiast pieniędzy przyjmowali od pasażerów także bilety MPK, które później sprzedawali kioskarzom. W 2002 r. władze miasta znacznie ograniczyły częstotliwość kursowania prywatnych przewoźników.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pik pok / 30 czerwca 2008 o 14:31
0
pif paf napisał:
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.

a dofinansowanie 30 mln do mpk z kasy miasat to co?kto za to płaci...
Avatar
Gość / 30 czerwca 2008 o 08:58
0
Panie Juszka o ile się orientuję żeby otrzymać dotację z miasta musiałby pan rozliczać faktury vat z kilometrów przejechanych a to się już panu nie opłaca tak samo jak i pana kolegom.A druga sprawa to po dotacji musieli by panowie założyć kasowniki a gdy nie będzie pieniędzy w autobusie to kierowców panowie też nie będziecie mieli bo z czego sobie ukręcą "stówkę" dziennie.
Avatar
123 / 28 czerwca 2008 o 12:35
0
W tych autobusach nie ma czym oddychać...!!!!! Dwoje drzwi, dwoje otwieranych "lufcików".....kto za to odpowiada????????? W razie "pożaru" tylko dwoje drzwi usdytuowane w środku pojazdu.........a przeciez sa normy , które regulują komunikację miejską......Bezpieczeństwo pasaźerów nie jest równe.......a przeciez płacimy za gwarancję...."luksusu" i bezpieczeństwa!!!!!!!!!
Avatar
lublinianin / 27 czerwca 2008 o 19:47
0
Panie Smaga z pańskich wywodów wynika, że to prywatni wypromowani najbardziej rentowne linie, a teraz wredne MPK zdominowało je. To chyba, delikatnie mówiąc, nieprawda?
Avatar
xxx / 27 czerwca 2008 o 12:02
0
drożeje? ok! wybieram mpk bo poziom mpk jest dwa razy lepszy jeżdże 17 z diamentowej az na choiny codziennie, autobusy są
sprowadzane z zachodu są one przystosowane do klimatyzacji. Klimatyzowane one
były ale u szwabów zanim oni ich nie wycofali i nie sprzedali durnym polakom.
jest 30 stopni i taka 17 nie ma otwartego ani jednego okna bo nie ma otwieranych
okien. W takim autobusie powinna byc klima za te 1,50 zł teraz. Znowu trzeba
prywaciarzy podjebać bo na nich nie ma bata..
Avatar
jacuś / 27 czerwca 2008 o 08:52
0
przecież prywaciaże są tacy cacy a MPK takie be,po co się teraz przesiadacie na tego molocha?
Avatar
~KKK~ / 27 czerwca 2008 o 08:42
0
A dlaczego w Lublinie nie ma jeszcze wspólnego biletu????Podobno istnieje ZTM, tak gdzies kiedyś czytałem
Avatar
V / 27 czerwca 2008 o 08:30
0
Rower!Przesiadam się na rower i mam wszystko w tyle. MPK podziękowałem dawno. Teraz dziękuję prywaciarzom. Na szczęście Lublin jest mały i można go przejść piechotą, a ROWER to już idealne rozwiązanie.
Avatar
Aga / 27 czerwca 2008 o 08:01
0
Mi to również ułatwiło podjęcie decyzji - przesiadam się do autobusów MPK. Przejazdówka zdecydowanie bardziej się teraz opłaca. Zwłaszcza 3-miesięczna.
Avatar
pif paf / 27 czerwca 2008 o 07:38
0
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.
Avatar
pik pok / 30 czerwca 2008 o 14:31
0
pif paf napisał:
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.

a dofinansowanie 30 mln do mpk z kasy miasat to co?kto za to płaci...
Avatar
Gość / 30 czerwca 2008 o 08:58
0
Panie Juszka o ile się orientuję żeby otrzymać dotację z miasta musiałby pan rozliczać faktury vat z kilometrów przejechanych a to się już panu nie opłaca tak samo jak i pana kolegom.A druga sprawa to po dotacji musieli by panowie założyć kasowniki a gdy nie będzie pieniędzy w autobusie to kierowców panowie też nie będziecie mieli bo z czego sobie ukręcą "stówkę" dziennie.
Avatar
123 / 28 czerwca 2008 o 12:35
0
W tych autobusach nie ma czym oddychać...!!!!! Dwoje drzwi, dwoje otwieranych "lufcików".....kto za to odpowiada????????? W razie "pożaru" tylko dwoje drzwi usdytuowane w środku pojazdu.........a przeciez sa normy , które regulują komunikację miejską......Bezpieczeństwo pasaźerów nie jest równe.......a przeciez płacimy za gwarancję...."luksusu" i bezpieczeństwa!!!!!!!!!
Avatar
lublinianin / 27 czerwca 2008 o 19:47
0
Panie Smaga z pańskich wywodów wynika, że to prywatni wypromowani najbardziej rentowne linie, a teraz wredne MPK zdominowało je. To chyba, delikatnie mówiąc, nieprawda?
Avatar
xxx / 27 czerwca 2008 o 12:02
0
drożeje? ok! wybieram mpk bo poziom mpk jest dwa razy lepszy jeżdże 17 z diamentowej az na choiny codziennie, autobusy są
sprowadzane z zachodu są one przystosowane do klimatyzacji. Klimatyzowane one
były ale u szwabów zanim oni ich nie wycofali i nie sprzedali durnym polakom.
jest 30 stopni i taka 17 nie ma otwartego ani jednego okna bo nie ma otwieranych
okien. W takim autobusie powinna byc klima za te 1,50 zł teraz. Znowu trzeba
prywaciarzy podjebać bo na nich nie ma bata..
Avatar
jacuś / 27 czerwca 2008 o 08:52
0
przecież prywaciaże są tacy cacy a MPK takie be,po co się teraz przesiadacie na tego molocha?
Avatar
~KKK~ / 27 czerwca 2008 o 08:42
0
A dlaczego w Lublinie nie ma jeszcze wspólnego biletu????Podobno istnieje ZTM, tak gdzies kiedyś czytałem
Avatar
V / 27 czerwca 2008 o 08:30
0
Rower!Przesiadam się na rower i mam wszystko w tyle. MPK podziękowałem dawno. Teraz dziękuję prywaciarzom. Na szczęście Lublin jest mały i można go przejść piechotą, a ROWER to już idealne rozwiązanie.
Avatar
Aga / 27 czerwca 2008 o 08:01
0
Mi to również ułatwiło podjęcie decyzji - przesiadam się do autobusów MPK. Przejazdówka zdecydowanie bardziej się teraz opłaca. Zwłaszcza 3-miesięczna.
Avatar
pif paf / 27 czerwca 2008 o 07:38
0
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 1 0

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 1 6

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 129 8

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 1 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 16 7

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 3

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 12 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!