Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 czerwca 2008 r.
19:10
Edytuj ten wpis

Autobusy prywatne 50 gr drożej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A

Zamiast złotówki zapłacimy 1,50 zł. Podwyżka w "prywaciarzach" wejdzie w życie 15 lipca. nie dotknie uczniów i studentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podwyżka uderzy po kieszeni większość pasażerów komunikacji prywatnej, z której korzystają przede wszystkim nieuprawnieni do ulg lublinianie dojeżdżający codziennie do pracy.

- Teraz 80 groszy to spora różnica między ceną biletu MPK i za przejazd prywatnym, dlatego jeżdżę prywatnymi Ale nie wiem, czy będzie mi się chciało stać na przystanku, żeby oszczędzić 30 groszy. No i muszę przeliczyć, czy bardziej mi się nie opłaci przejazdówka w MPK - mówi Katarzyna Dziadosz, pasażerka linii 57.

- Zmusiły nas rosnące koszty, zwłaszcza ceny paliwa - mówi Krzysztof Juszka, prezes Zrzeszenia Prywatnych Przewoźników. O podwyżce prywaciarze wspominali już od dwóch tygodni. A w środę wieczorem ustalili, że osoby niemające prawa do ulg będą musiały płacić o połowę drożej niż teraz.

Przewoźnicy zgodnie mówią: nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymać aktualnej ceny. - Ona obowiązuje już siedem lat albo i osiem. O ile w tym czasie zdrożało paliwo? Na pewno co najmniej 100 proc. - przyznaje Edward Gorzel, jeden z najdłużej działających w mieście przewoźników.

Do tej pory wszyscy pasażerowie płacili tyle samo, czyli złotówkę. Po 15 lipca nadal będą tyle płacić studenci i uczniowie. Przewoźnicy prywatni zapewniają, że to, czy ktoś się jeszcze uczy kierowcy i ich pomocnicy będą oceniać "na oko” tak, by nie opóźniać odjazdów. Wystarczy, że dodatkowy czas trzeba będzie poświęcić na szukanie 50 gr reszty.

- Czy boimy się odpływu pasażerów? My boimy się, czy zdołamy się utrzymać na rynku, bo nie dostajemy przecież od miasta żadnych dotacji - mówi Juszka.

MPK chciało podrożeć

Swoje ceny chciało też podnieść należące do miasta MPK. Prezes spółki zaproponował m.in. podwyżkę ceny biletu normalnego z 1,80 zł na 2,20 zł przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych cen przejazdówek.

Prezydent Lublina uznał, że ceny trzeba podnieść, ale w ostatni wtorek nie zgodziła się na to Rada Miasta.

Prywaciarze: historia


W Lublinie działa ponad 20 prywatnych przewoźników komunikacji miejskiej. Ich udział w rynku nie przekracza 20 proc. Obsługują 13 zdominowanych przez MPK popularnych linii autobusowych (6, 9, 10, 13, 17, 18, 26, 29, 31, 34, 39, 45, 57) i mają też cztery linie na wyłączność: 21, 22, 47 i 74.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku prywatni przewoźnicy zamiast pieniędzy przyjmowali od pasażerów także bilety MPK, które później sprzedawali kioskarzom. W 2002 r. władze miasta znacznie ograniczyły częstotliwość kursowania prywatnych przewoźników.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pik pok / 30 czerwca 2008 o 14:31
0
pif paf napisał:
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.

a dofinansowanie 30 mln do mpk z kasy miasat to co?kto za to płaci...
Avatar
Gość / 30 czerwca 2008 o 08:58
0
Panie Juszka o ile się orientuję żeby otrzymać dotację z miasta musiałby pan rozliczać faktury vat z kilometrów przejechanych a to się już panu nie opłaca tak samo jak i pana kolegom.A druga sprawa to po dotacji musieli by panowie założyć kasowniki a gdy nie będzie pieniędzy w autobusie to kierowców panowie też nie będziecie mieli bo z czego sobie ukręcą "stówkę" dziennie.
Avatar
123 / 28 czerwca 2008 o 12:35
0
W tych autobusach nie ma czym oddychać...!!!!! Dwoje drzwi, dwoje otwieranych "lufcików".....kto za to odpowiada????????? W razie "pożaru" tylko dwoje drzwi usdytuowane w środku pojazdu.........a przeciez sa normy , które regulują komunikację miejską......Bezpieczeństwo pasaźerów nie jest równe.......a przeciez płacimy za gwarancję...."luksusu" i bezpieczeństwa!!!!!!!!!
Avatar
lublinianin / 27 czerwca 2008 o 19:47
0
Panie Smaga z pańskich wywodów wynika, że to prywatni wypromowani najbardziej rentowne linie, a teraz wredne MPK zdominowało je. To chyba, delikatnie mówiąc, nieprawda?
Avatar
xxx / 27 czerwca 2008 o 12:02
0
drożeje? ok! wybieram mpk bo poziom mpk jest dwa razy lepszy jeżdże 17 z diamentowej az na choiny codziennie, autobusy są
sprowadzane z zachodu są one przystosowane do klimatyzacji. Klimatyzowane one
były ale u szwabów zanim oni ich nie wycofali i nie sprzedali durnym polakom.
jest 30 stopni i taka 17 nie ma otwartego ani jednego okna bo nie ma otwieranych
okien. W takim autobusie powinna byc klima za te 1,50 zł teraz. Znowu trzeba
prywaciarzy podjebać bo na nich nie ma bata..
Avatar
jacuś / 27 czerwca 2008 o 08:52
0
przecież prywaciaże są tacy cacy a MPK takie be,po co się teraz przesiadacie na tego molocha?
Avatar
~KKK~ / 27 czerwca 2008 o 08:42
0
A dlaczego w Lublinie nie ma jeszcze wspólnego biletu????Podobno istnieje ZTM, tak gdzies kiedyś czytałem
Avatar
V / 27 czerwca 2008 o 08:30
0
Rower!Przesiadam się na rower i mam wszystko w tyle. MPK podziękowałem dawno. Teraz dziękuję prywaciarzom. Na szczęście Lublin jest mały i można go przejść piechotą, a ROWER to już idealne rozwiązanie.
Avatar
Aga / 27 czerwca 2008 o 08:01
0
Mi to również ułatwiło podjęcie decyzji - przesiadam się do autobusów MPK. Przejazdówka zdecydowanie bardziej się teraz opłaca. Zwłaszcza 3-miesięczna.
Avatar
pif paf / 27 czerwca 2008 o 07:38
0
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.
Avatar
pik pok / 30 czerwca 2008 o 14:31
0
pif paf napisał:
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.

a dofinansowanie 30 mln do mpk z kasy miasat to co?kto za to płaci...
Avatar
Gość / 30 czerwca 2008 o 08:58
0
Panie Juszka o ile się orientuję żeby otrzymać dotację z miasta musiałby pan rozliczać faktury vat z kilometrów przejechanych a to się już panu nie opłaca tak samo jak i pana kolegom.A druga sprawa to po dotacji musieli by panowie założyć kasowniki a gdy nie będzie pieniędzy w autobusie to kierowców panowie też nie będziecie mieli bo z czego sobie ukręcą "stówkę" dziennie.
Avatar
123 / 28 czerwca 2008 o 12:35
0
W tych autobusach nie ma czym oddychać...!!!!! Dwoje drzwi, dwoje otwieranych "lufcików".....kto za to odpowiada????????? W razie "pożaru" tylko dwoje drzwi usdytuowane w środku pojazdu.........a przeciez sa normy , które regulują komunikację miejską......Bezpieczeństwo pasaźerów nie jest równe.......a przeciez płacimy za gwarancję...."luksusu" i bezpieczeństwa!!!!!!!!!
Avatar
lublinianin / 27 czerwca 2008 o 19:47
0
Panie Smaga z pańskich wywodów wynika, że to prywatni wypromowani najbardziej rentowne linie, a teraz wredne MPK zdominowało je. To chyba, delikatnie mówiąc, nieprawda?
Avatar
xxx / 27 czerwca 2008 o 12:02
0
drożeje? ok! wybieram mpk bo poziom mpk jest dwa razy lepszy jeżdże 17 z diamentowej az na choiny codziennie, autobusy są
sprowadzane z zachodu są one przystosowane do klimatyzacji. Klimatyzowane one
były ale u szwabów zanim oni ich nie wycofali i nie sprzedali durnym polakom.
jest 30 stopni i taka 17 nie ma otwartego ani jednego okna bo nie ma otwieranych
okien. W takim autobusie powinna byc klima za te 1,50 zł teraz. Znowu trzeba
prywaciarzy podjebać bo na nich nie ma bata..
Avatar
jacuś / 27 czerwca 2008 o 08:52
0
przecież prywaciaże są tacy cacy a MPK takie be,po co się teraz przesiadacie na tego molocha?
Avatar
~KKK~ / 27 czerwca 2008 o 08:42
0
A dlaczego w Lublinie nie ma jeszcze wspólnego biletu????Podobno istnieje ZTM, tak gdzies kiedyś czytałem
Avatar
V / 27 czerwca 2008 o 08:30
0
Rower!Przesiadam się na rower i mam wszystko w tyle. MPK podziękowałem dawno. Teraz dziękuję prywaciarzom. Na szczęście Lublin jest mały i można go przejść piechotą, a ROWER to już idealne rozwiązanie.
Avatar
Aga / 27 czerwca 2008 o 08:01
0
Mi to również ułatwiło podjęcie decyzji - przesiadam się do autobusów MPK. Przejazdówka zdecydowanie bardziej się teraz opłaca. Zwłaszcza 3-miesięczna.
Avatar
pif paf / 27 czerwca 2008 o 07:38
0
Dzięki "prywaciarze" za decyzję - korzystałem z Waszych usług kilka lat - ale wobec powyższej podwyżki.... kupuję bilet miesięczny na MPK. Kto jest jeszcze za ty pomysłem ?..
pozdrawiam.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana

Nowe udogodnienie dla kierowców parkujących na placu Zamkowym w Lublinie. Ale to nie jedyna zmiana 0 3

Czujniki wbudowane w jezdnię będą liczyć samochody wjeżdżające i wyjeżdżające z pl. Zamkowego. Zebrane w ten sposób informacje o liczbie wolnych miejsc parkingowych będą wyświetlane kierowcom na ulicach prowadzących do placu. Inne niespodzianki czekają nas na kilku skrzyżowaniach.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 5 33

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 4

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia
galeria

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia 53 8

Przy ul. Lubartowskiej 53 w Lublinie pojawił się „Kartel Mexican Food”, który serwuje dania ostre, średnio ostre i lekko ostre. Pierwsze burritos lokal w kontenerze sprzedał we wtorek.

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 27 34

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 2 4

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 7 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 61 13

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic?

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic? 1 0

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna.

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią 1 1

Trwa zgrupowanie Reprezentacja Polski w Gdańsku, gdzie w czwartek zmierzy się towarzysko z Czechami, a we wtorek w ostatnim meczu Dywizji A w Lidze Narodów spróbuje sprawić niespodziankę i ograć Portugalię

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego 1 3