Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 marca 2008 r.
19:25
Edytuj ten wpis

Autor "Strachu” w Lublinie (wideo)

0 7 A A

- Ta książka to autobiograficzna refleksja na temat, który jest mi znany i bliski. To także uzupełnienie historycznych studiów, które prowadziłem od lat

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- tak o "Strachu” mówił dziś w Lublinie jego autor Jan Tomasz Gross.

Po raz pierwszy pisarz gościł w naszym mieście 7 lat temu. Dzisiejsze spotkanie zorganizował Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, a prowadził dominikanin ojciec Tomasz Dostatni. Publiczność dopisała, aula UMCS pękała w wszach. Na spotkanie przyszli zarówno studenci, jak też starsi ludzie.

- Chciałabym usłyszeć, skąd pomysł, żeby opisywać w tak drastyczny sposób zagładę Żydów i udział w tym Polaków - mówiła Ania, studentka III roku prawa.

Gross chętnie wyjawił motywy, które nim kierowały przy pisaniu kontrowersyjnego "Strachu”:

- Od lat nurtowały mnie dwa pytania: Dlaczego po wojnie do miasteczek, w których przed wojną mieszkały dziesiątki Żydów, nikt z nich nie chciał wracać. I dlaczego Polacy, którzy pomagali Żydom nie chcieli się do tego po wojnie przyznać. Dla mnie to było dziwne i dramatyczne. W mojej rodzinie naturalną rzeczą było pomaganie innym, nikt się tego nie wstydził. Moja matka w '39 roku wyszła za mąż za Żyda, który zginął. Jej drugi mąż był także Żydem i moim ojcem.

Pisarz tłumaczył, że tematyką zagłady Żydów w czasie II wojny zainteresował się podczas zbierania materiałów do doktoratu i esejów o konfrontacji społeczeństwa z totalitarnym systemem. Pierwsza publikacja dotycząca losów Żydów w Polsce pod niemiecką okupacją ukazała się w '98 roku w USA i nosiła tytuł "Upiorna dekada”. - Tam sformułowałem idee, które potem pojawiły się w "Strachu - mówił Gross. - Nie ulega wątpliwości, że eksterminacja Żydów w Polsce przybrała niespotykany rozmiar. Mordowano ich wszędzie, na oczach miejscowej ludności. Która potem rabowała pozostawiony po nich majątek.
(mag)

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kxx / 29 marca 2008 o 22:32
0
ja po tym spotkaniu miałem wrazenie ze autor traktuje ten temat bardzo osobiscie, ale biorac pod uwage to co przytrafilo sie zydom jak i samemu autorowi jestem w stanie zrozumiec. ktos zginal ktos to opisal laczac moze luzno powiazane albo moze niepowiazane elementy, moze uogólnił mniejsza o to - to zawsze bedzie smutny temat, bo jednak kilka smutnych wydazen mialo miejsce w naszej historii. bylbym coprawda bardziej zadowolony gdyby Gross na umcsie byl z wykładem a nie promujac swoja ksiazke.
Avatar
Gość / 29 marca 2008 o 13:21
0
Refleksja którą warto zapamiętać.
Przypatrzmy się znaczeniu prawdy w naszym życiu publicznym. W odnowionej Polsce nie ma już urzędu cenzury. Różne stanowiska i poglądy mogą być przedstawiane publicznie. Została przywrócona, jakby powiedział Cyprian Norwid, wolność mowy. Wolność mowy, wolność publicznego wyrażania swoich poglądów jest wielkim dobrem społecznym. Ale nie zapewnia wolności słowa.. Niewiele daje wolność mówienia, jeśli słowo wypowiadane nie jest wolne. Jeśli jest spętane egocentryzmem, kłamstwem, podstępem, może nawet nienawiścią lub pogardą sla innych. (...) Może się zdarzyć (w przypadku Grossa jest to oczywiste), że człowiek mówi jakąś prawdę po to, żeby uzasadnić swoje kłamstwo. (cyt za J.P. II). Oto nauka dla was Polacy, którzy wpadliście w żydowskie sieci.
Refleksja którą warto zapamiętać.
Przypatrzmy się znaczeniu prawdy w naszym życiu publicznym. W odnowionej Polsce nie ma już urzędu cenzury. Różne stanowiska i poglądy mogą być przedstawiane publicznie. Została przywrócona, jakby powiedział Cyprian Norwid, wolność mowy. Wolność mowy, wolność publicznego wyrażania swoich poglądów jest wielkim dobrem społecznym. Ale nie zapewnia wolności słowa.. Niewiele daje wolność mówienia, jeśli słowo wypowiadane nie jest wolne. Jeśli jest spętane egocentryzmem, kłamstwem, podstępem, może nawet niena... rozwiń
Avatar
Gość / 29 marca 2008 o 11:53
0
cyt. z art.,, Publiczność dopisała, aula UMCS pękała w szwach".
I pomyśleć skąd u nas tyle kacapów, którzy (które) niczym markietanki ciągną za tym parchem, rządni widowiska jak można pastwić się nad historią Polski, jak można opluwać Polaków w sposób tendencyjny. A motłoch, tylko motłoch, kupuje to bezkrytycznie. Przykre, że środowisko UMCS sięfascynuje, aż tak historią narodu wybranego i teoriami historyka popaprańca, a gdzie jest miejsce na Historię Polski, czyżby duch komunizmu nie opuścił tej auli. Wstyd i hańba zacni kosmopolici, że nie szanujecie dobrego imienia Polski i nie wiecie czym jest patriotyzm!
cyt. z art.,, Publiczność dopisała, aula UMCS pękała w szwach".
I pomyśleć skąd u nas tyle kacapów, którzy (które) niczym markietanki ciągną za tym parchem, rządni widowiska jak można pastwić się nad historią Polski, jak można opluwać Polaków w sposób tendencyjny. A motłoch, tylko motłoch, kupuje to bezkrytycznie. Przykre, że środowisko UMCS sięfascynuje, aż tak historią narodu wybranego i teoriami historyka popaprańca, a gdzie jest miejsce na Historię Polski, czyżby duch komunizmu nie opuścił tej auli. Wstyd i hańba zacni kosmopo... rozwiń
Avatar
wiech / 29 marca 2008 o 09:57
0
Rzeczą pożądaną byłoby przywrócenie pewnych zapisów Konstytucji RP z 17 marca 1921r.
,,Państwo zapewnia mniejszościom narodowym i korporacjom religijnym samorząd rządzący się własnymi ustawami ale pod kontrolą państwa.(...)
Pierwszym obowiązkiem obywatela jest wierność wobec Rzeczpospolitej.(...) Obywatel polski nie może być równocześnie obywatelem innego państwa". Stąd wynikałby obowiązek przywrócenia imion i nazwisk etnicznych dla wszystkich Żydów zamieszkałych na terytorium Polski. Mielibyśmy czytelny obraz kto inspiruje politykę kundlizmu wobec Polaków ( inaczej jaka mniejszość rządzi Polską). Zatem pan Gross ,,wielopaństwowieć" za taką działalność i szkody jaką wyrządza Polsce byłby osobą niepożądaną i znaczyłoby to mniej więcej won z Polski.
Rzeczą pożądaną byłoby przywrócenie pewnych zapisów Konstytucji RP z 17 marca 1921r.
,,Państwo zapewnia mniejszościom narodowym i korporacjom religijnym samorząd rządzący się własnymi ustawami ale pod kontrolą państwa.(...)
Pierwszym obowiązkiem obywatela jest wierność wobec Rzeczpospolitej.(...) Obywatel polski nie może być równocześnie obywatelem innego państwa". Stąd wynikałby obowiązek przywrócenia imion i nazwisk etnicznych dla wszystkich Żydów zamieszkałych na terytorium Polski. Mielibyśmy czytelny obraz kto inspiruje ... rozwiń
Avatar
Fang / 28 marca 2008 o 22:33
0
Spojrzałem na fotkę i pomyślałem ze to aktor kabaretu "Moralnego niepokoju".Niestety to nie kabaret a poważna sprawa.Dziwię się tylko że ta osoba ze zdjęcia legalnie przebywa w Polsce.Co na to IPN? Czy też jest opanowany przez braci starszych w wierze że nie podejmuje działań?
Avatar
Gość / 28 marca 2008 o 21:59
0
NIE KŁAMCY !!
Avatar
raq / 28 marca 2008 o 20:41
0
RAPORT SZAREGO O POGROMIE W KIELCACH
NKWDOWSKA PROWOKACJA W KIELCACH - CZYLI TO, CO NAPRAWDĘ STAŁO SIĘ W KIELCACH?
(AUTORYZOWANA RELACJA „SZAREGO")

-W 51 rocznicę rozbicia więzienia w Kielcach przez zgrupowanie „Szarego" opowiedział pan w Kościele Garnizonowym w Kielcach a potem powtórzył pod więzieniem, że te mordy Żydów w Kielcach to była żydowska prowokacja? Czy ma pan na to dowody?
Szary: - Ja w 1946 roku miałem do swej dyspozycji wywiad i kontrwywiad „Polski Podziemnej" działający na moim terenie i daleko przed tą prowokacją otrzymywałem meldunki, że Żydzi z UB kieleckiego coś knują.

-Powiedział pan Żydzi z UB kieleckiego, czy nie było w kieleckiem UB Polaków?
-Na stanowiskach w Kielcach i w ogóle w całym UB byli Żydzi w bolszewickich szynelach, sami Żydzi. Dlatego „Ogień" z Podhala, który przystał do UB, gdy połapał się że UB i PPR to są sami Żydzi, zabrał swoich ludzi i poszedł w las.

-Wracając do kieleckich wypadków? Wolno mi się domyślać, że otrzymywał pan meldunki jako komendant...?
-Mieliśmy w Wojsku Polskim, także w UB swoich ludzi, ci alarmowali nas, że Żydzi NKWD i Żydzi z UB coś knują. Cały mój teren poddałem ścisłej inwigilacji. Nie spuszczaliśmy z oka kieleckiego budynku Urzędu Bezpieczeństwa ani jego pracowników. Przy okazji wyszło, że tych kilka tak nagłaśnianych mordów Żydów powracających z ZSRR do Polski, którymi obarczono „Polskę Podziemną", to była robota żydowskiego UB pod nadzorem żydowskiego NKWD; to dało mi do myślenia. Wzmogłem środki bezpieczeństwa na swoim terenie. Okazało się, że Żydzi z UB sami mordowali swoich, tylko dlaczego? Na to pytanie nie potrafiłem sobie wówczas odpowiedzieć, przynajmniej do pewnego czasu. Żydzi z UB poprzebierani za żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, zatrzymali pociąg i wyrzucali z niego Żydów, cała wina za te mordy spadała na nas. Dokładnie zbadałem sprawę, okazało się, ani AK ani NSZ, ani nikt z polskiego podziemia nie miał z tymi mordami nic do czynienia.

„ŻYDZI SZASTALI PIENIĘDZMI”
Płk Szary: - Na podstawie otrzymywanych informacji wyrobiłem sobie pewien obraz o Żydach mieszkających w Kielcach; gdy polska ludność była ubogą, ledwie wiązała koniec z końcem, Żydzi „szastali pieniędzmi", mieli ich tyle, że mogli za nie kupić całe Kielce, dolary, funty, złoto; zdobyliśmy informację, że to UB kieleckie, poprzez swoich ludzi, rozpuszcza wieści, że „Żydzi wracają z ZSRR do Polski" po to, żeby odebrać swoje przedwojenne majątki, żeby „Polaków zamienić w parobków", itd.
Po jakimś czasie, ci sami agenci żydowskiego UB roznosili po Kielcach i w terenie ulotki, że „Żydzi złapali polskie dziecko i zamordowali je na macę". Miejscowa ludność w to święcie wierzyła, i pomstowała na Żydów. Czułem instynktownie, że coś wisi w powietrzu, coś groźnego, coś, czemu nie jestem w stanie przeciwdziałać; UB żydowskie w Kielcach podgrzewało atmosferę nienawiści! Tylko w jakim celu?

RABIN Z PARYŻA PRZYJEŻDŻA DO KIELC
Płk Szary: - Na dwa, może trzy dni przed masakrą Żydów w Kielcach otrzymałem od naszego człowieka z Wojska Polskiego zaskakujący meldunek; otóż, na lotnisku wojskowym w Warszawie załadowano do kukuruźnika „niezwykle ważnego rabina z Paryża" i pilot otrzymał rozkaz dostarczenia go na polowe lotnisko radzieckie, które znajdowało się pod Kielcami, w MASŁOWIE; polskiemu pilotowi widocznie się ten ważny rabin z Paryża nie spodobał, bo zrobił kilka beczek, i ten ważny rabin z Paryża ze strachu zwymiotował, zrobił w portki, cały się zafajdał; żydowskie NKWD odebrało rabina na polowym lotnisku pod Kielcami, w Masłowie, i pilot wrócił do Warszawy, gdzie prawdopodobnie porządnie mu się oberwało.

SZEF WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA SOBCZYŃSKI
Płk Szary: - Z dalszych meldunków, które otrzymałem na temat owego ważnego rabina z Paryża wynikało, że żydowskie NKWD zawiozło go do żydowskiego UB w Kielcach; przyjął go sam komendant UB w Kielcach Sobczyński NKWDzista. Rozmawiali kilka godzin. Potem ten ważny rabin z Paryża zniknął nam z oczu. UB go gdzieś ukryło? Nie udało nam się dotrzeć do jego kryjówki.

W DNIU POGROMU PRZYJEŻDŻAJĄ DO KIELC CHEŁCHOWSKI I BUCZYŃSKI SPOTYKAJĄ SIĘ Z RABINEM Z PARYŻA
Płk Szary: - Otrzymałem informację, że do Kielc, ściślej Urzędu Bezpieczeństwa; przylecieli „ważni PPR-owcy z Warszawy"; pierwsza moja myśl, jeśli są ważni to ich ubić i przestaną być ważni; okazało się jednak, że Kielce są tak nasycone wojskiem polskim i radzieckim, ludźmi z UB, że nie mogło być mowy o jakimś zamachu; tymi ważnymi PPR-owcami z Warszawy byli „członkowie KC PPR Buczyński i Chełchowski"; absolutnie nic mi te nazwiska nie mówiły; kolejna informacja, która dodarła do mnie na kilka godzin przed tą masakrą brzmiała: „Rabin z Paryża spotkał się z PPRowcami z Warszawy Buczyńskim i Chełchowskim w budynku Urzędu Bezpieczeństwa, miał dojechać Sierow, ale przysłał tylko swojego następcę". Rozmowa trwała trzy godziny.

DZIENNIKARZE Z WARSZAWY PRZYJEŻDŻAJĄ DO KIELC BY FOTOGRAFOWAĆ MORDOWANIE ŻYDÓW
Płk Szary: - Otrzymałem także od naszych „dwójkarzy" informację, że do Kielc przyjechało kilku dziennikarzy z Warszawy; zjawili się w mieście na trzy dni przed pogromem; zostali poddani ścisłej inwigilacji; z podsłuchanych rozmów wynikało, że czekali na coś, co miało niebawem nastąpić; wśród nich było aż trzech fotoreporterów (jedna młoda dziewczyna); wszyscy ci dziennikarze byli żydowskiego pochodzenia spotykali się z oficerami kieleckiego UB, dwa razy z oficerami UB z Warszawy; wszyscy, jak wynikało "z meldunków", byli Żydami; i dziennikarze, i oficerowie z Warszawy i oficerowie z Kielc; wynikało, że z gry, którą Żydzi prowadzili, wyłączono w ogóle Polaków; w tym czasie plotka o zamordowaniu polskiego dziecka przez ortodoksyjnych Żydów została przez prowokatorów z kieleckiego UB tak rozdmuchana, że Kielczanie zapałali żądzą odwetu.

UB ORGANIZUJE ZAKŁADY PRACY DO PRZEPROWADZENIA POGROMU
Płk Szary; - Wśród niezliczonej ilości meldunków na temat przygotowywania czegoś trefnego przez kieleckie UB, otrzymałem i taki, że UB poprzez swoich ludzi, którymi obsadziło fabryki kieleckie, wyselekcjonowało wśród zaufanych robotników, brygady, które na specjalnych, tajnych kursach były szkolone przez oficerów żydowskiego UB z Kielc i Warszawy; ta selekcja była tak dokładna, tak wielowarstwowa, że
RAPORT SZAREGO O POGROMIE W KIELCACH
NKWDOWSKA PROWOKACJA W KIELCACH - CZYLI TO, CO NAPRAWDĘ STAŁO SIĘ W KIELCACH?
(AUTORYZOWANA RELACJA „SZAREGO")

-W 51 rocznicę rozbicia więzienia w Kielcach przez zgrupowanie „Szarego" opowiedział pan w Kościele Garnizonowym w Kielcach a potem powtórzył pod więzieniem, że te mordy Żydów w Kielcach to była żydowska prowokacja? Czy ma pan na to dowody?
Szary: - Ja w 1946 roku miałem do swej dyspozycji wywiad i kontrwywiad „Polski Podziemnej"... rozwiń
Avatar
kxx / 29 marca 2008 o 22:32
0
ja po tym spotkaniu miałem wrazenie ze autor traktuje ten temat bardzo osobiscie, ale biorac pod uwage to co przytrafilo sie zydom jak i samemu autorowi jestem w stanie zrozumiec. ktos zginal ktos to opisal laczac moze luzno powiazane albo moze niepowiazane elementy, moze uogólnił mniejsza o to - to zawsze bedzie smutny temat, bo jednak kilka smutnych wydazen mialo miejsce w naszej historii. bylbym coprawda bardziej zadowolony gdyby Gross na umcsie byl z wykładem a nie promujac swoja ksiazke.
Avatar
Gość / 29 marca 2008 o 13:21
0
Refleksja którą warto zapamiętać.
Przypatrzmy się znaczeniu prawdy w naszym życiu publicznym. W odnowionej Polsce nie ma już urzędu cenzury. Różne stanowiska i poglądy mogą być przedstawiane publicznie. Została przywrócona, jakby powiedział Cyprian Norwid, wolność mowy. Wolność mowy, wolność publicznego wyrażania swoich poglądów jest wielkim dobrem społecznym. Ale nie zapewnia wolności słowa.. Niewiele daje wolność mówienia, jeśli słowo wypowiadane nie jest wolne. Jeśli jest spętane egocentryzmem, kłamstwem, podstępem, może nawet nienawiścią lub pogardą sla innych. (...) Może się zdarzyć (w przypadku Grossa jest to oczywiste), że człowiek mówi jakąś prawdę po to, żeby uzasadnić swoje kłamstwo. (cyt za J.P. II). Oto nauka dla was Polacy, którzy wpadliście w żydowskie sieci.
Refleksja którą warto zapamiętać.
Przypatrzmy się znaczeniu prawdy w naszym życiu publicznym. W odnowionej Polsce nie ma już urzędu cenzury. Różne stanowiska i poglądy mogą być przedstawiane publicznie. Została przywrócona, jakby powiedział Cyprian Norwid, wolność mowy. Wolność mowy, wolność publicznego wyrażania swoich poglądów jest wielkim dobrem społecznym. Ale nie zapewnia wolności słowa.. Niewiele daje wolność mówienia, jeśli słowo wypowiadane nie jest wolne. Jeśli jest spętane egocentryzmem, kłamstwem, podstępem, może nawet niena... rozwiń
Avatar
Gość / 29 marca 2008 o 11:53
0
cyt. z art.,, Publiczność dopisała, aula UMCS pękała w szwach".
I pomyśleć skąd u nas tyle kacapów, którzy (które) niczym markietanki ciągną za tym parchem, rządni widowiska jak można pastwić się nad historią Polski, jak można opluwać Polaków w sposób tendencyjny. A motłoch, tylko motłoch, kupuje to bezkrytycznie. Przykre, że środowisko UMCS sięfascynuje, aż tak historią narodu wybranego i teoriami historyka popaprańca, a gdzie jest miejsce na Historię Polski, czyżby duch komunizmu nie opuścił tej auli. Wstyd i hańba zacni kosmopolici, że nie szanujecie dobrego imienia Polski i nie wiecie czym jest patriotyzm!
cyt. z art.,, Publiczność dopisała, aula UMCS pękała w szwach".
I pomyśleć skąd u nas tyle kacapów, którzy (które) niczym markietanki ciągną za tym parchem, rządni widowiska jak można pastwić się nad historią Polski, jak można opluwać Polaków w sposób tendencyjny. A motłoch, tylko motłoch, kupuje to bezkrytycznie. Przykre, że środowisko UMCS sięfascynuje, aż tak historią narodu wybranego i teoriami historyka popaprańca, a gdzie jest miejsce na Historię Polski, czyżby duch komunizmu nie opuścił tej auli. Wstyd i hańba zacni kosmopo... rozwiń
Avatar
wiech / 29 marca 2008 o 09:57
0
Rzeczą pożądaną byłoby przywrócenie pewnych zapisów Konstytucji RP z 17 marca 1921r.
,,Państwo zapewnia mniejszościom narodowym i korporacjom religijnym samorząd rządzący się własnymi ustawami ale pod kontrolą państwa.(...)
Pierwszym obowiązkiem obywatela jest wierność wobec Rzeczpospolitej.(...) Obywatel polski nie może być równocześnie obywatelem innego państwa". Stąd wynikałby obowiązek przywrócenia imion i nazwisk etnicznych dla wszystkich Żydów zamieszkałych na terytorium Polski. Mielibyśmy czytelny obraz kto inspiruje politykę kundlizmu wobec Polaków ( inaczej jaka mniejszość rządzi Polską). Zatem pan Gross ,,wielopaństwowieć" za taką działalność i szkody jaką wyrządza Polsce byłby osobą niepożądaną i znaczyłoby to mniej więcej won z Polski.
Rzeczą pożądaną byłoby przywrócenie pewnych zapisów Konstytucji RP z 17 marca 1921r.
,,Państwo zapewnia mniejszościom narodowym i korporacjom religijnym samorząd rządzący się własnymi ustawami ale pod kontrolą państwa.(...)
Pierwszym obowiązkiem obywatela jest wierność wobec Rzeczpospolitej.(...) Obywatel polski nie może być równocześnie obywatelem innego państwa". Stąd wynikałby obowiązek przywrócenia imion i nazwisk etnicznych dla wszystkich Żydów zamieszkałych na terytorium Polski. Mielibyśmy czytelny obraz kto inspiruje ... rozwiń
Avatar
Fang / 28 marca 2008 o 22:33
0
Spojrzałem na fotkę i pomyślałem ze to aktor kabaretu "Moralnego niepokoju".Niestety to nie kabaret a poważna sprawa.Dziwię się tylko że ta osoba ze zdjęcia legalnie przebywa w Polsce.Co na to IPN? Czy też jest opanowany przez braci starszych w wierze że nie podejmuje działań?
Avatar
Gość / 28 marca 2008 o 21:59
0
NIE KŁAMCY !!
Avatar
raq / 28 marca 2008 o 20:41
0
RAPORT SZAREGO O POGROMIE W KIELCACH
NKWDOWSKA PROWOKACJA W KIELCACH - CZYLI TO, CO NAPRAWDĘ STAŁO SIĘ W KIELCACH?
(AUTORYZOWANA RELACJA „SZAREGO")

-W 51 rocznicę rozbicia więzienia w Kielcach przez zgrupowanie „Szarego" opowiedział pan w Kościele Garnizonowym w Kielcach a potem powtórzył pod więzieniem, że te mordy Żydów w Kielcach to była żydowska prowokacja? Czy ma pan na to dowody?
Szary: - Ja w 1946 roku miałem do swej dyspozycji wywiad i kontrwywiad „Polski Podziemnej" działający na moim terenie i daleko przed tą prowokacją otrzymywałem meldunki, że Żydzi z UB kieleckiego coś knują.

-Powiedział pan Żydzi z UB kieleckiego, czy nie było w kieleckiem UB Polaków?
-Na stanowiskach w Kielcach i w ogóle w całym UB byli Żydzi w bolszewickich szynelach, sami Żydzi. Dlatego „Ogień" z Podhala, który przystał do UB, gdy połapał się że UB i PPR to są sami Żydzi, zabrał swoich ludzi i poszedł w las.

-Wracając do kieleckich wypadków? Wolno mi się domyślać, że otrzymywał pan meldunki jako komendant...?
-Mieliśmy w Wojsku Polskim, także w UB swoich ludzi, ci alarmowali nas, że Żydzi NKWD i Żydzi z UB coś knują. Cały mój teren poddałem ścisłej inwigilacji. Nie spuszczaliśmy z oka kieleckiego budynku Urzędu Bezpieczeństwa ani jego pracowników. Przy okazji wyszło, że tych kilka tak nagłaśnianych mordów Żydów powracających z ZSRR do Polski, którymi obarczono „Polskę Podziemną", to była robota żydowskiego UB pod nadzorem żydowskiego NKWD; to dało mi do myślenia. Wzmogłem środki bezpieczeństwa na swoim terenie. Okazało się, że Żydzi z UB sami mordowali swoich, tylko dlaczego? Na to pytanie nie potrafiłem sobie wówczas odpowiedzieć, przynajmniej do pewnego czasu. Żydzi z UB poprzebierani za żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, zatrzymali pociąg i wyrzucali z niego Żydów, cała wina za te mordy spadała na nas. Dokładnie zbadałem sprawę, okazało się, ani AK ani NSZ, ani nikt z polskiego podziemia nie miał z tymi mordami nic do czynienia.

„ŻYDZI SZASTALI PIENIĘDZMI”
Płk Szary: - Na podstawie otrzymywanych informacji wyrobiłem sobie pewien obraz o Żydach mieszkających w Kielcach; gdy polska ludność była ubogą, ledwie wiązała koniec z końcem, Żydzi „szastali pieniędzmi", mieli ich tyle, że mogli za nie kupić całe Kielce, dolary, funty, złoto; zdobyliśmy informację, że to UB kieleckie, poprzez swoich ludzi, rozpuszcza wieści, że „Żydzi wracają z ZSRR do Polski" po to, żeby odebrać swoje przedwojenne majątki, żeby „Polaków zamienić w parobków", itd.
Po jakimś czasie, ci sami agenci żydowskiego UB roznosili po Kielcach i w terenie ulotki, że „Żydzi złapali polskie dziecko i zamordowali je na macę". Miejscowa ludność w to święcie wierzyła, i pomstowała na Żydów. Czułem instynktownie, że coś wisi w powietrzu, coś groźnego, coś, czemu nie jestem w stanie przeciwdziałać; UB żydowskie w Kielcach podgrzewało atmosferę nienawiści! Tylko w jakim celu?

RABIN Z PARYŻA PRZYJEŻDŻA DO KIELC
Płk Szary: - Na dwa, może trzy dni przed masakrą Żydów w Kielcach otrzymałem od naszego człowieka z Wojska Polskiego zaskakujący meldunek; otóż, na lotnisku wojskowym w Warszawie załadowano do kukuruźnika „niezwykle ważnego rabina z Paryża" i pilot otrzymał rozkaz dostarczenia go na polowe lotnisko radzieckie, które znajdowało się pod Kielcami, w MASŁOWIE; polskiemu pilotowi widocznie się ten ważny rabin z Paryża nie spodobał, bo zrobił kilka beczek, i ten ważny rabin z Paryża ze strachu zwymiotował, zrobił w portki, cały się zafajdał; żydowskie NKWD odebrało rabina na polowym lotnisku pod Kielcami, w Masłowie, i pilot wrócił do Warszawy, gdzie prawdopodobnie porządnie mu się oberwało.

SZEF WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA SOBCZYŃSKI
Płk Szary: - Z dalszych meldunków, które otrzymałem na temat owego ważnego rabina z Paryża wynikało, że żydowskie NKWD zawiozło go do żydowskiego UB w Kielcach; przyjął go sam komendant UB w Kielcach Sobczyński NKWDzista. Rozmawiali kilka godzin. Potem ten ważny rabin z Paryża zniknął nam z oczu. UB go gdzieś ukryło? Nie udało nam się dotrzeć do jego kryjówki.

W DNIU POGROMU PRZYJEŻDŻAJĄ DO KIELC CHEŁCHOWSKI I BUCZYŃSKI SPOTYKAJĄ SIĘ Z RABINEM Z PARYŻA
Płk Szary: - Otrzymałem informację, że do Kielc, ściślej Urzędu Bezpieczeństwa; przylecieli „ważni PPR-owcy z Warszawy"; pierwsza moja myśl, jeśli są ważni to ich ubić i przestaną być ważni; okazało się jednak, że Kielce są tak nasycone wojskiem polskim i radzieckim, ludźmi z UB, że nie mogło być mowy o jakimś zamachu; tymi ważnymi PPR-owcami z Warszawy byli „członkowie KC PPR Buczyński i Chełchowski"; absolutnie nic mi te nazwiska nie mówiły; kolejna informacja, która dodarła do mnie na kilka godzin przed tą masakrą brzmiała: „Rabin z Paryża spotkał się z PPRowcami z Warszawy Buczyńskim i Chełchowskim w budynku Urzędu Bezpieczeństwa, miał dojechać Sierow, ale przysłał tylko swojego następcę". Rozmowa trwała trzy godziny.

DZIENNIKARZE Z WARSZAWY PRZYJEŻDŻAJĄ DO KIELC BY FOTOGRAFOWAĆ MORDOWANIE ŻYDÓW
Płk Szary: - Otrzymałem także od naszych „dwójkarzy" informację, że do Kielc przyjechało kilku dziennikarzy z Warszawy; zjawili się w mieście na trzy dni przed pogromem; zostali poddani ścisłej inwigilacji; z podsłuchanych rozmów wynikało, że czekali na coś, co miało niebawem nastąpić; wśród nich było aż trzech fotoreporterów (jedna młoda dziewczyna); wszyscy ci dziennikarze byli żydowskiego pochodzenia spotykali się z oficerami kieleckiego UB, dwa razy z oficerami UB z Warszawy; wszyscy, jak wynikało "z meldunków", byli Żydami; i dziennikarze, i oficerowie z Warszawy i oficerowie z Kielc; wynikało, że z gry, którą Żydzi prowadzili, wyłączono w ogóle Polaków; w tym czasie plotka o zamordowaniu polskiego dziecka przez ortodoksyjnych Żydów została przez prowokatorów z kieleckiego UB tak rozdmuchana, że Kielczanie zapałali żądzą odwetu.

UB ORGANIZUJE ZAKŁADY PRACY DO PRZEPROWADZENIA POGROMU
Płk Szary; - Wśród niezliczonej ilości meldunków na temat przygotowywania czegoś trefnego przez kieleckie UB, otrzymałem i taki, że UB poprzez swoich ludzi, którymi obsadziło fabryki kieleckie, wyselekcjonowało wśród zaufanych robotników, brygady, które na specjalnych, tajnych kursach były szkolone przez oficerów żydowskiego UB z Kielc i Warszawy; ta selekcja była tak dokładna, tak wielowarstwowa, że
RAPORT SZAREGO O POGROMIE W KIELCACH
NKWDOWSKA PROWOKACJA W KIELCACH - CZYLI TO, CO NAPRAWDĘ STAŁO SIĘ W KIELCACH?
(AUTORYZOWANA RELACJA „SZAREGO")

-W 51 rocznicę rozbicia więzienia w Kielcach przez zgrupowanie „Szarego" opowiedział pan w Kościele Garnizonowym w Kielcach a potem powtórzył pod więzieniem, że te mordy Żydów w Kielcach to była żydowska prowokacja? Czy ma pan na to dowody?
Szary: - Ja w 1946 roku miałem do swej dyspozycji wywiad i kontrwywiad „Polski Podziemnej"... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostatnia została zamknięta w 2010 roku. Czy wiesz gdzie w Lublinie działały cegielnie?
Historia
galeria

Ostatnia została zamknięta w 2010 roku. Czy wiesz gdzie w Lublinie działały cegielnie? 0 0

Model 3D cegielni, pieca Hoffmanowskiego i innych narzędzi i przyrządów używanych w cegielni, ponad 50 historii mówionych, leksykon 50 cegieł sygnowanych z terenów Lublina, w tym, modelowane w 3D, artykuły historyczne, lokalizacje cegielni na nałożonych mapach (archiwalnych i współczesnych). To tylko niektóre z elementów portalu, który właśnie został uruchomiony przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN.

Avia – Sokół Sieniawa 2:2. Znowu musieli gonić

Avia – Sokół Sieniawa 2:2. Znowu musieli gonić 0 0

Zupełnie nie układał się piłkarzom ze Świdnika sobotni mecz z Sokołem Sieniawa. Do przerwy goście byli lepsi i zasłużenie prowadzili 1:0. Zaraz po zmianie stron ekipa z Podkarpacia podwyższyła nawet swoje prowadzenie. Avia walczyła jednak do końca i zdołała wyszarpać jeden punkt, bo zawody zakończyły się remisem 2:2

Juniorzy Motoru urwali punkt Legii Warszawa

Juniorzy Motoru urwali punkt Legii Warszawa 0 0

Cenny punkt z Warszawy wywieźli podopieczni Tomasza Jasika. Juniorzy starsi Motoru zremisowali z Legią 2:2, chociaż dwa razy musieli gonić wynik. Bohaterem przyjezdnych był Kamil Kumoch. Były gracz „Wojskowych” zdobył dwa gole z rzutów karnych, w tym na wagę remisu w 89 minucie spotkania

Powstała nowa partia Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus
film

Powstała nowa partia Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus 0 0

Ryszard Petru oraz Joanna Scheuring-Wielgus poinformowali o założeniu nowej partii politycznej.

Mamy swoją wierną publiczność. Rozmowa z Andrzejem Sikorowskim

Mamy swoją wierną publiczność. Rozmowa z Andrzejem Sikorowskim 0 0

20 listopada o godzinie 19 na scenie Centrum Spotkania Kultur wystąpi Andrzej Sikorowski z Grupą pod Budą, która świętuje jubileusz 40-lecia istnienia.

"Neon Demon" w Miasto movie
21 listopada 2018, 19:00

"Neon Demon" w Miasto movie 0 0

W środę, 21 listopada o godz. 19 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędzie się projekcja filmu Neon Demon.

Skra – Górnik 0:0. Nie sforsowali obrony beniaminka

Skra – Górnik 0:0. Nie sforsowali obrony beniaminka 0 3

W pierwszym wyjazdowym meczu pod wodzą trenera Franciszka Smudy Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo z beniaminkiem rozgrywek Skrą Częstochowa

W Lublinie powstanie specjalne laboratorium. A Inspekcja Ochrony Środowiska zatrudni nowych pracowników

W Lublinie powstanie specjalne laboratorium. A Inspekcja Ochrony Środowiska zatrudni nowych pracowników 8 3

Od 1 stycznia Inspekcja Ochrony Środowiska będzie mogła prowadzić kontrole o każdej porze dnia i nocy, bez wcześniejszej zapowiedzi.

Orlęta Spomlek – Stal Kraśnik 3:2. W Radzyniu punktów nie gubią

Orlęta Spomlek – Stal Kraśnik 3:2. W Radzyniu punktów nie gubią 1 1

Piłkarze Rafała Borysiuka pokonali w sobotę Stal Kraśnik 3:2. Dzięki temu zakończyli rundę bez porażki u siebie. W roli gospodarza Orlęta Spomlek zaliczyły pięć zwycięstw i cztery remisy

Jak tanio podróżować po świecie? Opowiadali o tym autorzy bloga Busem Przez Świat
galeria

Jak tanio podróżować po świecie? Opowiadali o tym autorzy bloga Busem Przez Świat 0 0

Aleksandra i Karol Lewandowscy – autorzy projektu „Busem Przez Świat” 9 listopada odwiedzili Radzyń Podlaski w ramach 26. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Tym razem podróżnicy zabrali licznie zebranych słuchaczy w podróż do Kanady i na Alaskę, instruowali, jak podróżować tanio i nie dać się skonsumować niedźwiedziom.

Podlasie – Wisła Puławy 0:1. Znowu bez punktów u siebie

Podlasie – Wisła Puławy 0:1. Znowu bez punktów u siebie 0 0

Szósty mecz w Piszczacu i szósta porażka. Podlasie po dobrym meczu w Sandomierzu nie poszło za ciosem i w sobotę nie powiększyło swojego dorobku. Drużyna Przemysława Sałańskiego przegrała z Wisłą Puławy 0:1. A to oznacza, że kończy rok z zaledwie jednym „oczkiem” zdobytym u siebie.

Wiślanie – Motor 1:1. Nie wykorzystali szansy

Wiślanie – Motor 1:1. Nie wykorzystali szansy 9 24

Nie tak miało wyglądać zakończenie rundy jesiennej w wykonaniu Motoru. Piłkarze Roberta Góralczyka tylko zremisowali na wyjeździe z Wiślanami Jaśkowice 1:1. To trzeci z rzędu podział punktów żółto-biało-niebieskich. Efekt? Ekipa z Lublina zakończyła rok na piątym miejscu w tabeli ze stratą czterech „oczek” do Podhala Nowy Targ i Stali Rzeszów.

Puławska "Szóstka" świętowała Dzień Patrona [zdjęcia, wideo]
galeria
film