Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2013 r.
17:13
Edytuj ten wpis

Awantura o aborcję. Ratusz zakazał zgromadzenia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga rp
0 11 A A
Urząd Miasta zakazał zgromadzenia na pl. Łokietka (Archiwum)
Urząd Miasta zakazał zgromadzenia na pl. Łokietka (Archiwum)

M.in. Młodzież Wszechpolska miała znaleźć się wśród uczestników poniedziałkowej demonstracji przed Ratuszem. Jej organizatorzy twierdzą, że miasto finansuje promocję aborcji. – To kłamstwo – odpowiada magistrat i zakazuje zgromadzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Akcja została prawidłowo zgłoszona do Urzędu Miasta. Miała się zacząć w poniedziałek o godz. 15.30 i potrwać godzinę.

Jako cel zgromadzenia podany został protest "przeciwko finansowaniu proaborcyjnych inicjatyw z budżetu miasta”. – Jest to kłamstwo – odpowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta Lublina. – Miasto nie finansuje ani inicjatyw proaborcyjnych, ani antyaborcyjnych realizowanych przez jakiekolwiek organizacje.

O to, jakie działania mają na myśli organizatorzy demonstracji chcieliśmy spytać lubliniankę, która zgłosiła w Ratuszu zgromadzenie publiczne. Nie udało nam się jednak z nią skontaktować.

Więcej dowiadujemy się z opisu wydarzenia na internetowym portalu Facebook. Tu jako organizatorzy podani są Fundacja Pro – Prawo do Życia, Klub Republikański Lublin, Stowarzyszenie Koliber oraz Młodzież Wszechpolska. W opisie wydarzenia mowa jest o stowarzyszeniu Homo Faber, które miało dostać od miasta 150 tys. zł. dotacji i "popiera aborcję na życzenie”.

– Nie odżegnujemy się od tematu aborcji, nie uciekamy od niego w kontekście dyskusji nad zmianą prawa, ale nie organizujemy happeningów aborcyjnych, bo to zbyt poważna sprawa – mówi Piotr Skrzypczak z zarządu Homo Faber. – Od 9 lat startujemy w różnych konkurach o dotacje, czasem je dostajemy. Ale nigdy nie dostaliśmy pieniędzy na działania proaborcyjne, ani o takie pieniądze się nie staraliśmy – dodaje. Od 2011 r. stowarzyszenie dostało od miasta 138,5 tys. zł dotacji.

W 2011 r. Homo Faber przyłączyło się do komitetu popierającego obywatelski projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. "Sama kwestia aborcji była jedynie jednym z elementów projektu ustawy, a jej zamysłem było stworzenie takich warunków, by żadna kobieta nie musiała korzystać z tego rozwiązania.” – czytamy w oświadczeniu HF.

W piątek po południu miasto odmówiło zgody na zgromadzenie. – Chodzi o względy bezpieczeństwa – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Konsekwentnie nie zgadzamy się na jakiekolwiek demonstracje w tym miejscu. Przemawia za tym m.in. opinia policji. Organizatorom proponujemy inne miejsce, na pl. Litewskim, gdzie jest dużo więcej miejsca – dodaje. Pytana o to, czy 30-osobowa grupa może zagrażać bezpieczeństwu Krzyżanowska odpowiada: – Nie ma pewności, że będzie tylko tyle osób.
Wcześniej z tego samego powodu magistrat nie zgadzał się na happening Janusza Palikota, czy na akcję z udziałem m.in. pracownicy sex-shopu, ateisty i weganki.

Organizatorzy demonstracji chcą w poniedziałek przy ratuszu spotkać się z dziennikarzami. – Powiemy jak zwodził nas urząd miasta i pokażemy plakat, który mógł być jedną z przyczyn odmowy – mówi Krzysztof Kasprzak z Fundacji Pro-Prawo do życia.

Tłumaczy, że początkowo urzędnicy mówili, że zgoda będzie. O odmowie powiadomili w piątek tuż po godz. 15 kiedy zostało niewiele czasu żeby się odwołać. – W Warszawie o wiele większe arterie są blokowane, a w Lublinie pod ratuszem odbywały się nawet kilkutysięczne marsze. Powody odmowy są śmieszne, na nasze akcje przychodzi maksymalnie 20 osób. Nie wolno zabraniać manifestować obywatelom – stwierdza Kasprzak.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krzysztof / 24 czerwca 2013 o 07:49
0

Tak wygląda demokracja w Polsce: możecie demonstrować, ale tylko wtedy gdy popieracie władze a z krytyką to wynocha gdzieś do parku.

Avatar
NGO / 24 czerwca 2013 o 06:08
0

To skandal, że organizacja zbierająca podpisy pod projektem legalizacji aborcji dostaje tyle pieniędzy z urzędu miasta! Czy ci, którzy im te dotacje przyznali wiedzą, jak wygląda aborcja? Czy wiedzą, że to rozszarpywanie ludzi na kawałki? Precz z Homo Faber!!! Oddajcie dotacje!!!

Proponuję aby dotację oddały parafie i inne kościelne organizacje. To kilkanaście milionów co roku! Sprawdźcie sobie w wynikach konkursów na BIP Urzędu ile kasy trafia do parafi, Akcji Katolickiej, Caritas i innych katoorganizacji. Proponuję aby im się przyjżeć. Dziwię się, że dziennikarze sami się za to nie wezmą. Do Homo Faber na jakieś małe działąnia trafiło 150 tys przez prawie 10 lat. No ale majątek! Jak patrze na tą organizację to jest to jedna z nielicznych robiących ciekawe rzeczy.

Proponuję aby dotację oddały parafie i inne kościelne organizacje. To kilkanaście milionów co roku! Sprawdźcie sobie w wynikach konkursów na BIP Urzędu ile kasy trafia do parafi, Akcji Katolickiej, Caritas i innych katoorganizacji. Proponuję aby im się przyjżeć. Dziwię się, że dziennikarze sami się za to nie wezmą. Do Homo Faber na jakieś małe działąnia trafiło 150 tys przez prawie 10 lat. No ale majątek! Jak patrze na tą organizację to jest to jedna z nielicznych robiących ciekawe rzeczy.

rozwiń
Avatar
NGO / 24 czerwca 2013 o 06:05
0

Nic dziwnego, że władze się boją. Tak to jest jak dofinansowuje się organizacje po znajomości nie wiedząc, za co się płaci. Teraz liczcie się z tym, że obywatele będą protestować i że mają do tych protestów prawo!

Po jakiej znajomości. Ludzie przestańcie pier...lić. Żałość. Może najpier sprawdźcie jak odbywa się przyznawanie środków i kto je przyznaje a potem mówcie. Jeśli po znajomości to raczej kilkanaście milionów złotych rocznie dla kościoła katolickiego. Tak. Tak. KILKANAŚCIE MILIONÓW ROCZNIE DLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO!!! Może tym by ktoś się zajął??? 150 tys zł dla Homo Faber przez prawie dziesięc lat działalności??? Nie rozśmieszajcie mnie kotoliccy fanatycy tylko zerknijcie do swojej kieszeni!

Po jakiej znajomości. Ludzie przestańcie pier...lić. Żałość. Może najpier sprawdźcie jak odbywa się przyznawanie środków i kto je przyznaje a potem mówcie. Jeśli po znajomości to raczej kilkanaście milionów złotych rocznie dla kościoła katolickiego. Tak. Tak. KILKANAŚCIE MILIONÓW ROCZNIE DLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO!!! Może tym by ktoś się zajął??? 150 tys zł dla Homo Faber przez prawie dziesięc lat działalności??? Nie rozśmieszajcie mnie kotoliccy fanatycy tylko zerknijcie do swojej kieszeni!

rozwiń
Avatar
jaga / 24 czerwca 2013 o 00:54
0

Władze miasta prawdopodobnie złamały prawo bo poza wyjątkowymi sytuacjami typu bezpieczeństwo państwa nie można zakazać zgromadzenia. Ale wiadomo, że niewygodne treści to zrobią wszystko, by nie dopuścić do manifestacji.

A ja uważam, że to słuszny protest. Dobrze, że ktoś się tym zajął bo lewactwo się rozpełza coraz mocniej, pod pretekstem kultury dostaje mnóstwo kasy, a jego przedstawiciele zasiadają na ważnych stanowiskach w urzędzie. Koniec tego!!!

Gadać to każdy potrafi. Ilu dzieciom już urodzonym pomogłaś. A może pomagasz niepełnosprawnym dzieciom? Jeśli nie, to nie zabieraj głosu. Bezproduktywnie gadać każdy potrafi tylko z tego nic nie wynika.

Gadać to każdy potrafi. Ilu dzieciom już urodzonym pomogłaś. A może pomagasz niepełnosprawnym dzieciom? Jeśli nie, to nie zabieraj głosu. Bezproduktywnie gadać każdy potrafi tylko z tego nic nie wynika.

rozwiń
Avatar
asd / 23 czerwca 2013 o 23:20
0

Dlaczego skasowaliście komentarze????? Cenuza?!

Avatar
milka / 23 czerwca 2013 o 22:02
0

Władze miasta prawdopodobnie złamały prawo bo poza wyjątkowymi sytuacjami typu bezpieczeństwo państwa nie można zakazać zgromadzenia. Ale wiadomo, że niewygodne treści to zrobią wszystko, by nie dopuścić do manifestacji.

A ja uważam, że to słuszny protest. Dobrze, że ktoś się tym zajął bo lewactwo się rozpełza coraz mocniej, pod pretekstem kultury dostaje mnóstwo kasy, a jego przedstawiciele zasiadają na ważnych stanowiskach w urzędzie. Koniec tego!!!

Avatar
Gość / 23 czerwca 2013 o 21:32
0

Nic dziwnego, że władze się boją. Tak to jest jak dofinansowuje się organizacje po znajomości nie wiedząc, za co się płaci. Teraz liczcie się z tym, że obywatele będą protestować i że mają do tych protestów prawo!

a wy liczcie się, ze obywatele będą protestować aby ci co co sa przeciw aborcji zaczęli pomagać finansowo już narodzonym dzieciom, aby pooddawali swoje majątki na utrzymanie już tych narodzonych dzieci

a wy liczcie się, ze obywatele będą protestować aby ci co co sa przeciw aborcji zaczęli pomagać finansowo już narodzonym dzieciom, aby pooddawali swoje majątki na utrzymanie już tych narodzonych dzieci

rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2013 o 21:30
0

To skandal, że organizacja zbierająca podpisy pod projektem legalizacji aborcji dostaje tyle pieniędzy z urzędu miasta! Czy ci, którzy im te dotacje przyznali wiedzą, jak wygląda aborcja? Czy wiedzą, że to rozszarpywanie ludzi na kawałki? Precz z Homo Faber!!! Oddajcie dotacje!!!

a ilu dzieciom już narodzonym pomogłaś, zamiast kłapać ozorem zacznij pomagać finansowo

Avatar
irena / 23 czerwca 2013 o 21:13
0

organizatorom i uczestnikom tych cyrków proponuję adopcję dzieci ,które już są w domach dziecka,a nie walkę z wiatrakami,których są skrzydłami i popisują się swoją głupotą

Avatar
andżi / 23 czerwca 2013 o 19:16
0

Nic dziwnego, że władze się boją. Tak to jest jak dofinansowuje się organizacje po znajomości nie wiedząc, za co się płaci. Teraz liczcie się z tym, że obywatele będą protestować i że mają do tych protestów prawo!

Avatar
Krzysztof / 24 czerwca 2013 o 07:49
0

Tak wygląda demokracja w Polsce: możecie demonstrować, ale tylko wtedy gdy popieracie władze a z krytyką to wynocha gdzieś do parku.

Avatar
NGO / 24 czerwca 2013 o 06:08
0

To skandal, że organizacja zbierająca podpisy pod projektem legalizacji aborcji dostaje tyle pieniędzy z urzędu miasta! Czy ci, którzy im te dotacje przyznali wiedzą, jak wygląda aborcja? Czy wiedzą, że to rozszarpywanie ludzi na kawałki? Precz z Homo Faber!!! Oddajcie dotacje!!!

Proponuję aby dotację oddały parafie i inne kościelne organizacje. To kilkanaście milionów co roku! Sprawdźcie sobie w wynikach konkursów na BIP Urzędu ile kasy trafia do parafi, Akcji Katolickiej, Caritas i innych katoorganizacji. Proponuję aby im się przyjżeć. Dziwię się, że dziennikarze sami się za to nie wezmą. Do Homo Faber na jakieś małe działąnia trafiło 150 tys przez prawie 10 lat. No ale majątek! Jak patrze na tą organizację to jest to jedna z nielicznych robiących ciekawe rzeczy.

Proponuję aby dotację oddały parafie i inne kościelne organizacje. To kilkanaście milionów co roku! Sprawdźcie sobie w wynikach konkursów na BIP Urzędu ile kasy trafia do parafi, Akcji Katolickiej, Caritas i innych katoorganizacji. Proponuję aby im się przyjżeć. Dziwię się, że dziennikarze sami się za to nie wezmą. Do Homo Faber na jakieś małe działąnia trafiło 150 tys przez prawie 10 lat. No ale majątek! Jak patrze na tą organizację to jest to jedna z nielicznych robiących ciekawe rzeczy.

rozwiń
Avatar
NGO / 24 czerwca 2013 o 06:05
0

Nic dziwnego, że władze się boją. Tak to jest jak dofinansowuje się organizacje po znajomości nie wiedząc, za co się płaci. Teraz liczcie się z tym, że obywatele będą protestować i że mają do tych protestów prawo!

Po jakiej znajomości. Ludzie przestańcie pier...lić. Żałość. Może najpier sprawdźcie jak odbywa się przyznawanie środków i kto je przyznaje a potem mówcie. Jeśli po znajomości to raczej kilkanaście milionów złotych rocznie dla kościoła katolickiego. Tak. Tak. KILKANAŚCIE MILIONÓW ROCZNIE DLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO!!! Może tym by ktoś się zajął??? 150 tys zł dla Homo Faber przez prawie dziesięc lat działalności??? Nie rozśmieszajcie mnie kotoliccy fanatycy tylko zerknijcie do swojej kieszeni!

Po jakiej znajomości. Ludzie przestańcie pier...lić. Żałość. Może najpier sprawdźcie jak odbywa się przyznawanie środków i kto je przyznaje a potem mówcie. Jeśli po znajomości to raczej kilkanaście milionów złotych rocznie dla kościoła katolickiego. Tak. Tak. KILKANAŚCIE MILIONÓW ROCZNIE DLA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO!!! Może tym by ktoś się zajął??? 150 tys zł dla Homo Faber przez prawie dziesięc lat działalności??? Nie rozśmieszajcie mnie kotoliccy fanatycy tylko zerknijcie do swojej kieszeni!

rozwiń
Avatar
jaga / 24 czerwca 2013 o 00:54
0

Władze miasta prawdopodobnie złamały prawo bo poza wyjątkowymi sytuacjami typu bezpieczeństwo państwa nie można zakazać zgromadzenia. Ale wiadomo, że niewygodne treści to zrobią wszystko, by nie dopuścić do manifestacji.

A ja uważam, że to słuszny protest. Dobrze, że ktoś się tym zajął bo lewactwo się rozpełza coraz mocniej, pod pretekstem kultury dostaje mnóstwo kasy, a jego przedstawiciele zasiadają na ważnych stanowiskach w urzędzie. Koniec tego!!!

Gadać to każdy potrafi. Ilu dzieciom już urodzonym pomogłaś. A może pomagasz niepełnosprawnym dzieciom? Jeśli nie, to nie zabieraj głosu. Bezproduktywnie gadać każdy potrafi tylko z tego nic nie wynika.

Gadać to każdy potrafi. Ilu dzieciom już urodzonym pomogłaś. A może pomagasz niepełnosprawnym dzieciom? Jeśli nie, to nie zabieraj głosu. Bezproduktywnie gadać każdy potrafi tylko z tego nic nie wynika.

rozwiń
Avatar
asd / 23 czerwca 2013 o 23:20
0

Dlaczego skasowaliście komentarze????? Cenuza?!

Avatar
milka / 23 czerwca 2013 o 22:02
0

Władze miasta prawdopodobnie złamały prawo bo poza wyjątkowymi sytuacjami typu bezpieczeństwo państwa nie można zakazać zgromadzenia. Ale wiadomo, że niewygodne treści to zrobią wszystko, by nie dopuścić do manifestacji.

A ja uważam, że to słuszny protest. Dobrze, że ktoś się tym zajął bo lewactwo się rozpełza coraz mocniej, pod pretekstem kultury dostaje mnóstwo kasy, a jego przedstawiciele zasiadają na ważnych stanowiskach w urzędzie. Koniec tego!!!

Avatar
Gość / 23 czerwca 2013 o 21:32
0

Nic dziwnego, że władze się boją. Tak to jest jak dofinansowuje się organizacje po znajomości nie wiedząc, za co się płaci. Teraz liczcie się z tym, że obywatele będą protestować i że mają do tych protestów prawo!

a wy liczcie się, ze obywatele będą protestować aby ci co co sa przeciw aborcji zaczęli pomagać finansowo już narodzonym dzieciom, aby pooddawali swoje majątki na utrzymanie już tych narodzonych dzieci

a wy liczcie się, ze obywatele będą protestować aby ci co co sa przeciw aborcji zaczęli pomagać finansowo już narodzonym dzieciom, aby pooddawali swoje majątki na utrzymanie już tych narodzonych dzieci

rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2013 o 21:30
0

To skandal, że organizacja zbierająca podpisy pod projektem legalizacji aborcji dostaje tyle pieniędzy z urzędu miasta! Czy ci, którzy im te dotacje przyznali wiedzą, jak wygląda aborcja? Czy wiedzą, że to rozszarpywanie ludzi na kawałki? Precz z Homo Faber!!! Oddajcie dotacje!!!

a ilu dzieciom już narodzonym pomogłaś, zamiast kłapać ozorem zacznij pomagać finansowo

Avatar
irena / 23 czerwca 2013 o 21:13
0

organizatorom i uczestnikom tych cyrków proponuję adopcję dzieci ,które już są w domach dziecka,a nie walkę z wiatrakami,których są skrzydłami i popisują się swoją głupotą

Avatar
andżi / 23 czerwca 2013 o 19:16
0

Nic dziwnego, że władze się boją. Tak to jest jak dofinansowuje się organizacje po znajomości nie wiedząc, za co się płaci. Teraz liczcie się z tym, że obywatele będą protestować i że mają do tych protestów prawo!