Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 września 2016 r.
21:47

Będą prześwietlać życiorysy z tabliczek ulic. Patroni nie wszystkim odpowiadają

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
66 29 A A
Henryk Raabe był organizatorem i pierwszym rektorem UMCS. Przy ulicy jego imienia mieści się m.in. lubelski oddział Telewizji Polskiej
Henryk Raabe był organizatorem i pierwszym rektorem UMCS. Przy ulicy jego imienia mieści się m.in. lubelski oddział Telewizji Polskiej

We wtorek odbędzie się w Lublinie pierwszy sąd nad nazwami czterech ulic, których patroni nie wszystkim odpowiadają. Takich ulic może być więcej, a „niesłuszne” nazwy są też w innych miastach regionu, które już zabierają się za przeglądanie mapy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Życiorysy czterech osób prześwietlać ma we wtorek zespół ds. nazewnictwa działający przy prezydencie Lublina. Chodzi o Jana Hempla, Lucynę Herc, Henryka Raabego i Michała Wójtowicza. – To osoby związane z minionym systemem – ocenia Tomasz Dyzma, prezes oddziału Związku Piłsudczyków, który zawnioskował o zmianę nazw ulic. – Skoro jest wniosek, musimy się nim zająć – stwierdza Halina Danczowska, szefowa zespołu mającego tylko głos doradczy, bo ostatnie zdanie mają tu radni.

Na radnych w całym kraju spoczął 2 września obowiązek zmiany nazw sprzecznych z ustawą dekomunizacyjną: upamiętniających ikony komunizmu i to, co symbolizuje „niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. W ustawie nie ma jednak listy niesłusznych nazw, a ocena należy do samorządów. – Lokalna społeczność zna swoje symbole – podkreśla Radosław Brzózka, rzecznik wojewody.

Brak oficjalnej listy otwiera dyskusje o życiorysach, choćby Henryka Raabego, który był marksistą, ale też pierwszym rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Powinniśmy wysłuchać stanowiska tej największej lubelskiej uczelni – uważa Marin Nowak, radny Lublina i członek zespołu ds. nazewnictwa. Takiego stanowiska na razie nie ma. – Temat może być omówiony na poniedziałkowym kolegium rektorskim – zapowiada Aneta Adamska, rzecznik UMCS.

Za Henryka Raabego piłsudczycy proponują Jurka Bitschana, za Lucynę Herc – Hankę Ordonównę, za Wójtowicza – Emila Czaplińskiego. Czwarta ulica... nie zmieniłaby nazwy, bo Jana Hempla, założyciela LSS Społem zastąpiłby Jan Hempel, geograf.

Karuzela zmian może w Lublinie przyspieszyć, bo są też inne ulice, których patroni mogą komuś wadzić, np. Władysław Broniewski i Gustaw Morcinek. – W Krakowie wystąpiono nawet o zmianę nazwy Juliana Przybosia – zauważa Danczowska.

Takiego problemu nie ma Świdnik. – Tego typu zmiany zostały już dokonane na początku lat 90. – wyjaśnia Aleksandra Dyjak z Urzędu Miasta. Wtedy też wiele ulic przemianował Lublin, w tym ul. Hanki Sawickiej i Karola Świerczewskiego, które to nazwiska nadal widać na mapie Ryk i nie są tu jedynymi reliktami PRL.

– Myślę, że w przypadku Ryk będzie trzeba zmienić nazwy czterech ulic – ocenia burmistrz Jarosław Żaczek. W Kraśniku mowa jest o dwóch lub trzech miejscach. – Mamy na przykład plac Surdackiego – przyznaje Emilia Łukasik z kraśnickiego magistratu. Z kolei w Puławach, gdzie powołano nawet specjalną podkomisję, z mapy na pewno zniknie ul. Armii Ludowej, zaś wątpliwości są co do ul. 4 Pułku Piechoty WP. – Ta ulicamiała związek z pomnikiem braterstwa broni – mówi Paweł Wójcik z Urzędu Miasta.

W rozwiewaniu wątpliwości pomagać ma samorządom oddział Instytutu Pamięci Narodowej. – Będziemy przygotowywać ekspertyzy historyczne – zapowiada Agata Fijuth, rzecznik IPN w Lublinie. Ekspertyzy będą pisane na prośbę gmin, a takich próśb jeszcze nie było.

Samorządy muszą zmienić nazwy w ciągu roku, inaczej wyręczą ich w tym wojewodowie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kiciuś / 13 września 2016 o 06:12
0
A może w każdym mieście ulica "ALIKA" co na to towarzystwa odzwierzęce?.
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 23:55
0
Jeszcze 5 lat i okaże się, że żołnierze Ludowego Wojska Polskiego wyzwalający Polskę razem z Armią Radziecką to byli bandyci i zdrajcy narodu, a prawdziwym Wojskiem Polskim byli Żołnierze Wyklęci. Qrva, to wszystko zmierza ku jakiejś narodowej paranoi...
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 16:00
0
Proponuję by za zmiany nazw ulic i koszty z tym związane zapłacili pomysłodawcy z własnej kieszeni. Od razu by im przeszło. Ostudziło by te głupie łepetyny.
Avatar
Czytelniczka / 12 września 2016 o 14:21
0
Mamy w Kraśniku Plac Surdackiego , szok ! , W czym się komuś malarz Stanislaw Surdacki nie podoba to już zupełnie pojąć nie mogę . Niektórym chyba w głowach zupełnie się poprzewracało, niewiarygodne ale niestety prawdziwe, wzorce komunistyczne dalej aktualne tylko w innej postaci.
Avatar
abc / 12 września 2016 o 13:22
0
Istna paranoja. A Pan, panie Dyzma juz saplił swoją książeczkę przynależności do PZPR? Skoro tak pan nie cierpi komunistów, to może zrzeknie się pan emerytury, którą pan pobiera dzięki nim. Zrzeknij się pan wszelkich tytułów, oddaj medale, zrzeknij się stopnia wojskowego. Przecież za rządów komunistów to wszystko zaczynałeś. Obudź się człowieku. Nie rób z siebie pośmiewiska. Stoisz nad grobem i tak się zeszmacasz w ostatnich latach życia.
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 11:56
0
A co z ulicą Towarzysza Stokrotki na osiedlu Ruta? Albo ulica Towarszysza Biedronki na osiedlu Łegi?
Avatar
XYZ / 12 września 2016 o 11:41
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
K..wa. Rzeczywistość bije na głowę filmy Barei i kawały!!!!! Według dzisiejszych politykierów Konserwatorium produkuje konserwy, a Puszkin był wynalazcą puszek. LUDZIE!!!!!! Czy nikt nie powstrzyma fali debilizmu w tym kraju?????? Po wojnie do władzy doszli tacy co mieli skończone "kursa niektóre i 3 akademie  1-majowe" i dziś władza wraca do tego modelu!!!!!! Jakim prawem te ułomnie umysłowo indywidua mogą wywalać życie innych do góry nogami????
No nie wiem... skoro w wyniku przeprowadzonej ankiety z pytaniem: Co byś zrobił/a jakbyś dowiedział/a się że twoje dziecko jest homosapiens? prawie 40% ankietowanych odpowiedziało że wyrzuciło by je z domu...
No nie wiem... skoro w wyniku przeprowadzonej ankiety z pytaniem: Co byś zrobił/a jakbyś dowiedział/a się że twoje dziecko jest homosapiens? prawie 40% ankietowanych odpowiedziało że wyrzuciło by je z domu... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 11:15
0
Nazwa raz nadana nie powinna być zmieniana. Ponumerujmy ulice, choć na upartego pewne liczby niektórym też mogą się źle kojarzyć.
Avatar
Marek / 12 września 2016 o 10:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Świdnik nie ma tego problemu? A ulica Dworcowa? Nikołaj Grigorjewicz Dworcow - radziecki aparatczyk KPZR jest dalej patronem ulicy, a urząd miejski nie reaguje na apele mieszkańców! Wstyd!
Nikołaj Dworcow był wspaniałym pisarzem. W jednej ze swoich książek o żołnierzu Armi Czerwonej wyzwaljacym Polskę wspomniał własnie o wsi Adampol, która jest teraz czescią Świdnika i dlatego teraz Świdnik ma ulicę jego imienia. 
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 10:28
0
Komedii ciąg dalszy... ach, jacy "zaangażowani", ach, jacy "prawomyślni" (według obowiązujących CHWILOWO kryteriów, czyli do następnej zmiany ekipy u steru państwa), chcą pokazać, jacy to oni potrzebni i niezbędni - a tak naprawdę jest to zawracanie kijem Wisły. Dużo plusku, koszta, bo kije się łamią i pękają, a i tym machającym nimi trzeba zapłacić - a efekt znikomy... i psa z kulawą łapą obchodzi, kogo znowu powieszą na tabliczkach. Obchodzi jeno to, że trzeba będzie włóczyć się po urzędach i zmieniać "papiery" - i za to płacić. Ech, gdyby to musieli płacić za taką "działalność na niwie prawomyślności i prawdy historycznej" ("prawdy" która i tak zależy od osądzającego) ci, którzy te zmiany forsują - od razu by im się odechciało, bo nic tak nie boli, jak własna kieszeń. Ale cudza? A co im tam... a może ich "zobaczą"... ci tam, na górze? I "docenią"?
Komedii ciąg dalszy... ach, jacy "zaangażowani", ach, jacy "prawomyślni" (według obowiązujących CHWILOWO kryteriów, czyli do następnej zmiany ekipy u steru państwa), chcą pokazać, jacy to oni potrzebni i niezbędni - a tak naprawdę jest to zawracanie kijem Wisły. Dużo plusku, koszta, bo kije się łamią i pękają, a i tym machającym nimi trzeba zapłacić - a efekt znikomy... i psa z kulawą łapą obchodzi, kogo znowu powieszą na tabliczkach. Obchodzi jeno to, że trzeba będzie włóczyć się po urzędach i zmieniać "papiery"... rozwiń
Avatar
kiciuś / 13 września 2016 o 06:12
0
A może w każdym mieście ulica "ALIKA" co na to towarzystwa odzwierzęce?.
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 23:55
0
Jeszcze 5 lat i okaże się, że żołnierze Ludowego Wojska Polskiego wyzwalający Polskę razem z Armią Radziecką to byli bandyci i zdrajcy narodu, a prawdziwym Wojskiem Polskim byli Żołnierze Wyklęci. Qrva, to wszystko zmierza ku jakiejś narodowej paranoi...
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 16:00
0
Proponuję by za zmiany nazw ulic i koszty z tym związane zapłacili pomysłodawcy z własnej kieszeni. Od razu by im przeszło. Ostudziło by te głupie łepetyny.
Avatar
Czytelniczka / 12 września 2016 o 14:21
0
Mamy w Kraśniku Plac Surdackiego , szok ! , W czym się komuś malarz Stanislaw Surdacki nie podoba to już zupełnie pojąć nie mogę . Niektórym chyba w głowach zupełnie się poprzewracało, niewiarygodne ale niestety prawdziwe, wzorce komunistyczne dalej aktualne tylko w innej postaci.
Avatar
abc / 12 września 2016 o 13:22
0
Istna paranoja. A Pan, panie Dyzma juz saplił swoją książeczkę przynależności do PZPR? Skoro tak pan nie cierpi komunistów, to może zrzeknie się pan emerytury, którą pan pobiera dzięki nim. Zrzeknij się pan wszelkich tytułów, oddaj medale, zrzeknij się stopnia wojskowego. Przecież za rządów komunistów to wszystko zaczynałeś. Obudź się człowieku. Nie rób z siebie pośmiewiska. Stoisz nad grobem i tak się zeszmacasz w ostatnich latach życia.
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 11:56
0
A co z ulicą Towarzysza Stokrotki na osiedlu Ruta? Albo ulica Towarszysza Biedronki na osiedlu Łegi?
Avatar
XYZ / 12 września 2016 o 11:41
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
K..wa. Rzeczywistość bije na głowę filmy Barei i kawały!!!!! Według dzisiejszych politykierów Konserwatorium produkuje konserwy, a Puszkin był wynalazcą puszek. LUDZIE!!!!!! Czy nikt nie powstrzyma fali debilizmu w tym kraju?????? Po wojnie do władzy doszli tacy co mieli skończone "kursa niektóre i 3 akademie  1-majowe" i dziś władza wraca do tego modelu!!!!!! Jakim prawem te ułomnie umysłowo indywidua mogą wywalać życie innych do góry nogami????
No nie wiem... skoro w wyniku przeprowadzonej ankiety z pytaniem: Co byś zrobił/a jakbyś dowiedział/a się że twoje dziecko jest homosapiens? prawie 40% ankietowanych odpowiedziało że wyrzuciło by je z domu...
No nie wiem... skoro w wyniku przeprowadzonej ankiety z pytaniem: Co byś zrobił/a jakbyś dowiedział/a się że twoje dziecko jest homosapiens? prawie 40% ankietowanych odpowiedziało że wyrzuciło by je z domu... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 11:15
0
Nazwa raz nadana nie powinna być zmieniana. Ponumerujmy ulice, choć na upartego pewne liczby niektórym też mogą się źle kojarzyć.
Avatar
Marek / 12 września 2016 o 10:34
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Świdnik nie ma tego problemu? A ulica Dworcowa? Nikołaj Grigorjewicz Dworcow - radziecki aparatczyk KPZR jest dalej patronem ulicy, a urząd miejski nie reaguje na apele mieszkańców! Wstyd!
Nikołaj Dworcow był wspaniałym pisarzem. W jednej ze swoich książek o żołnierzu Armi Czerwonej wyzwaljacym Polskę wspomniał własnie o wsi Adampol, która jest teraz czescią Świdnika i dlatego teraz Świdnik ma ulicę jego imienia. 
Avatar
Gość / 12 września 2016 o 10:28
0
Komedii ciąg dalszy... ach, jacy "zaangażowani", ach, jacy "prawomyślni" (według obowiązujących CHWILOWO kryteriów, czyli do następnej zmiany ekipy u steru państwa), chcą pokazać, jacy to oni potrzebni i niezbędni - a tak naprawdę jest to zawracanie kijem Wisły. Dużo plusku, koszta, bo kije się łamią i pękają, a i tym machającym nimi trzeba zapłacić - a efekt znikomy... i psa z kulawą łapą obchodzi, kogo znowu powieszą na tabliczkach. Obchodzi jeno to, że trzeba będzie włóczyć się po urzędach i zmieniać "papiery" - i za to płacić. Ech, gdyby to musieli płacić za taką "działalność na niwie prawomyślności i prawdy historycznej" ("prawdy" która i tak zależy od osądzającego) ci, którzy te zmiany forsują - od razu by im się odechciało, bo nic tak nie boli, jak własna kieszeń. Ale cudza? A co im tam... a może ich "zobaczą"... ci tam, na górze? I "docenią"?
Komedii ciąg dalszy... ach, jacy "zaangażowani", ach, jacy "prawomyślni" (według obowiązujących CHWILOWO kryteriów, czyli do następnej zmiany ekipy u steru państwa), chcą pokazać, jacy to oni potrzebni i niezbędni - a tak naprawdę jest to zawracanie kijem Wisły. Dużo plusku, koszta, bo kije się łamią i pękają, a i tym machającym nimi trzeba zapłacić - a efekt znikomy... i psa z kulawą łapą obchodzi, kogo znowu powieszą na tabliczkach. Obchodzi jeno to, że trzeba będzie włóczyć się po urzędach i zmieniać "papiery"... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 25 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 140 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 389 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 23 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 8 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 19 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!