Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 września 2016 r.
12:38

Bioelektrownia wcale nie taka ekologiczna? "Narażeni będą wszyscy mieszkańcy Lublina"

26 18 A A
Stowarzyszenie Ekologiczny Lublin zwraca uwagę na zwiększenie zanieczyszczenia powietrza w mieście po uruchomieniu elektrowni na biomasę przez spółkę TergoPower
Stowarzyszenie Ekologiczny Lublin zwraca uwagę na zwiększenie zanieczyszczenia powietrza w mieście po uruchomieniu elektrowni na biomasę przez spółkę TergoPower

W zeszły poniedziałek w Dzienniku Wschodnim zamieściliśmy list prof. Piotra Kacejko, rektora Politechniki Lubelskiej w sprawie budowy przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie elektrociepłowni TergoPower opalanej biomasą. „Gdyby w Lublinie doszła do skutku budowa elektrowni, w której jako paliwo zastosowana będzie słoma pochodząca od lubelskich rolników, byłoby to największe przedsięwzięcie przemysłowe na Lubelszczyźnie w ostatnim dziesięcioleciu” – uważa rektor. Dla mnie, jako rektora uczelni technicznej, inżyniera elektroenergetyka oraz mieszkańca Lublina ocena bioelektrowni firmy TergoPower wypada pozytywnie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na reakcję przeciwników tej inwestycji nie trzeba było długo czekać. Do naszej redakcji nadszedł list Krystyny Brodowskiej, przewodniczącej stowarzyszenia Ekologiczny Lublin. Drukujemy go poniżej.

• • •

Odnosząc się do listu „Rektor o bioelektrowni” z dn. 12.09.2016, zamieszczonego w Dzienniku Wschodnim, dotyczącego planu budowy elektrowni opalanej słomą przez norweską firmę Tergo Power, w imieniu Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin chciałabym wnieść swoje uwagi:

Rektor PL twierdzi, że dzięki powstaniu tej inwestycji zatrudnienie znajdzie wielu absolwentów jego uczelni. Według „Raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko”, po uruchomieniu zakładu zostanie zatrudnionych tylko 30 osób, natomiast budowę zapewne wykona specjalistyczna firma ze swoimi pracownikami, niekoniecznie absolwentami PL.

Jeśli chodzi o rolników, to chciałam zauważyć, że nikt z nich nie pali słomy. Nie ma też problemów z jej zagospodarowaniem, gdyż rolnicy wykorzystują ją do hodowli zwierząt, produkcji pieczarek lub po rozdrobnieniu pozostaje ona na polu jako naturalny nawóz. W zależności od potrzeb kombajny mogą ją również rozdrabniać.

Rozmawiałam z rolnikami z dużych gospodarstw, którzy twierdzili, że po sprzedaży słomy musieliby zastosować więcej nawozów sztucznych, co im się nie opłaca. Ponadto planowana przez elektrownię firmy TergoPower skala przerobu słomy jest przerażająca. Z jednego ha można średnio pozyskać około trzech ton słomy. Elektrownia, według raportu, ma spalać 43 tony słomy w ciągu godziny, czyli słomę z powierzchni ponad 14 ha. Nie wydaje się, żeby wystarczyło jej na potrzeby elektrowni nawet z promienia 120 km od Lublina (zakładanych w raporcie). Ponadto w dokumencie podano, że w ciągu dnia inwestycję będzie zasilało 120 samochodów ciężarowych dowożących słomę. Oprócz nich będą także wyjeżdżały z zakładu samochody wywożące żużel i popiół do miejsc ich składowania nieokreślonych w raporcie. Popioły te nie mogą być wykorzystane jako nawóz do celów rolniczych ze względu na zawartość w nich metali ciężkich (str. 32, 33 i 37 raportu).

Zgodnie z raportem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie „Ocena jakości powietrza w woj. lubelskim za rok 2013” Aglomeracja Lubelska została zakwalifikowana do stref, dla których wymagane jest opracowanie programu ochrony powietrza ze względu na przekroczenie norm dla pyłu PM10. Zgodnie z raportem, cały obszar Lublina należy traktować jako obszar przekroczeń. Wobec powyższego, aby planowana inwestycja mogła powstać, inne firmy powinny, wg raportu firmy Tergo Power (str.107), ograniczyć emisję pyłów wprowadzanych do powietrza „o co najmniej 30% więcej niż ilość dopuszczona do wprowadzenia z nowej instalacji”. W raporcie nie wskazano, które to uczynią.

W wyniku uruchomienia przedsięwzięcia powietrze lubelskie zostanie rocznie dodatkowo zanieczyszczone m.in. przez emisję (str. 43 raportu):
pyłów PM 10 – 28 t,
pyłów PM 2,5 – 28t,
dwutlenku siarki – 281 t,
dwutlenku azotu – 281 t,
tlenku węgla – 528 t,
chlorowodoru – 35 t,
amoniaku – 7 t
oraz m.in. następujące substancje:
benzopiren– 4,8 kg,
kadm – 40,5 kg,
rtęć – 6,5 kg,
nikiel – 60,8 kg,
ołów – 88,3 kg,
cynk – 775,4 kg.

Inwestycja nie jest więc zgodna z art. 73 ust. Prawo ochrony środowiska, gdyż jest szczególnie uciążliwa ze względu na emisję zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi. Będzie rocznie emitować do atmosfery między innymi ok. 4,8 kg silnie rakotwórczego benzopirenu. Na podstawie najnowszych badań jego norma (wynosząca 1ng/m3) jest przekroczona w Lublinie dwukrotnie. W raporcie oceny oddziaływania na środowisko nie podano, w jakim stopniu przekroczone jest stężenie tej substancji dla obszaru, na którym powstaje inwestycja. Nie podano również przekroczenia emisji PM10 oraz skali emisji dioksyn i furanów pochodzących ze spalania środków ochrony roślin zawartych w słomie. Według publikacji Samorządu Województwa Lubelskiego „Program ochrony powietrza dla strefy lubelskiej” – Lublin 2013, pył zawieszony jest mieszaniną bardzo drobnych (trzykrotnie mniejszych niż średnica ludzkiego włosa) cząstek stałych i ciekłych. Jest nośnikiem benzo(a)pirenu, metali ciężkich oraz dioksyn i furanów. Są to substancje silnie rakotwórcze. Pyły PM10 stanowią czynnik chorobotwórczy, gdyż osiadając na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniają wymianę gazową. Natomiast pyły PM 2,5 mają zdolność przenikania z oskrzelików do naczyń krwionośnych. WHO wskazuje pyły jako główny czynnik odpowiedzialny za choroby alergiczne oraz coraz powszechniejsze występowanie astmy, szczególnie u dzieci. Powodują one również nowotwory płuc, gardła i krtani.

Według raportu, elektrownia wyemituje na godzinę ok. 28 tys. m3 pyłów i gazów. W raporcie nie uwzględniono także zanieczyszczenia powietrza spowodowanego dostarczaniem surowca przez 120 samochodów ciężarowych z odległości 120 km od Lublina. Będą one źródłem dodatkowej emisji CO2. Koszt słomy sprowadzonej z tak dużej odległości na pewno wpłynie niekorzystnie na cenę energii, którą zgodnie z prawem energetycznym firma będzie przekazywała do puli ogólnopolskiej. Ponadto oddziaływanie inwestycji wykracza poza teren działki budowlanej, co jest naruszeniem prawa, tj. mpzp – cz IV § 12, ustalającego „obowiązek ograniczenia wszelkiej uciążliwości do granic własnej posesji”, a nie tylko uciążliwości zgodnej z normami branej pod uwagę w Raporcie.

Po uruchomieniu tej inwestycji na jej oddziaływanie narażeni będą wszyscy mieszkańcy Lublina oraz wiele tysięcy studentów i młodzieży szkół średnich przebywających w naszym mieście. Przy produkcji ciągłej nastąpi kumulacja związków chemicznych w całym mieście. Na jakie choroby zapadną jego mieszkańcy?

W związku z powyższymi uwagami jesteśmy przeciwni powstawaniu planowanej inwestycji firmy TergoPower w naszym mieście. Jest to dodatkowe, niepotrzebne miastu źródło zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza że w sieć elektryczną można się wpiąć w każdym miejscu w Polsce, z dala od siedzib ludzkich, w pobliżu surowca.

Krystyna Brodowska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin

* Tytuł, skróty i zmiany pochodzą od redakcji

Pozostałe informacje

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

wklad

Zamość

35,00 zł

Różne -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Różne -> Sprzedam

rower

Zamość

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

99,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

250,00 zł

Komunikaty