Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 maja 2018 r.
19:09

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze

0 36 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dyrektor przedstawił nam nowe propozycje dotyczące podwyżek ale nadal są one nie do przyjęcia – podkreśla Mariusz Gnat, przewodniczący Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – Zaproponowane dzisiaj kwoty nie różnią się prawie niczym od tych przedstawionych wcześniej (dyrekcja proponowała 129,5 zł brutto dla zwykłych pielęgniarek i 179,5 złotych brutto dla tych z traktu operacyjnego i anestezjologicznych – red.).

Zaznacza, że pielęgniarki nadal chcą 1000 złotych netto podwyżki miesięcznie. – Zaproponowaliśmy jednak rozłożenie tej kwoty na dwa lata. W tym roku byłaby wypłacona pierwsza transza w wysokości 500 zł, a w przyszłym roku reszta – mówi Mariusz Gnat. – Nadal jest ogromny problem z obsadą dyżurów. Wczoraj po południu na oddziale gastroenterologicznym zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze. W związku z tym oddział został zamknięty a pacjent musiał zostać przeniesiony na chirurgię.

Jak tłumaczy Gabriel Maj, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej, w związku z masowym przejściem pielęgniarek na L4 (w czwartek było to 130 pielęgniarek z 660-osobowego stanu – red.) pacjenci z gastroenterologii musieli zostać odesłani do domu.

– W momencie kiedy pielęgniarka zasłabła na oddziale był jeden pacjent, który rzeczywiście został przeniesiony na inny oddział – mówi Gabriel Maj i zapewnia, że dzisiaj wieczorem gastroenterologia znowu zacznie działać. – Do pracy wraca ok. 60 pielęgniarek. Z informacji na dzisiaj wiem, że na zwolnieniach jest jeszcze 70 pielęgniarek. Sytuacja oddziałów, które w związku z tym nie miały pełnej obsady zaczyna się stabilizować. Oprócz gastroenterologii chodzi o część kardiologiczną oddziału toksykologiczno-kardiologicznego.

Przyznaje, że szpital nadal ma problem z obsadą dyżurów. – Nie ma jednak żadnego zagrożenia dla pacjentów. Cały czas odbywają się zabiegi ratujące życie. Powoli zaczniemy też wracać do zabiegów planowych, które w związku ze zwolnieniami musiały być zawieszone – mówi dyr. Maj. – Co do podwyżek nie będę się na razie wypowiadał, w poniedziałek mamy kolejne spotkanie. Nie wiem czy dojdzie do porozumienia, trudno to ocenić.

– Pielęgniarki przedstawiły swoją propozycję i czekamy jak odniesie się do tego dyrekcja szpitala. Trudno cokolwiek wyrokować przed poniedziałkowym spotkaniem – mówi Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca Zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Zobacz także: Lublin: Pielęgniarki masowo poszły na zwolnienia lekarskie [archiwum DW]

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć!

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć!

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 maja 2018 o 19:23
+2
To akurat nie wina pielęgniarek,że w szpitalaszpitalach nie ma warunków żeby rodzice mogli nocować przy dziecku. Jeśli zaś chodzi wynoszenie karimat - takie są wymagania sanepidu. Tak samo jak zakaz trzymania toreb na podłogach w szpitalach, rzeczy osobistych na parapetach czy zakaz przebywania w odzieży wierzchniej na salach pacjentów. Od pielęgniarek wymaga się egzekwowania przestrzegania tych zapisów, więc na nie spadają pretensje o to że twgo wymagają.
Avatar
Gość / 26 maja 2018 o 16:06
+2
Nie bardzo rozumiem po co te wszystkie hejtowskie komentarze. Skoro, jak większość twierdzi, pielęgniarki nic nie robią tylko kawę piją, to po co robić larum, że są na zwolnieniu. Tak i tak nie ma z nich pożytku. A może kołkiem w gardle staje oczywistość że bez pielęgniarki się nie da? Panie Pielęgniarki trzymam kciuki i czapka z głowy przed Wami i Waszą ciężką pracą!
Avatar
A / 26 maja 2018 o 07:50
+2
Tam Pan dyrektor nic sobie nie robi z TRAKTOWANIA pracowników.Nic, reakcji nie ma żadnej.On ma posadę i mu dobrze reszta taboru kierowniczego to ludzie którzy dawno powinni być na emeryturach a trzymają się zwzg na "plecy". Potrzebny jest tam dyrektor który raz a dobrze zajmie się porządkiem jeśli chodzi o pracujących tam ludzi i sposób traktowania innych pracowników a wyjadaczy da na emerytury tak jak im to się należy. Tam się dzieje co chce taka jest smutna prawda i nikt tam tego nie pilnuje i nie robi sobie nikt nic z tego!!! Pan dyrektor nie umie albo boi się zrobić porządek.
Tam Pan dyrektor nic sobie nie robi z TRAKTOWANIA pracowników.Nic, reakcji nie ma żadnej.On ma posadę i mu dobrze reszta taboru kierowniczego to ludzie którzy dawno powinni być na emeryturach a trzymają się zwzg na "plecy". Potrzebny jest tam dyrektor który raz a dobrze zajmie się porządkiem jeśli chodzi o pracujących tam ludzi i sposób traktowania innych pracowników a wyjadaczy da na emerytury tak jak im to się należy. Tam się dzieje co chce taka jest smutna prawda i nikt tam tego nie pilnuje i nie robi sobie nikt nic z tego!!! ... rozwiń
Avatar
Pracownik / 27 maja 2018 o 12:37
+1
Nie od dziś wiemy, że dyrekcja mówiac delikatnie mija sie z prawdą, pacjentów było pół oddziału w tym leżący, wymagający pomocy przy pielęgnacji, transporty po zabiegu.  Za to rozmijanie się z prawdą kiedyś przyjdzie zapłata.
Avatar
Gość / 27 maja 2018 o 09:59
+1
Moim zdaniem to za mało żądają biorąc pod uwagę że kształcą się z prywatnych pieniędzy i praca świątek piątek i niedziela, bo wychodzi na to że społeczeństwo nie partycypuje w kosztach a chce partycypować w korzyściach czyli każdy kto obraża pielęgniarki jest dla mnie zwykłym złodziejem
Avatar
pacjenci szpitali / 26 maja 2018 o 23:58
+1
no tak co niektórzy,, lekarze po 40 0000 zł ,wiile pod Lublinem i na przedmiesciach plus drogie prywatne wizyty ,natomiast pielęgniarki,zapracowane odpowiedzialne kobiety po 2000zł i jeszcze w dodatku odpowiadając za porcjowanie /wydawanie leków pacjentów z odpowiedzialnością karną , w tym masa pracy przy pacjentach remedium ? trzeba zniwelować róznice i niektórym ciulom wytłumaczyć co to znaczy słuzyc doru innym
Avatar
pacjentka / 26 maja 2018 o 22:46
+1
Trzymajcie się i  bądżcie twarde bez was szpitale nie mają racji bytu wasza praca jest bezcenna nikt Was nie zastąpi i nie pomogą tabuny doktorów profesorów i innych bardzo umnych miejcie poczucie ogromnej wartości bo robicie kawał ciężkiej pracy  całym sercem jestem z Wami 
Avatar
Gość / 26 maja 2018 o 19:31
+1
Witlij - rząd już nie raz nas straszył, że tak będzie, że zastąpią nas białoruskie i ukraińskie pielęgniarki - ciekawe dlaczego tak się jeszcze nie stało ? Za te pieniądze koleżanki zza wschodniej granicy nie chcą pracować ! Wolą wyjechać do Niemiec, Norwegii, Anglii-Irlandii itd. Pielęgniarka żeby pracować musi skończyć 5 letnie studia, 2 letnią specjalizację i do tego co roku kursy oczywiście wszystko z własnej kieszeni. Jeśli nie wyda co roku kasy na kursy (ok 1000) straszona jest stratą pracy. Specjalizacja to ok 5000 złm faktycznie raj na Ziemi za ok 2500 zł co miesiąc. Dlatego ja jestem w trakcie przekwalifikowania. Mam dość walki o godne życie i traktowanie. Każdy pacjent może mnie zwyzywać, uderzyć, opluć a potrm jeszcze złożyć skargę. A ja mam stać jak ciele i nie mogę się odezwać. Nie jestem typem ofiary,więc muszę pożegnać się z tym mimo wszystko pięknym zawodem. 
Witlij - rząd już nie raz nas straszył, że tak będzie, że zastąpią nas białoruskie i ukraińskie pielęgniarki - ciekawe dlaczego tak się jeszcze nie stało ? Za te pieniądze koleżanki zza wschodniej granicy nie chcą pracować ! Wolą wyjechać do Niemiec, Norwegii, Anglii-Irlandii itd. Pielęgniarka żeby pracować musi skończyć 5 letnie studia, 2 letnią specjalizację i do tego co roku kursy oczywiście wszystko z własnej kieszeni. Jeśli nie wyda co roku kasy na kursy (ok 1000) straszona jest stratą pracy. Specjalizacja to ok 5000 złm faktycznie raj ... rozwiń
Avatar
Xzy / 26 maja 2018 o 14:45
+1
Zastanawiam się nad tym dlaczego ZUS się za to nie weźmie???? L4 na masowa skalę i wiadomo dlaczego...
Avatar
witlij / 26 maja 2018 o 11:30
+1
Wpuścić ukraińskie i białoruskie pielęgniarki na rynek i problem z głowy. Rozumiem dbanie o własne interesy, ale nie kosztem pacjentów. Ciekawe drogie pielęgniarki, jeżeli ktoś z waszych bliskich będzie pilnie potrzebował pomocy, ale nie będzie dla niego miejsca, bo strajk. W cywilizowanym świecie w taki sposób nie traktuje się chorych ludzi. Teraz widać, ile pielęgniarek to ludzie z powołania, a ile to kawka i przyjmowanie bombonierek.
Avatar
Pracownik / 27 maja 2018 o 12:37
+1
Nie od dziś wiemy, że dyrekcja mówiac delikatnie mija sie z prawdą, pacjentów było pół oddziału w tym leżący, wymagający pomocy przy pielęgnacji, transporty po zabiegu.  Za to rozmijanie się z prawdą kiedyś przyjdzie zapłata.
Avatar
Gość / 27 maja 2018 o 09:59
+1
Moim zdaniem to za mało żądają biorąc pod uwagę że kształcą się z prywatnych pieniędzy i praca świątek piątek i niedziela, bo wychodzi na to że społeczeństwo nie partycypuje w kosztach a chce partycypować w korzyściach czyli każdy kto obraża pielęgniarki jest dla mnie zwykłym złodziejem
Avatar
Gość / 27 maja 2018 o 08:47
0
No przy jednym pacjencie to się otyrała. Mogła zemdleć.
Avatar
Gość / 27 maja 2018 o 07:05
0
Rozumiem że każdemu, czy to pielegniarka czy inny pracownik, zawsze bedzie mało. Ja również uważam że sam zarabiam za mało. Ale dlaczego nikt nie mówi że mogą i PRACUJĄ na dwóch lub wiecej etatach. Sam znam pielegniarki które pracują w szpitalu, przychodni i na opiece świątecznej. A czy wiadomo już coś w temacie kontroli L4 przez Zus?
Avatar
pacjenci szpitali / 26 maja 2018 o 23:58
+1
no tak co niektórzy,, lekarze po 40 0000 zł ,wiile pod Lublinem i na przedmiesciach plus drogie prywatne wizyty ,natomiast pielęgniarki,zapracowane odpowiedzialne kobiety po 2000zł i jeszcze w dodatku odpowiadając za porcjowanie /wydawanie leków pacjentów z odpowiedzialnością karną , w tym masa pracy przy pacjentach remedium ? trzeba zniwelować róznice i niektórym ciulom wytłumaczyć co to znaczy słuzyc doru innym
Avatar
pacjentka / 26 maja 2018 o 22:46
+1
Trzymajcie się i  bądżcie twarde bez was szpitale nie mają racji bytu wasza praca jest bezcenna nikt Was nie zastąpi i nie pomogą tabuny doktorów profesorów i innych bardzo umnych miejcie poczucie ogromnej wartości bo robicie kawał ciężkiej pracy  całym sercem jestem z Wami 
Avatar
Gość / 26 maja 2018 o 19:31
+1
Witlij - rząd już nie raz nas straszył, że tak będzie, że zastąpią nas białoruskie i ukraińskie pielęgniarki - ciekawe dlaczego tak się jeszcze nie stało ? Za te pieniądze koleżanki zza wschodniej granicy nie chcą pracować ! Wolą wyjechać do Niemiec, Norwegii, Anglii-Irlandii itd. Pielęgniarka żeby pracować musi skończyć 5 letnie studia, 2 letnią specjalizację i do tego co roku kursy oczywiście wszystko z własnej kieszeni. Jeśli nie wyda co roku kasy na kursy (ok 1000) straszona jest stratą pracy. Specjalizacja to ok 5000 złm faktycznie raj na Ziemi za ok 2500 zł co miesiąc. Dlatego ja jestem w trakcie przekwalifikowania. Mam dość walki o godne życie i traktowanie. Każdy pacjent może mnie zwyzywać, uderzyć, opluć a potrm jeszcze złożyć skargę. A ja mam stać jak ciele i nie mogę się odezwać. Nie jestem typem ofiary,więc muszę pożegnać się z tym mimo wszystko pięknym zawodem. 
Witlij - rząd już nie raz nas straszył, że tak będzie, że zastąpią nas białoruskie i ukraińskie pielęgniarki - ciekawe dlaczego tak się jeszcze nie stało ? Za te pieniądze koleżanki zza wschodniej granicy nie chcą pracować ! Wolą wyjechać do Niemiec, Norwegii, Anglii-Irlandii itd. Pielęgniarka żeby pracować musi skończyć 5 letnie studia, 2 letnią specjalizację i do tego co roku kursy oczywiście wszystko z własnej kieszeni. Jeśli nie wyda co roku kasy na kursy (ok 1000) straszona jest stratą pracy. Specjalizacja to ok 5000 złm faktycznie raj ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 maja 2018 o 19:23
+2
To akurat nie wina pielęgniarek,że w szpitalaszpitalach nie ma warunków żeby rodzice mogli nocować przy dziecku. Jeśli zaś chodzi wynoszenie karimat - takie są wymagania sanepidu. Tak samo jak zakaz trzymania toreb na podłogach w szpitalach, rzeczy osobistych na parapetach czy zakaz przebywania w odzieży wierzchniej na salach pacjentów. Od pielęgniarek wymaga się egzekwowania przestrzegania tych zapisów, więc na nie spadają pretensje o to że twgo wymagają.
Avatar
xzzcz / 26 maja 2018 o 19:16
0
Co druga pięlęgniarka dorabia sobie w prywatnych zakladach opieki zdrowotnej i jeszcze narzekają. Może stąd wynika to przemęczenie. Z czegoś trzeba zrezygnować, a nie liczyć na mannę z nieba. Teraz jeszcze może czas na nauczycieli, kolejarzy itp., żal patrzeć.
Avatar
Gość / 26 maja 2018 o 16:06
+2
Nie bardzo rozumiem po co te wszystkie hejtowskie komentarze. Skoro, jak większość twierdzi, pielęgniarki nic nie robią tylko kawę piją, to po co robić larum, że są na zwolnieniu. Tak i tak nie ma z nich pożytku. A może kołkiem w gardle staje oczywistość że bez pielęgniarki się nie da? Panie Pielęgniarki trzymam kciuki i czapka z głowy przed Wami i Waszą ciężką pracą!