Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2019 r.
19:56

Drogi, parki, fotowoltaika. Lublin chce wziąć pieniądze z UE na duże inwestycje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
18 32 A A
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów
Samorząd Lublina zapowiada m.in. utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów

Elektrownie słoneczne wytwarzające prąd dla trolejbusów, buspasy na ul. Kunickiego, Głębokiej i Zana, przebudowa Turystycznej i urządzenie nowych parków. Na te i inne pomysły władze miasta chcą dostać unijne pieniądze, które będą dzielone po roku 2020. Co jeszcze trafiło na ogłoszoną we wtorek listę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gra toczy się o unijne pieniądze z puli przeznaczonej na lata 2021-27. Podział tych funduszy jeszcze się nie zaczął, ale Ratusz przekonuje, że już dziś musi się szykować do wyścigu po dotacje. – Kluczową sprawą będzie to, kto jest przygotowany do szybkich działań – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

W planach Ratusza jest m.in. przebudowa trzech ulic w ciągu dróg wojewódzkich wyprowadzających ruch z miasta. Mowa jest o ul. Nałęczowskiej i al. Kraśnickiej.

– Odcinek od ronda Honorowych Krwiodawców do ul. Jana Pawła II jesteśmy w stanie przebudować bez potrzeby jego poszerzania – informuje Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów. Na dalszym odcinku do kościoła miałby się pojawić chodnik, drogi rowerowe i oświetlenie.

Prezydent zamierza się też starać o unijne pieniądze na modernizację ul. Turystycznej. – Musi być przebudowany z uwzględnieniem ścieżek rowerowych i chodników – stwierdza Żuk. – Ale projektanci muszą znaleźć miejsce dla takiego układu drogowego z uwzględnieniem tego, że obok są zlokalizowane firmy, którym przecież nie będziemy zabierać terenu.

Kilka innych ulic odnawianych pod przykrywką ułatwień dla komunikacji zbiorowej. Urzędnicy przekonują, że tylko w ten sposób miasto będzie mogło dostać dotację pokrywającą większość kosztów. Tak tłumaczą pomysły, by odnowić ul. Kunickiego i ul. Zana wyznaczając na nich buspasy.

– Nikt nie mówi, że buspasy muszą być na całej długości, mogą być na skrzyżowaniach – zastrzega Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta Lublin.

W ramach „uprzywilejowania komunikacji miejskiej” ma też powstać przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca ’80. – Jesteśmy do tego przygotowani, jeżeli chodzi o dokumentację projektową – mówi dyr. Pidek. Przyznaje, że większym problemem jest zapewnienie mieszkań dla lokatorów domów, które mają być wyburzane w związku z budową. Droga ma biec od Cukrowniczej do ronda na skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową. – Na dzisiaj nie przewidujemy dalszego ciągu.

Kolejnym korytarzem dla komunikacji miejskiej ma być al. Unii Lubelskiej. Podobnie jest z Głęboką. Ratusz chce ją przebudować na całej długości, a nawet przedłużyć do węzła Sławin u zbiegu z al. Solidarności. Przebudowane miałoby być także skrzyżowanie z Nadbystrzycką (miasto twierdzi, że bez wyburzania domów). Skrzyżowanie z al. Kraśnicką miałoby być dwupoziomowe, przy czym al. Kraśnicka biegłaby górą, nad Głęboką.

Wśród ogłoszonych we wtorek planów wymieniona została także budowa nowych pętli komunikacji miejskiej: Trześniowska, Zawieprzycka, Zadębie, Felin, Herberta, Lipska i Bohaterów Września oraz przebudowa istniejących pętli: w lesie Dąbrowa, przy os. Widok, na końcu Koncertowej oraz na Lipniaku.

Wspomniane inwestycje mają być powiązane z zakupami autobusów elektrycznych i trolejbusów. – Mówimy o około setce pojazdów – zapowiada Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Ratusz nie zamierza już rozbudowywać sieci trakcyjnej dla trolejbusów, poprzestając na krótkich fragmentach tam, gdzie brakuje ciągłości sieci.

Samorząd Lublina zapowiada także utworzenie farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych, mających wytwarzać część energii do zasilania trolejbusów i elektrobusów. Takie elektrownie miałyby być ulokowane w zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i w pobliżu pętli autobusowych. Mowa jest ponadto o placach postojowych dla autobusów elektrycznych, by rano nie musiały dojeżdżać z daleka na trasy.

Według wtorkowych deklaracji miasto ma się starać o unijne pieniądze na odnowę parku Bronowickiego, nowy park Nadrzeczny (nad Bystrzycą od Żeglarskiej do mostu przy Janowskiej) a także odkładanego parku na Błoniach. Ratusz zapowiada ponadto budowę Centrum Zdrowia Seniorów przy ul. Głównej, rozbudowę Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Poturzyńskiej i rozbudowę dających się powiększyć Domów Pomocy Społecznej.

Prezydent zapowiada ponadto budowę Centrum Nauki i Eksperymentu, czyli popularnonaukowej placówki dla dzieci i młodzieży. Odkurza też plany przebudowy Domu Kultury Kolejarza i urządzenie tam Centrum Sztuki Dzieci mieszczącego m.in. Teatr Andersena.

W rozdaniu z lat 2007-13 samorząd Lublina zdołał wykorzystać prawie 1,1 mld zł funduszy z Unii Europejskiej. Zbliżonego wyniku spodziewa się także w przypadku funduszy na lata 2014-20, podobną kwotę zamierza uzyskać także z puli na lata 2021-27.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 21:18
+16
To co dodaje Unia to później jest marnowane w zawyżonych fakturach. Ceny robót budowlanych z dofinansowaniem unijnym poszły o 100% w górę. Inne typy inwestycji poszły może 20-30%. Tak więc gdyby nie ta unijna jałmużna to ceny były by normalne i można by robić to co jest potrzebne a nie to co w uni się wydaje że jest potrzebne ( patrz idiotyczne buspasy ktore są warunkiem dotacji unijnych).
Avatar
klątwa unijnych funduszy / 17 grudnia 2019 r. o 22:27
+14
Przyznawanie datków pieniężnych dewelo-doktorowi to jak dawanie brzytwy małpie. Ciekawe jak poczuliby się podatnicy UE, wiedząc, że pieniądze zabrane im rzekomo na "pomoc" biednym regionom, w rzeczywistości służą wspomaganiu lokalnej oligarchii, masakrowaniu środowiska, dewastacji przestrzeni i odwalaniu nikomu niepotrzebnej tandety za kosmiczne ceny, przy okazji prowadząc "obdarowane" gminy do katastrofalnego zadłużenia (wkład własny).
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 20:16
+14
wydawanie kasy na wodotryski i ławki betonowe za 100.000, nadal zero przemysłu i lublin się kurczy
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 20:14
+12
Kolejne zmarnowane miliony z UE.
Avatar
and / 17 grudnia 2019 r. o 20:45
+11
Fotowoltaika dla trolejbusów ? Czy ktoś tam myśli ? Przecież to przysłowiowa kropla w morzu za gigantyczne pieniądze. Moc potrzebna do rozruchu takiego monstrum to energia z kilku może nawet kilkunastu domowych instalacji proszę sobie przeliczyć koszty i ew zysk. Lepiej przeznaczyć pieniądze na coś mądrzejszego może w końcu jakieś ułatwienia dla kierowców, oświetlenie przejść dla pieszych, modernizację dworca autobusowego pod zamkiem wyglądającego jak slums z Bangladeszu.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 07:37
+9
A ratuszowa farma trolli jaką kwotą zostanie dofinansowana?
Avatar
Japolan / 17 grudnia 2019 r. o 23:51
+9
Lublin stał się "Centrum Eksperymentów Żuka". Tańsze i korzystniejsze byłoby, gdyby Wielki Eksperymentator eksperymentował z ptaszkiem - własnym (np. uczył mówić swą papugę lub uczył gwizdać szpaka, własnego). Pętlę przy ul. Trześniowskiej zapowiadają dopiero po ukazaniu się reklam deweloperskiego osiedla w tamtym rejonie (jakże to podobbe do niedawnego remontu ul. Dożynkowej, zakończonego przy akurat powstającej inwestycji deweloperskiej oraz przed deweloperskimi osiedlami). Od pętli przy ul. Trześniowskiej o wiele ważniejsze jest zbudowanie ulicy łączącej ul. Torową (w pobliżu ul. Palmowej) z rejonem Giełdy w Elizówce). Niestety, zrezygnowano z tej drogi (co było zasadne tylko co do odcinka dalszego, aż do ul. Mełgiewskiej) - taka droga jest konieczna (także dla mieszkańców osiedli deweloperskich), bo ul. Dożynkowa już "nie wyrabia", a będzie jeszcze gorzej. Nowa pętla (miejska) powinna powstać w pobliżu ul. Palmowej lub blisko skrzyżowanie ul. Malwowej z ul. Dożynkową - przydałyby się dwie takie pętle. Totalnym nieporozumieniem jest inwestowanie masy pieniędzy w odcinek ul. Turystycznej blisko linii kolejowej. Ruch z Lublina w kierunku Łęczbej trzeba wyprowadzić inną trasą - najlepiej ul. Gospodarczą (wśród terenów przemysłowych), wiaduktem albo tunelem przekraczając linię kolejową. Dalej ul. Zadębie i w pobliżu obwodnicy (do węzła Turka, a najlepiej z ominięciem tego węzła oraz osiedla Borek). Ul. Turystyczna (bardzo trudna do poszerzenia) powinna służyć ruchowi lokalnenu (w tym komunikacji zbiorowej). Wólka, otoczenie osiedla Borek, Turka, Łuszczów to miejsca niebezpieczne - trzeba dążyć do ich omijania, a więc zwiększania bezpieczeństwa i zarazem zwiększania bezpiecznej prędkości na drogach. Radykalną alternatywą (znacznie zmniejszającą wydatki Lublina) byłoby zbudowanie porządnej drogi w kierunku Łęcznej po zachodniej stronie lotnisk w Świdniku - aktualnie jest tam droga lokalna (podobna do drogi serwisowej). Nowa pętla powinna powstać blisko ul. Kasprowicza (w rejonie miejskiej podstawówki). Dobrym miejscem byłby plac przy ul. Jarnarcznej (obok asfaltowej drogi do cmentarza) albo teren między ul. Kasprowicza a cmentarzem. W ten sposób latami zaniedbany przez Lublin rejon otrzymałby dobrą infrastrukturę komunikacyjną. Dotychczasową pętlę przy ul. Turystycznej należałoby wyremontować. Po co budować tam nową pętlę komunikacyjną?
Lublin stał się "Centrum Eksperymentów Żuka". Tańsze i korzystniejsze byłoby, gdyby Wielki Eksperymentator eksperymentował z ptaszkiem - własnym (np. uczył mówić swą papugę lub uczył gwizdać szpaka, własnego). Pętlę przy ul. Trześniowskiej zapowiadają dopiero po ukazaniu się reklam deweloperskiego osiedla w tamtym rejonie (jakże to podobbe do niedawnego remontu ul. Dożynkowej, zakończonego przy akurat powstającej inwestycji deweloperskiej oraz przed deweloperskimi osiedlami). Od pętli przy ul. Trześniowskiej o wiele ważniejsze ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 21:15
+9
lublin umiera, w tym samym czasie ***s://***portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/demografia-polski-wschodniej-na-wkg-rzeszow-i-bialystok-z-rosnaca-liczba-mieszkancow,111807.html
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 23:23
+6
"Bardzo dobrze że miasto już definitywnie zrezygnowało z tunelu pod Racławickimi". A niby dlaczego bardzo dobrze?! Ten tunel jest bardzo potrzebny. Plany budowy tego tunelu były już ponad 30 lat temu, gdy po Lublinie jeździło 10 razy mniej samochodów niż w 2019 r. (proszę nie czepiać się sformułowania "10 razy mniej", gdyż nie znam dokładnej liczby samochodów jeżdżących po Kozim Grodzie w latach osiemdziesiątych, ale było ich wtedy dużo dużo dużo mniej niż dziś).
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 23:34
+5
"Ambitnie i to mi się podoba". Autor tego komentarza prawdopodobnie nie wie co oznacza słowo "ambitnie". Podam podobnie absurdalny przykład: pracownik zarabiający 2000 złotych netto miesięcznie chce urlop w 2020 r. spędzić na Malediwach. Ambitnie.
Avatar
Japolan / 19 grudnia 2019 r. o 00:40
+2
Aktualne Władze Lublina mają takie podejście do inwestycji, jak osoba otwierająca salon piękności dla górników węgla kamiennego.
Avatar
Weteran / 18 grudnia 2019 r. o 16:17
0
"Bardzo dobrze że miasto już definitywnie zrezygnowało z tunelu pod Racławickimi". A niby dlaczego bardzo dobrze?! Ten tunel jest bardzo potrzebny. Plany budowy tego tunelu były już ponad 30 lat temu, gdy po Lublinie jeździło 10 razy mniej samochodów niż w 2019 r. (proszę nie czepiać się sformułowania "10 razy mniej", gdyż nie znam dokładnej liczby samochodów jeżdżących po Kozim Grodzie w latach osiemdziesiątych, ale było ich wtedy dużo dużo dużo mniej niż dziś).
 POdsumowanie Żuka z PO    ***s://******.pl/z-roku-na-rok-w-lublinie-ubywa-mieszkancow-to-tak-jakby-wyludnic-dwie-dzielnice/
 Ciekawe, a developerzy maja sie dobrze, coraz lepiej i komu tu wierzyc, chyba ,ze w Lublinie mieszkania kupuja zagraniczni inwestorzy, bogaci chinczycy, rosjanie, arabowie z Dubaju, jak w Londynie, dobrze, ze ze lotnisko jest to moga przylecic swoimi prywatnymi jetami!
 Ciekawe, a developerzy maja sie dobrze, coraz lepiej i komu tu wierzyc, chyba ,ze w Lublinie mieszkania kupuja zagraniczni inwestorzy, bogaci chinczycy, rosjanie, arabowie z Dubaju, jak w Londynie, dobrze, ze ze lotnisko jest to moga przylecic swoimi prywatnymi jetami! rozwiń
Avatar
Tramwajowy Lublin. / 18 grudnia 2019 r. o 12:12
-1
Jeżeli chodzi o rozwój komunikacji miejskiej - to zakup nowych autobusów nie jest rozwojem ekonomicznym korzystnym dla miasta i mieszkańców. Nowe linie autobusowe czy trolejbusowe to już większy rozwój - najlepszym pomysłem zaś byłoby wybudowanie sieci tramwajowej. Tak, tramwajowej - chociaż dwie, trzy linie po to, by ruch szynowy mógł lubelskim urzędnikom pokazać, że tramwaj to nie trolejbus i w korkach stoi tylko kiedy trakcja jest pociągnięta po ulicy. Jak ktoś twierdzi, że się nie da to w o połowie mniejszym Olsztynie, gdzie do 2015 roku w ogóle nie było żadnych tramwajów ani sieci - dziś jeździ tam tramwaj nawet na trzech liniach.
Jeżeli chodzi o rozwój komunikacji miejskiej - to zakup nowych autobusów nie jest rozwojem ekonomicznym korzystnym dla miasta i mieszkańców. Nowe linie autobusowe czy trolejbusowe to już większy rozwój - najlepszym pomysłem zaś byłoby wybudowanie sieci tramwajowej. Tak, tramwajowej - chociaż dwie, trzy linie po to, by ruch szynowy mógł lubelskim urzędnikom pokazać, że tramwaj to nie trolejbus i w korkach stoi tylko kiedy trakcja jest pociągnięta po ulicy. Jak ktoś twierdzi, że się nie da to w o połowie mniejszym Olsztynie, gdzie do 2015 rok... rozwiń
Avatar
żorż / 18 grudnia 2019 r. o 10:53
0
Ja rozumiem, że bez bus pasów nie będzie remontów ulic, jednakże już buspasy są na Męczenników Majdanka i jest to totalny klops. Korki tworzą się nawet w południe kiedy ruch jest mały. auta stoją na jednym pasie a buspas jest pusty i nie jedzie nim nic. to się nazywa przekombinowanie.
Avatar
miś / 18 grudnia 2019 r. o 10:44
+2
Nadbystrzycka do poszerzenia! Przecież widać, że słupy trakcji trolejbusowej są tak rozstawione, że już to poszerzenie uwzględniają. Nic tylko lać asfalt! Przedłużyć Zana do ronda sportowców i tunelem pod torami do Kunickiego. A gdzie przedłużenie Zbożowej do Poligonowej? Tu też można wciskać buspas. Itd.. roboty jest na 20 lat jak nic... a bez kasy z Unii to na 100.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:44
+4
Może za rusałke by się ktoś zabrał w końcu tyle terenu i co sam środek centrum
Avatar
muf / 18 grudnia 2019 r. o 09:25
+4
'' buspasy na ul. Kunickiego, Głębokiej i Zana '' TYLKO QŹWA JAK i PO CO ????? CHCECIE TOTALNIE ZAKORKOWAĆ TO MIASTECKO !!! BUSPASY SA EWENTUALNIE POTRZEBNE TAM GDZIE POJAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ JADĄ DŁUUUUGIM SZNUREM - POKAŻCIE GDZIE TO MA MIEJSCE W Lublinku. D E B I L I Z M  ! ! !
 Oczywiście, że debilizm tylko z drugiej strony: będzie przetarg (  ;) plus nr 1 ), "ktoś" to wygra, "ktosie" "zarobią". To, że utrudnią życie zwykłym mieszkańcom - co to ich obchodzi, oni i tak mieszkają poza Lublinem.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:24
+2
'' Skrzyżowanie z al. Kraśnicką miałoby być dwupoziomowe, przy czym al. Kraśnicka biegłaby górą, nad Głęboką. '' A DLACZEGO TAKIEGO ROZWIAZANIA NIE MOŻNA BYŁO PRZYJĄĆ DLA SKRZYŻOWANIA Racławickie - Sowińskiego ??? !!!!!!!!!!!!!!! ( PŁYTKI ALA TUNEL JAK NA KUNICKIEGO PRZY WIADUKCIE KOLEJOWYM ) KOLEJNY POKAZ NIECHCIEJESTWA.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 09:16
+2
'' buspasy na ul. Kunickiego, Głębokiej i Zana '' TYLKO QŹWA JAK i PO CO ????? CHCECIE TOTALNIE ZAKORKOWAĆ TO MIASTECKO !!! BUSPASY SA EWENTUALNIE POTRZEBNE TAM GDZIE POJAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ JADĄ DŁUUUUGIM SZNUREM - POKAŻCIE GDZIE TO MA MIEJSCE W Lublinku. D E B I L I Z M ! ! !
Avatar
Gość / 18 grudnia 2019 r. o 07:37
+9
A ratuszowa farma trolli jaką kwotą zostanie dofinansowana?
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kino Bajka zaprasza na premierowe pokazy "Co w duszy gra"
5 marca 2021, 10:00

Kino Bajka zaprasza na premierowe pokazy "Co w duszy gra"

Najnowszą animację studia Disney/Pixar, "Co w duszy gra", będzie można oglądać w lubelskim Kinie Bajka od 5 marca.

Lubelskie. Wielokrotnie gwałcił dziewczynkę. Bił ją i dusił

Lubelskie. Wielokrotnie gwałcił dziewczynkę. Bił ją i dusił

Zakończył się proces 77-latka z okolic Puław. Stanisław P. miał gwałcić nastoletnią dziewczynkę. Groził również jej bliskim - ustaliła prokuratura.

Górnik Łęczna udanie zainaugurował rozgrywki w rundzie wiosennej

Górnik Łęczna udanie zainaugurował rozgrywki w rundzie wiosennej

Zespół trenera Kamila Kieresia wygrał w Bełchatowie z tamtejszym GKS i odniósł przy drugą wygrana w tym sezonie na obcym terenie

Geniusz techniki z gminy Serniki. Stary ursus powiązany sznurkiem

Geniusz techniki z gminy Serniki. Stary ursus powiązany sznurkiem

Nie dosyć, że układ kierowniczy w traktorze działał tylko dzięki sznurkowi, to kierowca był też pijany.

Strażacy podpalali? Najpierw się przyznali, ale potem stwierdzili, że byli zastraszani

Strażacy podpalali? Najpierw się przyznali, ale potem stwierdzili, że byli zastraszani

Sąd uniewinnił dwóch strażaków ochotników z gminy Drelów, których prokuratura oskarżyła o umyślne wzniecanie pożarów. Wyrok nie jest prawomocny.

Lubelscy uczniowie już mogą planować przyszłość

Lubelscy uczniowie już mogą planować przyszłość

Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą wybierać już placówki, w których kontynuować będą naukę już we wrześniu. Na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie opublikowano właśnie stosowny informator. Znamy też ważne daty związane z naborem.

Lubelska policja poszukuje Marcina. Wyszedł ze szpitala, a nie wrócił do domu

Lubelska policja poszukuje Marcina. Wyszedł ze szpitala, a nie wrócił do domu

– Podczas minionego weekendu wyszedł z jednego z lubelskich szpitali. Od tamtej pory nie powrócił do miejsca zamieszkania i nie nawiązał jakiegokolwiek kontaktu z rodziną – ogłasza policja informując o zaginięciu Marcina Obary.

W Świdniku rozegrano 22. Wojewódzki Memoriał Dariusza Kwieka

W Świdniku rozegrano 22. Wojewódzki Memoriał Dariusza Kwieka

W zawodach wzięło udział sześć drużyn z rocznika 2004 i młodszych. W meczu finałowym, po zaciętej walce, młodzi piłkarze MKS Avia Świdnik zremisowali z Perłą Progres Mełgiew 3:3. Triumfatora wyłoniły dopiero rzuty karne. W nich lepsi okazali się świdniczanie zwyciężając 5:4.

Pikowana sofa chesterfield to klasyczna elegancja w wystroju wnętrz
galeria

Pikowana sofa chesterfield to klasyczna elegancja w wystroju wnętrz

Sofa chesterfield to klasyka angielskiego meblarstwa. Głęboko pikowane oparcie oraz charakterystyczna sylwetka wg konwencji chesterfield kojarzy się z luksusem. Jaki styl ma kanapa chesterfield? Taki, jaki jej nadasz.

Lublin. Pożar przy Wrońskiej. Cztery osoby straciły dach nad głową

Lublin. Pożar przy Wrońskiej. Cztery osoby straciły dach nad głową

Cztery osoby straciły dach nad głową wskutek pożaru, który wybuchł dziś rano w budynku komunalnym na Bronowicach.

Nie żyje dr Lech Jańczuk, politolog i ekonomista z KUL

Nie żyje dr Lech Jańczuk, politolog i ekonomista z KUL

We wtorek nad ranem zmarł dr Lech Jańczuk. Był ekonomistą i politologiem. Od 2011 roku pracował w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL.

Adapter dla ciężarnej - czy rzeczywiście jest potrzebny?

Adapter dla ciężarnej - czy rzeczywiście jest potrzebny?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem Drogowym kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów w trakcie jazdy samochodem - zarówno jako pasażerki, jak i będąc kierowcą.

Czy to już rekord? Licznik samochodu cofnięty o 100 tys. km

Czy to już rekord? Licznik samochodu cofnięty o 100 tys. km

Policja zatrzymała peugeota, którego licznik mógł być cofnięty aż o 100 tys. kilometrów przebiegu. Funkcjonariusze zastrzegają, że sprawę muszą wyjaśnić.

Przyczepka rowerowa dla aktywnej rodziny

Przyczepka rowerowa dla aktywnej rodziny

Aktywni rodzice to prawdziwy skarb - w naturalny sposób przekazują swoją miłość do sportu swoim dzieciom. Udowadniają też, że pojawienie się na świecie maluszka nie musi zmieniać całego życia i wywracać wybranego stylu do góry nogami.

Jak wybrać wózek bliźniaczy?

Jak wybrać wózek bliźniaczy?

Pojawienie się na świecie maluszka naprawdę wiele zmienia - nie tylko hierarchię wartości, ale także logistykę codziennego życia rodziny. To szczególnie zauważalne, gdy rodzą się bliźniaki. W takim przypadku wszystko może być podwójnie skomplikowane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.