Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2019 r.
21:10

Lublin: Czy w ogóle otworzą nowe wiadukty? Nadzór budowlany ma poważne obawy o stabilność konstrukcji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 135 A A
Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm. Więcej zdjęć poniżej
Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm. Więcej zdjęć poniżej (fot. Maciej Kaczanowski)

Poważne obawy o stabilność nowej konstrukcji ul. Grygowej mają inspektorzy nadzoru budowlanego. Chodzi o to, czy pod wiaduktami mogą się rozchodzić ściany mające utrzymywać ziemny nasyp. Nadzór już od kilku miesięcy wstrzymuje się z dopuszczeniem trasy do użytku. Wiemy, jakie ma zastrzeżenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa trasa jest gotowa od przełomu marca i kwietnia, gdy zakończyła się przebudowa ul. Grygowej. Zamiast wąskiej drogi z rozpadającym się wiaduktem jest szeroka dwujezdniowa trasa i nowe konstrukcje. Wszystko lśni i pachnie nowością, ale jest bezużyteczne, bo wciąż nie można tędy jeździć.

Na użytkowanie obiektów do tej pory nie zezwolił nadzór budowlany, który ma zastrzeżenia do wykonania nowej trasy. – Dotyczą stanu technicznego – mówi Paweł Kwiecień, rzecznik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego miasta Lublin. Chodzi o mury oporowe z betonowych prefabrykatów, utrzymujące ziemny nasyp między wiaduktami.

Wyjaśnijmy to obrazowo

Tory kolejowe położone są w rozległym obniżeniu terenu, a wiadukty przenoszą drogę nad tą doliną. Wcześniej ulica miała tylko jedną jezdnię, więc wystarczył jeden, ale bardzo długi wiadukt. Był w katastrofalnym stanie technicznym, nadawał się tylko do wyburzenia, więc konieczne było zaprojektowanie nowej konstrukcji.

Projektanci uznali, że rozległą dolinę można sztucznie podzielić na dwie mniejsze, stawiając na jej środku ziemny nasyp otoczony czterema ścianami z betonowych prefabrykatów. Można to sobie wyobrazić jako dużą skrzynkę na balkonowe kwiaty. Dzięki temu na każdej z dwóch jezdni, zamiast bardzo długiego wiaduktu można było zbudować dwa krótsze: Od brzegu doliny do nasypu, od nasypu do drugiego brzegu. Wiadomo już, że mur otaczający ziemne masy nasypu odbiega od projektu i jest odchylony od pionu.

Czy to będzie bezpieczne?

Odpowiedź na to fundamentalne pytanie miała dać ekspertyza zamówiona przez miasto w państwowym Instytucie Badawczym Dróg i Mostów. Instytut uznał, że drogę trzeba otworzyć i obserwować.

– Pozwoli to na monitorowanie obiektu w warunkach normalnej eksploatacji – stwierdzili autorzy opinii.

Jednak droga wciąż pozostaje zamknięta dla ruchu. – Była ekspertyza, obserwacje. Wszystko już było. I co? – dopytuje w mailu do naszej redakcji pan Robert, jeden z kierowców mających dość czekania na otwarcie trasy. Nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Droga nieprędko będzie przejezdna.

– Ekspertyza jest niepełna i wymaga uzupełnienia – tłumaczy rzecznik nadzoru budowlanego. – Oczekujemy wyjaśnień w dwunastu punktach.

Wątpliwości są poważne

Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm.

Nadzór budowlany chce również przedstawienia jednoznacznej oceny tego, w jaki sposób zmiany wprowadzone do projektu podczas robót budowlanych wpłynęły na bezpieczeństwo konstrukcji i przyszłego użytkowania murów oporowych.

Kolejny zarzut nadzoru budowlanego jest taki, że ekspert w ogóle nie odniósł się do faktu, że pomiary (3) prowadzone od 22 maja do 28 czerwca „potwierdziły dalszy przyrost przemieszczenia ściany oporowej” nawet o 7 mm.

W przedstawionej przez miasto ekspertyzie miało także zabraknąć ostatecznej, jednoznacznej konkluzji, czy bezpieczne jest użytkowanie murów oporowych „w obecnym stanie” i z „powstałymi deformacjami” oraz czy wzmocnienia nie wymaga kolejna ze ścian oporowych.

Ściany mogą się rozjechać?

Z zastrzeżeń, które mnoży nadzór budowlany wynika, że główną obawą inspektorów jest to, że betonowe ściany mogą się z czasem po prostu rozjechać.

– Gdyby było inaczej, dawno wydalibyśmy pozwolenie na użytkowanie – przyznaje Paweł Kwiecień. Nadzór budowlany wyznaczył miejskim urzędnikom dwutygodniowy termin na udzielenie wyjaśnień.

– Zarząd Dróg i Mostów przygotowuje stosowną odpowiedź – zapewnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Od tego, czy miejskie wyjaśnienia uspokoją inspektorów nadzoru, będą zależeć dalsze decyzje w tej sprawie. – Będzie to albo dopuszczenie obiektu do użytkowania albo odmowa jego dopuszczenia – stawia sprawę jasno rzecznik inspektoratu.

Przebudowa ul. Grygowej, wraz z rozbiórką starego wiaduktu, budową nowych, wykonaniem jezdni i zawieszeniem trakcji trolejbusowej kosztowała ponad 70 mln zł.

e-Wydanie

Komentarze 135

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 21:23
+38
Gdzie był nadzór budowlany podczas budowy ? Dlaczego nie reagował już na etapie budowy tylko teraz ? Może tym powinien się prokurator zainteresować
Avatar
Zdzichu / 2 sierpnia 2019 o 07:25
+37
A gdzie w trakcie budowy był nadzór budowlany? Kawę pili?
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 21:40
+33
To co robi nadzór budowlany zaczyna wyglądać niepoważnie. Albo zażądajcie usunięcia wady albo pozwólcie na otwarcie a nie jakaś durna zabawa w przesyłanie świstków!
Avatar
opel / 1 sierpnia 2019 o 22:36
+24
Skończ pisać ten mit o Holandii chłopie... 3 dni to potrzebowali aby nasunąć gotowy wiadukt w oś drogi a nie go wybudować... sama budowa zajeła min. 9 msc od przygotowani terenu po wylanie obiektu. Chyba serio nie możesz być na tyle naiwny żeby wierzyć, że w 3 dni można obiekt o masie 50 ton wybudować.. skoro 2h zajmuje ci wstanie ze s*acza.
Avatar
Weteran / 1 sierpnia 2019 o 23:41
+22
Proszę podaj gdzie w Holandii, ja sobie też mogę podac , ze na Madagaskarze to w 24 godziny takie wiadukty powstają!
Avatar
Bosakkk / 1 sierpnia 2019 o 22:42
+22
Nie bardzo rozumiem w czym problem, wykonawca spartolil robotę, niech sie bierze i poprawia, przez te dwa miesiace juz by to zrobili a nie czekaja aż krzywe mury sie wyprostują? Poza tym gdzie byl nadzór jak stawiano te mury? 
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 21:20
+22
Ten nadzór zaczyna denerwować. Nie da się sprawdzić czy będzie bezpiecznie jeśli nie dopuści się ruchu jeśli podczas ruchu normalnego mur będzie się przesuwał należy zamknąć wiadukt i poprawić.
Avatar
pozostałe / 2 sierpnia 2019 o 04:20
+18
Czy projektanci nie kontaktują się z nadzorem przed? Zresztą to tak wygląda, że za ok. 10 lat zacznie się wszystko osuwać. Teraz tak się buduje: szybko bez głowy i najlepiej wszystko mocować na piankę, przykryć tynkiem czy innym szwarcglutem żeby klient w momencie odbioru nic nie zauważył.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 23:17
+18
Nadzór budowlany celowo przeciąga sprawę
Avatar
Ja / 1 sierpnia 2019 o 23:01
+16
Po *** powinien dostać nie tylko wykonawca ale i kierownik budowy z nadzorem bo widać jak dopilnowali. Niech teraz za swoje naprawiają.
Avatar
Max / 15 sierpnia 2019 o 12:34
0
Ostańska powinna podać się do dymisji !!!!!! Tyle trzymała inwestycję bo papierków jej zabrakło !!!!! To samo jest z mieszkaniami WIKANA nad Zalewem Zemborzyckim. Ludzie miesiące czekają na jej decyzję, płacąc kary bankom za brak przeniesienia własności bo jaśniepani ma problem z wydaniem decyzji ..... a miesiące lecą. Szkoda że Żuk w tej sprawie milczy .......
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2019 o 21:31
+2
Rozumiem, że firma Budimex płaci już stosowne kary umowne w związku z niewywiązaniem się z umowy odnośnie oddania obiektu do użytkowania. w terminie..
Avatar
Wiesław F. / 9 sierpnia 2019 o 05:34
+2
Jakie "wziąść". Po polsku pisze się "wziąć"! 
Avatar
Max / 8 sierpnia 2019 o 08:44
+2
Ciekawe kiedy Ostańska wyrazi zgodę na to, żeby ludzie, którzy kupili w Wikanie mieszkania nad Zalewem Zemborzyckim mogli się tam wprowadzić. Rok czasu stoją mieszkania, bo jaśnie pani z nadania prezydenta Ostańska blokuje całą inwestycję. Gotowy temat dla mediów w Lublinie - praca, radio, telewizja. Już niedługo przed Politechniką Lubelską postawimy bilbord w tej sprawie !!!!
Avatar
xor / 5 sierpnia 2019 o 22:46
0
Ratusz nie przygotuje ekspertyzy, czy wiadukt będzie stał, czy się zawali, bo w podległym jemu Zarządzie Dróg i Mostów nie pracuje ani jeden mostowiec !!!!! To kogo tam zatrudniają ?
 No wiesz, po przejęciu Urzędu Marszałkowskiego przez PIS trzeba było poupychać gdzieś wybitnych fachowców kolegów...
Avatar
politolog / 5 sierpnia 2019 o 13:18
+7
Ratusz nie przygotuje ekspertyzy, czy wiadukt będzie stał, czy się zawali, bo w podległym jemu Zarządzie Dróg i Mostów nie pracuje ani jeden mostowiec !!!!! To kogo tam zatrudniają ? 
Avatar
Po co tam bus pasy ?? / 5 sierpnia 2019 o 09:36
+1
Wszystko zrozumiem a przynajmniej postaram się ... Ale ŻUK-PASY na Grygowej ... Na trzeźwo się nie da... Bezrozumność eko-lewicy ratuszowej.
Avatar
Budowlaniec / 4 sierpnia 2019 o 23:33
+8
Po co ten nasyp. Trzeba było zaprojektować tam po środku jeszcze podpory i żaden nasyp nie byłby potrzebny. A tak to pewnie słabo zagęścili albo za szybko obciążyli i jest klops.
Avatar
Krzysio / 3 sierpnia 2019 o 17:11
+10
zburzyć wiadukt, teren sprzedać developerowi to i blok postawi, park zrobi a może nawet i wiadukt obieca.
Avatar
Japolan / 3 sierpnia 2019 o 16:04
+1
Ponoć jak wczoraj zmierzyli odchyłkę, to stwierdzili że to już jest 12 cm i dalej postępuje.
Wychodzi na to, że trafnie wczoraj zdiagnozowałem sytuację - "nadzór budowlany" zasadnie czeka, aż "Krzywy Wiadukt Żuka" sam z siebie (czyli pod własnym ciężarem) "pierdyknie z hukiem")
Zobacz wszystkie komentarze 135

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo)
film

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo) 0 0

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Glasgow Rangers w pierwszy spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 1

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej 2 8

"Cześć, troje studentów szuka mieszkania, najlepiej blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum". Takie ogłoszenia zasypują w wakacje internet

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności 274 4

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 235 36

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 14

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 8 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 10

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 14 17

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 9 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 4

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim
31 sierpnia 2019, 17:00

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim 1 0

Zagrają dla Oli. Charytatywny koncert odbędzie się 31 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na miejscu prowadzono będzie zbiórka na rzecz Aleksandry Włodarczyk, o której pisaliśmy w lipcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!