Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2019 r.
21:10

Lublin: Czy w ogóle otworzą nowe wiadukty? Nadzór budowlany ma poważne obawy o stabilność konstrukcji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
53 135 A A
Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm. Więcej zdjęć poniżej
Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm. Więcej zdjęć poniżej (fot. Maciej Kaczanowski)

Poważne obawy o stabilność nowej konstrukcji ul. Grygowej mają inspektorzy nadzoru budowlanego. Chodzi o to, czy pod wiaduktami mogą się rozchodzić ściany mające utrzymywać ziemny nasyp. Nadzór już od kilku miesięcy wstrzymuje się z dopuszczeniem trasy do użytku. Wiemy, jakie ma zastrzeżenia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa trasa jest gotowa od przełomu marca i kwietnia, gdy zakończyła się przebudowa ul. Grygowej. Zamiast wąskiej drogi z rozpadającym się wiaduktem jest szeroka dwujezdniowa trasa i nowe konstrukcje. Wszystko lśni i pachnie nowością, ale jest bezużyteczne, bo wciąż nie można tędy jeździć.

Na użytkowanie obiektów do tej pory nie zezwolił nadzór budowlany, który ma zastrzeżenia do wykonania nowej trasy. – Dotyczą stanu technicznego – mówi Paweł Kwiecień, rzecznik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego miasta Lublin. Chodzi o mury oporowe z betonowych prefabrykatów, utrzymujące ziemny nasyp między wiaduktami.

Wyjaśnijmy to obrazowo

Tory kolejowe położone są w rozległym obniżeniu terenu, a wiadukty przenoszą drogę nad tą doliną. Wcześniej ulica miała tylko jedną jezdnię, więc wystarczył jeden, ale bardzo długi wiadukt. Był w katastrofalnym stanie technicznym, nadawał się tylko do wyburzenia, więc konieczne było zaprojektowanie nowej konstrukcji.

Projektanci uznali, że rozległą dolinę można sztucznie podzielić na dwie mniejsze, stawiając na jej środku ziemny nasyp otoczony czterema ścianami z betonowych prefabrykatów. Można to sobie wyobrazić jako dużą skrzynkę na balkonowe kwiaty. Dzięki temu na każdej z dwóch jezdni, zamiast bardzo długiego wiaduktu można było zbudować dwa krótsze: Od brzegu doliny do nasypu, od nasypu do drugiego brzegu. Wiadomo już, że mur otaczający ziemne masy nasypu odbiega od projektu i jest odchylony od pionu.

Czy to będzie bezpieczne?

Odpowiedź na to fundamentalne pytanie miała dać ekspertyza zamówiona przez miasto w państwowym Instytucie Badawczym Dróg i Mostów. Instytut uznał, że drogę trzeba otworzyć i obserwować.

– Pozwoli to na monitorowanie obiektu w warunkach normalnej eksploatacji – stwierdzili autorzy opinii.

Jednak droga wciąż pozostaje zamknięta dla ruchu. – Była ekspertyza, obserwacje. Wszystko już było. I co? – dopytuje w mailu do naszej redakcji pan Robert, jeden z kierowców mających dość czekania na otwarcie trasy. Nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Droga nieprędko będzie przejezdna.

– Ekspertyza jest niepełna i wymaga uzupełnienia – tłumaczy rzecznik nadzoru budowlanego. – Oczekujemy wyjaśnień w dwunastu punktach.

Wątpliwości są poważne

Inspektorzy oczekują wyjaśnienia przyczyny odchylenia ścian względem projektu. Takie odchylenia sięgają, jak wynika z korespondencji, nawet 10 cm.

Nadzór budowlany chce również przedstawienia jednoznacznej oceny tego, w jaki sposób zmiany wprowadzone do projektu podczas robót budowlanych wpłynęły na bezpieczeństwo konstrukcji i przyszłego użytkowania murów oporowych.

Kolejny zarzut nadzoru budowlanego jest taki, że ekspert w ogóle nie odniósł się do faktu, że pomiary (3) prowadzone od 22 maja do 28 czerwca „potwierdziły dalszy przyrost przemieszczenia ściany oporowej” nawet o 7 mm.

W przedstawionej przez miasto ekspertyzie miało także zabraknąć ostatecznej, jednoznacznej konkluzji, czy bezpieczne jest użytkowanie murów oporowych „w obecnym stanie” i z „powstałymi deformacjami” oraz czy wzmocnienia nie wymaga kolejna ze ścian oporowych.

Ściany mogą się rozjechać?

Z zastrzeżeń, które mnoży nadzór budowlany wynika, że główną obawą inspektorów jest to, że betonowe ściany mogą się z czasem po prostu rozjechać.

– Gdyby było inaczej, dawno wydalibyśmy pozwolenie na użytkowanie – przyznaje Paweł Kwiecień. Nadzór budowlany wyznaczył miejskim urzędnikom dwutygodniowy termin na udzielenie wyjaśnień.

– Zarząd Dróg i Mostów przygotowuje stosowną odpowiedź – zapewnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Od tego, czy miejskie wyjaśnienia uspokoją inspektorów nadzoru, będą zależeć dalsze decyzje w tej sprawie. – Będzie to albo dopuszczenie obiektu do użytkowania albo odmowa jego dopuszczenia – stawia sprawę jasno rzecznik inspektoratu.

Przebudowa ul. Grygowej, wraz z rozbiórką starego wiaduktu, budową nowych, wykonaniem jezdni i zawieszeniem trakcji trolejbusowej kosztowała ponad 70 mln zł.

e-Wydanie

Komentarze 135

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 21:23
+38
Gdzie był nadzór budowlany podczas budowy ? Dlaczego nie reagował już na etapie budowy tylko teraz ? Może tym powinien się prokurator zainteresować
Avatar
Zdzichu / 2 sierpnia 2019 o 07:25
+37
A gdzie w trakcie budowy był nadzór budowlany? Kawę pili?
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 21:40
+33
To co robi nadzór budowlany zaczyna wyglądać niepoważnie. Albo zażądajcie usunięcia wady albo pozwólcie na otwarcie a nie jakaś durna zabawa w przesyłanie świstków!
Avatar
opel / 1 sierpnia 2019 o 22:36
+24
Skończ pisać ten mit o Holandii chłopie... 3 dni to potrzebowali aby nasunąć gotowy wiadukt w oś drogi a nie go wybudować... sama budowa zajeła min. 9 msc od przygotowani terenu po wylanie obiektu. Chyba serio nie możesz być na tyle naiwny żeby wierzyć, że w 3 dni można obiekt o masie 50 ton wybudować.. skoro 2h zajmuje ci wstanie ze s*acza.
Avatar
Weteran / 1 sierpnia 2019 o 23:41
+22
Proszę podaj gdzie w Holandii, ja sobie też mogę podac , ze na Madagaskarze to w 24 godziny takie wiadukty powstają!
Avatar
Bosakkk / 1 sierpnia 2019 o 22:42
+22
Nie bardzo rozumiem w czym problem, wykonawca spartolil robotę, niech sie bierze i poprawia, przez te dwa miesiace juz by to zrobili a nie czekaja aż krzywe mury sie wyprostują? Poza tym gdzie byl nadzór jak stawiano te mury? 
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 21:20
+22
Ten nadzór zaczyna denerwować. Nie da się sprawdzić czy będzie bezpiecznie jeśli nie dopuści się ruchu jeśli podczas ruchu normalnego mur będzie się przesuwał należy zamknąć wiadukt i poprawić.
Avatar
pozostałe / 2 sierpnia 2019 o 04:20
+18
Czy projektanci nie kontaktują się z nadzorem przed? Zresztą to tak wygląda, że za ok. 10 lat zacznie się wszystko osuwać. Teraz tak się buduje: szybko bez głowy i najlepiej wszystko mocować na piankę, przykryć tynkiem czy innym szwarcglutem żeby klient w momencie odbioru nic nie zauważył.
Avatar
Gość / 1 sierpnia 2019 o 23:17
+18
Nadzór budowlany celowo przeciąga sprawę
Avatar
Ja / 1 sierpnia 2019 o 23:01
+16
Po *** powinien dostać nie tylko wykonawca ale i kierownik budowy z nadzorem bo widać jak dopilnowali. Niech teraz za swoje naprawiają.
Avatar
Max / 15 sierpnia 2019 o 12:34
0
Ostańska powinna podać się do dymisji !!!!!! Tyle trzymała inwestycję bo papierków jej zabrakło !!!!! To samo jest z mieszkaniami WIKANA nad Zalewem Zemborzyckim. Ludzie miesiące czekają na jej decyzję, płacąc kary bankom za brak przeniesienia własności bo jaśniepani ma problem z wydaniem decyzji ..... a miesiące lecą. Szkoda że Żuk w tej sprawie milczy .......
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2019 o 21:31
+2
Rozumiem, że firma Budimex płaci już stosowne kary umowne w związku z niewywiązaniem się z umowy odnośnie oddania obiektu do użytkowania. w terminie..
Avatar
Wiesław F. / 9 sierpnia 2019 o 05:34
+2
Jakie "wziąść". Po polsku pisze się "wziąć"! 
Avatar
Max / 8 sierpnia 2019 o 08:44
+2
Ciekawe kiedy Ostańska wyrazi zgodę na to, żeby ludzie, którzy kupili w Wikanie mieszkania nad Zalewem Zemborzyckim mogli się tam wprowadzić. Rok czasu stoją mieszkania, bo jaśnie pani z nadania prezydenta Ostańska blokuje całą inwestycję. Gotowy temat dla mediów w Lublinie - praca, radio, telewizja. Już niedługo przed Politechniką Lubelską postawimy bilbord w tej sprawie !!!!
Avatar
xor / 5 sierpnia 2019 o 22:46
0
Ratusz nie przygotuje ekspertyzy, czy wiadukt będzie stał, czy się zawali, bo w podległym jemu Zarządzie Dróg i Mostów nie pracuje ani jeden mostowiec !!!!! To kogo tam zatrudniają ?
 No wiesz, po przejęciu Urzędu Marszałkowskiego przez PIS trzeba było poupychać gdzieś wybitnych fachowców kolegów...
Avatar
politolog / 5 sierpnia 2019 o 13:18
+7
Ratusz nie przygotuje ekspertyzy, czy wiadukt będzie stał, czy się zawali, bo w podległym jemu Zarządzie Dróg i Mostów nie pracuje ani jeden mostowiec !!!!! To kogo tam zatrudniają ? 
Avatar
Po co tam bus pasy ?? / 5 sierpnia 2019 o 09:36
+1
Wszystko zrozumiem a przynajmniej postaram się ... Ale ŻUK-PASY na Grygowej ... Na trzeźwo się nie da... Bezrozumność eko-lewicy ratuszowej.
Avatar
Budowlaniec / 4 sierpnia 2019 o 23:33
+8
Po co ten nasyp. Trzeba było zaprojektować tam po środku jeszcze podpory i żaden nasyp nie byłby potrzebny. A tak to pewnie słabo zagęścili albo za szybko obciążyli i jest klops.
Avatar
Krzysio / 3 sierpnia 2019 o 17:11
+10
zburzyć wiadukt, teren sprzedać developerowi to i blok postawi, park zrobi a może nawet i wiadukt obieca.
Avatar
Japolan / 3 sierpnia 2019 o 16:04
+1
Ponoć jak wczoraj zmierzyli odchyłkę, to stwierdzili że to już jest 12 cm i dalej postępuje.
Wychodzi na to, że trafnie wczoraj zdiagnozowałem sytuację - "nadzór budowlany" zasadnie czeka, aż "Krzywy Wiadukt Żuka" sam z siebie (czyli pod własnym ciężarem) "pierdyknie z hukiem")
Zobacz wszystkie komentarze 135

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 0

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs na danie z... roślin chronionych. "Bardzo za ten błąd przepraszam"

Konkurs na danie z... roślin chronionych. "Bardzo za ten błąd przepraszam" 0 0

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim
31 sierpnia 2019, 17:00

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim 0 0

Zagrają dla Oli. Charytatywny koncert odbędzie się 31 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na miejscu prowadzono będzie zbiórka na rzecz Aleksandry Włodarczyk, o której pisaliśmy w lipcu.

Informatyczny geniusz. Rozmowa z Markiem Skibą, medalistą Olimpiady Informatycznej w Baku

Informatyczny geniusz. Rozmowa z Markiem Skibą, medalistą Olimpiady Informatycznej w Baku 0 1

Rozmowa z Markiem Skibą, absolwentem I LO im. Stanisława Staszica, który wywalczył brązowy medal na XXXI Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Baku.

Puławskie Dożynki w Kurowie
25 sierpnia 2019, 12:00

Puławskie Dożynki w Kurowie 0 1

W tym roku tradycyjne święto powiatu puławskiego zorganizowane zostanie w Kurowie. Dożynki 2019 będą miały miejsce w niedzielę, 25 sierpnia o godz. 12. W programie moc atrakcji.

W jakich samochodach najlepiej sprawdzają się opony wielosezonowe?

W jakich samochodach najlepiej sprawdzają się opony wielosezonowe? 0 0

Do zwiększenia popularności ogumienia całorocznego przyczyniło się kilka kwestii. Pierwszą z niż są ograniczone koszty eksploatacji, które odnoszą się nie tylko do zakupu jednego kompletu zamiast dwóch, ale również braku konieczności wymiany opon między sezonami. Szczególnie w dużych miastach, kolejki do wulkanizacji mogą sięgać nawet dwóch tygodni. Kolejną kwestią są nowe technologie stosowane w tego typu oponach, które poprawiają zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Do którego segmentu aut najbardziej polecane są opony wielosezonowe?

Zwycięstwo było blisko, czyli opinie po meczu Widzew - Górnik Łęczna

Zwycięstwo było blisko, czyli opinie po meczu Widzew - Górnik Łęczna 0 1

W środę Górnik Łęczna zremisował na wyjeździe z Widzewem Łódź 2:2. Wynik całkiem niezły. Biorąc jednak pod uwagę przebieg spotkania i fakt, że goście jeszcze w 78 minucie prowadzili 2:0 na pewno zielono-czarnym nie jest łatwo pogodzić się z podziałem punktów. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Lublin: Radni PiS bronią abp. Jędraszewskiego. Chcą głosowania w Radzie Miasta

Lublin: Radni PiS bronią abp. Jędraszewskiego. Chcą głosowania w Radzie Miasta 25 15

Nad „potępieniem wypowiedzi i zachowań nawołujących do przemocy wobec abp. Marka Jędraszewskiego” głosować ma lubelska Rada Miasta na swoim posiedzeniu 5 września. Nad zajęciem podobnego stanowiska już w najbliższy poniedziałek mają głosować radni w Zamościu

Angielski za granicą łączy pokolenia!

Angielski za granicą łączy pokolenia! 0 0

Kursy językowe to temat dobrze znany. Co, jednak gdyby zamiast wysyłać dziecko na obóz… wyruszyć na niego wspólnie? Angielski za granicą to świetny pomysł dla osób w każdym wieku, a dodatkowo świetna okazja dla rodzin na spędzenie razem czasu.

Dbamy o najmłodszych, czyli pierwszy krok do zmiany stylu życia

Dbamy o najmłodszych, czyli pierwszy krok do zmiany stylu życia 0 0

Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się już w dzieciństwie. A otyłość, która rozwinęła się u dziecka wtedy, kiedy to miało zaledwie kilka lat, może trwać przez całą jego młodość, a także wiek dojrzały. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej dbać o to, by kształtować u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe. A także zakorzeniać u niego przekonanie, że odpowiednio zaplanowana aktywność fizyczna ma wpływ na kondycję całego organizmu. Jak zatem kształtować młodego człowieka?

Sianokosy w centrum Lublina. Na dachu Centrum Spotkania Kultur [zdjęcia]
galeria

Sianokosy w centrum Lublina. Na dachu Centrum Spotkania Kultur [zdjęcia] 0 6

W czwartek w centrum można było się poczuć jak na dawnej wsi, dzięki dźwiękom koszenia trawy i ostrzenia kos. Na dachu Centrum Spotkania Kultur pracowali kosiarze z Muzeum Wsi Lubelskiej

Giewont: Piorun uderzył w turystów. TOPR: Kilka osób zginęło w Tatrach [wideo]
film

Giewont: Piorun uderzył w turystów. TOPR: Kilka osób zginęło w Tatrach [wideo] 86 7

Kilka osób nie żyje, ok. 20 zostało rannych. To tragiczny bilans burz, które w czwartek przeszły nad Tatrami. W grupę turystów na Giewoncie uderzył piorun.

4-letniego chłopca idącego ze starszą siostrą i babcią zaatakował pies

4-letniego chłopca idącego ze starszą siostrą i babcią zaatakował pies 2 4

18-latka i 4-letni chłopiec zostali pogryzieni przez psy. Chłopiec trafił pod opiekę lekarza, dziewczynie udało się obronić. Psy nie miały kagańców i nie były prowadzone na smyczy.

Michał Skórski (Azoty Puławy): Każdy piłkarz będzie potrzebny

Michał Skórski (Azoty Puławy): Każdy piłkarz będzie potrzebny 0 0

Rozmowa z Michałem Skórskim, trenerem piłkarzy ręcznych Azotów Puławy

Katarzyna Skowrońska-Dolata zakończyła karierę. Dwukrotna mistrzyni Europy na parkiecie spędziła 24 lata
film

Katarzyna Skowrońska-Dolata zakończyła karierę. Dwukrotna mistrzyni Europy na parkiecie spędziła 24 lata 0 0

Smutna wiadomość dla kibiców polskiej reprezentacji siatkarek. Katarzyna Skowrońska-Dolata w rozmowie dla „Przeglądu Sportowego”, tuż przed startem mistrzostw Europy w siatkówce, poinformowała, że kończy karierę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.