Badania nad rybami transgenicznymi (modyfikowanymi genetycznie) zamierzają prowadzić naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczelnia ogłosiła przetarg na dostawę specjalistycznej aparatury dla powstającego Centrum Medycyny Doświadczalnej.
- Takie badania prowadzone są już w Warszawie. My bylibyśmy drugim, albo trzecim tego typu ośrodkiem w kraju. To szybko rozwijająca się dziedzina, dająca bardzo duże możliwości - mówi dr Mirosław Łańcut, kierownik Centralnej Zwierzętarni Uniwersytetu Medycznego.
Tematyka możliwych badań jest szeroka - od chorób układu nerwowego poprzez nowotworowe, do wszystkich schorzeń nękających człowieka. Wspomniane ryby w odróżnieniu od tradycyjnych zwierząt laboratoryjnych, jak myszy czy szczury, są tańsze w hodowli, łatwiejsze jest także ich rozmnażanie.
- Danio pręgowany ma ciekawą cechę. Od momentu rozwoju z ikry do dorosłości jest przezroczysty. Wtedy możemy obserwować rozwój jego układu nerwowego czy pokarmowego i analizować wpływ choroby na jego organizm. W ten sposób możemy badać niemal każdy temat związany z medycyną i biologią człowieka - tłumaczy dr Łańcut. - To nowy front w badaniach nad schorzeniami. Musimy iść z duchem postępu, dlatego chcemy rozwijać tę dziedzinę - dodaje.
To nie jedyna inwestycja realizowana obecnie przez Uniwersytet Medyczny. Trwa remont kapitalny Collegium Pathologicum przy ul. Jaczewskiego, które na przebudowę czekało blisko pół wieku. Remontowany jest także dom studencki przy ul. Chodźki. Prace remontowo-porządkowe prowadzone są w otoczeniu rektoratu, który niedawno przeszedł gruntowną modernizację. Wkrótce oddany do użytku zostanie 84-miejscowy parking naprzeciw Instytutu Medycyny Wsi. W planach są kolejne inwestycje.
- Wciąż zabiegamy o środki na budowę zintegrowanego ośrodka symulacji medycznej, rozbudowę gmachu stomatologii oraz budowę biblioteki - wylicza Włodzimierz Matysiak, rzecznik uczelni.