Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2008 r.
18:21
Edytuj ten wpis

Dlaczego śmieci są tak drogie - cd.

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Ratusz wie o nielegalnym zawyżaniu cen przez firmy śmieciowe, ale nie zamierza interweniować w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chociaż szef jednej z firm publicznie przyznał, że liczy więcej za śmiecie, niż pozwala prawo. Urząd Miasta tłumaczy, że nie dostał żadnej oficjalnej skargi.

Firmy wywożące odpady nie mogą stosować cen wyższych, niż maksymalne stawki określone w uchwale Rady Miasta. Ale w przypadku dużych kontenerów typu KP-7 firmy śmieciowe przekroczyły ten pułap. I zawyżone ceny stosują od stycznia.

O takim procederze otwarcie informują miejskie wodociągi, które nie zgodziły się płacić za wywóz swoich śmieci po zawyżonych stawkach. - Kom-Eko przysłało nam nowe, wyższe od dopuszczalnych, ceny za kontener KP-7 - ujawnia Ireneusz Pilipczuk z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Nie zgodziliśmy się na te ceny i odpisaliśmy, że są niezgodne z prawem. Kom-Eko musiało podpisać nam niższe stawki.

W sobotnim wydaniu Dziennika Wschodniego prezes Kom-Eko przyznał, że przekracza ustalony przez miasto próg cenowy. Ale Ratusz, który ma czuwać nad wykonywaniem uchwały radnych, nie reaguje.

- To MPWiK zrobiło raban o to, że cena nieznacznie przekroczyła maksymalną stawkę. I o co tu wojny robić? - irytuje się Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. - Nie zdążyliśmy po prostu przygotować uchwały podnoszącej ceny maksymalne.

• Jest pan zobowiązany do egzekwowania przepisów starej uchwały określającej górne stawki. Uchwała nadal obowiązuje i jest łamana. Co pan w tej sprawie zrobił?

- Ale przecież nie ma żadnej sprawy, bo MPWiK ostatecznie nie zaakceptowało tych stawek.

• MPWiK nie, ale inni płacą. A Kom-Eko publicznie przyznaje się do zawyżania ceny.

- Nie dostałem żadnego dokumentu, który by potwierdzał łamanie prawa.

Miejski radny PO, Michał Widomski mówi wprost: Dyrektor Stani działa w interesie firm śmieciowych, a nie mieszkańców Lublina - stwierdza radny. Jako dowód przedstawia projekt uchwały Rady Miasta, podnoszącej ceny maksymalne.

Dokument miał być głosowany na poprzedniej sesji rady. Ale do głosowania nie doszło, bo radni oburzeni tym, że dostali dokument w ostatniej chwili, zażądali wycofania projektu z sesji. Zdaniem Widomskiego, uchwała miała przyklepać nielegalną podwyżkę.

Ratusz tłumaczy, że ceny rosną, bo o 500 proc. wzrosła ustalana przez ministerstwo tzw. opłata środowiskowa. - Ale wzrost tej opłaty nie ma aż tak dużego wpływu na ceny wywozu śmieci, jak wyliczył to Wydział Ochrony Środowiska. Według moich wyliczeń, zaproponowany przez Staniego wzrost stawek maksymalnych został czterokrotnie zawyżony - mówi Widomski. Dyrektor Stani nie chce się do tego odnosić. - Najpierw chcę dostać wyliczenia radnego.

Widomski ma więcej zastrzeżeń do projektu uchwały. - Dlaczego w przypadku jednego pojemnika ceny mają wzrosnąć o 10 proc., a w przypadku innego aż o 78 proc. - docieka radny. - Bo obsługa różnych pojemników wiąże się z różnymi kosztami dla firm wywozowych - odpowiada Stani.

Prezydent Fic nie mówi nic

O ocenę poczynań Wydziału Ochrony Środowiska prosiliśmy wczoraj zastępcę prezydenta miasta, Stanisława Fica, któremu dyrektor Marian Stani bezpośrednio podlega. Fic za pośrednictwem sekretarki kazał nam się kontaktować ze... Stanim.

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty