Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2019 r.
8:00

Dr Iwańczuk: Zagraniczni studenci i emigranci nie stanowią zagrożenia dla struktury etnicznej Lublina

11 47 A A
W Lublinie nie jest łatwo o dobrze płatną pracę
W Lublinie nie jest łatwo o dobrze płatną pracę (fot. Łukasz Minkiewicz/archiwum)

- To, że do Lublina przyjeżdżają studenci z zagranicy i emigranci, nie powinno stanowić zagrożenia dla struktury etnicznej ludności. Musimy mieć także na uwadze, że często Lublin jest dla tych ludzi tylko etapem w procesie migracji - mówi dr Krzysztof Iwańczuk, wykładowca UMCS, specjalista od geografii politycznej, geopolityki i demografii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 348 120 mieszkańców Lublina w 2012 roku i 341 975 w 2015 roku. Dlaczego liczba mieszkańców Lublina się zmniejsza?

– Niewiele ponad 6 tysięcy w ciągu trzech lat to nie jest sytuacja alarmowa. Pamiętajmy, że od kilkunastu lat wielu mieszkańców miasta przenosi się na osiedla pod miastem. Szukają ciszy i spokoju.

Najbardziej niepokojące jest wyjeżdżanie ludzi młodych, wykształconych. Wielu bardzo dobrych absolwentów szkół średnich Lublina jedzie na studia do innych ośrodków akademickich, absolwenci studiów licencjackich często decydują się kontynuować studia magisterskie poza Lublinem. Także wielu absolwentów studiów magisterskich opuszcza Lublin.

• Dlaczego tak się dzieje?

– Można wskazać kilka przyczyn. W rankingach wyższych uczelni w Polsce, uczelnie Lublina nie zajmują czołowych lokat i młodzi ludzie z ambicjami wybierają inne ośrodki. Poza tym możliwości podjęcia atrakcyjnej i zaspokajającej ambicje pracy są większe poza Lublinem. Kolejna rzecz to chęć poznania innych miast, bo dla wielu Lublin nie jest atrakcyjny.

• Jednocześnie buduje się wiele nowych osiedli, a mieszkania szybko się sprzedają.

– Do Lublina przyjeżdża kształcić się młodzież z terenu województwa lubelskiego i województw ościennych, a także z innych państw. Nie wszyscy chcą mieszkać w akademikach. Poza tym mieszkanie to lokata pieniędzy.

• Jakie są prognozy dla Lublina na najbliższe kilkunaście lat?

– Należy się liczyć z dalszym spadkiem liczby ludności. Proces dezurbanizacji będzie trwał, a ludzie młodzi będą opuszczać swoje miasto.

• Do Lublina przyjeżdża wielu studentów i emigrantów z Ukrainy czy Białorusi, którzy czasem w naszym mieście zostają. Polacy staną się mniejszością?

– Z takimi zmianami należy się liczyć. Nie powinno to jednak stanowić zagrożenia dla struktury etnicznej ludności. Musimy mieć także na uwadze, że często Lublin jest dla tych ludzi tylko etapem w procesie migracji. Już dzisiaj uważa się, że otwarcie dla Ukraińców rynku pracy w Niemczech, spowoduje ich wyjazd do tego państwa.

• Jakie są sposoby na to, aby liczba ludności Lublina przestała się zmniejszać?

– Nad tym problemem dyskutuje się w Lublinie od lat w gronie ekspertów, władz uczelni lubelskich czy też władz miasta. I niewiele z tego wynika. Można utrzymać bądź nawet zwiększyć liczbę mieszkańców naszego miasta przesuwając granice administracyjne Lublina.

e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DrInz / 19 lipca 2019 o 08:22
+13
Dr Iwańczuk słusznie zwraca uwagę na to, że w Lublinie głównym problemem nie jest spadek liczby ludności sam w sobie, ale bardzo niekorzystna "ROTACJA" mieszkańców: z jednej strony do miasta napływa co roku mnóstwo nowych ludzi ze wsi i mniejszych miast, a z drugiej strony duża część miejscowej młodzieży, w Lublinie wychowanej i wyszkolonej, wyjeżdża głównie do Warszawy. I to jest bardzo duża strata dla miasta, któej powinno się przeciwdziałać. Z tego powodu niestety w Lublinie są bardzo słabo wykształcone miejscowe "elity", które identyfikowałyby się mocno z miastem, tak jak to jest np w Poznaniu który mimo tego że też jest ośrodkiem prowincjonalnym, to jednak jest tam spora grupa mieszkańców mocno się z miastem identyfikujących.   Przyjezdni wieśniacy, zanim zaczną się z miastem identyfikować i coś do niego wnosić, w pierwszych latach są zaintereoswani głównie tym żeby kupić jakieś mieszkanko na jednym z deweloperskich betonowisk i w miare sprawnie dojeżdzać stamtąd do pracy.
Dr Iwańczuk słusznie zwraca uwagę na to, że w Lublinie głównym problemem nie jest spadek liczby ludności sam w sobie, ale bardzo niekorzystna "ROTACJA" mieszkańców: z jednej strony do miasta napływa co roku mnóstwo nowych ludzi ze wsi i mniejszych miast, a z drugiej strony duża część miejscowej młodzieży, w Lublinie wychowanej i wyszkolonej, wyjeżdża głównie do Warszawy. I to jest bardzo duża strata dla miasta, któej powinno się przeciwdziałać. Z tego powodu niestety w Lublinie są bardzo słabo wykształcone miejscowe "elity&quo... rozwiń
Avatar
Bessa / 19 lipca 2019 o 09:08
+12
W Lublinie problemem nie jest ubytek ludności, bo nawet jakby miasto się zmniejszyło np. do 299 tys. za ileśtam lat - to co z tego? nic to nie zmieni. Natomiast problemem jest zbyt duży odpływ miejscowej młodzieży, wychowanej w dużym mieście i wyszkolonej w całkiem dobrych lubelskich szkołach średnich i wyższych...oczywiście z racji bliskości Lublin niestety zawsze będzie w jakimś stopniu "drenowany" z ludzi przez Warszawę, ale trzeba robić co się da żeby to zjawisko zmniejszać i nie dać się pożreć Warszawce, tak jak dał się pożreć np. Radom i w dużym stopniu Łódź (choć ta jest nieco za duża i też się broni pazurami przez warszawką w ostatnich latach). Myślę że w miarę wzrostu zamożności w naszym kraju takie miasta jak Lublin będą coraz bardziej atrakcyjne - im bardziej zamożni są ludzie, tym bardziej liczy się dla nich przy wyborze miejsca zamieszkania nie tylko sama kasa jaka wpływa na konto, ale też coś co można nazwać "jakością życia" albo "work-life balance" - a tutaj Lublin ma duże zalety, jako miasto kompaktowe nie marnujesz 2-3 godzin dziennie na dojazdy do i z pracy,  itp....
W Lublinie problemem nie jest ubytek ludności, bo nawet jakby miasto się zmniejszyło np. do 299 tys. za ileśtam lat - to co z tego? nic to nie zmieni. Natomiast problemem jest zbyt duży odpływ miejscowej młodzieży, wychowanej w dużym mieście i wyszkolonej w całkiem dobrych lubelskich szkołach średnich i wyższych...oczywiście z racji bliskości Lublin niestety zawsze będzie w jakimś stopniu "drenowany" z ludzi przez Warszawę, ale trzeba robić co się da żeby to zjawisko zmniejszać i nie dać się pożreć Warszawce, tak jak dał się pożreć... rozwiń
Avatar
Jann / 19 lipca 2019 o 08:25
+10
do tej pory polskie miasta były zasilane imigrantami ze wsi, ale polska wieś już się prawie wyludniłą i wymarła, więc stąd zastąpienie imigrantów wiejskich imigrantami ukraińskimi
Avatar
a / 19 lipca 2019 o 14:37
+8
Kontakt z ludźmi o odmiennej kulturze, wierzę i obyczajach od czasów najdawniejszych był wzbogacający i inspirujący. Dla mądrych ludzi.
Fakt, pierwsi w czasach najdawniejszych wzbogacali i inspirowali nas Sasowie, potem Ruś Kijowska zainspirowała nas w Grodach Czerwieńskich, po czym trwający kilkaset lat proces regularnej inspiracji zaczęli Mongołowie. Cała późniejsza historia Polski to jeden wielki niekończący się ciąg wzajemnej inspiracji. Ciekawe tylko, że najdłuższy w naszej historii okres pokoju i dobrobytu nastał od kiedy staliśmy się społeczeństwem niemal monoetnicznym. To musi być jakiś zbieg okoliczności.
Fakt, pierwsi w czasach najdawniejszych wzbogacali i inspirowali nas Sasowie, potem Ruś Kijowska zainspirowała nas w Grodach Czerwieńskich, po czym trwający kilkaset lat proces regularnej inspiracji zaczęli Mongołowie. Cała późniejsza historia Polski to jeden wielki niekończący się ciąg wzajemnej inspiracji. Ciekawe tylko, że najdłuższy w naszej historii okres pokoju i dobrobytu nastał od kiedy staliśmy się społeczeństwem niemal monoetnicznym. To musi być jakiś zbieg okoliczności. rozwiń
Avatar
jot / 19 lipca 2019 o 08:22
+8
Pan dr. Iwańczuk, to jest chyba osobiście zainteresowany napływem czerni zza Buga, a powtarzane od roku brednie o tym jak to wszyscy Ukraińcy wyjadą do Niemiec jakoś się nie sprawdzają.
Avatar
wonzaBug / 19 lipca 2019 o 13:24
+7
Sprowadzanie do Polski milionów Ukraińców to ZDRADA STANU.
Avatar
Jann / 19 lipca 2019 o 09:25
+7
Niestety ale czuć ten napływ ze wsi. To inna mentalność.
 no czuć niestety...to się przekłąda na wiele dziedzin funkcjonowania miasta, wieśniacy są licznie  pozatrudniani w strukturach UM Lublin, gdzie decydują o wyglądzie i zagospodarowaniu przestrzennym miasta, nie rozumiejąc w ogóle co to jest miasto i jak powinno wyglądać....dlatego niestety Lublin w tak wielu miejscach wygląda jak wygląda...jak ktoś po skończonej pracy wsiada w samochód i wraca do swojej "dierewni", to jesgo punkt patrzenia na miasto jest zupełnie inny niż kogoś kto xx-lat w nim mieszka....a potem dochodzi do tego że piękne historyczne centrum jest dewastowane lichą zabudową na miarę Kraśnika, np. ta nowa 2-piętrowa buda szpitalna przy 3Maja, badziewna ograniczona do 2 pięter zabudowa na lipowej zamiast koziołka itp...
 no czuć niestety...to się przekłąda na wiele dziedzin funkcjonowania miasta, wieśniacy są licznie  pozatrudniani w strukturach UM Lublin, gdzie decydują o wyglądzie i zagospodarowaniu przestrzennym miasta, nie rozumiejąc w ogóle co to jest miasto i jak powinno wyglądać....dlatego niestety Lublin w tak wielu miejscach wygląda jak wygląda...jak ktoś po skończonej pracy wsiada w samochód i wraca do swojej "dierewni", to jesgo punkt patrzenia na miasto jest zupełnie inny niż kogoś kto xx-lat w nim mieszka....a potem doc... rozwiń
Avatar
OJROWEEK / 19 lipca 2019 o 08:27
+7
Ubogacanie kulturowe wg uchodźców ? Wystarczy popatrzeć co się dzieje w Londynie, Kolonii etc . O wskaźnikach przestępczości lepiej nie mówić...
Avatar
.... / 19 lipca 2019 o 15:42
+6
Kontakt z ludźmi o odmiennej kulturze, wierzę i obyczajach od czasów najdawniejszych był wzbogacający i inspirujący. Dla mądrych ludzi.
Powiedz te swoje złote myśli Koptom w Egipcie, Aborygenom w Australii, Indianom w USA....albo starym Francuzom jeszcze mieszkającym na przedmieściach Paryża.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 13:27
+6
Tee "ubawiony": nie bedziesz taki ubawiony jak ci ukrainiec prace odbierze albo wbije noz / siekiere w plecy;p Ukraincy w Polsce juz teraz traktowani sa czesto lepiej niz Polacy; kto ten fakt bagatelizuje jest albo z pochodzenia ukraincem albo krotkowzrocznym imbecylem.
Avatar
Maciej / 21 lipca 2019 o 14:42
+2
Kontakt z ludźmi o odmiennej kulturze, wierzę i obyczajach od czasów najdawniejszych był wzbogacający i inspirujący. Dla mądrych ludzi.
 Tylko, że wielokultorowa Rzeczpospolita to był proces, który trwał kilkaset lat. Teraz Europa zmienia się na naszych oczach i to co trwało 300-400 lat dzieje się w przeciągu lat kilku kilkudziesięciu. Przybysze poza Żydami po 1, 2 pokoleniach zrywali z rodzimą kulturą i stawali się Polakami. Nie było arabskiej Tv, Internetu, imama,  który 3-4 pokoleniu uświadamial, że są bardziej Arabami niż Francuzami. Poza tym w np. w Polsce nie było muzułmanów. W miastach poza  Żydami byli Grecy, Ormianie, Szkoci, ale to chrześcijanie. Na Kresach była zwarta ludnosc ruska.
 Tylko, że wielokultorowa Rzeczpospolita to był proces, który trwał kilkaset lat. Teraz Europa zmienia się na naszych oczach i to co trwało 300-400 lat dzieje się w przeciągu lat kilku kilkudziesięciu. Przybysze poza Żydami po 1, 2 pokoleniach zrywali z rodzimą kulturą i stawali się Polakami. Nie było arabskiej Tv, Internetu, imama,  który 3-4 pokoleniu uświadamial, że są bardziej Arabami niż Francuzami. Poza tym w np. w Polsce nie było muzułmanów. W miastach poza  Żydami byli Grecy, Ormianie, Szkoci, ale to chrześcijanie. Na ... rozwiń
Avatar
Mich / 21 lipca 2019 o 14:33
+2
Ukraińcy nigdy nie będą stanowić większości mieszkańców Lublina niż Polacy. Lublin jest polskim miastem był i będzie. Tak jest od czasów Mieszka. A ten co się wypowiada na ten temat inaczej to najwidoczniej chciałby by tak się stało. Polska nie jest krajem o wysokiej stopie życiowej i lepiej jest na zachodzie i Ukraińcy za lepszym życiem już od na uciekają a wszyscy Polacy z własnego kraju nie zwieją co widać najwidoczniej komuś się marzy
 W Kosowie też w połowie XIX wieku Serbowie stanowili większość ludności, a teraz Albanczycy to 90%.
 W Kosowie też w połowie XIX wieku Serbowie stanowili większość ludności, a teraz Albanczycy to 90%. rozwiń
Avatar
Marek / 21 lipca 2019 o 14:31
-2
To, że w powiecie lubelskim przybywa mieszkańców odbywa się za sprawą nie tylko mieszkańców Lublina. Pod Lublinem budują się ludzie z okolic Lubartowa, Łęcznej, Włodawy, Chełma,  Zamościa. Także nie można mówić, że w Lublinie liczba mieszkańców spadła, ale równocześnie nie spadła, bo ci wszyscy mieszkańcy przeszli do powiatu lubelskiego. Tak prosto to to nie działa.
Avatar
Polus / 21 lipca 2019 o 12:13
+1
Gosciu. Kiedys ich kulture przywozono na mieczach ,pozniej na T34 a dzisiaj w plecakach i ciezarowkach.
Avatar
Sedes z Bakelitu / 20 lipca 2019 o 11:06
+2
Najbardziej Europę wzbogacili kulturalnie Hunowie. Bełkot multikulti.
Avatar
Opo / 20 lipca 2019 o 08:10
0
***s://forsal.pl/artykuly/1401851,ilu-ukraincow-przebywa-w-polsce-obliczono-to-na-podstawie-danych-z-telefonow-komorkowych.html
Avatar
Opo / 20 lipca 2019 o 08:08
0
W Lublinie Ukraińcy nie chcą siedzieć. Widziałem na youtube już z 3 filmiki nagrane przez Ukrainców, którzy pokazują, szpetne miejsca w Lublinie, kamienice poniszczone i prosto w oczy śmieją się z Lublina. Oni doskonalę wiedzą,że to jest prawie taka sama Ukraina jaką mają w domu. Chętnie wybierają Warszawę i miasta  na zachód od niej. Pozatym Lublinowi nic nie grozi. Bo to jest Ukraina i nie musi bac się Ukrainizacji. Raczej gorzej już nie będzie. A nie bójcię się, Ukraińcy głupi nie są, doskonale wiedzą które miasta w Polsce warte są tzw zachodu. Lublin do nich nie należy, no taka prawda.
 Wow, 3 filmiki znalazłeś, no prawdziwy poszukiwacz z ciebie :D...  a tak nie lubią że Lublin to jedno z 8 najwiekszych skupisk Ukrainców w PL: ukraincow-przebywa-w-polsce-obliczono-to-na-podstawie-danych-z-telefonow-komorkowych.html ...idz bredzieć gdzie indziej...
 Wow, 3 filmiki znalazłeś, no prawdziwy poszukiwacz z ciebie :D...  a tak nie lubią że Lublin to jedno z 8 najwiekszych skupisk Ukrainców w PL: ukraincow-przebywa-w-polsce-obliczono-to-na-podstawie-danych-z-telefonow-komorkowych.html ...idz bredzieć gdzie indziej... rozwiń
Avatar
Piotr / 19 lipca 2019 o 21:49
-4
W Lublinie Ukraińcy nie chcą siedzieć. Widziałem na youtube już z 3 filmiki nagrane przez Ukrainców, którzy pokazują, szpetne miejsca w Lublinie, kamienice poniszczone i prosto w oczy śmieją się z Lublina. Oni doskonalę wiedzą,że to jest prawie taka sama Ukraina jaką mają w domu. Chętnie wybierają Warszawę i miasta na zachód od niej. Pozatym Lublinowi nic nie grozi. Bo to jest Ukraina i nie musi bac się Ukrainizacji. Raczej gorzej już nie będzie. A nie bójcię się, Ukraińcy głupi nie są, doskonale wiedzą które miasta w Polsce warte są tzw zachodu. Lublin do nich nie należy, no taka prawda.
W Lublinie Ukraińcy nie chcą siedzieć. Widziałem na youtube już z 3 filmiki nagrane przez Ukrainców, którzy pokazują, szpetne miejsca w Lublinie, kamienice poniszczone i prosto w oczy śmieją się z Lublina. Oni doskonalę wiedzą,że to jest prawie taka sama Ukraina jaką mają w domu. Chętnie wybierają Warszawę i miasta na zachód od niej. Pozatym Lublinowi nic nie grozi. Bo to jest Ukraina i nie musi bac się Ukrainizacji. Raczej gorzej już nie będzie. A nie bójcię się, Ukraińcy głupi nie są, doskonale wiedzą które miasta w Polsce warte są tzw za... rozwiń
Avatar
rewa / 19 lipca 2019 o 16:21
0
dlatego nie głosuję na PiS i PO bo tu ich sprowadzają
Avatar
.... / 19 lipca 2019 o 15:42
+6
Kontakt z ludźmi o odmiennej kulturze, wierzę i obyczajach od czasów najdawniejszych był wzbogacający i inspirujący. Dla mądrych ludzi.
Powiedz te swoje złote myśli Koptom w Egipcie, Aborygenom w Australii, Indianom w USA....albo starym Francuzom jeszcze mieszkającym na przedmieściach Paryża.
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie"

Unia Hrubieszów - Kryształ Werbkowice 0:1. Zmarnowali trzy "patelnie" 0 0

Mecz walki można było w niedzielę obejrzeć w Hrubieszowie. Tamtejsza Unia uległa Kryształowi Werbkowice 0:1.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 sierpnia 2019 r. 0 0

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy

Lublinianka – Łada Biłgoraj 0:1. Falstartu ciąg dalszy 0 0

Trzeci mecz z rzędu bez strzelonej bramki, a co za tym idzie bez zwycięstwa. Lublinianka niespodziewanie w niedzielę przegrała u siebie z Ładą Biłgoraj 0:1.

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut

Tomasovia - Granit Bychawa 2:1. Przeciętny, ale bramkowy debiut 0 0

Tomasovia pokonała w niedzielę Granit Bychawa 2:1. Jednego z goli dla gospodarzy zdobył Wesley Cain – Kanadyjczyk i najnowszy nabytek niebiesko-białych

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept

Lekarze z woj. lubelskiego wystawiają najwięcej elektronicznych recept 0 1

Blisko 2,5 miliony elektronicznych recept wystawili od początku roku lekarze w całej Polsce. W województwie lubelskim było ich blisko 560 tysięcy.

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena
26 sierpnia 2019, 0:00

Spektakle, warsztaty, spotkania. Startuje nowy sezon w Teatrze Andersena 0 0

Przedstawienia dla dzieci w różnym wieku, premiery, spotkania z artystami i warsztaty tematyczne - to wszystko czeka na gości Teatru Andersena w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się już we wrześniu.

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”
Alarm 24

Szeryf na drodze ukarze cię srodze. Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość” 13 17

Zajeżdżają drogę i wymierzają „sprawiedliwość”. Na drogach zaroiło się od samozwańczych „szeryfów”

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu!

AZS UMCS Lublin zdominował mistrzostwa Polski w Radomiu! 0 0

Mistrzostwa Polski w Radomiu dla akademików. Klub z Lublina wygrał klasyfikację medalową z dorobkiem ośmiu krążków, w tym aż pięciu złotych

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Świdniczanka – Avia 8:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 0 6

Świdniczanka Świdnik Mały rozgromiła kolejnego rywala. Tym razem w meczu derbowym rozbiła rezerwy Avii Świdnik aż 8:0

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka

Tęcza Bełżyce – MKS Ryki 2:1. Piękny sen beniaminka 0 1

Beniaminek z Bełżyc zaliczył fantastyczny start i po trzech kolejkach ma komplet punktów. W sobotę wygrał z MKS Ryki, choć kończył mecz w dziewiątkę

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Pogoń – Igros 3:3. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Wielkie emocje w meczu beniaminków z Krasnobrodu i Łaszczówki. Losy meczu zmieniały się jak w kalejdoskopie i gdy wydawało się że po wygraną sięgną miejscowi goście w ostatnich sekundach doprowadzili do remisu

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar

Lublin: W tym miejscu dochodziło do śmiertelnych wypadków. Jest nowa organizacja ruchu, miasto liczy na fotoradar 17 10

Na najbardziej niebezpiecznym odcinku ul. Nadbystrzyckiej wprowadzona została nowa organizacja ruchu. Na obu jezdniach pojawiło się oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Wprowadzono też ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tu główną przyczyną śmiertelnych wypadków.

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

3 000 osób powiedziało: Nie dla spalarni śmieci w Zamościu 35 11

Tyle podpisów zebrał społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. To przeciwnicy inwestycji Veolii Wschód, która chce rozbudować ciepłownię. W poniedziałek na sesji też będzie mowa o terenie przy ul. Hrubieszowskiej. Chodzi o zmiany, które uniemożliwią tu utylizację odpadów komunalnych.

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom

Jaka sieć handlowa przejmie Tesco w Lublinie? Wyprzedaż w hipermarkecie napędza klientów małym sklepom 5 9

Od początku sierpnia w Tesco trwa wielka wyprzedaż towaru. Sprzedawcy części małych sklepów działających na terenie centrum handlowego obawiają się, że jeśli główna hala sprzedaży zostanie zlikwidowana to klienci przestaną odwiedzać galerię przy ul. Orkana. Reszta jednak uspokaja: teraz klientów jest nawet więcej niż w ostatnich miesiącach.

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia]
galeria

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia] 14 0

Na boisku szkolnym w Kurowie w niedzielę można było obejrzeć dożynkowe wieńce ze wszystkich stron powiatu puławskiego, skosztować lokalnych przysmaków, a także domowej roboty nalewek. Imprezę wspólnie otworzyli starosta Danuta Smaga i wójta Kurowa Arkadiusz Małecki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.