Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2009 r.
17:47
Edytuj ten wpis

Eksperci zajmą się Zalewem Zemborzyckim

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A

Których ryb jest najwięcej, a których najmniej, w jakim są wieku, jak duże rosną i czy jedzą to, co lubią? Od dziś przez trzy dni sprawdzać będą to wynajęci przez Ratusz fachowcy. To druga taka akcja w 35-letniej historii zalewu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jak to będzie wyglądało? Wypływamy na zalew, zarzucamy sieć, po godzinie ją wyciągamy i tak po kilka razy w różnych miejscach – wyjaśnia Sławomir Boroń z firmy Aqua Projekt, która na zlecenie magistratu będzie sprawdzać mieszkańców zalewu.
W badaniach nie chodzi o to, by policzyć wszystkie ryby, bo byłoby to niewykonalne.

– Będziemy mieli szacunki. Nas najbardziej interesuje określenie struktury ichtiofauny, czyli to, które gatunki przeważają – stwierdza Andrzej Poncet z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Już teraz wiadomo, że w zalewie dominują leszcze. Podczas ostatnich badań wyszło, że stanowią one 89 proc. wszystkich ryb żyjących w zbiorniku. To niedobrze.

– Leszczy jest za dużo. A w zalewie żyje poza tym jeszcze 25 innych gatunków ryb – mówi Poncet. – Jeżeli nadal będziemy mieli takie proporcje, to leszcz spowoduje totalną katastrofę. Skarłowacieje, z roku na rok będzie coraz mniejszy, a poza tym ryjąc w dnie będzie powodować uwalnianie osadów dennych do wody – dodaje.

Im bardziej mętna woda, tym mniejsza szansa, że nadal będzie dopuszczana do kąpieli. A im więcej leszczy, tym więcej glonów i większe ryzyko masowego zakwitu groźnych sinic. – Idealnie byłoby, gdyby leszcz stanowił tylko 10 proc. wszystkich ryb – mówi Poncet.

Żeby rozprawić się z niepożądanym gatunkiem, Ratusz wpuszcza do zbiornika narybek ryb drapieżnych. Badania mają pokazać też, jakie są tego efekty. Eksperci będą sprawdzać także wiek ryb. – Wystarczy pobrać łuskę. Tak, jak na drzewie są słoje, tak samo na łusce – tłumaczy Boroń. Miasto interesuje szczególnie wiek szczupaków, które wykonują najcięższą pracę na rzecz oczyszczania zalewu.

Część ryb w trakcie badania pożegna się z życiem. Ichtiolodzy wytną im żołądki. Do takiego badania wytypowanych zostanie po kilkanaście ryb z każdego gatunku. Po co? – Żeby sprawdzić zawartość żołądka i dowiedzieć się, czy odżywiają się tym, co lubią, czy tym co mają – dodaje Boroń.

Na podstawie wyników badań Ratusz zdecyduje, jakie będą kolejne akcje zarybiania, by pożądanych gatunków było jak najwięcej, a tych "złych” jak najmniej.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
margott1234 / 20 grudnia 2009 o 19:03
0
Chcecie być dumni z zalewu zembrzyckiego? dopiszcie się do petycji Fundacji lubelskiego centrum żeglarstwa [url="http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php"]http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php[/url], może wreszcie coś się ruszy
Avatar
homer / 28 września 2009 o 08:23
0
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła obsługa.. szkoda gadać.. jak w misiu. NIE POZDRAWIAM babki klozetowej
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła... rozwiń
Avatar
KOLOWETR1 / 28 września 2009 o 08:05
0
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚRODKI SPORTOWE, WYPOCZYNKOWE!!TO JAKIEŚ CHORE...WĘGRZY MAJA BALATON KÓRY JEST PŁYTKI, ALE I WĘGRZY I TURŚCI Z INNYCH PAŃŚTW PRZYJEŻDZAJĄ SIĘ CHLAPAĆ I ZOSTAWIAJĄ KASĘ!!POZNAŃ MA ZALEW KTÓRY KWITNIE: TURYSTYCZNIE, SPORTOWO, UZDROWISKOWO, HANDLOWO!!..NASZE ZAŚ MIERNOTY RZĄDZĄCE OLAŁY TOTALNIE ZALEW JAKBY ON BYŁ W INNYM KRAJU!!!JEST TO NIE POJĘTE I CHORE!!ALE JEŚLI NIE POTRAFIĄ TE MIERNOTY PRZEBUDOWAC GŁUPIEGO SKRZYŻOWANIA CZY POŁOŻYĆ KILKASET METRÓW CHODNIKA, TO CZEGO TU OCZEKIWAĆ!!!JESCZE RAZ WSTYD I HAŃBA!!
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚROD... rozwiń
Avatar
1.2.3 / 28 września 2009 o 08:04
0
Co roku to samo!!! Eksperci,badania....tylko kto za to płaci??? Już od lat wiadomo, że trzeba pogłębić Zalew i wybrać zalegający torf!!! Inaczej co roku będziemy słyszeć to samo...."eksperci, badania", które nic nie wniosą nowego....a jakie ryby są w Zalewie...???? wiadomo, te które "umieją przetrwać".....w tym "bagnie"!!!!
Avatar
ghf / 28 września 2009 o 07:59
0
Ciekawe dlaczego urzędnicy nie skorzystali z wiedzy i doświadczenia lubelskich naukowców, tylko ściągnęli firmę spoza Lublina. Przecież na UP w Lublinie mają odpowiedni sprzęt do wykonywania tego typu prac, bo podobne badania robią na rzekach i jeziorach kilkanaście razy w roku. dziwne to wszystko.
Avatar
by / 28 września 2009 o 07:40
0
Wreszcie !!! Opiszcie chociaż wyniki badań
Avatar
margott1234 / 20 grudnia 2009 o 19:03
0
Chcecie być dumni z zalewu zembrzyckiego? dopiszcie się do petycji Fundacji lubelskiego centrum żeglarstwa [url="http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php"]http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php[/url], może wreszcie coś się ruszy
Avatar
homer / 28 września 2009 o 08:23
0
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła obsługa.. szkoda gadać.. jak w misiu. NIE POZDRAWIAM babki klozetowej
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła... rozwiń
Avatar
KOLOWETR1 / 28 września 2009 o 08:05
0
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚRODKI SPORTOWE, WYPOCZYNKOWE!!TO JAKIEŚ CHORE...WĘGRZY MAJA BALATON KÓRY JEST PŁYTKI, ALE I WĘGRZY I TURŚCI Z INNYCH PAŃŚTW PRZYJEŻDZAJĄ SIĘ CHLAPAĆ I ZOSTAWIAJĄ KASĘ!!POZNAŃ MA ZALEW KTÓRY KWITNIE: TURYSTYCZNIE, SPORTOWO, UZDROWISKOWO, HANDLOWO!!..NASZE ZAŚ MIERNOTY RZĄDZĄCE OLAŁY TOTALNIE ZALEW JAKBY ON BYŁ W INNYM KRAJU!!!JEST TO NIE POJĘTE I CHORE!!ALE JEŚLI NIE POTRAFIĄ TE MIERNOTY PRZEBUDOWAC GŁUPIEGO SKRZYŻOWANIA CZY POŁOŻYĆ KILKASET METRÓW CHODNIKA, TO CZEGO TU OCZEKIWAĆ!!!JESCZE RAZ WSTYD I HAŃBA!!
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚROD... rozwiń
Avatar
1.2.3 / 28 września 2009 o 08:04
0
Co roku to samo!!! Eksperci,badania....tylko kto za to płaci??? Już od lat wiadomo, że trzeba pogłębić Zalew i wybrać zalegający torf!!! Inaczej co roku będziemy słyszeć to samo...."eksperci, badania", które nic nie wniosą nowego....a jakie ryby są w Zalewie...???? wiadomo, te które "umieją przetrwać".....w tym "bagnie"!!!!
Avatar
ghf / 28 września 2009 o 07:59
0
Ciekawe dlaczego urzędnicy nie skorzystali z wiedzy i doświadczenia lubelskich naukowców, tylko ściągnęli firmę spoza Lublina. Przecież na UP w Lublinie mają odpowiedni sprzęt do wykonywania tego typu prac, bo podobne badania robią na rzekach i jeziorach kilkanaście razy w roku. dziwne to wszystko.
Avatar
by / 28 września 2009 o 07:40
0
Wreszcie !!! Opiszcie chociaż wyniki badań
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

250 kg bomba lotnicza znaleziona na polu

250 kg bomba lotnicza znaleziona na polu 0 0

Niewybuch bomby lotniczej znaleziono podczas prac polowych.

Korytarz życia na autostradzie. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy?

Korytarz życia na autostradzie. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy? 0 0

Gdy na drodze szybkiego ruchu zdarzy się wypadek, w wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek utworzyć tzw. korytarz życia (inaczej korytarz ratunkowy), czyli pozostawić wolne miejsce na przejazd dla służb ratunkowych. Może to zwiększyć szansę na przeżycie uczestników wypadku nawet o 40 proc. W jaki sposób powinni zachować się kierowcy w Polsce, aby ułatwić straży pożarnej czy karetce pogotowia dojazd na miejsce wypadku?

Kurów: Wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód
galeria

Kurów: Wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód 4 0

Dzisiaj przed godz. 9 w Kurowie mężczyzna wjechał rowerem na przejście dla pieszych. Potrącił go samochód. Karetka zabrała go do szpitala w Puławach.

Lublin: Kierowcy utknęli w dużych korkach. Przez zmiany na skrzyżowaniu

Lublin: Kierowcy utknęli w dużych korkach. Przez zmiany na skrzyżowaniu 2 4

W dużych korkach utknęli dzisiaj rano kierowcy jadący ul. Jana Pawła II w stronę Krochmalnej i dalej do Diamentowej i dworca kolejowego. To efekt zmian w organizacji ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu Krochmalnej z Diamentową.

Wernisaż wystawy "Kwiaty" w Puławach
27 września 2018, 18:00

Wernisaż wystawy "Kwiaty" w Puławach 3 0

Co Gdzie Kiedy. Puławska Akademia Plastyczna, świętująca X-lecie istnienia, organizuje jubileuszową wystawę Kwiaty, której wernisaż odbędzie się 27 września o godz. 18 w Galerii Inter Libros w Puławach (ul. Głęboka 7a).

Lubelskie: Premier Morawiecki organizuje w niedzielę wielkie dożynki. Zagra Zakopower
film

Lubelskie: Premier Morawiecki organizuje w niedzielę wielkie dożynki. Zagra Zakopower 23 2

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie w niedzielę do Wąwolnicy. Weźmie udział w pierwszym ogólnopolskim święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”.

Szalona ucieczka kierowcy po narkotykach. Policyjna blokada w Lublinie

Szalona ucieczka kierowcy po narkotykach. Policyjna blokada w Lublinie 2 1

Nie zatrzymał się do kontroli w Lubartowie, dlatego policjanci ruszyli za nim w pościg. 31-latek był po narkotykach.

Wspólnoty mieszkaniowe – kiedy powstają i na jakich zasadach funkcjonują

Wspólnoty mieszkaniowe – kiedy powstają i na jakich zasadach funkcjonują 0

Miał wrócić do Polski na narodziny swojej córki. Znaleźli jego ciało

Miał wrócić do Polski na narodziny swojej córki. Znaleźli jego ciało 13 4

Zakończyły się poszukiwania zaginionego w marcu 30-latka z Hutkowa. Ciało mężczyzny znaleziono na posesji jego rodziny.

Wyjazdy integracyjne, czyli Polski sposób na efektywną integrację pracowników.

Wyjazdy integracyjne, czyli Polski sposób na efektywną integrację pracowników. 0

Kondycja firmy zależy od wielu czynników, a jednym z ważniejszych są jej pracownicy. Można mieć najlepsze urządzenia, sale konferencyjne, pracować w pięknych wnętrzach, ale nie znaczyć nic na rynku, jeśli zatrudniona kadra nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Czasem dzieje się tak z prozaicznego powodu - braku współpracy między różnymi działami. Im większa organizacja, tym kryzys może narastać. Rozwiązaniem tego problemu są wyjazdy integracyjne, które jednak wyglądają zupełnie inaczej niż dawniej. Co się zmieniło?

Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia

Od lekcji o ubezpieczeniach po indeksy na studia 0 0

Jak działają ubezpieczenia społeczne? Skąd biorą się emerytury? Dowiedzą się tego uczniowie szkół, które przystąpią do projektu „Lekcje z ZUS”. A uczniowie, którzy wezmą również udział w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, mają szansę na cenne nagrody i indeksy na studia.

Wybory samorządowe w Białej Podlaskiej: "Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w radzie od dawna"

Wybory samorządowe w Białej Podlaskiej: "Złośliwi twierdzą, że niepełnosprawni są w radzie od dawna" 1 1