Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2009 r.
17:47
Edytuj ten wpis

Eksperci zajmą się Zalewem Zemborzyckim

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A

Których ryb jest najwięcej, a których najmniej, w jakim są wieku, jak duże rosną i czy jedzą to, co lubią? Od dziś przez trzy dni sprawdzać będą to wynajęci przez Ratusz fachowcy. To druga taka akcja w 35-letniej historii zalewu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jak to będzie wyglądało? Wypływamy na zalew, zarzucamy sieć, po godzinie ją wyciągamy i tak po kilka razy w różnych miejscach – wyjaśnia Sławomir Boroń z firmy Aqua Projekt, która na zlecenie magistratu będzie sprawdzać mieszkańców zalewu.
W badaniach nie chodzi o to, by policzyć wszystkie ryby, bo byłoby to niewykonalne.

– Będziemy mieli szacunki. Nas najbardziej interesuje określenie struktury ichtiofauny, czyli to, które gatunki przeważają – stwierdza Andrzej Poncet z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Już teraz wiadomo, że w zalewie dominują leszcze. Podczas ostatnich badań wyszło, że stanowią one 89 proc. wszystkich ryb żyjących w zbiorniku. To niedobrze.

– Leszczy jest za dużo. A w zalewie żyje poza tym jeszcze 25 innych gatunków ryb – mówi Poncet. – Jeżeli nadal będziemy mieli takie proporcje, to leszcz spowoduje totalną katastrofę. Skarłowacieje, z roku na rok będzie coraz mniejszy, a poza tym ryjąc w dnie będzie powodować uwalnianie osadów dennych do wody – dodaje.

Im bardziej mętna woda, tym mniejsza szansa, że nadal będzie dopuszczana do kąpieli. A im więcej leszczy, tym więcej glonów i większe ryzyko masowego zakwitu groźnych sinic. – Idealnie byłoby, gdyby leszcz stanowił tylko 10 proc. wszystkich ryb – mówi Poncet.

Żeby rozprawić się z niepożądanym gatunkiem, Ratusz wpuszcza do zbiornika narybek ryb drapieżnych. Badania mają pokazać też, jakie są tego efekty. Eksperci będą sprawdzać także wiek ryb. – Wystarczy pobrać łuskę. Tak, jak na drzewie są słoje, tak samo na łusce – tłumaczy Boroń. Miasto interesuje szczególnie wiek szczupaków, które wykonują najcięższą pracę na rzecz oczyszczania zalewu.

Część ryb w trakcie badania pożegna się z życiem. Ichtiolodzy wytną im żołądki. Do takiego badania wytypowanych zostanie po kilkanaście ryb z każdego gatunku. Po co? – Żeby sprawdzić zawartość żołądka i dowiedzieć się, czy odżywiają się tym, co lubią, czy tym co mają – dodaje Boroń.

Na podstawie wyników badań Ratusz zdecyduje, jakie będą kolejne akcje zarybiania, by pożądanych gatunków było jak najwięcej, a tych "złych” jak najmniej.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
margott1234 / 20 grudnia 2009 o 19:03
0
Chcecie być dumni z zalewu zembrzyckiego? dopiszcie się do petycji Fundacji lubelskiego centrum żeglarstwa [url="http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php"]http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php[/url], może wreszcie coś się ruszy
Avatar
homer / 28 września 2009 o 08:23
0
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła obsługa.. szkoda gadać.. jak w misiu. NIE POZDRAWIAM babki klozetowej
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła... rozwiń
Avatar
KOLOWETR1 / 28 września 2009 o 08:05
0
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚRODKI SPORTOWE, WYPOCZYNKOWE!!TO JAKIEŚ CHORE...WĘGRZY MAJA BALATON KÓRY JEST PŁYTKI, ALE I WĘGRZY I TURŚCI Z INNYCH PAŃŚTW PRZYJEŻDZAJĄ SIĘ CHLAPAĆ I ZOSTAWIAJĄ KASĘ!!POZNAŃ MA ZALEW KTÓRY KWITNIE: TURYSTYCZNIE, SPORTOWO, UZDROWISKOWO, HANDLOWO!!..NASZE ZAŚ MIERNOTY RZĄDZĄCE OLAŁY TOTALNIE ZALEW JAKBY ON BYŁ W INNYM KRAJU!!!JEST TO NIE POJĘTE I CHORE!!ALE JEŚLI NIE POTRAFIĄ TE MIERNOTY PRZEBUDOWAC GŁUPIEGO SKRZYŻOWANIA CZY POŁOŻYĆ KILKASET METRÓW CHODNIKA, TO CZEGO TU OCZEKIWAĆ!!!JESCZE RAZ WSTYD I HAŃBA!!
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚROD... rozwiń
Avatar
1.2.3 / 28 września 2009 o 08:04
0
Co roku to samo!!! Eksperci,badania....tylko kto za to płaci??? Już od lat wiadomo, że trzeba pogłębić Zalew i wybrać zalegający torf!!! Inaczej co roku będziemy słyszeć to samo...."eksperci, badania", które nic nie wniosą nowego....a jakie ryby są w Zalewie...???? wiadomo, te które "umieją przetrwać".....w tym "bagnie"!!!!
Avatar
ghf / 28 września 2009 o 07:59
0
Ciekawe dlaczego urzędnicy nie skorzystali z wiedzy i doświadczenia lubelskich naukowców, tylko ściągnęli firmę spoza Lublina. Przecież na UP w Lublinie mają odpowiedni sprzęt do wykonywania tego typu prac, bo podobne badania robią na rzekach i jeziorach kilkanaście razy w roku. dziwne to wszystko.
Avatar
by / 28 września 2009 o 07:40
0
Wreszcie !!! Opiszcie chociaż wyniki badań
Avatar
margott1234 / 20 grudnia 2009 o 19:03
0
Chcecie być dumni z zalewu zembrzyckiego? dopiszcie się do petycji Fundacji lubelskiego centrum żeglarstwa [url="http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php"]http://www.lcz.lublin.pl/petycja/index.php[/url], może wreszcie coś się ruszy
Avatar
homer / 28 września 2009 o 08:23
0
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła obsługa.. szkoda gadać.. jak w misiu. NIE POZDRAWIAM babki klozetowej
wczoraj byłem w barze przy wyciągu wodnym RELAND, piwko tanie raczej nie jest, no ale miło popatrzeć sobie na akrobacje zawodników na wodzie... przy wyjściu postanowiłem skorzystać z toalety, wychodząc pani "kierowniczka toalety" która też pobiera opłaty za wyciąg burknęła do mnie "opłata za toaletę złotówka". Pytam czy dla klientów baru też? przecież nie po to płacę 6 zł za piwko żeby jeszcze za wc płacić... Usłyszałem: " Jak pana nie stać złotówkę na toaletę to proponuję zmienić lokal"... polecam, bardzo miła... rozwiń
Avatar
KOLOWETR1 / 28 września 2009 o 08:05
0
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚRODKI SPORTOWE, WYPOCZYNKOWE!!TO JAKIEŚ CHORE...WĘGRZY MAJA BALATON KÓRY JEST PŁYTKI, ALE I WĘGRZY I TURŚCI Z INNYCH PAŃŚTW PRZYJEŻDZAJĄ SIĘ CHLAPAĆ I ZOSTAWIAJĄ KASĘ!!POZNAŃ MA ZALEW KTÓRY KWITNIE: TURYSTYCZNIE, SPORTOWO, UZDROWISKOWO, HANDLOWO!!..NASZE ZAŚ MIERNOTY RZĄDZĄCE OLAŁY TOTALNIE ZALEW JAKBY ON BYŁ W INNYM KRAJU!!!JEST TO NIE POJĘTE I CHORE!!ALE JEŚLI NIE POTRAFIĄ TE MIERNOTY PRZEBUDOWAC GŁUPIEGO SKRZYŻOWANIA CZY POŁOŻYĆ KILKASET METRÓW CHODNIKA, TO CZEGO TU OCZEKIWAĆ!!!JESCZE RAZ WSTYD I HAŃBA!!
JUŻ 20 LAT ZAJMUJĄ SIĘ TFUUU EKSPERCI TYUM SYFEM POD NAZWĄ ZALEW ZEMBORZYCKI I KOLEJNE MIERNOTY W RATUSZU I RADNI=BEZRADNI!!I 20 LAT MINEŁO I G..Z TEGO WYNIKŁO!!BYŁEM WCZORAJ Z RODZINĄ NAD ZALEWEM POSPACEROWAC I POWIEM TAK BRUD I DZIADOWSTWO JAKIE ZOBACZYŁEM TO WSTYD I HAŃBA,ŻE MIASTO MAJĄC TAKI ZBIORNIK WYKAZUJE SIĘ TAKĄ NIEUDOLNOŚCIA,OLEWACTWEM TEMATU!!PRZEZ TYLE LAT NIE POTRAFINO STWORZYĆ KONCPECJI ROZWOJU TURYSTYKI NAD ZALEWEM, NIE ZAŁATWIONO SPRAW WŁŚCICIELSKICH TERENÓW WOKÓŁ ZALEWU, NIE ROZWIJAJĄ SIĘ ŻADNE OŚROD... rozwiń
Avatar
1.2.3 / 28 września 2009 o 08:04
0
Co roku to samo!!! Eksperci,badania....tylko kto za to płaci??? Już od lat wiadomo, że trzeba pogłębić Zalew i wybrać zalegający torf!!! Inaczej co roku będziemy słyszeć to samo...."eksperci, badania", które nic nie wniosą nowego....a jakie ryby są w Zalewie...???? wiadomo, te które "umieją przetrwać".....w tym "bagnie"!!!!
Avatar
ghf / 28 września 2009 o 07:59
0
Ciekawe dlaczego urzędnicy nie skorzystali z wiedzy i doświadczenia lubelskich naukowców, tylko ściągnęli firmę spoza Lublina. Przecież na UP w Lublinie mają odpowiedni sprzęt do wykonywania tego typu prac, bo podobne badania robią na rzekach i jeziorach kilkanaście razy w roku. dziwne to wszystko.
Avatar
by / 28 września 2009 o 07:40
0
Wreszcie !!! Opiszcie chociaż wyniki badań
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 13 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 430 38

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 15 8

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 5

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!