Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 września 2019 r.
13:15

"Co miesiąc płacę 550 zł za ogrzewanie, cały czas mam niedopłatę". Walczy ze spółdzielnią od 20 lat

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
15 39 A A
(fot. Krzysztof Mazur)

Zdaniem jednego z mieszkańców bloków przy ul. Okrzei podzielniki ciepła źle naliczają opłaty. Chce, by Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” je zdemontowała. Jego walka trwa już prawie 20 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Eugeniusz i Irena Kozak mieszkają w bloku przy ul. Okrzei 14 w Lublinie. Mimo problemów ze zdrowiem i trudnościami w poruszaniu się Starsze małżeństwo od lat walczy ze spółdzielnią mieszkaniową o właściwe naliczenie opłat za ogrzewanie. Batalię toczy od 2000 r. kiedy w blokach na os. Okrzei pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” zamontowali podzielniki ciepła. Pan Eugeniusz tego nie zrobił. Jego zdaniem te urządzenia źle naliczają opłaty za ciepło.

– Są nieprecyzyjne i niesprawiedliwie dochodzi do rozliczeń – przekonuje pan Eugeniusz. Chce, by spółdzielnia wróciła do sposobu rozliczania za ciepło sprzed 2000 roku, czyli za metr kwadratowy mieszkania.

– Mieszkam w bloku nr 14 od 1970 r. Wiem, że sposób rozliczania za ciepło z metra kwadratowego był dla nas najkorzystniejszy – tłumaczy. – Nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami bloków na Os. Okrzei, którzy są niezadowoleni z takich rozliczeń – dodaje.

W 2006 r. pod pismem z prośbą o zdjęcie podzielników podpisało się 49 mieszkańców z bloków nr 10, 12, 13, 14, 16 i 18. W niektórych przypadkach lokatorzy mieli nawet 1500 zł niedopłaty. – Nawet na tak dużą inicjatywę nie było odzewu – mówi pan Eugeniusz.

Podobne pisma mieszkańcy składali również w kolejnych latach. W 2016 większość lokatorów z bloku nr 14 podpisała się i zadeklarowała chęć powrotu do rozliczeń za ciepło z metra kwadratowego. Spółdzielnia miała zdjąć urządzenia w ubiegłym roku – wynika z dokumentów, które pokazał nam pan Eugeniusz. Nigdy jednak tego nie zrobiła. 

Pan Eugeniusz wyliczył, że w 2000 r. jego dług roczny wyniósł 161 zł, potem z roku na rok rósł. W 2016 r. kwota długu przekroczyła tysiąc złotych. – Każdego miesiąca płacę około 550 zł za ogrzewanie, a cały czas mam niedopłatę – mówi.

Po wielu latach spór trafiła na sądową wokandę. Spółdzielnia żąda zwrotu zaległości, które wynoszą już ponad 2500 zł. – Chciałbym, żeby to wszystko się skończyło. Co miesiąc płacę rachunki za prąd, a teraz muszę jeszcze chodzić po sądach – mówi zrozpaczony Pan Eugeniusz.

– Chcemy już tylko spokoju – dodaje Irena Kozak.

W spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” dowiedzieliśmy się jedynie, że „obowiązuje regulamin opłat, do których pan Eugeniusz się nie dostosował, stąd taki dług”. Taką informację przekazała nam radczyni prawna spółdzielni. Na inne pytania, w tym o to dlaczego SM nie chce zdjąć liczników, nikt ze spółdzielni nie odpowiedział.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
filuś / 12 września 2019 r. o 20:58
+21
W Chełmie zdjęto podzielniki. Teraz w mieszkaniu jest gorąco, a opłaty nawet nie drgnęły w górę. Za podzielników ciągłe przykręcanie kurka grzejnika. W dwóch pokojach całkowicie zakręcone, bo nikt tam nie przebywał. Na ścianie od klatki pojawił się grzyb. W koncu wszyscy sąsiedzi stwierdzili, że te podzielniki to jakaś ściema. Zarządano zdjęcia tego dziadostwa z grzejników i jest wreszcie ciepło. Za te same pieniądze.
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 14:08
+16
Sprawiedliwość wg Pana Eugeniusza: płacić od metra a nie od ilości ciepła wykorzystanego (obliczonego na podstawie pomierników). Czyli jak połowa bloku grzeje na potęgę a druga połowa tylko odrobinę to mają płacić po tyle samo, bo powierzchnie mieszkań będą jednakowe. Zakładam, że za rozliczeniem uproszczonym (od metra) opowiedzieli się głównie ci co bez względu na temperaturę na zewnątrz mają odkręcone kaloryfery na maksa przez cały okres grzewczy i ponosili tego ogromne koszty. Najlepiej żeby inni dorzucali się na ich życie i zachcianki. Jak dla mnie dziwna definicja słowa "sprawiedliwość"...
Sprawiedliwość wg Pana Eugeniusza: płacić od metra a nie od ilości ciepła wykorzystanego (obliczonego na podstawie pomierników). Czyli jak połowa bloku grzeje na potęgę a druga połowa tylko odrobinę to mają płacić po tyle samo, bo powierzchnie mieszkań będą jednakowe. Zakładam, że za rozliczeniem uproszczonym (od metra) opowiedzieli się głównie ci co bez względu na temperaturę na zewnątrz mają odkręcone kaloryfery na maksa przez cały okres grzewczy i ponosili tego ogromne koszty. Najlepiej żeby inni dorzucali się na ich życie i zachcianki. J... rozwiń
Avatar
joe / 12 września 2019 r. o 20:57
+11
Halo, halo eksperci i "znafcy" z bożej łaski - podzielniki to gigantyczny przekręt. Zarabiają dostawcy i prezesi waszym kosztem, a wy się jaracie - podzielnik sraki a taki, nadpłata, niedopłata. Wierzycie w te podzielniki i nadpłaty jak w 500+ i Rydzyka i dajecie się robić w wała i przez Rydzyka i przez komuchów z SM. Ten człowiek, nie znam go, może i jest pieniaczem, ale wie, że jest robiony w bambuko i nie daje się. W sporze ze spółdzielniami z powodu podzielników są tysiące w kraju i wielu z nich wygrało, wiele też SM zrezygnowało z podzielników czy to ze zdrowego rozsądku czy pod naciskiem mądrzejszych lokatorów.
Halo, halo eksperci i "znafcy" z bożej łaski - podzielniki to gigantyczny przekręt. Zarabiają dostawcy i prezesi waszym kosztem, a wy się jaracie - podzielnik sraki a taki, nadpłata, niedopłata. Wierzycie w te podzielniki i nadpłaty jak w 500+ i Rydzyka i dajecie się robić w wała i przez Rydzyka i przez komuchów z SM. Ten człowiek, nie znam go, może i jest pieniaczem, ale wie, że jest robiony w bambuko i nie daje się. W sporze ze spółdzielniami z powodu podzielników są tysiące w kraju i wielu z nich wygrało, wiele też SM zrezygnowa... rozwiń
Avatar
Gość / 12 września 2019 r. o 16:46
+11
Mieszkałem w starym budownictwie i podzieliki to wielkie oszustwo wiem co mówię co roku były wymieniane wkłady w kwietniu a w upalne lato do sezonu grzewczego z podzoelnikow parowalo i tak nim sezon grzewczy się zaczynał u mnie już było jakbym grzal w mieszkaniu wszyscy mieli ciągle niedoplaty po mimo pobieranej zaliczki 12 miejscy w roku niektórzy po 2700zl mieli niedoplaty a przed założeniem wszyscy w bloku mieli nadpłatę
Avatar
Dede / 13 września 2019 r. o 08:07
+9
Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o kasę .... Firma ISTA - monopolista pomiernikow na rynku - może wszystko wytłumaczyć .
Avatar
gosia / 12 września 2019 r. o 14:52
+9
550 miesięcznie za ogrzewanie ? Czy ktos jeszcze na Okrzei tyle płaci ???
Avatar
star / 12 września 2019 r. o 13:30
+8
Gratuluję wytrwałości; ja zmieniłam mieszkanie
Avatar
wiesniak / 12 września 2019 r. o 15:03
+7
Dlatego sprzedałem w bloku mieszkanie i kupiłem dom na wsi i nie mam problemow z ogrzewaniem ,parkowaniem,chałasem.......
Avatar
Agnieszka / 13 września 2019 r. o 23:09
+6
Też próbowaliśmy walczyć ze spoldzielnia kolejarz o nieprawidłowe naliczanie opłat z podzielników ista, w mieszkaniu zimno a dopłata 1000 zł, ale na nic się to zdało. W ogóle nie powinno sie stosować urządzeń bazujacych na pomiarze zużycia ciepła w taki sposób jak ista, nie ma tutaj żadnego odzwierciedlenia zużycia
Avatar
Żuk / 12 września 2019 r. o 13:57
+6
Podzielniki nie są dokładne i precyzyjne, ale dają pojęcie o zużyciu ciepła. Dzięki nim każdy płaci proporcjonalnie do wskazań, nawyki energooszczędne (zamykanie okien podczas grzania, skręcanie zaworów zgodnie z potrzebami) są potem widoczne na rozliczeniu. Ten pan chciałby natomiast, aby za jego odkręcone pewnie na maksimum grzejniki, wietrzenie i brak nawyków energoszczędnych zapłacili solidarnie wszyscy w bloku.
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 22:24
0
Mieszkam na Okrzei w Lublinie, z podzielnikami wypowiem się za jakiś czas kiedy przyjdzie rozliczenie. Ale grzeję także oszczędnie. Natomiast z wodomierzami elektronicznymi opłaty za wodę za poprzednie półrocze niedopłata 900 a teraz 1500 zł powariowali. Zużycie wody podobne wg mnie korzystają 3 osoby a ceny rosną pytam się dlaczego tak dużo ?
Avatar
zorientowana / 27 lutego 2020 r. o 15:07
0
Płaci pan 550 zł za ogrzewanie co miesiąc ? nie do wiary tj 6600 zł rocznie .Jaki jest metraż mieszkania ? Po drugim roku działania podzielników zauważyłam w rozliczeniu jakąś paranoje - a mianowicie podczas wyjątkowo ciepłej zimy grzałam skromnie i krótko -jak nigdy - i jakie było moje zdziwienie kiedy w rozliczeniu przyszła mi dopłata za ogrzewanie .A rok wczesniej kiedy zima była ostrzejsza i grzałam intensywniej i dłuzej moje rozliczenie było zerowe.Porównałam rozliczenia z tych dwóch lat i zobaczyłam ,ze mimo iż grzałam oszczędniej i krócej /łagodna zima/ wskazania podzielników koszty były wyzsze niz w roku poprzednim.Odmówiłam zapłaty - podano mnie do sądu .sąd powołał biegłego i kiedy otrzymałam materiały od biegłego zaniemówiłam ,takie były rozbieżności we wskazaniach podzielników i zaliczkach ,ze głowa boli. W lokalach o tym samym metrażu róznice we wskazaniach podzielników oraz wpłacanych zaliczkach były nawet czterokrotne i większe .W mojej sprawie z kolei wpływ na wskazania podzielników miały wyjątkowo oszczędni sąsiedzi dookoła mnie .Niedogrzane dookoła pomieszczenia powodowały ,że mój podzielnik bił szybciej i więcej, oraz na całym osiedlu było bardzo dużo"oszczędnych" lokatorów.Proszę pamiętać ,ze podzielniki nie są licznikami a za tych ,którzy zakręcają kaloryfery płaca ci ,którzy maja je odkrecone - to cała filozofia ,która uzmysłowił mi biegły i jego tabele.Nie wiem dlaczego prezesom nie zależy na sprawiedliwym wyliczaniu kosztów ogrzewania ,zamiast przemysleć i rozwiazac problem z osobami kompetentnymi znajacymi sie na ciepłownictwie ,zasłaniaja się regulaminem który układaja dyletanci - co jest wazniejsze prawo ,czy regulamin stworzony przez osoby nie majace o niczym pojecia ? Sprawę wygrałam - wyrok jest prawomocny ,kosztowała mnie duzo zdrowia i nerwów ale cóz z tego jak dalej jest bez zmian - czy mam sądzić się co rok ze S.M. Jedno jest pozytywne ,ze wiem na czym stoje i z czego wynikaja te niedorzeczne rozliczenia,
Płaci pan 550 zł za ogrzewanie co miesiąc ? nie do wiary tj 6600 zł rocznie .Jaki jest metraż mieszkania ? Po drugim roku działania podzielników zauważyłam w rozliczeniu jakąś paranoje - a mianowicie podczas wyjątkowo ciepłej zimy grzałam skromnie i krótko -jak nigdy - i jakie było moje zdziwienie kiedy w rozliczeniu przyszła mi dopłata za ogrzewanie .A rok wczesniej kiedy zima była ostrzejsza i grzałam intensywniej i dłuzej moje rozliczenie było zerowe.Porównałam rozliczenia z tych dwóch lat i zobaczyłam ,ze mimo iż grzałam oszczędniej ... rozwiń
Avatar
qa / 15 stycznia 2020 r. o 20:35
+2
Podzielniki to największe oszustwo. Tylko mierniki przepływowe są w stanie podać faktycznie ile cieplej wody o stałych parametrach przepłynęło przez konkretny kaloryfer (ilość żeberek przekłada się na powierzchnie odprowadzająca ciepło, a w konwekcyjnych lub panelowych są naklejki z normami). Prokuratura powinna ścigać tych co te podzielniki ciepła wprowadzili. Jak już ktoś napisał. Mierzą ciepło oddane z innych grzejników (gdzie jyz za to zapłacono). To oszustwo!!!![/quote]  Żeby stosować ciełomierze w starszych budynkach z epoki PRLu trzeba by kompletnie przebudować instalację CO w budynku. Zamontowanie takich urzadzeń na obecnych "rurkach" to loteria przy rozliczeniu.
Podzielniki to jeden wielki przekręt. W sezonie grzewczym nikt nie mieszkał, termostat nastawiony na zero, nadpłata 410 zł, zaliczka pobrana 1300, czyli 900 zł koszty?
 Nie wolno wyziębiać lokalu, dlatego w regulaminach stosowanych niemal przez wszystkich zarządców stosuje się rozwiązania przeciw takim patologicznym zachowaniom. Część kosztów zużycia rozlicza się i tak z metra, jako właśnie koszty wspólne (ogrzewanie lokalu przez sąsiednie lokale, itp.). [quote]W kolejarzu Pan mieszka że się wypowiada. Bo ja mieszkam i tak jak Pan pisze wyłączyłem kaloryfer w kuchni bo kuchnia.polaczona z salonem 3 m2 i 3 żeberka kaloryfer i co podzielnik nabija zużycie... mimo włączonego kaloryfera więc co on nabija ciepło z drugiego kaloryfera za które już zaplacilam
 Jeżeli jest podzielnik wyparkowy, czyli ciecz wyparowuje z rurki kapilarnej podzielnika, to zareaguje on na temperaturę otoczenia i pokaże zużycie ciepła w pomieszczeniu. Zakręcanie więc nie ma sensu, takie zachowanie jest nielogiczne i naganne. Mieszkańcy winni się zwrócić o wymianę podzielników na elektroniczne, które nie reagują na temperaturę otoczenia, tylko na temperaturę grzejnika.
 Jeżeli jest podzielnik wyparkowy, czyli ciecz wyparowuje z rurki kapilarnej podzielnika, to zareaguje on na temperaturę otoczenia i pokaże zużycie ciepła w pomieszczeniu. Zakręcanie więc nie ma sensu, takie zachowanie jest nielogiczne i naganne. Mieszkańcy winni się zwrócić o wymianę podzielników na elektroniczne, które nie reagują na temperaturę otoczenia, tylko na temperaturę grzejnika. rozwiń
Avatar
LSM Mickiewicza / 19 września 2019 r. o 10:00
+5
Podzielniki to największe oszustwo. Tylko mierniki przepływowe są w stanie podać faktycznie ile cieplej wody o stałych parametrach przepłynęło przez konkretny kaloryfer (ilość żeberek przekłada się na powierzchnie odprowadzająca ciepło, a w konwekcyjnych lub panelowych są naklejki z normami). Prokuratura powinna ścigać tych co te podzielniki ciepła wprowadzili. Jak już ktoś napisał. Mierzą ciepło oddane z innych grzejników (gdzie jyz za to zapłacono). To oszustwo!!!!
Avatar
Gość z okrzei / 18 września 2019 r. o 13:34
0
Ja mam 38 m mieszkanie, w tam tym roku 1tyś opłat, grzanie na 3 raz na 4 , w tym roku 600 zł z kad biorą ten wyliczenia. Rodzice maja na innym osiedlu 80m i grzeją mocniej niż ja i zwrot.
Avatar
Andrzej / 17 września 2019 r. o 19:40
0
A ja mieszkam w bloku z tym Panem i mam włączone na maksa wszystkie 10 grzejników :D A płącę mniej.
Avatar
Magda / 17 września 2019 r. o 16:38
0
W kolejarzu Pan mieszka że się wypowiada. Bo ja mieszkam i tak jak Pan pisze wyłączyłem kaloryfer w kuchni bo kuchnia.polaczona z salonem 3 m2 i 3 żeberka kaloryfer i co podzielnik nabija zużycie... mimo włączonego kaloryfera więc co on nabija ciepło z drugiego kaloryfera za które już zaplacilam
Avatar