Olbrzymia strata dla miasta – tak komentowana jest decyzja o przeniesieniu siedziby spółki Emperia Holding z Lublina do Warszawy.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Zgodę na taki krok wyraziło we wtorek wieczorem Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki. O tym, że jedna z największych lubelskich firm chce przenieść się do stolicy, Dziennik Wschodni informował już w połowie marca.
– Co dla Lubelszczyzny oznacza zmiana siedziby Emperii Holding? – To przede wszystkim strata wizerunkowa – uważa Mariusz Sagan, dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów Urzędu Miasta w Lublinie. – Większość spółek Emperii pozostaje w Lublinie, więc zatrudnienie zostanie utrzymane. Wizerunkowo jednak tracimy, bo odchodzi firma znana w całym kraju. Na szczęście to jedyna w ostatnich latach zmiana siedziby tak dużej firmy. Nie jest to więc tendencja niepokojąca.
Z kolei Robert Wolanin, makler z lubelskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. dodaje, że to niezbyt korzystna informacja także ze względów finansowych. – To znaczna utrata wpływów z podatków, na których skorzysta Warszawa.
Grupa kapitałowa Emperia została założona w 1990 roku i od początku związana była z Lublinem. Firma posiada m.in. sieć 340 supermarketów i marketów „Stokrotka”. Ta liczba ciągle rośnie. Tylko w marcu otworzono 5 nowych „Stokrotek”. W zeszłorocznej „Złotej Setce” Dziennika Wschodniego spółka uplasowała się na czwartym miejscu z przychodami w wysokości prawie 2 mld złotych. Zatrudniała wtedy 7279 osób.
Decyzję o przenosinach do stolicy jednogłośnie podjęli akcjonariusze reprezentujący ponad 4,696 mln głosów, czyli 38,06 proc. kapitału zakładowego.
– Zmiana dotyczy wyłącznie Emperii Holding S.A. i podyktowana jest względami organizacyjnymi: przeniesienie siedziby do Warszawy usprawni działalność spółki notowanej na GPW i zainteresowanej inwestycjami na terenie całego kraju. Siedziby spółek operacyjnych, w tym „Stokrotki”, pozostają w Lublinie – informowała nas kilka tygodni temu Kamila Poczek, asystentka Biura Zarządu. Teraz dodała, że komentarza po podjęciu decyzji nie będzie.
Jak się mają „Stokrotki”
Z opublikowanego przez Emperię w ubiegły wtorek raportu bieżącego wynika, że spółka zależna Stokrotka osiągnęła w marcu tego roku wstępne wyniki sprzedaży na poziomie 209 mln zł. To o 27 proc. więcej niż w marcu 2015 r. O 26 proc. wzrosły natomiast przychody ze sprzedaży od stycznia do marca włącznie. W tym roku wyniosły one 571 mln zł.