Urząd Miasta szuka firmy, która podejmie się prowadzenia całodobowego pogotowia ds. dzikich zwierząt. Wśród jej zadań będzie pomoc zwierzętom po wypadkach drogowych, usuwanie gniazd szerszeni, czy też odławianie dzików biegających po mieście
Sygnały o dzikiej zwierzynie biegającej wśród zabudowań wcale nie są w Lublinie rzadkością. – Najwięcej zgłoszeń dotyczy ptactwa, nietoperzy, lisów, saren czy kun – wylicza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – W zeszłym roku podjęto 962 interwencje, z czego 935 było skutecznych, a w 27 przypadkach zwierzęta uciekły lub nie zostały odnalezione we wskazanym miejscu.
Pomocą nietypowym gościom zajmuje się teraz Lubelskie Centrum Małych Zwierząt z ul. Stefczyka, ale umowa z lecznicą wygasa z końcem miesiąca i Urząd Miasta ogłosił przetarg na świadczenie usług pogotowia. Wykonawca takiej usługi ma działać wyłącznie na zlecenie Straży Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji lub Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Firma będzie wzywana m.in. do wypadków drogowych i innych zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. Urząd wymaga, by pogotowie dojeżdżało na miejsce w czasie nie dłuższym niż dwie godziny. Jego rolą będzie zlokalizowanie zwierzęcia i udzielenie mu pierwszej pomocy weterynaryjnej. Jeżeli zwierzę będzie zdrowe, pogotowie musi je schwytać i przetransportować do właściwego środowiska, ale nie dotyczy to dzików, które mają być jedynie przepłaszane z prywatnych nieruchomości.
Zwierzęta wymagające poważniejszego leczenia, mają być przewożone do lecznicy, a po zakończeniu terapii wypuszczane na wolność. Jeżeli stan zdrowia zwierzęcia nie będzie dawał nadziei na przeżycie, ma być ono uśmiercane. Martwe zwierzęta będą utylizowane.
To samo pogotowie będzie się również zajmować zbieraniem i utylizacją znalezionych na terenie Lublina martwych dzików, usuwaniem gniazd i rojów os, pszczół i szerszeni (też jedynie na zlecenie wspomnianych instytucji), wyłapywaniem zwierząt gospodarskich (np. kozy, która wydostała się z gospodarstwa) oraz ustawianiem pułapek do odławiania dzikich zwierząt bez robienia im krzywdy.
– Ogłoszony przetarg obejmuje te same działania, czyli podejmowanie interwencji na zgłoszenia z udziałem dzikich zwierząt oraz dodatkowo usługę nęcenia i odłowu dzików, która jest zaplanowana na maj i zostanie rozpoczęta po wydaniu odpowiedniej zgody na takie działania – informuje Mazurek-Podleśna. Umowa z firmą prowadzącą pogotowie dla zwierząt ma obowiązywać do końca lipca. Do tego czasu miasto ma ogłosić kolejny przetarg, którego zwycięzca będzie wyjeżdżać na wezwania aż do marca 2021 r.
Jak sprowadzić pomoc
W razie zauważenia dzikiego zwierzęcia, które jest w niebezpieczeństwie lub stwarza zagrożenie najprościej jest powiadomić o tym Straż Miejską dzwoniąc pod numer 986 (SMS na nr 665 500 410).