Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2020 r.
19:31

W rejonie Lublina powstanie spalarnia odpadów komunalnych? Zabiegają o to władze Świdnika

0 4 A A
Problem spalania odpadów dotyczy coraz większej liczby gmin, dlatego samorządy łączą siły, by razem poszukać miejsca pod spalarnie. Na zdjęciu: zakład zagospodarowania odpadów komunalnych w Bełżycach
Problem spalania odpadów dotyczy coraz większej liczby gmin, dlatego samorządy łączą siły, by razem poszukać miejsca pod spalarnie. Na zdjęciu: zakład zagospodarowania odpadów komunalnych w Bełżycach (fot. Maciej Kaczanowski)

W rejonie Lublina może powstać spalarnia odpadów komunalnych. O jej powstanie otwarcie zabiegają władze Świdnika. Tymczasem samorząd Lublina nie udziela informacji na temat rozmów o lokalizacji zakładu. Wszystkie wcześniejsze przymiarki do podobnych inwestycji kończyły się fiaskiem przez protesty mieszkańców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Problem z odpadami komunalnymi to nie jest tylko kłopot naszego miasta, ale wszystkich samorządów w Polsce – podkreśla Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Wszędzie brakuje instalacji, które mogłyby odbierać śmieci.

Taką rolę miała pełnić ciepłownia zasilana odpadami, której budową przy ul. Brzegowej (tuż przy granicy z Lublinem) zainteresowane były dwie firmy: lubelski Megatem oraz Veolia. Pewne jest, że instalacji w tym miejscu nie będzie, bo wymagałaby ona zmiany planu zagospodarowania terenu, którą oprotestowali mieszkańcy. Poza tym na taką ciepłownię nie zgodziłby się Urząd Lotnictwa Cywilnego ze względu na sąsiedztwo lotniska. Nie oznacza to jednak, że władze miasta rezygnują z tego pomysłu.

– Ponieważ w Świdniku nie ma miejsca, gdzie można by zlokalizować spalarnię, to plan jest taki, aby w rozmowy na ten temat włączyć też inne samorządy – mówi Dmowski. – Jesteśmy zdeterminowani, aby taki projekt przeprowadzić wspólnymi siłami. W tej sprawie rozmawiamy m.in. z Lublinem.

O ile Świdnik otwarcie przyznaje się do rozmów, o tyle Lublin nie zdradza szczegółów. – Aktualnie nie toczy się żadne postępowanie w sprawie uruchomienia instalacji termicznego przekształcania odpadów – stwierdza Monika Głazik z biura prasowego Ratusza, choć nie pytamy o postępowanie, tylko o rozmowy.

Wiadomo, że sondowane już były możliwości w gminie Wólka, ale tam spalarnia nie będzie. – Nie ma możliwości, by instalacja termicznego przekształcania odpadów powstała w Wólce, gdyż miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takiej instalacji – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Dalej będziemy szukać miejsca pod taką inwestycję – dodaje zastępca burmistrza Świdnika.

Poszukiwania łatwe nie będą, bo termiczne przetwarzanie odpadów, chociaż jest popularne w krajach zachodnich, to w Polsce wciąż budzi duży opór. Protesty przeciw tego typu inwestycjom mają już w Lublinie pewną historię.

Dwanaście lat temu protestowano przeciw uruchomieniu tzw. szkliwiarni mającej przetwarzać osady z oczyszczalni ścieków na lubelskim Hajdowie. Miejskie wodociągi planowały, że granulki ze zeszklonych osadów będą używane w budownictwie.

Przeciwni tej inwestycji mieszkańcy przyszli protestować do Ratusza. Pod ich naciskiem ówczesny prezydent Adam Wasilewski wycofał się z pomysłu. – Jestem właścicielem MPWiK w imieniu mieszkańców i to ich reprezentuję – wyjaśniał swą decyzję. Zapowiedział jednak, że problem rozwiąże plazmową spalarnią, gdzie w temperaturze 5 tys. st. C osady rozkładałyby się na proste substancje, a uzyskane metale ciężkie trafiałyby do hut. – Mam inwestorów, którzy chcą budować taki zakład – przekonywał Wasilewski, ale ostatecznie nic takiego nie powstało.

Jesienią 2014 r. do Ratusza zgłosili się właściciele elektrociepłowni Megatem-EC działającej w pobliżu ul. Mełgiewskiej. Prosili o wydanie decyzji środowiskowej dla rozbudowy o blok energetyczny zasilany paliwem z odpadów komunalnych oraz osadów z oczyszczalni ścieków. W ciągu roku spalanych miałoby ich być nawet 125 tys. ton. Inwestycję oprotestowali okoliczni mieszkańcy, którzy zebrali prawie 9 tys. podpisów. Planom inwestora sprzeciwiła się też Rada Dzielnicy Tatary. Ostatecznie inwestor zrezygnował z paliwa z odpadów na rzecz zrębków drewna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty