Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 stycznia 2013 r.
15:23
Edytuj ten wpis

GW: Lubelskie wyróżnia się we wschodniej Polsce

0 6 A A
Zdaniem ekspertów, tam, gdzie jest bogate, autonomiczne życie kulturalne, tam są lepsze warunki dla
Zdaniem ekspertów, tam, gdzie jest bogate, autonomiczne życie kulturalne, tam są lepsze warunki dla

Przegląd prasy. Czy ściana wschodnia jest skazana na wleczenie się w ogonie Polski? Nie, Rzeszów i Lublin pokazują, że można zacząć błyszczeć po latach marginalizacji i powoli awansować nawet z końca stawki – pisze "Gazeta Wyborcza”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W kraju rozwijają się przede wszystkim duże miasta (metropolie) i tereny wokół nich oraz regiony zasobne w surowce lub je przetwarzające. Województwa ze wschodniej Polski są wśród najbiedniejszych w Polsce.

Ekonomiści podkreślają jednak, że wyróżniają się regiony rzeszowski i lubelski. Pierwszemu udaje się rozwijać specjalistyczny przemysł, drugi robi ostatnio bardzo dużo, by poprawić swoją atrakcyjność.

– Wydawałoby się, że słabi powinni podążać drogą silnych. A to błąd. Nie da się tam ściągnąć wielkich inwestorów, ciężkiego przemysłu, tysięcy miejsc pracy. Będą się tam raczej lokowały firmy niszowe, wyspecjalizowane, mogą powstawać centra usługowe, bo Lublin to silny ośrodek akademicki – twierdzi Maciej Tarkowski Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Uniwersytetu Gdańskiego.

Nie samą ekonomią stoi potencjał gospodarczy regionów. Zdaniem ekspertów, tam, gdzie jest bogate, autonomiczne życie kulturalne, tam są lepsze warunki dla inwestycji w nowoczesne technologie.

Dlaczego? Bo kulturalny ferment sprzyja tolerancji, swobodnej wymianie poglądów. A od tego już tylko krok do innowacyjnych pomysłów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
asdf / 14 stycznia 2013 r. o 19:06
Możecie jeździć po Rzeszowie ale faktów nie zmienicie... nawet jak dopiszecie sobie jeszcze 50 tys niezameldowanych przyjezdnych
Avatar
Karr / 2 stycznia 2013 r. o 19:35
[quote name='realista' timestamp='1357146063' post='715803']
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie wyższe 5 uczelni wyższych
lotnisko lotnisko
400 km do Warszawy 180 km do Warszawy


Pisanie o Rzeszowie i Lublinie jako o miastach grających w jednej lidze to nieporozumienie. Lublin to duże miasto o ugruntowanej pozycji, znaczny ośrodek akademicki i kulturalny z bogatą historią. A Rzeszów? Mieścina położona na peryferiach, ze słabymi uczelniami, daleko od centrum Polski, która wybiła się na "wielkie miasto" bo prezydent poprzyłączał okoliczne wsie.
[/quote]Zgadzam się z tobą bez dwóch zdań ,dla mnie to również wielka kpina jak można porównywać zesówek do Lublina ,parę dni temu czytałem i w radiu nawet słyszałem że lublin jest w najlepszej 5 polskich miast pod względem studentów i uczelni !!! To o czym to świadczy ,wg klimat miasta zabytki i tak bogata oferta festiwali i atrakcji kulturalnych jest nieporównywalna, największa Europejska Konwencja Żonglerska która odbyła się w tym roku pierwszy raz w Polsce od 35 lat , ponad 2 tyś. artystów z całego świata wybrali właśnie Lublin do takiego festiwalu !!! Co tu porównywać zesów do Lublina !! To jest śmieszne !!!
[quote name='realista' timestamp='1357146063' post='715803']
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie w... rozwiń
Avatar
realista / 2 stycznia 2013 r. o 18:01
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie wyższe 5 uczelni wyższych
lotnisko lotnisko
400 km do Warszawy 180 km do Warszawy


Pisanie o Rzeszowie i Lublinie jako o miastach grających w jednej lidze to nieporozumienie. Lublin to duże miasto o ugruntowanej pozycji, znaczny ośrodek akademicki i kulturalny z bogatą historią. A Rzeszów? Mieścina położona na peryferiach, ze słabymi uczelniami, daleko od centrum Polski, która wybiła się na "wielkie miasto" bo prezydent poprzyłączał okoliczne wsie.
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie wyższe 5 uczelnirozwiń
Avatar
Platfor / 2 stycznia 2013 r. o 17:31
jak słyszę słowo tolerancja to mi się chce wymiotować - to żadna cnota, to przyzwolenie. Pojęcie tolerancji jest ostatnio nadużywane kojarzy się ostatnio z nieprzyjemnymi i obrzydliwymi rzeczami i zachowaniami i praktykami....
Tolerancja powinna być dla innowierców, niepełnosprawnych, chorych, a nie dla wynaturzeń i naginań norm etycznych...
Avatar
mlodywyksztalcony / 2 stycznia 2013 r. o 15:56
Co za słodkie pierdzenie o niczym... Tak nijakiego artykułu dawno tu nie czytałem.
Avatar
lolek / 2 stycznia 2013 r. o 20:05
[color=#4D4D4D][font=arial]''Pierwszemu udaje się rozwijać specjalistyczny przemysł, drugi robi ostatnio bardzo dużo, by poprawić swoją atrakcyjność'' [/font][/color]
[color=#4D4D4D][font=arial]Tzn co robi? Dlaczego nie napiszecie co tak naprawde sie robi? Opiszcie te "sukcesy"[/font][/color]
Avatar
asdf / 14 stycznia 2013 r. o 19:06
Możecie jeździć po Rzeszowie ale faktów nie zmienicie... nawet jak dopiszecie sobie jeszcze 50 tys niezameldowanych przyjezdnych
Avatar
lolek / 2 stycznia 2013 r. o 20:05
[color=#4D4D4D][font=arial]''Pierwszemu udaje się rozwijać specjalistyczny przemysł, drugi robi ostatnio bardzo dużo, by poprawić swoją atrakcyjność'' [/font][/color]
[color=#4D4D4D][font=arial]Tzn co robi? Dlaczego nie napiszecie co tak naprawde sie robi? Opiszcie te "sukcesy"[/font][/color]
Avatar
Karr / 2 stycznia 2013 r. o 19:35
[quote name='realista' timestamp='1357146063' post='715803']
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie wyższe 5 uczelni wyższych
lotnisko lotnisko
400 km do Warszawy 180 km do Warszawy


Pisanie o Rzeszowie i Lublinie jako o miastach grających w jednej lidze to nieporozumienie. Lublin to duże miasto o ugruntowanej pozycji, znaczny ośrodek akademicki i kulturalny z bogatą historią. A Rzeszów? Mieścina położona na peryferiach, ze słabymi uczelniami, daleko od centrum Polski, która wybiła się na "wielkie miasto" bo prezydent poprzyłączał okoliczne wsie.
[/quote]Zgadzam się z tobą bez dwóch zdań ,dla mnie to również wielka kpina jak można porównywać zesówek do Lublina ,parę dni temu czytałem i w radiu nawet słyszałem że lublin jest w najlepszej 5 polskich miast pod względem studentów i uczelni !!! To o czym to świadczy ,wg klimat miasta zabytki i tak bogata oferta festiwali i atrakcji kulturalnych jest nieporównywalna, największa Europejska Konwencja Żonglerska która odbyła się w tym roku pierwszy raz w Polsce od 35 lat , ponad 2 tyś. artystów z całego świata wybrali właśnie Lublin do takiego festiwalu !!! Co tu porównywać zesów do Lublina !! To jest śmieszne !!!
[quote name='realista' timestamp='1357146063' post='715803']
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie w... rozwiń
Avatar
realista / 2 stycznia 2013 r. o 18:01
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie wyższe 5 uczelni wyższych
lotnisko lotnisko
400 km do Warszawy 180 km do Warszawy


Pisanie o Rzeszowie i Lublinie jako o miastach grających w jednej lidze to nieporozumienie. Lublin to duże miasto o ugruntowanej pozycji, znaczny ośrodek akademicki i kulturalny z bogatą historią. A Rzeszów? Mieścina położona na peryferiach, ze słabymi uczelniami, daleko od centrum Polski, która wybiła się na "wielkie miasto" bo prezydent poprzyłączał okoliczne wsie.
Rzeszów to zadupie, z liczbą mieszkańców ponad dwa razy mniejszą od Lublina, z gównianymi pseudouczelniami(uniwersytet, politechnika) które nie mieszczą się nawet w piewszej "50 najlepszych uczelni w Polsce"

Rzeszów Lublin
180 tys mieszkanców 360 tys mieszkańców+Świdnik+60 tys przyjezdnych studentów
1mld zł - budżet 2 mld zł - budżet
2 uczelnie wyższe 5 uczelnirozwiń
Avatar
Platfor / 2 stycznia 2013 r. o 17:31
jak słyszę słowo tolerancja to mi się chce wymiotować - to żadna cnota, to przyzwolenie. Pojęcie tolerancji jest ostatnio nadużywane kojarzy się ostatnio z nieprzyjemnymi i obrzydliwymi rzeczami i zachowaniami i praktykami....
Tolerancja powinna być dla innowierców, niepełnosprawnych, chorych, a nie dla wynaturzeń i naginań norm etycznych...
Avatar
mlodywyksztalcony / 2 stycznia 2013 r. o 15:56
Co za słodkie pierdzenie o niczym... Tak nijakiego artykułu dawno tu nie czytałem.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!