Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2018 r.
16:08

Hydrozagadka w Ogrodzie Saskim. Co się dzieje z wodą ze strumyka?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Strumień dawno wysechł i nieprędko nam zapluszcze
Strumień dawno wysechł i nieprędko nam zapluszcze

Najwcześniej w 2020 r. naprawiony zostanie strumyk, który miał zdobić Ogród Saski, ale okazał się bublem. Urzędnicy tłumaczą, że nie można tym się zająć wcześniej, bo… groziłoby to koniecznością zwrotu części unijnej dotacji przyznanej na odnowę parku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie ma wody…

Parkowy strumień jest częścią zamkniętego układu wodnego. Powinien on działać tak, że woda z górnego stawu płynie strumieniem do dolnej sadzawki, a stąd tłoczona jest przez pompę z powrotem do górnego oczka. Urzędnicy tłumaczą, że „obieg zamknięty sprzyja rosnącej tam roślinności”.

Tak być powinno, ale tak nie jest, bo woda gdzieś ucieka. – Ze względu na ubywanie wody przy włączonym obiegu mechanizm ten nie jest uruchamiany – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. W efekcie strumień jest suchy, a zamknięty obieg nie ma szans „sprzyjać roślinności” i oczka zaczynają wyglądać jak zupa szczawiowa.

…i nie będzie

Według Ratusza nie można teraz zająć się naprawą obiegu wody, bo byłoby wbrew zasadom, na których miasto wzięło unijne pieniądze na odnowę parku. A zasady są takie, że przez pięć lat od zakończenia prac (nazywa się to urzędowo „okresem trwałości projektu”) nie można niczego rozebrać lub przebudować.

– Dopiero po zakończeniu okresu trwałości projektu możliwe będzie dokonanie zmian technicznych – tłumaczy Mazurek-Podleśna. Jak długo trzeba czekać? – Okres trwałości upływa z końcem 2019 roku.

Jak telenowela

Może trudno w to uwierzyć, ale kłopoty z wodą w Ogrodzie Saskim trwają już 15 lat. Tyle czasu minęło od wybudowania dolnego stawu, wcześniej był tylko ten górny, obok głównego wejścia. Wraz z drugą sadzawką wybudowano również strumień łączący oba oczka wodne i przepływający pod alejką. Niemal od razu okazało się, że strumień tylko znosi zanieczyszczenia, nie ma odpowiedniego filtrowania wody, a dolny staw przecieka, więc przez kilka lat po prostu go nie napełniano. – Po prostu eksploatacja sadzawki w obecnej postaci nie ma sensu – tłumaczyli urzędnicy.

Co się wydało

W 2003 r. nowe atrakcje zwano żartobliwie „Wodogrzmotami Pruszkowskiego” od nazwiska ówczesnego prezydenta miasta, którego ekipa nadzorowała budowę. Nadzór był taki, że miasto zapłaciło za staw o 100 tys. zł więcej niż miało zapłacić (koszty przekroczyły pół miliona) i zatwierdziło protokół mówiący, że oczko powstało na czas, chociaż wykonano je z rocznym opóźnieniem.

Ujawniła to wewnętrzna kontrola przeprowadzona 6 lat później za rządów następnego prezydenta, Adama Wasilewskiego. Na jaw wyszło również to, że urzędnicy nie wyegzekwowali naprawy nieszczelnego układu wodnego i nie zażądali kar umownych, chociaż mogli i powinni.

Kolejna próba

Stawami i strumieniem zajęto się na dobre dopiero podczas kompleksowej odnowy Ogrodu Saskiego, już za prezydentury Krzysztofa Żuka. Park został ponownie otwarty pod koniec 2013 r. Następnej wiosny napełniono oba stawy i okazało się… że z dolnej niecki ucieka woda. Wezwana do naprawy gwarancyjnej firma rozłożyła na dnie specjalną matę, ogłoszono sukces, napełniono oczko, ale woda znowu zaczęła gdzieś znikać. Gdzie? Nie wiadomo.

– Wykonanych zostało kilka ekspertyz – przyznaje Mazurek-Podleśna. – Jednak żadna z nich nie wskazuje przyczyny takiego stanu rzeczy.

Jedynym rozwiązaniem okazuje się zbudowanie wszystkiego od nowa. O ile będą na to pieniądze i nie wcześniej niż w roku 2020.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty