Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 sierpnia 2020 r.
12:05

IPN przekopuje górki czechowskie. Jak coś znajdą, to poszukiwania obejmą większy teren

44 6 A A

50 na 50 – tak eksperci IPN oceniają swoje szanse na znalezienie szczątków ofiar Niemców i komunistów na terenie górek czechowskich. Mają jednak podstawy sądzić, że pod ziemią kryje się tajemnica z przeszłości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Na razie prace zaplanowano na dwa tygodnie. Do badań wytypowano obszar wielkości ok. około 4 arów, ale pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej mówią wprost: – Jeśli znajdziemy szczątki, to poszerzymy zakres prac.

Na górkach czechowskich IPN poszukuje szczątków ofiar z czasów II wojny światowej i reżimu komunistycznego. Prace są prowadzone w wąwozie w północnej części górek.

Artur Piekarz, naczelnik oddziałowego biura poszukiwań i identyfikacji IPN w Lublinie: – Teren ten był miejscem masowych zbrodni popełnionych w okresie niemieckiej okupacji. Z całą pewnością dokonano tutaj sześciu egzekucji. Chociaż nie można wykluczyć, że było ich więcej.

W latach 1947-48 dokonano tu ośmiu ekshumacji, podczas których wydobyto 231 ciał. Historycy nie ukrywają, że wówczas prace były prowadzone bardzo pobieżnie.

Dodatkowo IPN chce też zweryfikować informacje, że już po wojnie swoje ofiary na górkach chowali też komuniści.

– Przedmiotem naszego zainteresowania są osoby zamordowane w trakcie słynnego śledztwa po akcji na Izbę Skarbową w Lublinie w 1945 roku. Wiadomo, że w trakcie tego śledztwa zakatowano dwie osoby. Istnieje relacja, że ich ciała mogły zostać wywiezione do „okopów na Czechowie” – dodaje Piekarz. 

Za poszukiwaniami na tym terenie przemawia prowadzone śledztwo dotyczące zbrodni popełnionych na Zamku w Lublinie w latach 1939-44. Egzekucje na górkach są jednym z wątków dochodzenia.

– Prokurator dał nam wgląd do materiałów, dzięki czemu mogliśmy się zapoznać z dwoma zeznaniami precyzującymi te okolice. Kolejna rzecz to relacje świadków, które mówią o tym, że w momencie układania kanału burzowego północ-południe natrafiono na szczątki. Prawdopodobnie była to masowa mogiła. Liczymy, że odkryjemy jej fragment – mówi Krzysztof Radka, szef wydziału archeologii w IPN. Jak dodaje, teren do poszukiwań wytypowano także na podstawie zdjęć lotniczych.

Szanse na znalezienie szczątków Krzysztof Radka ocenia tak: 50 na 50.

górki czechowskie

Tak nazywany jest dawny poligon wojskowy w północnej części Lublina. Na bogatym przyrodniczo terenie planowano stworzyć rezerwat. W 2000 r. nieruchomość została sprzedana przez Agencję Mienia Wojskowego. Miasto nie skorzystało wówczas z prawa pierwokupu, a grunt nabyła kielecka spółka Echo Investment, która nakłaniała władze Lublina do takiej zmiany przeznaczenia terenu, by umożliwić tu budowę galerii handlowej.

Górki zostały później przejęte od Echa przez firmę TBV Investment, która na części tego obszaru chce stawiać bloki. Sprzeciwia się temu wielu miejskich aktywistów oraz ekologów, których zdaniem inwestycja zniszczy cenny teren, a konsekwencje będą odczuwalne nie tylko tutaj.

W 2019 r. miasto przeprowadziło referendum w sprawie przyszłości tego terenu. Większość głosujących opowiedziała się przeciw zabudowie, ale referendum było nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję. W lipcu 2019 Rada Miasta uchwaliła tzw. studium przestrzenne wyznaczające na górkach kilka stref pod budowę osiedli.

Uchwałę zaskarżył poprzedni wojewoda, którego zdaniem radni przedłożyli interes spółki nad interes mieszkańców. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził zasadność skargi i orzekł o nieważności uchwały w części dotyczącej górek. Ratusz odwołał się do wyższej instancji, a sprawa jest w toku.

Między sądami krąży jeszcze jedna skarga na tę samą uchwałę, złożona przez mieszkankę terenów w pobliżu górek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 26 sierpnia 2020 r. o 14:07
+35
A co na to chomiki? Deweloper wbije choćby jedną łopatę albo wytnie jeden krzak to zaraz larum i przypinanie się łańcuchami do trawy, ale jak wjeżdża IPN z koparką to nagle cisza jak makiem zasiał. W końcu jest ta cenna zieleń czy jej nie ma? A może koparki IPN są bardziej przyjazne dla chomików od koparek dewelopera? Co na to wszystko koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka i dlaczego biernie się przyglądają zamiast zastopować to szaleństwo?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 sierpnia 2020 r. o 20:51
+1
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
 Dewelopatuskom dewelorozwój na kościach smakowałby pewno jeszcze lepiej niż zyski z "normalnych" geszeftów. Tym razem jednak będą musieli się obejść smakiem.
Avatar
LBN / 26 sierpnia 2020 r. o 12:36
-25
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
Avatar
LAS / 26 sierpnia 2020 r. o 18:13
-26
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
Akurat, jak się wydaje i jak można mieć nadzieję, to szaleństwo zatrzyma rynek. Wynajem leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek się podniesie w wyludniającym się mieście-wydmuszce, co prędzej czy później przeniknie do świadomości jelonków-amatorów "pewnych" zysków z wynajmu. Wkrótce dewelopatuski napotkają poważne problemy z upychaniem wyrobów mieszkaniopodobnych w "inwestycjach" rozpoczętych jeszcze przed pęknięciem balona i nie w głowie im będzie rozgrzebywanie placów budowy pod nowe dewelo-getta. Jedyną rzeczą, której bym się obawiał, to wykup terenu  przez miasto po bandyckich cenach, które swego czasu proPOnował dewelo-radny margol.
 Na rynek w obowiązującej sytuacji prawnej bym zbytnio nie patrzył, bo aktualnie do 7 wynajmowanych lokali jest to (może być) działalność prywatna, a nie gospodarcza. Oznacza to, że taki zarobek nie podlega ustawowym  zakazom prowadzenia działalności dla wielu funkcjonariuszy publicznych oraz obowiązkowi ujawniania w oświadczeniach majątkowych. Gdyby było inaczej, to bez koronawirusa już dawno byłby regres dla patodeweloperki.
 Na rynek w obowiązującej sytuacji prawnej bym zbytnio nie patrzył, bo aktualnie do 7 wynajmowanych lokali jest to (może być) działalność prywatna, a nie gospodarcza. Oznacza to, że taki zarobek nie podlega ustawowym  zakazom prowadzenia działalności dla wielu funkcjonariuszy publicznych oraz obowiązkowi ujawniania w oświadczeniach majątkowych. Gdyby było inaczej, to bez koronawirusa już dawno byłby regres dla patodeweloperki. rozwiń
Avatar
LAS / 26 sierpnia 2020 r. o 18:01
-31
A co na to chomiki? Deweloper wbije choćby jedną łopatę albo wytnie jeden krzak to zaraz larum i przypinanie się łańcuchami do trawy, ale jak wjeżdża IPN z koparką to nagle cisza jak makiem zasiał. W końcu jest ta cenna zieleń czy jej nie ma? A może koparki IPN są bardziej przyjazne dla chomików od koparek dewelopera? Co na to wszystko koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka i dlaczego biernie się przyglądają zamiast zastopować to szaleństwo?
 Ocena oddziaływania na środowisko, czy ustalenie uwarunkowań środowiskowych dla planowanych przedsięwzięć nie należy do mieszkańców, a ich pośredników w sprawowaniu władzy przez społeczeństwo. Nie wiem jak wymienione przez ciebie organizacje, ale LAS wystąpił o udostępnienie pozwolenia na działania IPN, o których jak większość mieszkańców Lublina dowiedział się dopiero po rozpoczęciu  akcji, a nie przed. 
 Ocena oddziaływania na środowisko, czy ustalenie uwarunkowań środowiskowych dla planowanych przedsięwzięć nie należy do mieszkańców, a ich pośredników w sprawowaniu władzy przez społeczeństwo. Nie wiem jak wymienione przez ciebie organizacje, ale LAS wystąpił o udostępnienie pozwolenia na działania IPN, o których jak większość mieszkańców Lublina dowiedział się dopiero po rozpoczęciu  akcji, a nie przed.  rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 sierpnia 2020 r. o 17:50
-38
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
 Akurat, jak się wydaje i jak można mieć nadzieję, to szaleństwo zatrzyma rynek. Wynajem leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek się podniesie w wyludniającym się mieście-wydmuszce, co prędzej czy później przeniknie do świadomości jelonków-amatorów "pewnych" zysków z wynajmu. Wkrótce dewelopatuski napotkają poważne problemy z upychaniem wyrobów mieszkaniopodobnych w "inwestycjach" rozpoczętych jeszcze przed pęknięciem balona i nie w głowie im będzie rozgrzebywanie placów budowy pod nowe dewelo-getta. Jedyną rzeczą, której bym się obawiał, to wykup terenu  przez miasto po bandyckich cenach, które swego czasu proPOnował dewelo-radny margol.
 Akurat, jak się wydaje i jak można mieć nadzieję, to szaleństwo zatrzyma rynek. Wynajem leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek się podniesie w wyludniającym się mieście-wydmuszce, co prędzej czy później przeniknie do świadomości jelonków-amatorów "pewnych" zysków z wynajmu. Wkrótce dewelopatuski napotkają poważne problemy z upychaniem wyrobów mieszkaniopodobnych w "inwestycjach" rozpoczętych jeszcze przed pęknięciem balona i nie w głowie im będzie rozgrzebywanie placów budowy pod nowe dewelo... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 sierpnia 2020 r. o 20:51
+1
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
 Dewelopatuskom dewelorozwój na kościach smakowałby pewno jeszcze lepiej niż zyski z "normalnych" geszeftów. Tym razem jednak będą musieli się obejść smakiem.
Avatar
LAS / 26 sierpnia 2020 r. o 18:13
-26
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
Akurat, jak się wydaje i jak można mieć nadzieję, to szaleństwo zatrzyma rynek. Wynajem leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek się podniesie w wyludniającym się mieście-wydmuszce, co prędzej czy później przeniknie do świadomości jelonków-amatorów "pewnych" zysków z wynajmu. Wkrótce dewelopatuski napotkają poważne problemy z upychaniem wyrobów mieszkaniopodobnych w "inwestycjach" rozpoczętych jeszcze przed pęknięciem balona i nie w głowie im będzie rozgrzebywanie placów budowy pod nowe dewelo-getta. Jedyną rzeczą, której bym się obawiał, to wykup terenu  przez miasto po bandyckich cenach, które swego czasu proPOnował dewelo-radny margol.
 Na rynek w obowiązującej sytuacji prawnej bym zbytnio nie patrzył, bo aktualnie do 7 wynajmowanych lokali jest to (może być) działalność prywatna, a nie gospodarcza. Oznacza to, że taki zarobek nie podlega ustawowym  zakazom prowadzenia działalności dla wielu funkcjonariuszy publicznych oraz obowiązkowi ujawniania w oświadczeniach majątkowych. Gdyby było inaczej, to bez koronawirusa już dawno byłby regres dla patodeweloperki.
 Na rynek w obowiązującej sytuacji prawnej bym zbytnio nie patrzył, bo aktualnie do 7 wynajmowanych lokali jest to (może być) działalność prywatna, a nie gospodarcza. Oznacza to, że taki zarobek nie podlega ustawowym  zakazom prowadzenia działalności dla wielu funkcjonariuszy publicznych oraz obowiązkowi ujawniania w oświadczeniach majątkowych. Gdyby było inaczej, to bez koronawirusa już dawno byłby regres dla patodeweloperki. rozwiń
Avatar
LAS / 26 sierpnia 2020 r. o 18:01
-31
A co na to chomiki? Deweloper wbije choćby jedną łopatę albo wytnie jeden krzak to zaraz larum i przypinanie się łańcuchami do trawy, ale jak wjeżdża IPN z koparką to nagle cisza jak makiem zasiał. W końcu jest ta cenna zieleń czy jej nie ma? A może koparki IPN są bardziej przyjazne dla chomików od koparek dewelopera? Co na to wszystko koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka i dlaczego biernie się przyglądają zamiast zastopować to szaleństwo?
 Ocena oddziaływania na środowisko, czy ustalenie uwarunkowań środowiskowych dla planowanych przedsięwzięć nie należy do mieszkańców, a ich pośredników w sprawowaniu władzy przez społeczeństwo. Nie wiem jak wymienione przez ciebie organizacje, ale LAS wystąpił o udostępnienie pozwolenia na działania IPN, o których jak większość mieszkańców Lublina dowiedział się dopiero po rozpoczęciu  akcji, a nie przed. 
 Ocena oddziaływania na środowisko, czy ustalenie uwarunkowań środowiskowych dla planowanych przedsięwzięć nie należy do mieszkańców, a ich pośredników w sprawowaniu władzy przez społeczeństwo. Nie wiem jak wymienione przez ciebie organizacje, ale LAS wystąpił o udostępnienie pozwolenia na działania IPN, o których jak większość mieszkańców Lublina dowiedział się dopiero po rozpoczęciu  akcji, a nie przed.  rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 sierpnia 2020 r. o 17:50
-38
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
 Akurat, jak się wydaje i jak można mieć nadzieję, to szaleństwo zatrzyma rynek. Wynajem leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek się podniesie w wyludniającym się mieście-wydmuszce, co prędzej czy później przeniknie do świadomości jelonków-amatorów "pewnych" zysków z wynajmu. Wkrótce dewelopatuski napotkają poważne problemy z upychaniem wyrobów mieszkaniopodobnych w "inwestycjach" rozpoczętych jeszcze przed pęknięciem balona i nie w głowie im będzie rozgrzebywanie placów budowy pod nowe dewelo-getta. Jedyną rzeczą, której bym się obawiał, to wykup terenu  przez miasto po bandyckich cenach, które swego czasu proPOnował dewelo-radny margol.
 Akurat, jak się wydaje i jak można mieć nadzieję, to szaleństwo zatrzyma rynek. Wynajem leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek się podniesie w wyludniającym się mieście-wydmuszce, co prędzej czy później przeniknie do świadomości jelonków-amatorów "pewnych" zysków z wynajmu. Wkrótce dewelopatuski napotkają poważne problemy z upychaniem wyrobów mieszkaniopodobnych w "inwestycjach" rozpoczętych jeszcze przed pęknięciem balona i nie w głowie im będzie rozgrzebywanie placów budowy pod nowe dewelo... rozwiń
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 26 sierpnia 2020 r. o 14:07
+35
A co na to chomiki? Deweloper wbije choćby jedną łopatę albo wytnie jeden krzak to zaraz larum i przypinanie się łańcuchami do trawy, ale jak wjeżdża IPN z koparką to nagle cisza jak makiem zasiał. W końcu jest ta cenna zieleń czy jej nie ma? A może koparki IPN są bardziej przyjazne dla chomików od koparek dewelopera? Co na to wszystko koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka i dlaczego biernie się przyglądają zamiast zastopować to szaleństwo?
Avatar
LBN / 26 sierpnia 2020 r. o 12:36
-25
Jeśli na dawnych mogiłach na Lipowej postawili hipermarket o i tu nic nie zatrzyma budowy blokowiska . Cena czyni cuda
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Policja szuka zaginionej 16-latki. Może być w Lublinie

Policja szuka zaginionej 16-latki. Może być w Lublinie

Policjanci z komendy w Świdniku poszukują zaginionej Laury Śliwińskiej. Zaginiona 16-latka wyszła z domu w piątek wieczorem i do chwili obecnej nie powróciła do domu i nie nawiązała kontaktu z rodziną.

Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Może być niebezpiecznie na drogach
film

Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Może być niebezpiecznie na drogach

Ostrzeżenie pogodowej o gęstej mgle wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny, aby stawić się w jednostce. Wszyscy żołnierze WOT z wezwaniami

Mieli trzy godziny po otrzymaniu SMS-a, aby stawić się w jednostce. Piątek, 30 października był pierwszym dniem w dotychczasowej historii Wojsk Obrony Terytorialnej, kiedy wszyscy żołnierze formacji otrzymali wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach.

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Kim jest nowy prezes MPWiK Puławy?

Rada nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Puławach potrzebowała niemal pięciu miesięcy i trzech konkursów, żeby wybrać nowego prezesa komunalnej spółki. Romana Mazurka zastąpi niezwiązany dotychczas z powiatem puławskim Bernard Rudkowski.

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych
Wideo
film

Policja podsumowuje protest kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych

Policjanci zatrzymali w piątek wieczorem 37 osób. Zdecydowaną większość stanowią osoby ze środowisk pseudokibiców – poinformował w sobotę rzecznik stołecznej komendy Sylwester Marczak. Jak zaznaczył, biorąc pod uwagę ogromną liczbę uczestników manifestacji, był to protest "bardzo spokojny".

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Nowe izolatorium w regionie. Pełna lista miejsc dla osób lekko przechodzących chorobę

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje pięć izolatoriów: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Okunince, Łukowie i Suścu – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

Nieuczciwy kurier. Mężczyzna usłyszał zarzuty i przyznał się do winy

23-latek wykonując pracę kuriera przywłaszczył cztery przesyłki. Nieuczciwego pracownika zatrzymali lubelscy policjanci.

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Prezydent Chełma chce wesprzeć cmentarny biznes. Odkupi chryzantemy

Był płacz i zgrzytanie zębami, a może być niezły biznes. Właściciele straganów z chryzantemami już liczyli straty w związku z nagłym zamknięciem przez rząd cmentarzy, co pozbawiło ich klientów. Pomoc przyszła z nieoczekiwanej strony.

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Stal Stalowa Wola – Wisła Puławy 0:3. Lider pokazał klasę

Świetny występ Wisły Puławy w Stalowej Woli. Drużyna Mariusza Pawlaka w starciu z głównym rywalem w walce o awans nie pozostawiła „Stalówce” żadnych złudzeń. Duma Powiśla wygrała 3:0 i obecnie ma już 18 punktów przewagi nad spadkowiczem z II ligi.

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze
film

ARiMR i KOWR skupią kwiaty, które miały trafić na cmentarze

Terenowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty oraz rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami.

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Zmarł Sean Connery. Aktor miał 90 lat

Nie żyje Sean Connery, wybitny aktor, odtwórca roli Jamesa Bonda – poinformowało w sobotę BBC.

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Strajk kobiet zmienia formułę. Zachęca do włączenia się do akcji #ChryzantemyZłociste!

Nie ustają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Ogólnopolski Strajk Kobiet zmienia nieco formę demonstrowania swojego sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. I w związku z zamknięciem cmentarzy zachęca do kupowania zniczy i chryzantem oraz przynoszenia ich na niedzielne akcje.

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Jutrzenka Giebułtów – Lewart Lubartów 1:3. Strzelali tylko skrzydłowi

Drugi z rzędu dobry występ piłkarzy Tomasza Bednaruka. Tym razem beniaminek z Lubartowa ograł na wyjeździe Jutrzenkę Giebułtów 3:1. Dzięki temu zyskał już kilka punktów przewagi nad drużynami z dołu tabeli.

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Tragiczny wypadek w Bobrownikach. Nie żyje 33-latek [zdjęcia]

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło wczoraj w miejscowości Bobrowniki (powiat rycki). Nie żyje potrącony przez opla 33-letni mieszkaniec gminy Ryki.

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kraśnik: Miasto pomoże lokalnym sprzedawcom. Kupi od nich żywe kwiaty

Kolejne miasta w Lubelskiem deklarują pomoc przedsiębiorcom, którzy w związku ze świętem Wszystkich Świętych kupili większe ilości towaru, by sprzedać je przy cmentarzach. W ciągu najbliższych trzech dni nie będą mogli tego zrobić, ponieważ cmentarze są zamknięte. Decyzja rządu ma związek z sytuacją epidemiczną w kraju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.