
Nie rozstając się z rowerem błyskawicznie powalają podejrzanego na ziemię. Dziś policjanci z Lublina pokazali, czego nauczyli się od holenderskich kolegów.

- To jedno z pierwszych takich szkoleń w Polsce. To pionierski projekt - podkreśla sierżant Ewa Osuch- Rodecka z lubelskiej policji.
Załadowane przez: Dziennik Wschodni. Realizacja: Agnieszka Mazuś
- Przyjechaliśmy do Lublina, aby zobaczyć, na jakim poziomie są nasi polscy koledzy. Przy okazji nauczyliśmy ich kilku nowych technik - mówi Donato di Molfetta.
Wcześniej, na kurs do Holandii pojechała dwójka policjantów z Lublina: Artur i Edyta. - To był bardzo intensywny trening. Ćwiczyliśmy po osiem godzin dziennie przez pięć dni - wspomina sierżant Artur.
I właśnie w ciągu ostatnich dwóch dni zdobytą wiedzą dzielili się z kolegami. M.in. ze starszym posterunkowym Karolem Czajkowskim, który od początku maja jeździ w patrolu rowerowym. Po osiem godzin dziennie.
- Zaczynamy o godz. 11, kończymy o 19. Patrolujemy głównie lubelską ścieżkę rowerową i okolice zalewu - tłumaczy Czajkowski.
Razem z siedmioma innymi policjantami i policjantkami uczył się, że rower służy nie tylko do jeżdżenia. - Z powodzeniem może być używany jako środek przymusu bezpośredniego. Aby było lepiej, skuteczniej i szybciej - mówi z przekonaniem starszy posterunkowy.
- Wasi policjanci ciężko pracowali i wiele się nauczyli - nie szczędziła pochwał Angelique Engelem.
Pozostałe informacje

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?
Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem
Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem
Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia
Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie
Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski
Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze
Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie
29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę
W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce
Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.