Na stronie projektu citybooks pojawiły się opowiadania Andrzeja Stasiuka i Witolda Szabłowskiego poświęconych Lublinowi, a także lubelskiego pisarza Marcina Wrońskiego o francuskim Chartres.
W ramach projektu citybooks zimą do Lublina przyjechali literaci Andrzej Stasiuk, Mauro Pawlowski, Witold Szabłowski, Arnon Grunberg, Maud Vanhauwaert oraz filmowiec Piotra Miłkowski.
– Mieszkali w Lublinie, wtopili się w miasto, ich zadaniem było stworzyć "księgę miasta” – mówi Małgorzata Drozd z Centrum Kultury w Lublinie.
I są pierwsze efekty. Na www.city-books.eu są już opowiadania Andrzeja Stasiuka i Witolda Szabłowskiego, opisujące 24 godziny spędzone w Lublinie. Oraz fotografie miasta autorstwa Macieja Rukasza. Jest także angielski tekst Arnona Grunberga bez polskiego tłumaczenia.
– W październiku wszystkie prace zostaną przetłumaczone na 4 języki i wydane w formie audiobooków, nagrania będą realizowane w Lublinie – dodaje Małgorzata Drozd.
W ramach tego samego projektu kilka tygodni we francuskim Chartres spędził Marcin Wroński, autor "Komisarza Maciejewskiego" i innych kryminałów, których akcja dzieje się w Lublinie.
– Tą historię miałem w głowie od dawna, ale nie byłem pewien, czy historia Zofii Gryzolet mogła się wydarzyć w takim małym mieście jak Chartres. Jednak, gdy przyjechałem na miejsce, dowiedziałem się, że tu również ukrywali się w czasie wojny Żydzi z Polski. Powstało mocne opowiadanie, z którego jestem naprawdę zadowolony, a to nie taki częsty stan - mówił pisarz w Romowie z Dziennikiem.
Opowiadanie poświęcone francuskiemu miasteczku można przeczytać tutaj: Marcin Wronski “Widokówki z Chartres”
Andrzej Stasiuk “Lublin (en)
Andrzej Stasiuk “Lublin (en)” - przeczytaj cały tekst
Witold Szabłowski \"Wszystkie bramy Lublina”
Witold Szabłowski "Wszystkie bramy Lublina” – przeczytaj cały tekst