Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2015 r.
8:24

Jak szybko w razie wojny uda się ściągnąć do wojska rezerwistów?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Lubelscy taksówkarze dostaną tym razem nietypowe zadanie: zamiast pasażerów – pojadą pod wskazany adres z wezwaniem do wojska (fot. Maciej Kaczanowski)
Lubelscy taksówkarze dostaną tym razem nietypowe zadanie: zamiast pasażerów – pojadą pod wskazany adres z wezwaniem do wojska (fot. Maciej Kaczanowski)

Już w piątek sprawdzać to będzie lubelski Ratusz. Na ten dzień zaplanowano ćwiczenia z udziałem taksówkarzy, którzy mają się wcielić w rolę kurierów dostarczających karty powołania do armii.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Takie ćwiczenia są organizowane co kilka lat – mówi Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Lublin.

Ilu taksówkarzy zostało wezwanych do udziału w takiej akcji? – W tym roku będzie ich 25, wezwania dostali na adresy domowe – informuje Henryk Pomarański z Urzędu Miasta.

Samorząd dostaje polecenie, by zorganizować tzw. akcję kurierską, ale nie wie dokładnie ilu rezerwistów trzeba będzie w piątek „wezwać” do wojska. – Dowiemy się tego w dniu treningu – stwierdza Pomarański. Na każdego z taksówkarzy może przypadać równie dobrze 20 adresów, co tylko jeden.

– Kilka lat temu dostaliśmy tylko kilkanaście kompletów dokumentów – przyznaje Pomarański. Ale wtedy podczas ćwiczeń sprawdzano, czy kierowcy pamiętają, co do nich należy. Tym razem cel ćwiczenia jest nieco inny: przeszkolić kierowców, którzy jeszcze takiej akcji nie przechodzili. – Oni muszą przejść całą procedurę – dodają urzędnicy.

Kierowcy będą musieli się stawić w piątek w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy al. Piłsudskiego, bo właśnie tam rozdzielane będą karty powołania. Akcja potrwa od godziny 15 do 20. Ale w rzeczywistości taksówkarze nie będą pukać do żadnych drzwi, ani wręczać rezerwistom jakichkolwiek dokumentów.

– Mają po prostu dojechać na miejsce i złożyć nam meldunek – mówi Ostrowski.

Akcja kurierska według oficjalnych dokumentów ma służyć „doskonaleniu systemu natychmiastowego uzupełnienia Sił Zbrojnych, poprzez zorganizowanie doręczania i doręczanie kart powołania do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”.

Taksówkarze wezwani do udziału w akcji nie mogą odmówić. Za takie ćwiczenia dostaną kilkudziesięciozłotowe wynagrodzenie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 r. o 08:23
Rezerwiste dalej jest związany z przysięgą wojskową jak zaczynał służbę KRWI ANI ŻYCIA NIESZCZĘDZIĆ!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 r. o 08:20
Już to widzę w 2007 przeszedłem do rezerwy i od 8lat jak mama karte mobilizacyjna ani razu niemialem cwiczeń rezerwy mobilizacja w lublinie to tragedia
Avatar
1 / 14 grudnia 2015 r. o 19:09

Za karła, szmacierewicza dudy i rydzyka walczył nigdy nie będę. Ustąpią ze stołków w tedy będę bronił Polski. Od razu możecie mnie wsadzać do lochów bo nawet palcem nie kiwnę.

Możesz za rudego, kopaczkę, wykidajłę ewentualnie miłośnika zegarków. Wybór masz szeroki.

Avatar
Pozostający / 14 grudnia 2015 r. o 18:20

Przecież WKU nie wiedzą nawet ilu i którzy z rezerwistów są w Polsce, a ilu od lat w Anglii, Norwegii czy Niemczech... :))) A ci którzy są już widzę jak w razie wojny odbierają wezwania i lecą w te pędy bronic tego dziadostwa... Szkoda tylko tych wygłupów z angażowaniem taksówkarzy do tej hecy i kasy która na to pójdzie.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 16:40

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Zaproście właśnie tych jak wyżej, to ludzie zaoszczędzą przez te 5 godzin. PKP - centrum u takiego kosztuje 50 zł. Stoją na PKP koło wyjścia z tunelu i schodów więc łatwo ich wyłapać.

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 15:53

dlaczego jakiś taksówkarz ma dostać mój adres??? niech kaczorek na swoich krótkich nóżkach osobiście wręcza takie wezwania

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 15:12

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 11:32
Niech sobie te karty w tyłek wsadzą.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 11:19
Niech sobie jarek z antkiem i andrzejkiem sam walczy o tą swoją ojczyzne. Ciekawe czy jakby ruscy na nas napadli to by na pierwszej linni frontu machał szabelka czy by się schował za plecy andrzejka gdzieś w schronie 10 m pod ziemią. Jakby wojna wybuchła to najwyżej kibole z kamieniami by sie bili , ale oni by nie wiedzieli o co chodzi , wazne że jakaś zadyma jest
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 10:57
Już widzę jak cały Naród rzuca się ofiarnie by bronić gmachów ZUS, Urzędów Miasta i komend policji, podczas gdy elyty od razu wyjadą rabując to co jeszcze im pozostało do zrabowania. Nikt za ten pieldornik nie będzie walczył.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 r. o 08:23
Rezerwiste dalej jest związany z przysięgą wojskową jak zaczynał służbę KRWI ANI ŻYCIA NIESZCZĘDZIĆ!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 r. o 08:20
Już to widzę w 2007 przeszedłem do rezerwy i od 8lat jak mama karte mobilizacyjna ani razu niemialem cwiczeń rezerwy mobilizacja w lublinie to tragedia
Avatar
1 / 14 grudnia 2015 r. o 19:09

Za karła, szmacierewicza dudy i rydzyka walczył nigdy nie będę. Ustąpią ze stołków w tedy będę bronił Polski. Od razu możecie mnie wsadzać do lochów bo nawet palcem nie kiwnę.

Możesz za rudego, kopaczkę, wykidajłę ewentualnie miłośnika zegarków. Wybór masz szeroki.

Avatar
Pozostający / 14 grudnia 2015 r. o 18:20

Przecież WKU nie wiedzą nawet ilu i którzy z rezerwistów są w Polsce, a ilu od lat w Anglii, Norwegii czy Niemczech... :))) A ci którzy są już widzę jak w razie wojny odbierają wezwania i lecą w te pędy bronic tego dziadostwa... Szkoda tylko tych wygłupów z angażowaniem taksówkarzy do tej hecy i kasy która na to pójdzie.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 16:40

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Zaproście właśnie tych jak wyżej, to ludzie zaoszczędzą przez te 5 godzin. PKP - centrum u takiego kosztuje 50 zł. Stoją na PKP koło wyjścia z tunelu i schodów więc łatwo ich wyłapać.

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 15:53

dlaczego jakiś taksówkarz ma dostać mój adres??? niech kaczorek na swoich krótkich nóżkach osobiście wręcza takie wezwania

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 15:12

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 11:32
Niech sobie te karty w tyłek wsadzą.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 11:19
Niech sobie jarek z antkiem i andrzejkiem sam walczy o tą swoją ojczyzne. Ciekawe czy jakby ruscy na nas napadli to by na pierwszej linni frontu machał szabelka czy by się schował za plecy andrzejka gdzieś w schronie 10 m pod ziemią. Jakby wojna wybuchła to najwyżej kibole z kamieniami by sie bili , ale oni by nie wiedzieli o co chodzi , wazne że jakaś zadyma jest
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 r. o 10:57
Już widzę jak cały Naród rzuca się ofiarnie by bronić gmachów ZUS, Urzędów Miasta i komend policji, podczas gdy elyty od razu wyjadą rabując to co jeszcze im pozostało do zrabowania. Nikt za ten pieldornik nie będzie walczył.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Mali uchodźcy wciąż mogą korzystać z pomocy świetlicy działającej w Galerii Labirynt. W planach na lato są spotkania integrujące małych Ukraińców i Polaków.

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Obok Dworca Głównego PKS zburzono jeden z budynków handlowych. Pozostałe na razie zostają.

Łukasz Maciec wraca do ringu

Łukasz Maciec wraca do ringu

Pięściarz z Lublina w piątek w Środzie Wielkopolskiej zmierzy się z Joelem Julio

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Szwajcarska firma likwiduje swoje podmioty w Polsce. Taka zapowiedź to efekt odrzucenia przez polski rząd wniosku firmy o skreślenie z listy podmiotów objętych sankcjami. W tle jest rosyjski oligarcha i najazd armii Putina na Ukrainę.

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy
wideo
film

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała polski krajowy plan odbudowy, a pieniądze z unijnych funduszy na rzecz odbudowy po pandemii COVID-19 za kilka miesięcy popłyną do Polski szerokim strumieniem - zapewnił Mateusz Morawiecki.

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?
zdjęcia
galeria

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?

Około 50 fragmentów ludzkich kości należących do dwóch osób odnaleźli specjaliści z IPN na górkach czechowskich. Teraz znaleziskiem zajmą się eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej.

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina
22 maja 2022, 12:00

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina

22 maja przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu postanowił to uczcić.

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
zdjęcia
galeria

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jeszcze w piątek będzie można odwiedzić Uniwersytet Medyczny, żeby poznać ofertę uczelni.

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show w Ułężu (powiat rycki) już w ten weekend. „Jest pierwszą imprezą w Polsce poświęconą nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła” – zapewniają organizatorzy.

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera
Zdjęcia tuż przed otwarciem
galeria

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera

Najprawdopodobniej w sobotę zostanie otwarty 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem i Niedrzwicą Dużą. To ostatni fragment ekspresówki z Lublina do Rzeszowa, jaki nie został jeszcze oddany do użytku.

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Sytuacja obu ekip na tym etapie rozgrywek nie wygląda różowo. Granica i Ar-Tig zajmują bowiem dwa ostatnie miejsca

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin
wideo
film

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin

Na opublikowanym przez policję nagraniu widać, jak ciężarówka jedzie środkiem jezdni. I t w miejscu przejścia dla pieszych.

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu
21 maja 2022, 17:00

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu

W sobotę, 21 maja o godz. 17 w Domu Kultury Błonie (ul. Dragonów 2) zostanie zorganizowana premiera nowego spektaklu Teatru Pierwszego Kontaktu pt. "Jak rozlana woda".

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Nieznajomość prawa szkodzi – tak mówi jedna z podstawowych prawniczych zasad. Trudno jednak wymagać od przeciętnego Kowalskiego biegłości we wszystkich przepisach, kruczkach, pozwach, wnioskach czy procedurach sądowych. Kancelaria prawna jest podmiotem zatrudniającym adwokatów lub radców prawnych, którzy służą poradą prawną oraz reprezentują swoich klientów przed sądami, organami administracji, czy w trakcie transakcji biznesowych.

Zbrojna akcja policji na Kalinowszczyźnie w Lublinie. Niczego się nie spodziewał
wideo
film

Zbrojna akcja policji na Kalinowszczyźnie w Lublinie. Niczego się nie spodziewał

Na jednej z ulic Lublina policja zatrzymała seryjnego włamywacza. W tym celu powołano specjalną grupę śledczą, a akcji nadano kryptonim „Hydra”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!