Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2015 r.
8:24

Jak szybko w razie wojny uda się ściągnąć do wojska rezerwistów?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Lubelscy taksówkarze dostaną tym razem nietypowe zadanie: zamiast pasażerów – pojadą pod wskazany adres z wezwaniem do wojska (fot. Maciej Kaczanowski)
Lubelscy taksówkarze dostaną tym razem nietypowe zadanie: zamiast pasażerów – pojadą pod wskazany adres z wezwaniem do wojska (fot. Maciej Kaczanowski)

Już w piątek sprawdzać to będzie lubelski Ratusz. Na ten dzień zaplanowano ćwiczenia z udziałem taksówkarzy, którzy mają się wcielić w rolę kurierów dostarczających karty powołania do armii.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Takie ćwiczenia są organizowane co kilka lat – mówi Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Lublin.

Ilu taksówkarzy zostało wezwanych do udziału w takiej akcji? – W tym roku będzie ich 25, wezwania dostali na adresy domowe – informuje Henryk Pomarański z Urzędu Miasta.

Samorząd dostaje polecenie, by zorganizować tzw. akcję kurierską, ale nie wie dokładnie ilu rezerwistów trzeba będzie w piątek „wezwać” do wojska. – Dowiemy się tego w dniu treningu – stwierdza Pomarański. Na każdego z taksówkarzy może przypadać równie dobrze 20 adresów, co tylko jeden.

– Kilka lat temu dostaliśmy tylko kilkanaście kompletów dokumentów – przyznaje Pomarański. Ale wtedy podczas ćwiczeń sprawdzano, czy kierowcy pamiętają, co do nich należy. Tym razem cel ćwiczenia jest nieco inny: przeszkolić kierowców, którzy jeszcze takiej akcji nie przechodzili. – Oni muszą przejść całą procedurę – dodają urzędnicy.

Kierowcy będą musieli się stawić w piątek w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy al. Piłsudskiego, bo właśnie tam rozdzielane będą karty powołania. Akcja potrwa od godziny 15 do 20. Ale w rzeczywistości taksówkarze nie będą pukać do żadnych drzwi, ani wręczać rezerwistom jakichkolwiek dokumentów.

– Mają po prostu dojechać na miejsce i złożyć nam meldunek – mówi Ostrowski.

Akcja kurierska według oficjalnych dokumentów ma służyć „doskonaleniu systemu natychmiastowego uzupełnienia Sił Zbrojnych, poprzez zorganizowanie doręczania i doręczanie kart powołania do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”.

Taksówkarze wezwani do udziału w akcji nie mogą odmówić. Za takie ćwiczenia dostaną kilkudziesięciozłotowe wynagrodzenie.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 08:23
0
Rezerwiste dalej jest związany z przysięgą wojskową jak zaczynał służbę KRWI ANI ŻYCIA NIESZCZĘDZIĆ!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 08:20
0
Już to widzę w 2007 przeszedłem do rezerwy i od 8lat jak mama karte mobilizacyjna ani razu niemialem cwiczeń rezerwy mobilizacja w lublinie to tragedia
Avatar
1 / 14 grudnia 2015 o 19:09
0

Za karła, szmacierewicza dudy i rydzyka walczył nigdy nie będę. Ustąpią ze stołków w tedy będę bronił Polski. Od razu możecie mnie wsadzać do lochów bo nawet palcem nie kiwnę.

Możesz za rudego, kopaczkę, wykidajłę ewentualnie miłośnika zegarków. Wybór masz szeroki.

Avatar
Pozostający / 14 grudnia 2015 o 18:20
0

Przecież WKU nie wiedzą nawet ilu i którzy z rezerwistów są w Polsce, a ilu od lat w Anglii, Norwegii czy Niemczech... :))) A ci którzy są już widzę jak w razie wojny odbierają wezwania i lecą w te pędy bronic tego dziadostwa... Szkoda tylko tych wygłupów z angażowaniem taksówkarzy do tej hecy i kasy która na to pójdzie.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 16:40
0

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Zaproście właśnie tych jak wyżej, to ludzie zaoszczędzą przez te 5 godzin. PKP - centrum u takiego kosztuje 50 zł. Stoją na PKP koło wyjścia z tunelu i schodów więc łatwo ich wyłapać.

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:53
0

dlaczego jakiś taksówkarz ma dostać mój adres??? niech kaczorek na swoich krótkich nóżkach osobiście wręcza takie wezwania

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:12
0

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 11:32
0
Niech sobie te karty w tyłek wsadzą.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 11:19
0
Niech sobie jarek z antkiem i andrzejkiem sam walczy o tą swoją ojczyzne. Ciekawe czy jakby ruscy na nas napadli to by na pierwszej linni frontu machał szabelka czy by się schował za plecy andrzejka gdzieś w schronie 10 m pod ziemią. Jakby wojna wybuchła to najwyżej kibole z kamieniami by sie bili , ale oni by nie wiedzieli o co chodzi , wazne że jakaś zadyma jest
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 10:57
0
Już widzę jak cały Naród rzuca się ofiarnie by bronić gmachów ZUS, Urzędów Miasta i komend policji, podczas gdy elyty od razu wyjadą rabując to co jeszcze im pozostało do zrabowania. Nikt za ten pieldornik nie będzie walczył.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 08:23
0
Rezerwiste dalej jest związany z przysięgą wojskową jak zaczynał służbę KRWI ANI ŻYCIA NIESZCZĘDZIĆ!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 08:20
0
Już to widzę w 2007 przeszedłem do rezerwy i od 8lat jak mama karte mobilizacyjna ani razu niemialem cwiczeń rezerwy mobilizacja w lublinie to tragedia
Avatar
1 / 14 grudnia 2015 o 19:09
0

Za karła, szmacierewicza dudy i rydzyka walczył nigdy nie będę. Ustąpią ze stołków w tedy będę bronił Polski. Od razu możecie mnie wsadzać do lochów bo nawet palcem nie kiwnę.

Możesz za rudego, kopaczkę, wykidajłę ewentualnie miłośnika zegarków. Wybór masz szeroki.

Avatar
Pozostający / 14 grudnia 2015 o 18:20
0

Przecież WKU nie wiedzą nawet ilu i którzy z rezerwistów są w Polsce, a ilu od lat w Anglii, Norwegii czy Niemczech... :))) A ci którzy są już widzę jak w razie wojny odbierają wezwania i lecą w te pędy bronic tego dziadostwa... Szkoda tylko tych wygłupów z angażowaniem taksówkarzy do tej hecy i kasy która na to pójdzie.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

Chłopcze co ty bredzisz?.To "dziadostwo"-to jest twoja rodzina, to są twoi krewni, przyjaciele, kobiety, dzieci,majątki twoich najbliższych. Tylko "szczury uciekają z tonącego okrętu"-przed załogą.Załoga do ostatniej chwili ratuje okręt.Szczury są zbędne-już uciekaj.

rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 16:40
0

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Zaproście właśnie tych jak wyżej, to ludzie zaoszczędzą przez te 5 godzin. PKP - centrum u takiego kosztuje 50 zł. Stoją na PKP koło wyjścia z tunelu i schodów więc łatwo ich wyłapać.

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:53
0

dlaczego jakiś taksówkarz ma dostać mój adres??? niech kaczorek na swoich krótkich nóżkach osobiście wręcza takie wezwania

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 15:12
0

zaproście tylko prawdziwych taksówkarzy a nie krusowców, trepów , policjantów, czy innych nierobów na wcześniejszych emeryturach .

Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 11:32
0
Niech sobie te karty w tyłek wsadzą.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 11:19
0
Niech sobie jarek z antkiem i andrzejkiem sam walczy o tą swoją ojczyzne. Ciekawe czy jakby ruscy na nas napadli to by na pierwszej linni frontu machał szabelka czy by się schował za plecy andrzejka gdzieś w schronie 10 m pod ziemią. Jakby wojna wybuchła to najwyżej kibole z kamieniami by sie bili , ale oni by nie wiedzieli o co chodzi , wazne że jakaś zadyma jest
Avatar
Gość / 14 grudnia 2015 o 10:57
0
Już widzę jak cały Naród rzuca się ofiarnie by bronić gmachów ZUS, Urzędów Miasta i komend policji, podczas gdy elyty od razu wyjadą rabując to co jeszcze im pozostało do zrabowania. Nikt za ten pieldornik nie będzie walczył.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 130 52

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 10

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!