Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
12:22

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

151 25 A A
(fot. Facebook/Food not bombs Lublin)

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
„Make love, not war” śpiewał John Lennon w latach 70-tych. To hippisowskie hasło nawoływało do miłości, było protestem przeciwko działaniom wojennym.
 
Lubelscy aktywiści pomagają bezdomnym i potrzebującym. Działacze zaznaczają, że po miskę ciepłego posiłku może przyjść każdy. Nie tylko ci, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Do udziału w akcji zachęcają przechodniów. Chcą też zwrócić uwagę na problem biedy i głosu w świecie, gdzie politycy wydają ogromne sumy na zbrojenia.
 
Natalia w akcję Jedzenie Zamiast Bomb angażuje się 5-ty rok.
 
- Sezon, jak co roku, zaczyna się w okresie jesienno-zimowym i kończy, gdy robi się ciepło - w okolicach kwietnia/maja. Rok w rok widzę nowe twarze przychodzące zarówno na wydawanie jedzenia, jak i jego odbiór. Są też osoby, które pojawiają się co roku na gotowaniu i po to, by poczęstować się posiłkiem. Akcja jest dla mnie ważna, bo są tacy, którzy tego potrzebują. Uważam, że w dzisiejszych czasach nie powinno być takich sytuacji, w których ludziom brakuje jedzenia, dostęp do żywności jest prawem każdego człowieka – kwituje.
 
Zupę gotują wspólnie w każdy piątek o 18.00 we „Wspólnej” – lokalu Kooperatywy Lubelskiej przy ul. Kowalskiej 1. Pod ten adres może przyjść każdy chętny do pomocy. Surowce do wydawanych obiadów pozyskiwane są, między innymi, dzięki handlarzom z targu na Elizówce, którzy za oddane składniki nie chcą nic w zamian.
 
- Zapraszamy każdą i każdego, nie trzeba się znać. Najważniejsze są chęci. Można wspólnie i w dobrej atmosferze obierać krzywą marchew czy pachnieć czosnkiem – zaprasza Natalia.
 
- Wszyscy, którzy chcą, mogą pomóc przy przygotowaniu posiłków czy w innej formie zaangażować się w organizację, jeśli czują się na siłach. Każdy dzień jest zmaganiem się z różnymi sytuacjami. Czuję, że warto zebrać się w grupę ludzi i podzielić ciepłym posiłkiem. Zupełnie bezinteresownie. Akcja ma też zwrócić uwagę na problem w społeczeństwie, gdzie pieniądze podatników idą np. na bzdurne projekty. Food Not Bombs samo w sobie ma przekaz. Atmosfera przy wspólnym gotowaniu czy wydawaniu jest świetna – mówi aktywista Zbyszek.
 
W poprzednim sezonie przeprowadzili 21 udanych cotygodniowych akcji. Wydali ponad 1000 litrów ciepłej zupy i około 480 kg pieczywa. Co sobotę częstowali także gorącą herbatą.
 
Co tydzień nie tylko karmią, ale też ubierają potrzebujących.
 
W piątek wieczorem do lokalu Kooperatywy lub w sobotę pod Bramę Krakowską można przynosić ciepłe, zimowe ubrania (w szczególności: kurtki, spodnie, swetry, szaliki, rękawiczki, czapki) i buty, które aktywiści Food Not Bombs rozdadzą po wydanym posiłku.
 
- W akcji najważniejsza jest dla mnie empatia do ludzi, których życie nie oszczędzało. Niektórzy spotykają się z ostracyzmem społecznym. Nie każdy nie chce, aby biedak usiadł, jak przy piecu, obok nich. Wolą ludzi sukcesu, aby ten sukces emanował także na nich. Tak naprawdę niczym się od nich nie różnimy i także dla kogoś innego możemy być niewygodni w życiu, tylko z trochę innego powodu. Bieda i smutek są obok nas, a stawianie przed sobą szklanej ściany, aby się nie pobrudzić nie ma sensu. I tak zza brudnej szyby będzie widok nędzy, więc warto tym ludziom choć odrobinę pomóc się podnieść, zrobić chociaż kilka małych kroków do przodu – dzieli się swoimi refleksjami Dorota.

 

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubelanka / 21 listopada 2019 o 14:34
+12
Takie inicjatywy należy albo wspierać, albo zamilczeć.
Avatar
znaającyżycie / 21 listopada 2019 o 14:36
+8
Zerowe bezrobocie. Ukraińcy jadą wagonami by pracować w Polsce, a tu ktoś nie ma za co chleba kupić bo bezrobotny? Tak trudno zarobć, kupić chleb i zupę?
 Zerowe na Wschodzie Polski powiadasz? Pisowska propaganda sukcesu ci odbila a moze przedawkowales TVP Wiadomosci? Nie wymadrzaj sie tak bo nie znasz dnia ani godziny kiedy z roznych wzgledow sam mozesz wyladowac na ulicy a wtedy nawet twoja bozia a tym bardziej ksiadz (ten raczej beirze niz daje dlatego od biednych trzyma sie z daleka) ci nie pomoga.
Avatar
:) / 21 listopada 2019 o 13:51
+7
lewacy to mogą ugotować co najwyżej zupę na makówkach albo bigos z maruchuany. Lepiej nie podawać tego ludziom
 "Czysta, bezinteresowna" zazdrość?
Avatar
mn / 21 listopada 2019 o 13:14
+7
Za PRL-u, takich inicjatyw nie bylo, oficjalnie ubogich nie bylo, a ilu glodnych wtedy chodzilo? Obowiazywala natomiast ustawa o wloczegostwie i pasozytnictwie, i jak takiemu kandydatowi na " bezdomnego" zrobili " sciezke zdrowia" na najblizszym posterunku MO, natychmiast znajdowal lokum u rodziny lub znajomych!
 Nie do końca. Pamiętam 1987 rok, byłem na wycieczce z klasą, na Dworcu Centralnym w Warszawie mnóstwo meneli, pijani, proszący o drobne, fioletowe twarze, 'mieszkali' w tunelach kolejowych przy Centralnym, tam byli rozjeżdżanie przez pociągi...
 Nie do końca. Pamiętam 1987 rok, byłem na wycieczce z klasą, na Dworcu Centralnym w Warszawie mnóstwo meneli, pijani, proszący o drobne, fioletowe twarze, 'mieszkali' w tunelach kolejowych przy Centralnym, tam byli rozjeżdżanie przez pociągi... rozwiń
Avatar
:( / 21 listopada 2019 o 13:30
+6
Za PRL-u, takich inicjatyw nie bylo, oficjalnie ubogich nie bylo, a ilu glodnych wtedy chodzilo? Obowiazywala natomiast ustawa o wloczegostwie i pasozytnictwie, i jak takiemu kandydatowi na " bezdomnego" zrobili " sciezke zdrowia" na najblizszym posterunku MO, natychmiast znajdowal lokum u rodziny lub znajomych!
 Co za bzdury . . .
Avatar
HI / 21 listopada 2019 o 13:38
+5
Lewacka utopia. Wojny będą ZAWSZE. Do końca istnienia człowieka. No i rzymskie: 'Chcesz pokoju, szykuj się do wojny'.
 "Lewacka utopia." +++ Albo nawet "prawacka". . . :)
Avatar
żarty / 21 listopada 2019 o 14:11
+4
Zerowe bezrobocie. Ukraińcy jadą wagonami by pracować w Polsce, a tu ktoś nie ma za co chleba kupić bo bezrobotny? Tak trudno zarobć, kupić chleb i zupę?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 15:47
+3
Czy deweloperzy dali na to zgodę?
Avatar
gosc / 21 listopada 2019 o 14:59
+3
Za PRL-u, takich inicjatyw nie bylo, oficjalnie ubogich nie bylo, a ilu glodnych wtedy chodzilo? Obowiazywala natomiast ustawa o wloczegostwie i pasozytnictwie, i jak takiemu kandydatowi na " bezdomnego" zrobili " sciezke zdrowia" na najblizszym posterunku MO, natychmiast znajdowal lokum u rodziny lub znajomych!
Nie do końca. Pamiętam 1987 rok, byłem na wycieczce z klasą, na Dworcu Centralnym w Warszawie mnóstwo meneli, pijani, proszący o drobne, fioletowe twarze, 'mieszkali' w tunelach kolejowych przy Centralnym, tam byli rozjeżdżanie przez pociągi.
Dziecko,w  1987 roku to  już solidaruchy rządziły, którzy  dzielili majatek narodowy miedzy sobą, zobacz jak Bolek z gromadą swoich dzieci ma się bardzo dobrze, a nie komuna.
W 1987roku, komuna jeszcze miala sie dobrze, na wszystko kartki, przydzialy, talony- dla swich, dla plebstwa ochłapy i paszport na SB!
 Bo to specjalnie wprowadzono kartki po to aby pokazać jaką mamy biedę i po to aby polacy sie zbuntowali, bo wiadomo tam gdzie sie "dwoch bije to trzeci korzysta"  . No i mamy za to bogatego Bolka. A teraz ciemniaki siedzą cicho i pracuja za miskę ryżu, albo chleja i dostają miskę zupy ugotowanej z odpadów na rynku
 Bo to specjalnie wprowadzono kartki po to aby pokazać jaką mamy biedę i po to aby polacy sie zbuntowali, bo wiadomo tam gdzie sie "dwoch bije to trzeci korzysta"  . No i mamy za to bogatego Bolka. A teraz ciemniaki siedzą cicho i pracuja za miskę ryżu, albo chleja i dostają miskę zupy ugotowanej z odpadów na rynku rozwiń
Avatar
Weteran / 21 listopada 2019 o 14:49
+3
Za PRL-u, takich inicjatyw nie bylo, oficjalnie ubogich nie bylo, a ilu glodnych wtedy chodzilo? Obowiazywala natomiast ustawa o wloczegostwie i pasozytnictwie, i jak takiemu kandydatowi na " bezdomnego" zrobili " sciezke zdrowia" na najblizszym posterunku MO, natychmiast znajdowal lokum u rodziny lub znajomych!
Nie do końca. Pamiętam 1987 rok, byłem na wycieczce z klasą, na Dworcu Centralnym w Warszawie mnóstwo meneli, pijani, proszący o drobne, fioletowe twarze, 'mieszkali' w tunelach kolejowych przy Centralnym, tam byli rozjeżdżanie przez pociągi.
Dziecko,w  1987 roku to  już solidaruchy rządziły, którzy  dzielili majatek narodowy miedzy sobą, zobacz jak Bolek z gromadą swoich dzieci ma się bardzo dobrze, a nie komuna.
 W 1987roku, komuna jeszcze miala sie dobrze, na wszystko kartki, przydzialy, talony- dla swich, dla plebstwa ochłapy i paszport na SB!
 W 1987roku, komuna jeszcze miala sie dobrze, na wszystko kartki, przydzialy, talony- dla swich, dla plebstwa ochłapy i paszport na SB! rozwiń
Avatar
Dmowski / 21 listopada 2019 o 19:44
-4
Znowu ta kooperatywa. Kto ich tak promuje, za ile i po co?
Avatar
true / 21 listopada 2019 o 18:48
-3
Zerowe bezrobocie. Ukraińcy jadą wagonami by pracować w Polsce, a tu ktoś nie ma za co chleba kupić bo bezrobotny? Tak trudno zarobć, kupić chleb i zupę?
 Twoj wpis jest przykladem jaki poziom empatii prezentuje przecietny polski cebulak
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 16:16
-2
Kłamstwa !! W naszej wolsce nie ma biedy ani biednych ludzi !!!
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 16:05
-2
***s://fakty.interia.pl/polska/news-pijana-babcia-zajmowala-sie-wnukami-rodzice-rowniez-byli-pod,nId,3346919 .............. dajcie im pomoc, bo widocznie 500 plus to im mało, ponieważ prababci już nie dali wódki SKOMENTUJ
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 15:47
+3
Czy deweloperzy dali na to zgodę?
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 15:05
-9
Czy sa zachowane warunki sanitarne, co na to sanepid, bo jak pijak sie zatruje np. dostanie biegunki i narobi w spodnie to będziecie myć mu tyłek niemyty od miesięcy i prac mu spodnie
Avatar
gosc / 21 listopada 2019 o 14:59
+3
Za PRL-u, takich inicjatyw nie bylo, oficjalnie ubogich nie bylo, a ilu glodnych wtedy chodzilo? Obowiazywala natomiast ustawa o wloczegostwie i pasozytnictwie, i jak takiemu kandydatowi na " bezdomnego" zrobili " sciezke zdrowia" na najblizszym posterunku MO, natychmiast znajdowal lokum u rodziny lub znajomych!
Nie do końca. Pamiętam 1987 rok, byłem na wycieczce z klasą, na Dworcu Centralnym w Warszawie mnóstwo meneli, pijani, proszący o drobne, fioletowe twarze, 'mieszkali' w tunelach kolejowych przy Centralnym, tam byli rozjeżdżanie przez pociągi.
Dziecko,w  1987 roku to  już solidaruchy rządziły, którzy  dzielili majatek narodowy miedzy sobą, zobacz jak Bolek z gromadą swoich dzieci ma się bardzo dobrze, a nie komuna.
W 1987roku, komuna jeszcze miala sie dobrze, na wszystko kartki, przydzialy, talony- dla swich, dla plebstwa ochłapy i paszport na SB!
 Bo to specjalnie wprowadzono kartki po to aby pokazać jaką mamy biedę i po to aby polacy sie zbuntowali, bo wiadomo tam gdzie sie "dwoch bije to trzeci korzysta"  . No i mamy za to bogatego Bolka. A teraz ciemniaki siedzą cicho i pracuja za miskę ryżu, albo chleja i dostają miskę zupy ugotowanej z odpadów na rynku
 Bo to specjalnie wprowadzono kartki po to aby pokazać jaką mamy biedę i po to aby polacy sie zbuntowali, bo wiadomo tam gdzie sie "dwoch bije to trzeci korzysta"  . No i mamy za to bogatego Bolka. A teraz ciemniaki siedzą cicho i pracuja za miskę ryżu, albo chleja i dostają miskę zupy ugotowanej z odpadów na rynku rozwiń
Avatar
Weteran / 21 listopada 2019 o 14:49
+3
Za PRL-u, takich inicjatyw nie bylo, oficjalnie ubogich nie bylo, a ilu glodnych wtedy chodzilo? Obowiazywala natomiast ustawa o wloczegostwie i pasozytnictwie, i jak takiemu kandydatowi na " bezdomnego" zrobili " sciezke zdrowia" na najblizszym posterunku MO, natychmiast znajdowal lokum u rodziny lub znajomych!
Nie do końca. Pamiętam 1987 rok, byłem na wycieczce z klasą, na Dworcu Centralnym w Warszawie mnóstwo meneli, pijani, proszący o drobne, fioletowe twarze, 'mieszkali' w tunelach kolejowych przy Centralnym, tam byli rozjeżdżanie przez pociągi.
Dziecko,w  1987 roku to  już solidaruchy rządziły, którzy  dzielili majatek narodowy miedzy sobą, zobacz jak Bolek z gromadą swoich dzieci ma się bardzo dobrze, a nie komuna.
 W 1987roku, komuna jeszcze miala sie dobrze, na wszystko kartki, przydzialy, talony- dla swich, dla plebstwa ochłapy i paszport na SB!
 W 1987roku, komuna jeszcze miala sie dobrze, na wszystko kartki, przydzialy, talony- dla swich, dla plebstwa ochłapy i paszport na SB! rozwiń
Avatar
znaającyżycie / 21 listopada 2019 o 14:36
+8
Zerowe bezrobocie. Ukraińcy jadą wagonami by pracować w Polsce, a tu ktoś nie ma za co chleba kupić bo bezrobotny? Tak trudno zarobć, kupić chleb i zupę?
 Zerowe na Wschodzie Polski powiadasz? Pisowska propaganda sukcesu ci odbila a moze przedawkowales TVP Wiadomosci? Nie wymadrzaj sie tak bo nie znasz dnia ani godziny kiedy z roznych wzgledow sam mozesz wyladowac na ulicy a wtedy nawet twoja bozia a tym bardziej ksiadz (ten raczej beirze niz daje dlatego od biednych trzyma sie z daleka) ci nie pomoga.
Avatar
Lubelanka / 21 listopada 2019 o 14:34
+12
Takie inicjatywy należy albo wspierać, albo zamilczeć.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 22 5

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 25 11

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 7

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 29 19

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 8

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 48 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!