Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 stycznia 2024 r.
17:17

Jest nowa szefowa lubelskiego szpitala dziecięcego. Szykują się zmiany

(fot. DW)

Dr Kamila Ćwik oficjalnie nową dyrektorką Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Jednym z jej głównych celów jest rozwój ginekologii dziecięcej, w tym wsparcie ofiar przemocy seksualnej i osób transpłciowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Doktor Ćwik zastąpiła w tej roli wieloletniego dyrektora Ryszarda Śmiecha. Nowa szefowa pełni obowiązki od kilku dni, ale już realizowane są pomysły na rozwój szpitala. Dotyczą one w głównej mierze zakresu ginekologii.

- Takim najbliższym zakresem zmian, które nas czekają jest ginekologia dziecięca. Kliniczny Oddział Ginekologii Dziecięcej będzie oddziałem, który oprócz tego, że będzie zajmował się profilaktyką i leczeniem chorób układu rozrodczego, będzie miał za zadanie wspomagać ofiary przemocy seksualnej oraz wdrożyć kompleksowy program opieki nad osobami transpłciowymi. Jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentów i kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi dr n. społ. Kamila Ćwik, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie i dodaje:

- Dodatkowo pani profesor Torres rozpoczęła rozmowę z Ministerstwem Zdrowia o zmianach przepisów w zakresie transplantologii narządów gonadalnych. Jest to jeszcze formalnie niemożliwe, aczkolwiek jest coraz większe zapotrzebowanie z racji tego, że przeżywalność osób po chorobach nowotworowych jest coraz większa. 80 proc. nastolatków i młodych osób dożywają wieku dorosłego, chcą założyć rodziny i posiadać potomstwo, a zatem musimy iść z postępem, bo w większości krajów europejskich jest już to możliwe.

Nowa dyrektor wskazuje również na potrzebę pomocy dzieciom z problemami laryngologicznymi. Wynika to z coraz powszechniejszego problemu z niedosłuchem u dzieci.

- Pomysłem na ten rok jest rozpoczęcie implantacji ślimaków laryngologicznych dla osób głuchych i niedosłyszących. Ten problem dotyka coraz większą grupę osób. 5/6 dzieci na 10 ma już problem z niedosłuchem, co jest wręcz uważane za chorobę cywilizacyjną. W naszym regionie nie było takiej możliwości do tej pory, aby dzieci były implantowane, natomiast wprowadzenie tych dzieci w świat dźwięków, jest dla nas bardzo istotny – wspomina dr Ćwik.

Ponadto, zmiany mają dotyczyć również pracowników. Jak wspomniała nowa dyrektor „Pracownicy medyczni muszą mieć możliwość kształcenia, a później uzyskania zatrudnienia w dziedzinach, w których się kształcą.”. Ma zostać stworzona strategia kształcenia specjalistów od pediatrii, aby szpital miał własnych specjalistów i nie nie musiał angażować osób z zewnątrz.

Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska podkreślił, że placówka o tak ogromnym potencjale potrzebuje osoby kompetentnej, która pomoże przyczynić się do jej rozwoju. Rektor liczy na to, że szpital stanie się drugim Centrum Zdrowia Dziecka.

Nowa dyrektorka ma tytuł doktora nauk społecznych w zakresie ekonomii i finansów uzyskany na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również absolwentką UMCS oraz ówczesnej Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania podmiotami leczniczymi. Od 2019 r. była dyrektorem w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie, a wcześniej pracowała jeszcze w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ oraz pełniła funkcję prezesa zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty