Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 września 2019 r.
13:50

Kolej się chwali, a my sprawdzamy. W Lublinie widać już gotowy tor, a nawet… schody do lasu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 20 A A
Prace są zaawansowane, ale to wciąż plac budowy
Prace są zaawansowane, ale to wciąż plac budowy (fot. Maciej Kaczanowski)

Postępami w przebudowie torów łączących Lublin z Dęblinem pochwaliła się spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Ponownie podtrzymała swą zapowiedź, że pierwszy z dwóch torów zostanie otwarty dla pociągów „na przełomie września i października”. W Lublinie widać już gotowy tor, a nawet… schody do lasu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z kolejowego komunikatu można wyczytać, że „na nowym przystanku Lublin Zachodni powstała konstrukcja peronu wyspowego”. Na miejscu są już boczne ścianki peronu, a na górze ułożonych było w środę pod wieczór tylko kilkanaście betonowych płyt, z których wykonana będzie nawierzchnia kolejowego przystanku długiego na 400 m, czyli jak od Bramy Krakowskiej do pomnika Unii Lubelskiej w Lublinie. Pozostałe płyty dopiero czekały na ułożenie.

Rzecznik spółki zarządzającej torami informuje też, że na przystanku Lublin Zachód „są schody” do przejścia podziemnego. Nie używa słowa „gotowe”, bo schody są jeszcze niedokończone. Mocno zaawansowane są prace przy wyjściu z przejścia podziemnego do lasu Stary Gaj. Dojście od strony Czubów jest jeszcze torem przeszkód, ale to wciąż plac budowy.

Kolej ponownie zapowiada, że „na przełomie września i października” nastąpi otwarcie jednego toru dla ruchu pociągów. Wzdłuż Czubów nowy tor już jest, zamocowana jest nad nim również sieć trakcyjna dla pociągów elektrycznych. Jednak pociągi pasażerskie mają tu trafić dopiero 20 października, a przynajmniej tak wynika z oficjalnego rozkładu jazdy. Widnieje w nim pięć pociągów osobowych z Lublina do Dęblina i pięć w przeciwnym kierunku. Pozostałe połączenia na tej trasie ma wciąż obsługiwać zastępcza komunikacja autobusowa.

Pociągów dalekobieżnych w rozkładzie nie widać, ale trzeba pamiętać, że mocno ograniczona będzie przepustowość linii będącej wciąż placem budowy i mającej tylko jeden czynny tor.

Na stacji Lublin postępy w przebudowie nie rzucają się w oczy tak bardzo, jak wzdłuż dzielnicy Czuby. Za blaszanym parkanem widać jednak potwierdzenie słów z rozesłanego do mediów komunikatu kolejarzy informujących o trwającej budowie peronu trzeciego. Drugi nadal jest w połowie rozebrany, do pierwszego przebudowa jeszcze nie dotarła.

Z peronów stacji Lublin zniknęły za to zegary i wnętrzności „pragotronów”, jak nazywają się tablice informacyjne z przeskakującymi literkami. Czekający na peronie zdani są na komunikaty z megafonów. Zegar jest za to na tymczasowym peronie 4, ale o godzinie osiemnastej wskazywał dziesiątą. O tej porze wciąż trwały prace przy peronie, a robotników było widać również po drugiej stronie ul. Garbarskiej, przy budynku powstającego „Lokalnego Centrum Sterowania”.

Najwięcej dzieje się przy wiadukcie nad Diamentową. Już w przyszłym tygodniu ma się zacząć nowy etap jego przebudowy. Robotnicy będą stawiać rusztowania i szalunki potrzebne do stworzenia betonowej płyty nośnej. Z tego powodu nie będą tu mogły wjeżdżać pojazdy mające ponad 3,5 m wysokości. Co dzieje się teraz na wiadukcie? – Trwa betonowanie głównych przyczółków, na których będzie osadzona nowa konstrukcja – raportuje Mirosław Siemieniec, rzecznik Polskich Linii Kolejowych. Informuje też o trwającym wzmacnianiu filarów i przyczółków wiaduktu kolejowego nad Drogą Męczenników Majdanka.

Według zapewnień PKP PLK w toku są już prace nad projektem nowej łącznicy, która „zepnie” kolejową linię nr 7 (Lublin–Warszawa) z linią 68 (Lublin–Stalowa Wola), dzięki czemu pociągi zamierzające przejechać z jednej linii na drugą nie będą musiały zmieniać kierunku jazdy na stacji Lublin.

e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jo! / 6 września 2019 o 14:26
+23
Jak za trzy tygodnie ma zacząć działać jeden tor, skoro nad Diamentową nie ma nawet szalunków pod płytę??? Jak?? Chyba, że mowa o wrzesień/ październik 2020
Avatar
życzliwy / 6 września 2019 o 16:47
+16
Szanowna redakcjo. Konkretnie. Nie dadzą gwarancję, że do 20 października będą gotowe: 1. Przepust w Miłocinie 2. Wiadukt nad drogą Klementowice-Karmanowice 3. Wiadukt nad drogą Nałęczów-Markuszów 4. Działające urządzenia SRK, za budowę których odpowiada Thales. Nawet jeden działający tor to nie wszystko.
Avatar
miras / 6 września 2019 o 14:45
+11
Linia kolejowa LK7 Warszawa - Lublin - Hrebenne na odcinku Otwock - Pilawa jest jednotorowa - tam stoją obiekty, które mają być dopiero wyburzone i pobudowane od nowa. Jeszcze przez wiele miesięcy ruch na tym odcinku będzie odbywał się objazdem przez Mińsk Mazowiecki. Za przebudowę LK7 odpowiedzialny jest obecny rząd, w przeciwieństwie do drogi S17, której to odcinki tak chętnie, z wielką pompą, kolejno otwiera
Avatar
Gość / 6 września 2019 o 15:08
+10
Tak, na pewno 20 października pociągi pojadą. Już to widzę. O ile pamiętam to nasypy i wiadukty chwilę potrzebują by się ustabilizować. Żeby potem tory nie zapadły się. Poza tym potrzebne są urządzenia sterowania ruchem. Gdy już wszystko jest to potrzebny jest odbiór techniczny. A to też swoje trwa. Osobną kwestią jest zaproponowany rozkład. Rano nie ma pociągów dalej. A to one są najbardziej potrzebne by dojechać na 6 do Zakładów Azotowych czy na 8 do szkół. Więc wychodzi na to, że PKP dalej ma pasażerów gdzieś.
Avatar
gość / 6 września 2019 o 14:46
+10
a gdzie dojazd, dojście do tych schodów ?"Z górki na pazurki " z pętli na ul. Granitowej?
Avatar
abażór / 6 września 2019 o 19:06
+8
Jak za trzy tygodnie ma zacząć działać jeden tor, skoro nad Diamentową nie ma nawet szalunków pod płytę??? Jak?? Chyba, że mowa o wrzesień/ październik 2020
 w Czesławicach 3 tyg, temu dopiero rozebrano stary most nad drogą... i kopia fundamenty pod nowy.... Też się pytam JAK do września skończą..? chyba że pożyczą pontonowy czy coś..... Ale jaja... Propaganda jak za PRL:  "Jadom, jadom...arbo rybki albo pipki jak powiedział Hamlet"... Ale faktycznie z peronu nr 2 w Lublinie widać tor.... 
Avatar
tychy / 6 września 2019 o 16:37
+7
Pewnie bedzie jak z lodołamaczem "Puma". Ech papierowe państwo
Avatar
Gość / 6 września 2019 o 14:17
+7
Kolej się chwali? Kolej powinna co dzień z rana, w południe i wieczorem przepraszać za opóźnienie w przywróceniu ruchu kolejowego na odcinku Lublin-Dęblin. Mała przepustowość linii? Są następujące stacje Motycz, Sadurki, Nałęczów, Klementowice, Puławy, Puławy Azoty, Zarzeka(Borowa). Była stacja Gołąb ale ją skasowano do poziomu przystanku osobowego zresztą podczas całkiem niedawnej modernizacji odcinka Zarzeka(Borowa)-Puławy Azoty. Pozostałe miały rozjazdy umożliwiające zmianę toru i przepuszczenie innego pociągu. Czy kolej ma problem uruchomienia co drugiej z nich jako mijanki technicznej dla powiększenia przepustowości? To niech znajdą zdolnych inżynierów ruchu, inżynierów budowy by rozwiązać problem. Kto kłamie chwaląca się kolej że tor będzie dla pociągów wrzesień/październik czy rozkład jazdy że pociągi pojadą w ramach korekty czyli od 20 października i chodzi o składy EZT Regio.
Kolej się chwali? Kolej powinna co dzień z rana, w południe i wieczorem przepraszać za opóźnienie w przywróceniu ruchu kolejowego na odcinku Lublin-Dęblin. Mała przepustowość linii? Są następujące stacje Motycz, Sadurki, Nałęczów, Klementowice, Puławy, Puławy Azoty, Zarzeka(Borowa). Była stacja Gołąb ale ją skasowano do poziomu przystanku osobowego zresztą podczas całkiem niedawnej modernizacji odcinka Zarzeka(Borowa)-Puławy Azoty. Pozostałe miały rozjazdy umożliwiające zmianę toru i przepuszczenie innego pociągu. Czy kolej ma problem urucho... rozwiń
Avatar
kierowca / 6 września 2019 o 20:42
+6
Przyjedzie Kaczyński z Morawieckim i powiedzą głupim (według nich) ludziom, że ZA TYDZIEŃ, bo tak działa PIS. I dodadzą: Głosujcie na PIS, bo my za tydzień zbudujemy ten tor !
Avatar
słonina / 6 września 2019 o 16:03
+6
Widzę , że brejzolle trafiły nawet na strony Dziennika Wschodniego.
Avatar
Podatnik / 5 dni temu o 19:37
0
Jakim cudem pod koniec października ma być udostępniony jeden tor to nie mam pojęcia skoro wiaduktu na Diamentowej jeszcze nie ma chyba pociągi się będą teleportowac
Avatar
koszerny / 6 września 2019 o 21:01
0
polskie goje lubią być robieni w balona, więc o co chodzi ?
Avatar
kierowca / 6 września 2019 o 20:42
+6
Przyjedzie Kaczyński z Morawieckim i powiedzą głupim (według nich) ludziom, że ZA TYDZIEŃ, bo tak działa PIS. I dodadzą: Głosujcie na PIS, bo my za tydzień zbudujemy ten tor !
Avatar
Robotnik / 6 września 2019 o 20:37
+4
Propaganda PIS-u !!!!! Robią z nas idiotów. W Czesławicach nie ma wiaduktu kolejowego !!!!! I nie mogą go budować, bo najpierw muszą tam rozebrać całą konstrukcję drogi, zrobić wykopy i wybudować przepust drogowy pod drogą. Potem dopiero mogą zacząć roboty przy budowie przyczółków nowego wiaduktu. A kiedy sam wiadukt, skoro beton ostateczną wytrzymałość osiąga po 28 dniach ? A kiedy podtorze, podkłady i tory ? A SRK i odbiory ?
Avatar
abażór / 6 września 2019 o 19:06
+8
Jak za trzy tygodnie ma zacząć działać jeden tor, skoro nad Diamentową nie ma nawet szalunków pod płytę??? Jak?? Chyba, że mowa o wrzesień/ październik 2020
 w Czesławicach 3 tyg, temu dopiero rozebrano stary most nad drogą... i kopia fundamenty pod nowy.... Też się pytam JAK do września skończą..? chyba że pożyczą pontonowy czy coś..... Ale jaja... Propaganda jak za PRL:  "Jadom, jadom...arbo rybki albo pipki jak powiedział Hamlet"... Ale faktycznie z peronu nr 2 w Lublinie widać tor.... 
Avatar
An / 6 września 2019 o 17:19
+5
Ale beszczelna propaganda.
Avatar
życzliwy / 6 września 2019 o 16:47
+16
Szanowna redakcjo. Konkretnie. Nie dadzą gwarancję, że do 20 października będą gotowe: 1. Przepust w Miłocinie 2. Wiadukt nad drogą Klementowice-Karmanowice 3. Wiadukt nad drogą Nałęczów-Markuszów 4. Działające urządzenia SRK, za budowę których odpowiada Thales. Nawet jeden działający tor to nie wszystko.
Avatar
tychy / 6 września 2019 o 16:37
+7
Pewnie bedzie jak z lodołamaczem "Puma". Ech papierowe państwo
Avatar
słonina / 6 września 2019 o 16:03
+6
Widzę , że brejzolle trafiły nawet na strony Dziennika Wschodniego.
Avatar
fdgf / 6 września 2019 o 16:00
+5
Linia kolejowa LK7 Warszawa - Lublin - Hrebenne na odcinku Otwock - Pilawa jest jednotorowa - tam stoją obiekty, które mają być dopiero wyburzone i pobudowane od nowa. Jeszcze przez wiele miesięcy ruch na tym odcinku będzie odbywał się objazdem przez Mińsk Mazowiecki. Za przebudowę LK7 odpowiedzialny jest obecny rząd, w przeciwieństwie do drogi S17, której to odcinki tak chętnie, z wielką pompą, kolejno otwiera
 Hrebenne?? OOooo to nowość. Siódemka jest do Dorohuska.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019 0 0

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę 9 16

Trzy budynki mieszkalne mają powstać na terenie, na którym przez 30 lat stał szkielet niedoszłej hali sportowej rozebrany wiosną tego roku. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę bloków

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące 40 12

Za trzy miesiące dalekobieżne pociągi z Lublina do Warszawy mają wrócić z objazdu przez Łuków na trasę przez Puławy i Dęblin – zapowiada PKP Intercity. Wcześniej, ale nie tak prędko jak planowano, ma być wznowiony ruch pociągów regionalnych do Dęblina, które mają stawać na nowym przystanku Lublin Zachód

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie 0 1

Lubelscy zawodnicy wrócili z trzema medalami z czwartych Mistrzostw Polski w speed-ballu, które w weekend gościły w Chełmie. Co więcej, jeden ze speed-ballistów wywalczył sobie również kwalifikację na październikowe Mistrzostwa Świata we Francji

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia]
galeria
film

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia] 14 8

W niedzielę rekonstruktorzy przypomnieli zdarzenia, które rozegrały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318.

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale
galeria

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale 0 0

Wieniec dożynkowy przygotowany przez Stowarzyszenie Zagrody Razem z gminy Żyrzyn jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Gospodynie z miejscowości Zagrody z dożynek prezydenckich w Spale wróciły do domu z drugą nagrodą.

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia]
galeria

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia] 1 8

To one robią setki mikołajowych czapeczek, ubrały dłoń koło Centrum Kultury, robią dzianinowe prezenty dla najmłodszych pacjentów. Teraz panie z „Bombardowania włóczką” dziergały na rzecz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni
galeria
film

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni 64 98

Czarne worki na zwłoki zaległy w poniedziałek przed schodami Ratusza. Worków było 13, czyli tyle, ile śmiertelnych ofiar zeszłorocznych wypadków drogowych na ulicach Lublina. O zapobieżenie kolejnym tragediom apelowali w ten sposób aktywiści Porozumienia Rowerowego

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma 2 3

38 zespołów z kraju i zagranicy wzięło udział w zorganizowanych w Legnicy XVIII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. Bezkonkurencyjni okazali się ratownicy ze Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie i to właśnie oni – Kamil Kociubiński, Daniel Kania i Andrzej Kawka – odebrali puchar mistrzów z rąk marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki 4 10

Gotowy jest już film "Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej" o błogosławionych męczennikach z Pratulina. Premiera w weekend. Film sfinansowała m.in. fundacja Kocham Podlasie senatora Grzegorza Biereckiego (PiS).

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą 0 0

MKS Padwa Zamość pokonała na wyjeździe Wisłę Sandomierz 40:29

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR 6 2

Samochód osobowy i ciężarówka zderzyły się na obwodnicy Lubartowa.

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę"
aktualizacja

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę" 25 12

Ks. prof. Walerian S. z Lublina, były wykładowca KUL, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Informacja pojawiła się na stronie prezydent.pl

 Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 0 8

Podział punktów w spotkaniu w Krasnymstawie. Ruch Izbica rozbił Orła Srebrzyszcze 5:0

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia]
galeria

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia] 113 32

99,5 miliona złotych będzie kosztować budżet państwa remont czterech wojskowych sokołów. W poniedziałek w PZL Świdnik podpisano kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia Wojska Polskiego na realizacje tego zlecenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.