Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2011 r.
15:56
Edytuj ten wpis

Konflikt na UMCS. O pieniądze i pracę

0 18 A A
Rektor prof. Andrzej Dąbrowski (Karol Zienkiewicz/archiwum)
Rektor prof. Andrzej Dąbrowski (Karol Zienkiewicz/archiwum)

Pracownicy techniczni Wydziału Prawa i Administracji nie dostaną dodatków. A lektorzy Centrum Języków Obcych w przyszłym roku mogą w ogóle stracić pracę. – Chodzi o przestrzeganie prawa i budżet uczelni – przekonuje rektor uniwersytetu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Bzdura. Gołym okiem widać, że rektor mści się na wydziale, który odważył się mieć inne zdanie niż on. Tylko dlaczego cierpią na tym najbiedniejsi, Bogu ducha winni ludzie? – pyta jeden z pracowników W. Prawa i Administracji.

Chodzi pracowników administracji (obsługi dziekanatów, sprzątaczek czy portierów). Co roku rektor lub kanclerz uczelni, na wniosek władz wydziału, może im przyznać specjalne dodatki. Co ważne – z pieniędzy samego wydziału, które ten „wypracował” jako nadwyżkę. Prodziekani W. Prawa i Administracji napisali do rektora, żeby tegoroczną nadwyżkę przeznaczyć właśnie na dodatki dla najmniej zarabiających.

– Rektor odpisał, że nie może rozpatrzyć tego pisma, ponieważ nie ma jednoosobowego kierownictwa wydziału (które mogłoby wnioskować o wypłatę dodatków – red.) – mówi prodziekan prof. Adam Taracha. Mówiąc krótko: nie ma dziekana.

Tego Senat UMCS odwołał w lipcu na wniosek… rektora. Zdaniem władz uczelni prof. Antoni Pieniążek osiągnął wiek emerytalny (70 lat), co skutkuje utratą mandatu dziekana. Prof. Pieniążek uznał tę decyzję za bezprawną. I skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten skargę odrzucił.

W międzyczasie dwukrotnie próbowano wybrać nowego dziekana. Bez skutku. Za pierwszym razem nie przyszedł żaden z 58 elektorów (wśród których jest 1 pracownik obsługi), za drugim – jedynie 15. – Po decyzji WSA wydział właściwie nie ma wyjścia: powinien wybrać dziekana – podkreśla rektor prof. Andrzej Dąbrowski.

A jeśli nie? – Mogę zastosować środki drastyczne dla wydziału, ale nie chcę tego robić – grozi rektor. Jakie? Tego nie zdradza. – W ostateczności poczekamy do maja (wtedy będą wybierane władze wszystkich wydziałów na nową kadencję – red.) – zapowiada.

Tyle, że – zdaniem pracowników wydziału – konflikt rektora z wydziałem teraz odbija się na najbiedniejszych. – To podłoże jest oczywiste – mówi jeden z wykładowców. – Dodatki powinny być wypłacone – dodaje prodziekan Taracha. – To wypracowane przez wydział pieniądze, które powinny być do naszej dyspozycji.

Rektor znalazł jednak drugi powód (oprócz braku dziekana). – Wydział Prawa nie ujął dodatków w budżecie na ten rok – ucina prof. Dąbrowski. I dodaje: – To nie jest konflikt rektor-wydział czy rektor-panie sprzątające. Tu chodzi o przestrzeganie prawa.


To jednak nie koniec konfliktów na UMCS. Kolejny wisi w powietrzu, bo rektor ogłosił w poniedziałek, że działające na uczelni Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych zostanie w przyszłym roku zlikwidowane. Jak szacuje, utrzymanie centrum kosztuje uczelnię rocznie ok. 3 mln zł. – Z jednej strony niektórzy pracownicy mają tam duże nadgodziny. Z drugiej – część z nich nie ma co robić – mówi prof. Dąbrowski

– Nie pozostawiam żadnych złudzeń. Centrum zostanie rozwiązane – zapowiada rektor. Pracę straci ok. 70 osób. Część z nich może znaleźć zatrudnienie w spółce pracowniczej, którą uczelnia chce powołać w miejsce centrum. – Z którą wydziały będą kontraktowały zajęcia z języków obcych – dodaje prof. Dąbrowski.

– Na razie nie było żadnej oficjalnej propozycji rektora. Jak taka się pojawi, będziemy się zastanawiać – mówi Małgorzata Gajewska, dyrektor CNiCJO. – To precedens. Na żadnej publicznej uczelni w Polsce nie ma takiego tworu.

Co jeśli pracownicy nie zgodzą się na powołanie spółki? – W ostateczności będziemy kontraktować pojedyncze osoby do prowadzenia zajęć – zapowiada rektor.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Alfred N. / 21 grudnia 2011 r. o 00:24
Jeszce trochę i cały ten UMCS zakończy żywot - przestaną zapisywać się jelenie na studia (3/4 kierunków), po których i tak roboty nigdzie nie ma.
Avatar
ktos / 20 grudnia 2011 r. o 09:20
Rzecz w tym moi drodzy, że ani na warunkach, ani na opłatch za studia niestacjonarne nie wolno wydziałowi zarabiać - prawnikom proponuję przeczytać ustawę, a szczególnie jej art. 99.
Na Prawie za stawki ministerialne ? A od kiedy ? Bo o ile się orientuję, to profesor na prawie za 1 godzinę ponadwymiarową (45 min.) ma prawie 280 zł ! Nawet na warszawskich uczelniach prowadzących kierunek prawo stawki te nie przekraczają 120 zł, ,a UW mniej niż 200 zł, czyżby na UMCS byli specjaliści światowej sławy z zakresu prawa, którym należy płacić ponad dwa razy tyle co w Warszawie ? Do tego umowy cywilnoprawne, dodatki po kilka-kilkanaście tysięcy w semestrze, a to wszystko z publicznych pieniędzy. Nie do rzadkości należą wynagrodzenia panów profesorów prawa za same godziny ponadwymiarowe pomiędzy 100 a 200 tys. zł w roku (podkreślam 100-200 tysięcy !) - i oni mówią o sprawiedliwości społecznej ?!!
W d.... się poprzewracało z dobrobytu, który zapewnił wyż demograficzny lat 90-tych, tylko ktoś nie zauważa, że przyszedł niż - na Wydziale Prawa też...
Rzecz w tym moi drodzy, że ani na warunkach, ani na opłatch za studia niestacjonarne nie wolno wydziałowi zarabiać - prawnikom proponuję przeczytać ustawę, a szczególnie jej art. 99.
Na Prawie za stawki ministerialne ? A od kiedy ? Bo o ile się orientuję, to profesor na prawie za 1 godzinę ponadwymiarową (45 min.) ma prawie 280 zł ! Nawet na warszawskich uczelniach prowadzących kierunek prawo stawki te nie przekraczają 120 zł, ,a UW mniej niż 200 zł, czyżby na UMCS byli specjaliści światowej sławy z zakresu prawa, którym należy pła... rozwiń
Avatar
marta / 20 grudnia 2011 r. o 08:18
WPiA UMCS ma dochód na plusie, ponieważ... zarabia na warunkach. Tylko na 2 roku prawa jest około 150 osób na awansach, jeden awans 800 zł. Prosta matematyka.
Avatar
Franklino R. / 20 grudnia 2011 r. o 07:48
Ktoś zaufany od Dabrowkiego dostał chyba drugi etat za to, żeby go chwalić? Azaliż to kwestor libo rzecznik tudzież?
Avatar
axel / 20 grudnia 2011 r. o 02:47
Pan Rektor prof. Dąbrowski ma 100% racji. To, ze Pieniążek przyspawał się do stołka to nie jego wina, a nie zapominajcie że 3 lata temu UMCS był w prawie w upadłości. Kto wyprowadził uczelnię na prostą? Kto zaczął spłacać zadłużenie przy jednoczesnym prowadzeniu inwestycji? Pan Rektor Dąbrowski. Więc odpie***dzielcie się do Rektora
Avatar
Giena / 20 grudnia 2011 r. o 00:45
syf malaria
Avatar
zatkało kakao / 19 grudnia 2011 r. o 23:31
[quote name='ktos' timestamp='1324332188' post='572948']
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po zestawieniu wpływów z opłat i kosztów studiów niestacjonarnych zostaje "nadwyżka" to znaczy, że wydział pobiera opłaty w nadmiernej wysokości, a co za tym idzie niezgodnie z ustawą... (patrz: art. 92 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym).
Może ktoś jeszcze wytłumaczy dlaczego panie z dziekanatu, sprzątaczki, portierzy na Wydziale Prawa mają mieć kilkusetzłotowe dodatki, a ci sami pracownicy na innych wydziałach, wykonujący tą samą pracę nie ? Czy to aby nie narusza zawartej w kodeksie pracy zasady niedyskryminowania i jednakowego wynagradzania za pracę tej samej wartości ?
A już wyjątkowo obrzydliwe jest uderzanie w społeczne tony przez prodziekanów Wydziału Prawa, bo nie chodzi im bynajmniej o dodatki dla administracji i sprzątaczek, a o dodatki dla nich samych i profesury - czy już wszyscy zapomnieli, że 2 mln publicznych środków chcieli rozdać między siebie ? To jest racjonalność w gospodarowaniu mieniem publicznym ?? Jest "nadwyżka" publicznych środków, to nie inwestujmy jej, tylko rozdajmy między siebie i czekajmy na wpływ na konto - czy to czasem nie jest zwyczajne złodziejstwo ? Nie wspominając już o tym, że nie ma czegoś takiego jak "nadwyżka wydziału", bo nie jest to firma w firmie - nadwyżkę to może mieć uniwersytet a nie jego jednostka organizacyjna (bo wydział jest tylko i wyłącznie jednostką organizacyjną firmy) - w prywatnej firmie takie prymitywne myślenie (w rodzaju: interesuje mnie tylko moja jednostka a całą firmę mam gdzieś) jest nie do pomyślenia... na Wydziale Prawa jak widać jest normą.... żenada...
[/quote]
Masz kolego/koleżanko rację, ponad 50% studentów niestacjonarnych na ucyku to studenci na wydziale prawa i administracji. Pracownicy naukowi, powinni w weekendy pracować za stawki ministerialne, a nienaukowi bez wynagrodzenia, dla dobra społeczności akademickiej, w szczególności wydziału chemii. dabrowski pewnie zaproponuje, aby sprzataczki na wydziale prawa obsługujące pewnie 7tys studentów, robiły zrzutę na wielki dom przynajmniej dwa razy w miesiącu. A dlaczego nie.
[quote name='ktos' timestamp='1324332188' post='572948']
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po ... rozwiń
Avatar
ktos / 19 grudnia 2011 r. o 23:03
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po zestawieniu wpływów z opłat i kosztów studiów niestacjonarnych zostaje "nadwyżka" to znaczy, że wydział pobiera opłaty w nadmiernej wysokości, a co za tym idzie niezgodnie z ustawą... (patrz: art. 92 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym).
Może ktoś jeszcze wytłumaczy dlaczego panie z dziekanatu, sprzątaczki, portierzy na Wydziale Prawa mają mieć kilkusetzłotowe dodatki, a ci sami pracownicy na innych wydziałach, wykonujący tą samą pracę nie ? Czy to aby nie narusza zawartej w kodeksie pracy zasady niedyskryminowania i jednakowego wynagradzania za pracę tej samej wartości ?
A już wyjątkowo obrzydliwe jest uderzanie w społeczne tony przez prodziekanów Wydziału Prawa, bo nie chodzi im bynajmniej o dodatki dla administracji i sprzątaczek, a o dodatki dla nich samych i profesury - czy już wszyscy zapomnieli, że 2 mln publicznych środków chcieli rozdać między siebie ? To jest racjonalność w gospodarowaniu mieniem publicznym ?? Jest "nadwyżka" publicznych środków, to nie inwestujmy jej, tylko rozdajmy między siebie i czekajmy na wpływ na konto - czy to czasem nie jest zwyczajne złodziejstwo ? Nie wspominając już o tym, że nie ma czegoś takiego jak "nadwyżka wydziału", bo nie jest to firma w firmie - nadwyżkę to może mieć uniwersytet a nie jego jednostka organizacyjna (bo wydział jest tylko i wyłącznie jednostką organizacyjną firmy) - w prywatnej firmie takie prymitywne myślenie (w rodzaju: interesuje mnie tylko moja jednostka a całą firmę mam gdzieś) jest nie do pomyślenia... na Wydziale Prawa jak widać jest normą.... żenada...
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po zestawieniu wpływów z opłat i kosztów studiów niestacjonarnych zostaje "nadwyżka&q... rozwiń
Avatar
Mur / 19 grudnia 2011 r. o 21:23
Uczelnia nie bankrutuje- ale wyprzeda fakty- niż idzie ogromny i uczelnia ma coraz mniej studentów i tych dziennych i tych płatnych.
Wydział jak staje okoniem olewając innych to OK- a jak rektor staje okoniem bo ktoś olewa swojego szefa to beeee- W każdej innej firmie jak szef by coś kazał a inny by sie postawił to by wyleciał na zbity....- no ale przecież nie Pan profesor jaja i średniowiecze
Avatar
wielki mały człowiek / 19 grudnia 2011 r. o 18:55
Ktoś jest chory na władzę.
Dziekan Pieniążek zaczął punktować nieudolnego rektora za tzyletnią inwestycję ściany wschodniej, nie mylić z wykonaniem tylko z trzykrotnym ujęciem w budżecie uczelni i brakiem wykonania, a środki jak kamfora; remonty wydziału chemii z puli rektora, inaczej ze środków racjonalnych wydziałow, wyboru firmy sprzątającej z naruszeniem ustawy o zamówieniach publicznych czy przetupania nadwyżki wydziału pia czy ekonomicznego na nieznane społeczności akademickiej cele. Niestety dąbrowski chce odwrócić uwagę od problemów i sprzedaje do mediów, że Dziekan nie może pełnić funkcji. Inne lubelskie uczelnie powinny być chyba z tego tytułu zamknięte.
Ktoś jest chory na władzę.
Dziekan Pieniążek zaczął punktować nieudolnego rektora za tzyletnią inwestycję ściany wschodniej, nie mylić z wykonaniem tylko z trzykrotnym ujęciem w budżecie uczelni i brakiem wykonania, a środki jak kamfora; remonty wydziału chemii z puli rektora, inaczej ze środków racjonalnych wydziałow, wyboru firmy sprzątającej z naruszeniem ustawy o zamówieniach publicznych czy przetupania nadwyżki wydziału pia czy ekonomicznego na nieznane społeczności akademickiej cele. Niestety dąbrowski chce odwrócić uwagę od pro... rozwiń
Avatar
Alfred N. / 21 grudnia 2011 r. o 00:24
Jeszce trochę i cały ten UMCS zakończy żywot - przestaną zapisywać się jelenie na studia (3/4 kierunków), po których i tak roboty nigdzie nie ma.
Avatar
ktos / 20 grudnia 2011 r. o 09:20
Rzecz w tym moi drodzy, że ani na warunkach, ani na opłatch za studia niestacjonarne nie wolno wydziałowi zarabiać - prawnikom proponuję przeczytać ustawę, a szczególnie jej art. 99.
Na Prawie za stawki ministerialne ? A od kiedy ? Bo o ile się orientuję, to profesor na prawie za 1 godzinę ponadwymiarową (45 min.) ma prawie 280 zł ! Nawet na warszawskich uczelniach prowadzących kierunek prawo stawki te nie przekraczają 120 zł, ,a UW mniej niż 200 zł, czyżby na UMCS byli specjaliści światowej sławy z zakresu prawa, którym należy płacić ponad dwa razy tyle co w Warszawie ? Do tego umowy cywilnoprawne, dodatki po kilka-kilkanaście tysięcy w semestrze, a to wszystko z publicznych pieniędzy. Nie do rzadkości należą wynagrodzenia panów profesorów prawa za same godziny ponadwymiarowe pomiędzy 100 a 200 tys. zł w roku (podkreślam 100-200 tysięcy !) - i oni mówią o sprawiedliwości społecznej ?!!
W d.... się poprzewracało z dobrobytu, który zapewnił wyż demograficzny lat 90-tych, tylko ktoś nie zauważa, że przyszedł niż - na Wydziale Prawa też...
Rzecz w tym moi drodzy, że ani na warunkach, ani na opłatch za studia niestacjonarne nie wolno wydziałowi zarabiać - prawnikom proponuję przeczytać ustawę, a szczególnie jej art. 99.
Na Prawie za stawki ministerialne ? A od kiedy ? Bo o ile się orientuję, to profesor na prawie za 1 godzinę ponadwymiarową (45 min.) ma prawie 280 zł ! Nawet na warszawskich uczelniach prowadzących kierunek prawo stawki te nie przekraczają 120 zł, ,a UW mniej niż 200 zł, czyżby na UMCS byli specjaliści światowej sławy z zakresu prawa, którym należy pła... rozwiń
Avatar
marta / 20 grudnia 2011 r. o 08:18
WPiA UMCS ma dochód na plusie, ponieważ... zarabia na warunkach. Tylko na 2 roku prawa jest około 150 osób na awansach, jeden awans 800 zł. Prosta matematyka.
Avatar
Franklino R. / 20 grudnia 2011 r. o 07:48
Ktoś zaufany od Dabrowkiego dostał chyba drugi etat za to, żeby go chwalić? Azaliż to kwestor libo rzecznik tudzież?
Avatar
axel / 20 grudnia 2011 r. o 02:47
Pan Rektor prof. Dąbrowski ma 100% racji. To, ze Pieniążek przyspawał się do stołka to nie jego wina, a nie zapominajcie że 3 lata temu UMCS był w prawie w upadłości. Kto wyprowadził uczelnię na prostą? Kto zaczął spłacać zadłużenie przy jednoczesnym prowadzeniu inwestycji? Pan Rektor Dąbrowski. Więc odpie***dzielcie się do Rektora
Avatar
Giena / 20 grudnia 2011 r. o 00:45
syf malaria
Avatar
zatkało kakao / 19 grudnia 2011 r. o 23:31
[quote name='ktos' timestamp='1324332188' post='572948']
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po zestawieniu wpływów z opłat i kosztów studiów niestacjonarnych zostaje "nadwyżka" to znaczy, że wydział pobiera opłaty w nadmiernej wysokości, a co za tym idzie niezgodnie z ustawą... (patrz: art. 92 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym).
Może ktoś jeszcze wytłumaczy dlaczego panie z dziekanatu, sprzątaczki, portierzy na Wydziale Prawa mają mieć kilkusetzłotowe dodatki, a ci sami pracownicy na innych wydziałach, wykonujący tą samą pracę nie ? Czy to aby nie narusza zawartej w kodeksie pracy zasady niedyskryminowania i jednakowego wynagradzania za pracę tej samej wartości ?
A już wyjątkowo obrzydliwe jest uderzanie w społeczne tony przez prodziekanów Wydziału Prawa, bo nie chodzi im bynajmniej o dodatki dla administracji i sprzątaczek, a o dodatki dla nich samych i profesury - czy już wszyscy zapomnieli, że 2 mln publicznych środków chcieli rozdać między siebie ? To jest racjonalność w gospodarowaniu mieniem publicznym ?? Jest "nadwyżka" publicznych środków, to nie inwestujmy jej, tylko rozdajmy między siebie i czekajmy na wpływ na konto - czy to czasem nie jest zwyczajne złodziejstwo ? Nie wspominając już o tym, że nie ma czegoś takiego jak "nadwyżka wydziału", bo nie jest to firma w firmie - nadwyżkę to może mieć uniwersytet a nie jego jednostka organizacyjna (bo wydział jest tylko i wyłącznie jednostką organizacyjną firmy) - w prywatnej firmie takie prymitywne myślenie (w rodzaju: interesuje mnie tylko moja jednostka a całą firmę mam gdzieś) jest nie do pomyślenia... na Wydziale Prawa jak widać jest normą.... żenada...
[/quote]
Masz kolego/koleżanko rację, ponad 50% studentów niestacjonarnych na ucyku to studenci na wydziale prawa i administracji. Pracownicy naukowi, powinni w weekendy pracować za stawki ministerialne, a nienaukowi bez wynagrodzenia, dla dobra społeczności akademickiej, w szczególności wydziału chemii. dabrowski pewnie zaproponuje, aby sprzataczki na wydziale prawa obsługujące pewnie 7tys studentów, robiły zrzutę na wielki dom przynajmniej dwa razy w miesiącu. A dlaczego nie.
[quote name='ktos' timestamp='1324332188' post='572948']
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po ... rozwiń
Avatar
ktos / 19 grudnia 2011 r. o 23:03
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po zestawieniu wpływów z opłat i kosztów studiów niestacjonarnych zostaje "nadwyżka" to znaczy, że wydział pobiera opłaty w nadmiernej wysokości, a co za tym idzie niezgodnie z ustawą... (patrz: art. 92 ust. 2 ustawy o szkolnictwie wyższym).
Może ktoś jeszcze wytłumaczy dlaczego panie z dziekanatu, sprzątaczki, portierzy na Wydziale Prawa mają mieć kilkusetzłotowe dodatki, a ci sami pracownicy na innych wydziałach, wykonujący tą samą pracę nie ? Czy to aby nie narusza zawartej w kodeksie pracy zasady niedyskryminowania i jednakowego wynagradzania za pracę tej samej wartości ?
A już wyjątkowo obrzydliwe jest uderzanie w społeczne tony przez prodziekanów Wydziału Prawa, bo nie chodzi im bynajmniej o dodatki dla administracji i sprzątaczek, a o dodatki dla nich samych i profesury - czy już wszyscy zapomnieli, że 2 mln publicznych środków chcieli rozdać między siebie ? To jest racjonalność w gospodarowaniu mieniem publicznym ?? Jest "nadwyżka" publicznych środków, to nie inwestujmy jej, tylko rozdajmy między siebie i czekajmy na wpływ na konto - czy to czasem nie jest zwyczajne złodziejstwo ? Nie wspominając już o tym, że nie ma czegoś takiego jak "nadwyżka wydziału", bo nie jest to firma w firmie - nadwyżkę to może mieć uniwersytet a nie jego jednostka organizacyjna (bo wydział jest tylko i wyłącznie jednostką organizacyjną firmy) - w prywatnej firmie takie prymitywne myślenie (w rodzaju: interesuje mnie tylko moja jednostka a całą firmę mam gdzieś) jest nie do pomyślenia... na Wydziale Prawa jak widać jest normą.... żenada...
Wydział Prawa "wypracował nadwyżkę" ? Niby w jaki sposób skoro dotacji ma mało (zdaje się, że ledwo pokrywa koszty studiów stacjonarnych), a studiów podyplomowych nie prowadzi? Jedyny wniosek jaki z tego płynie, to taki, że nadwyżka pochodzi z opłat za studia niestacjonarne - a wiecie co to oznacza ? Oznacza, że Wydział Prawa łamie prawo, bo ustawa pozwala pobierać opłaty za studia niestacjonarne tylko w wysokości kosztów kształcenia, a skoro po zestawieniu wpływów z opłat i kosztów studiów niestacjonarnych zostaje "nadwyżka&q... rozwiń
Avatar
Mur / 19 grudnia 2011 r. o 21:23
Uczelnia nie bankrutuje- ale wyprzeda fakty- niż idzie ogromny i uczelnia ma coraz mniej studentów i tych dziennych i tych płatnych.
Wydział jak staje okoniem olewając innych to OK- a jak rektor staje okoniem bo ktoś olewa swojego szefa to beeee- W każdej innej firmie jak szef by coś kazał a inny by sie postawił to by wyleciał na zbity....- no ale przecież nie Pan profesor jaja i średniowiecze
Avatar
wielki mały człowiek / 19 grudnia 2011 r. o 18:55
Ktoś jest chory na władzę.
Dziekan Pieniążek zaczął punktować nieudolnego rektora za tzyletnią inwestycję ściany wschodniej, nie mylić z wykonaniem tylko z trzykrotnym ujęciem w budżecie uczelni i brakiem wykonania, a środki jak kamfora; remonty wydziału chemii z puli rektora, inaczej ze środków racjonalnych wydziałow, wyboru firmy sprzątającej z naruszeniem ustawy o zamówieniach publicznych czy przetupania nadwyżki wydziału pia czy ekonomicznego na nieznane społeczności akademickiej cele. Niestety dąbrowski chce odwrócić uwagę od problemów i sprzedaje do mediów, że Dziekan nie może pełnić funkcji. Inne lubelskie uczelnie powinny być chyba z tego tytułu zamknięte.
Ktoś jest chory na władzę.
Dziekan Pieniążek zaczął punktować nieudolnego rektora za tzyletnią inwestycję ściany wschodniej, nie mylić z wykonaniem tylko z trzykrotnym ujęciem w budżecie uczelni i brakiem wykonania, a środki jak kamfora; remonty wydziału chemii z puli rektora, inaczej ze środków racjonalnych wydziałow, wyboru firmy sprzątającej z naruszeniem ustawy o zamówieniach publicznych czy przetupania nadwyżki wydziału pia czy ekonomicznego na nieznane społeczności akademickiej cele. Niestety dąbrowski chce odwrócić uwagę od pro... rozwiń