Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 maja 2019 r.
10:10

Koniec spania na podłodze przy chorym dziecku? Rodzice nie będą płacić za łóżko i jedzenie

96 15 A A
Przeciw rządowemu projektowi ustawy nie zagłosował żaden z posłów, chwaliła go także opozycja. Teraz nowelizacją zajmie się Senat
Przeciw rządowemu projektowi ustawy nie zagłosował żaden z posłów, chwaliła go także opozycja. Teraz nowelizacją zajmie się Senat

Rodzice czuwający w szpitalu przy chorym dziecku nie będą musieli płacić za łóżko oraz jedzenie – zdecydował Sejm. Radość rodziców studzą medycy. – Sama zmiana przepisów jeszcze nie sprawi, że przybędzie miejsca dla osób chcących czuwać blisko dziecka – słyszymy w szpitalu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

25 zł za dobę – tyle płaci się dzisiaj za wypożyczenie łóżka z pościelą w lubelskim szpitalu dziecięcym przy ul. Gębali. W działającym tu hotelu nocleg kosztuje 22 zł za dobę. Nieco taniej jest na oddziale rehabilitacji, gdzie wypożyczenie łóżka kosztuje 15 zł za dobę, jednak turnusy trwają tutaj po kilka tygodni.

Za darmo? Na podłodze

– Te opłaty to absurd – mówi pani Agata, która niejedną noc przespała na szpitalnej podłodze obok łóżka siedmioletniej córki, bo za bardziej cywilizowany nocleg musiałaby płacić. – Taki wydatek jest szczególnie obciążający dla rodziców przewlekle chorych dzieci, którzy są zmuszeni do przebywania w szpitalu przez wiele tygodni – dodaje pani Agata. Zwraca uwagę na to, że opłaty za nocleg to nie wszystko, bo trzeba też płacić za posiłki, a często również za parking. – Nie mówiąc o samym leczeniu. Przy poważniejszych chorobach pieniądze ze zbiórek nie zawsze wystarczają.

– Kilka razy nocowałam przy łóżku syna na własnej karimacie. Pozwolono mi wyjątkowo, bo przepisy tego zabraniają – opowiada pani Agnieszka, mama ośmiolatka. – Wszystko zależy od podejścia personelu. Są osoby bardzo wyrozumiałe, są też takie, które niegrzecznie zwracają uwagę, jeśli rodzic choćby na chwilę położy się na łóżku obok dziecka.

Szpital: takie są przepisy

– Dostęp do łóżka dziecka musi być z trzech stron. Zdarzało nam się, że nie mogliśmy dobudzić rodzica, a dziecko dusiło się i wymagało natychmiastowej pomocy. Właśnie z tego powodu regulamin szpitala zabrania rodzicom nocowania na karimatach – mówi Agnieszka Osińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Na bezpłatne leżanki i rozkładane fotele mogą tu liczyć rodzice małych pacjentów na trzech oddziałach: patologii noworodków, patologii niemowląt oraz oddziale hematologii, onkologii i transplantologii. Pozostali muszą spać „na dziko” na podłogach, o ile personel przymknie na to oko, albo płacić za nocleg w szpitalnym hotelu dla rodziców.

Sejm: znosimy opłaty

Zmianę ma przynieść nowe prawo przygotowane w Ministerstwie Zdrowia i zatwierdzone w minionym tygodniu przez Sejm. Przepisy zabronią szpitalom pobierania od rodziców opłat za nocleg, korzystanie z dodatkowego łóżka i pościeli. Rodzice będą też dostawać bezpłatnie posiłki. Koszty ma pokryć Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przeciw rządowemu projektowi ustawy nie zagłosował żaden z posłów, chwaliła go także opozycja. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Miejsc nie przybędzie

– Jeśli takie przepisy wejdą w życie, na pewno dostosujemy się do nich i zniesiemy obowiązujące dotychczas opłaty – zapewnia rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. – Nie oznacza to jednak, że każdy rodzic będzie miał zapewnione łóżko przy łóżku dziecka. Nie mamy niestety takich możliwości lokalowych na wszystkich oddziałach.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dd / 20 maja 2019 o 12:24
+12
Niech mi ktoś wytłumaczy bo czegoś nie rozumiem? Przestępcy mają w więzieniu wszystko za darmo a jak ktoś pracuje uczciwie, płaci podatki to miejsce przy chorym dziecku za kasę aha i jeszcze jak dziecku bajkę w telewizji chcesz włączyć to płać. Więc pytam czy to jest równe traktowanie obywateli? To jest niezgodne z konstytucją. Powinna polecieć lawina pozwów przeciwko państwu. Tyle w temacie.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 10:22
+9
to prawda. na oddziale z niemowletami ponizej 1 miesiaca personel traktuje rodzicow jak zlo konieczne. (prawie jak bydlo). nie mozna spac na wlasnej karimacie tylko na krzeslach zz metalowymi oparciemi dla lokci. a wiekszosc z porozcinanym kroczem po porodzie. a najgorzzej jest z kultura personelu.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 11:12
+7
Co za bzdura!!! Na patologii noworodków i niemowlaków nie ma takich luksusow ( a przynajmniej nie było) moze cos sie zmieniło od 2012rok??? To dwa najgorsze oddziały w tym szpitalu. Wredna oddziałowa, nie mili lekarze i pielęgniarki ( kilka wyjątków było) spanie na twardych szkolnych krzesłach..porażka!! Nigdy więcej! Cały szpital pozostawia wiele do życzenia! Na pewno nie jest przyjazny pacjentowi!
Avatar
Lukrecja / 21 maja 2019 o 08:19
+2
Jak rozumiem, pieniędzy w NFZ nie przybędzie, zatem koszty wyżywienia rodziców chorych dzieci będą pokrywane pieniędzmi przeznaczonymi... No właśnie - kosztem czego? Zmniejszeniem funduszy na remont? Gorszą jakością jedzenia dla pacjentów (jakby mogłoby być gorsze)? Gdzieś musi ubyć kasy, oby nie pogorszyła się jakość leczenia typu: wprowadzenie tańszych, przestarzałych terapii.
Avatar
Edycja1 / 20 maja 2019 o 15:51
+2
Marzec i lipec 2017 r... oddział niemowląt - dziecko z orzeczeniem z niepełnosprawnosci- po 7 dni na szkolnym krześle... i Ci lekarze pożal się Boże!!! Pielęgniarki nie lepsze...
Avatar
Stefan / 20 maja 2019 o 12:43
+2
A co to k....za różnica czy tatuś to Pan Zenek A synek Brajanek? Dziecko to dziecko A rodzi ma prawo przy nim być
 A czy ma prawo spać na sali, na której śpi mój synek, którego z uwagi na stan mojego zdrowia nie mogę pilnować w nocy? A jeżeli tato Brajanka lubi chłopców? Coś takiego już się zdarzyło w Kołobrzegu. 
Avatar
DP / 22 maja 2019 o 08:16
+1
Na tyle co pamietam to nawet bez śpiącego na karimacie rodzica w tych 'przestronnych ' salach lubelskiego szpitala dostęp do łóżka jest tylko z 2 stron... Ciasnota i tyle
Avatar
Gość / 21 maja 2019 o 12:11
+1
W grudniu 2018 roku na oddziale patologi niemowląt nikt nie miał takich luksusów. Dodatkowo można było mieć tyljo jedna torbę dla dziecka i matki... masakra
Avatar
Hermenegilda / 20 maja 2019 o 12:02
+1
Pan Zenek, tatuś Brajanka otrzyma za darmo łóżko na sali z małymi chłopczykami.
Avatar
Kasia / 22 maja 2019 o 08:09
0
Jak Pani pisze takie komentarze, to proszę chociaż nie podpisywać się że   słowem "pielęgniarka". Bo tylko dla naszego zawodu. 
Avatar
DP / 22 maja 2019 o 08:16
+1
Na tyle co pamietam to nawet bez śpiącego na karimacie rodzica w tych 'przestronnych ' salach lubelskiego szpitala dostęp do łóżka jest tylko z 2 stron... Ciasnota i tyle
Avatar
Kasia / 22 maja 2019 o 08:09
0
Jak Pani pisze takie komentarze, to proszę chociaż nie podpisywać się że   słowem "pielęgniarka". Bo tylko dla naszego zawodu. 
Avatar
Alessa / 21 maja 2019 o 13:29
0
Byłam na patologii w marcu tego roku. Pielęgniarki bardzo miłe( z jednym wyjątkiem ;)) Pani doktor opiekująca się naszą salą bardzo pomocna. W Na sali na 3 łóżeczka 2 fotele plus leżanka z WOŚPu. Naprawdę nie ma tragedii. Wiadomo to szpital a nie hotel. 10lat temu było dużo gorzej :\
Avatar
Gość / 21 maja 2019 o 12:11
+1
W grudniu 2018 roku na oddziale patologi niemowląt nikt nie miał takich luksusów. Dodatkowo można było mieć tyljo jedna torbę dla dziecka i matki... masakra
Avatar
Lukrecja / 21 maja 2019 o 08:19
+2
Jak rozumiem, pieniędzy w NFZ nie przybędzie, zatem koszty wyżywienia rodziców chorych dzieci będą pokrywane pieniędzmi przeznaczonymi... No właśnie - kosztem czego? Zmniejszeniem funduszy na remont? Gorszą jakością jedzenia dla pacjentów (jakby mogłoby być gorsze)? Gdzieś musi ubyć kasy, oby nie pogorszyła się jakość leczenia typu: wprowadzenie tańszych, przestarzałych terapii.
Avatar
Mama / 20 maja 2019 o 18:05
-2
Podzielam większość komentarzy. Poprostu tragedia ciekawe co by zrobili jak by nas zabraklo-rodzicow. Nie było by czasu na kawki i obiadki albo nasze dzieci by głosy potracily przez płacz. Na przyszłość drodzy rodzice hamskie i nie ludzkie traktowanie nas przez lekarzy czy pielęgniarki nie może zostać zamiecione pod dywan, odrazy oficjalne skargi na piśmie z potwierdzeniem albo TV inaczej się nie da
Avatar
Edycja1 / 20 maja 2019 o 15:51
+2
Marzec i lipec 2017 r... oddział niemowląt - dziecko z orzeczeniem z niepełnosprawnosci- po 7 dni na szkolnym krześle... i Ci lekarze pożal się Boże!!! Pielęgniarki nie lepsze...
Avatar
eh / 20 maja 2019 o 13:46
0
Ja chętnie prześpię się w domu, nienawidzę szpitali*. Rozumiem, że personel zapewni mojemu dziecku należytą opiekę. *tak to jest mowa nienawiści, ale takie są fakty
Avatar
Stefan / 20 maja 2019 o 12:43
+2
A co to k....za różnica czy tatuś to Pan Zenek A synek Brajanek? Dziecko to dziecko A rodzi ma prawo przy nim być
 A czy ma prawo spać na sali, na której śpi mój synek, którego z uwagi na stan mojego zdrowia nie mogę pilnować w nocy? A jeżeli tato Brajanka lubi chłopców? Coś takiego już się zdarzyło w Kołobrzegu. 
Avatar
Mama / 20 maja 2019 o 12:29
-3
A co to k....za różnica czy tatuś to Pan Zenek A synek Brajanek? Dziecko to dziecko A rodzi ma prawo przy nim być 
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 czerwca 2019 r. 0 0

Powodzie, susze i pyły, a grad cztery razy częściej. Klimat już się zmienił, w Polsce też

Powodzie, susze i pyły, a grad cztery razy częściej. Klimat już się zmienił, w Polsce też 0 3

Oprócz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów i powodzi, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie – mówi dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Lubelscy Terytorialsi na ćwiczeniach DRAGON-19 [zdjęcia]
galeria

Lubelscy Terytorialsi na ćwiczeniach DRAGON-19 [zdjęcia] 0 0

W Borowej koło Dęblina Terytorialsi z Lubelszczyzny i Mazowsza ramię w ramię ćwiczyli z wojskami operacyjnymi pokonywanie przeprawy wodnej na Wiśle. To pierwszy epizod w ramach ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19.

Przed wyjazdem na wycieczkę chcieli zbadać stan trzeźwości opiekunów. Po tym co zrobiła dyrektorka żądają jej odwołania
Alarm 24

Przed wyjazdem na wycieczkę chcieli zbadać stan trzeźwości opiekunów. Po tym co zrobiła dyrektorka żądają jej odwołania 63 10

Nietypowa sytuacja w Szkole Podstawowej w Zarzeczu (gm. Puławy). Przed wyjazdem na wycieczkę rodzice chcieli zbadać stan trzeźwości opiekunów. Ale gdy przyjechała policja, dyrektorka szkoły zniknęła.

Kontrabanda za 2 miliony, zatrzymano 5 osób

Kontrabanda za 2 miliony, zatrzymano 5 osób 0 0

Pięć zatrzymanych osób oraz zabezpieczone nielegalne papierosy o wartości ponad 2 mln zł - to efekty wspólnych działań funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej z Białej Podlaskiej.

Andryj z Ukrainy ratował ludzi z płonących samochodów na A6. Chcą mu pomóc w uzyskaniu polskiego obywatelstwa
film

Andryj z Ukrainy ratował ludzi z płonących samochodów na A6. Chcą mu pomóc w uzyskaniu polskiego obywatelstwa 158 6

W zderzeniu siedmiu pojazdów zginęło sześć osób. Ofiar mogłoby być więcej, gdyby nie Andryj Sirowatski, który ryzykując własnym życiem wyciągnął z płonących samochodów inne osoby.

Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł w sądzie
film

Były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł w sądzie 0 0

Egipska telewizja państwowa podała, że były prezydent Egiptu Mohammed Mursi zmarł po zasłabnięciu w trakcie rozprawy sądowej. Był oskarżony o szpiegostwo na rzecz Kataru.

500 plus na każde dziecko. Od kiedy można składać wnioski?
film

500 plus na każde dziecko. Od kiedy można składać wnioski? 2 7

Ponad 150 tys. dzieci z województwa lubelskiego skorzysta na rozszerzeniu rządowego programu „500 Plus” – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski w formie elektronicznej będzie można składać od 1 lipca.

Studenci KUL znikają z kampusu na Majdanku. Wróci tu wojsko
film

Studenci KUL znikają z kampusu na Majdanku. Wróci tu wojsko 21 9

Był grill i występy artystyczne. W tej piknikowej atmosferze odbył się ostatni dzień zajęć w Kampusie Wschodnim KUL na Majdanku.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk: Mamy dosyć sytuacji w Motorze

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk: Mamy dosyć sytuacji w Motorze 97 55

Prezydent Lublina zapowiada, że miasto bardziej zaangażuje się w działalność Motoru. Do końca czerwca ma być wiadomo, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość klubu z Lublina.

Fałszywy dowód, nowa karta SIM i pieniądze zaczęły znikać z konta. Tak mieszkaniec Lublina stracił 240 tys. zł

Fałszywy dowód, nowa karta SIM i pieniądze zaczęły znikać z konta. Tak mieszkaniec Lublina stracił 240 tys. zł 3 7

Mieszkaniec Lublina stracił blisko ćwierć miliona złotych. Padł ofiarą przestępców, którzy wykradli jego dane, a następnie wyczyścili konto w banku internetowym. Trzech z nich stanie niebawem przed sądem.

W jeziorze Firlej znaleziono ciało mężczyzny

W jeziorze Firlej znaleziono ciało mężczyzny 5 4

Zespół strażackich płetwonurków odnalazł w poniedziałek zwłoki 33-latka. Mieszkaniec gminy Niemce utonął w jeziorze Firlej.

Lublin Lublinowi 2019. Kaniorowcy na scenie muszli koncertowej [zdjęcia]
galeria

Lublin Lublinowi 2019. Kaniorowcy na scenie muszli koncertowej [zdjęcia] 5 2

W weekend na trzy koncerty z cyklu „Lublin-Lublinowi” zaprosił ZPiT „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Łukowska Karta Mieszkańca. Gdzie można dostać zniżki?

Łukowska Karta Mieszkańca. Gdzie można dostać zniżki? 0 1

W Łukowie rusza program Łukowskiej Karty Mieszkańca. Jej posiadacze będą mogli liczyć na różne zniżki, na przykład na pływalnię.

Spektakle "To ja, Telimena" i "Wieszcz, Wicia, wieszcz" w DDK Węglin
27 czerwca 2019, 19:00

Spektakle "To ja, Telimena" i "Wieszcz, Wicia, wieszcz" w DDK Węglin 0 0

27 czerwca o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin zobaczymy premierowo pokazy spektakli "To ja, Telimena" i "Wieszcz, Wicia, wieszcz" na podstawie klasyków polskiej literatury klasycznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!