Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lipca 2009 r.
21:50
Edytuj ten wpis

Koniec z bezkarnością kierowców, w życie wchodzą nowe przepisy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 14 A A

Już za kilka tygodni nowe prawo zezwoli policji i Straży Miejskiej na interwencję na drogach wewnętrznych. Teraz w takich sytuacjach funkcjonariusze są bezradni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do tej pory kierowca łamiący przepisy na osiedlowej uliczce czy parkingu przed hipermarketem był praktycznie bezkarny. Wszystko przez to, że policja mogła interweniować wyłącznie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ale to się wkrótce skończy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało właśnie projekt zmian "Prawa o ruchu drogowym”.

– Po wejściu w życie nowych przepisów od razu wkroczymy do akcji. Np. gdy ktoś przed hipermarketem stanie na kopercie dla niepełnosprawnych, odholujemy pojazd – mówi Arkadiusz Kalita z lubelskiej drogówki.

– Obecnie porządku na parkingach pilnują pracownicy ochrony. Muszą zwracać uwagę, czy z miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych korzystają uprawnieni do tego. Nowe przepisy z pewnością sprawią, że z kopert znikną auta, które nie mają prawa parkować w tym miejscu – mówi Maria Cieślikowska z Carrefoura.

Z nowelizacji cieszą się osoby niepełnosprawne, dla których zajęte przez sprawne osoby koperty to prawdziwa zmora.

– Teraz nikt właściwie się tym nie interesuje, a my nie możemy zaparkować auta na ciasnym parkingu, bo miejsca dla nas są zajęte. Ale już wkrótce wystarczy telefon na policję, aby rozwiązać problem – mówi Dorota Dudkiewicz z lubelskiego oddziału Fundacji na rzecz Osób Niepełnosprawnych "TACY SAMI”.

– To dobra zmiana, bo wielu kierowców traktuje koperty, jak zwykłe miejsca parkingowe. Widać to np. pod Leclerkiem przy Turystycznej, gdzie notorycznie są zajęte przez nieuprawnione pojazdy – dodaje Paweł Arciszewski, kierowca w z Lublina.

Na tym nie koniec nowości. Policja będzie mogła też sprawdzać na drogach wewnętrznych trzeźwość kierowców i rowerzystów, karać za nieużywanie świateł, pasów.

– Nowe prawo wejdzie w życie w ciągu kilku najbliższych tygodni – zapewniono nas w MSWiA.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LL49 / 21 października 2009 o 22:33
0
Mam pytanie do zarządcow terenów/spoldzielnie/kiedy zaczą usuwać stare nieużywane samochody stojące latami na ciasnych osiedlowych parkingach?Wydaje mi się,że ich właściciele/może nie żyją/ sami nie wiedzą co zrobić.Proponuję naliczać takim hobbystom jakięś koszty.Wtedy może dotarło by do pustych łbów jakieś światełko.U mnie np.stoi DWA złomy.nikt tym się nie przejmuje.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2009 o 09:09
0
Niedługo w wc też będzie można spodziewać się kontroli, czy aby nie za rzadkie....
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2009 o 23:57
0
skoro policja będzie mogła wjechać na parking i wlepić mandat za niezapalone światła w działąjącym samochodzie niezapięte pasy przy jeździe po parkingu i może będzie mogła też wjechać Ci na posesję sprawdzając Twoją trzeźwość. proponuję postawić mi kamerę i fotoradar koło domu najlepiej przy bramie:) Państwo policyjne to najlepsze rozwiązanie nauczy nas kultury bo w końcu kto bierze pieniądze za mandaty ?????
Avatar
~Zbyszek~ / 29 lipca 2009 o 21:36
0
Z zajmowaniem miejsc oznaczonych koperta dla niepelnosprawnych przez pojazdy nieuprawnione to w ogole problem w calym miescie nie tylko przed hipermarketami.Czesc kierowcow porobila sobie kolorowe xero zezwolen na parkowanie dla niepelnosprawnych.Umieszcza je za szyba swego auta i parkuje na kopertach.Tego nikt nie sprawdza,a przeciez kazde zezwolenie ma na odwrocie zdjecie osoby uprawnionej,.Wystarczy zaczac kontrolowac parkujacych na miejscach dla niepelnosprawnych i...trzeba bedzie wszczac sprawy o podrobienie lub przerobienie dokumentu,a to przestepstwo scigane z urzedu.
Avatar
Gość / 29 lipca 2009 o 17:04
0
hel napisał:
Ciekawe czy parkingi przed marketami i tym podobne gdzie będą miały zastosowanie nowe przepisy ruchu drogowego będą prawidłowo oznakowane (znaki pionowe a nie tylko znaki poziome - które bez znaków pionowych są nic nie warte)
Przed Marketami w Lublinie jeżeli parking jest czynny to są oznakowane prawidłowo są i pionowe i poziome znaki na kopercie więc sklepy typu L,Clerk ,Tesco ,Lidl ,Obi i wiele innych mniejszych czy nawet nie należących do sieci jak Hurtownie takie oznaczenia mają i są to prawidłowo oznakowane miejsca więc tylko idzie o ich respektowanie czy egzekucję dla niesfornych przez odholowanie np.
Przed Marketami w Lublinie jeżeli parking jest czynny to są oznakowane prawidłowo są i pionowe i poziome znaki na kopercie więc sklepy typu L,Clerk ,Tesco ,Lidl ,Obi i wiele innych mniejszych czy nawet nie należących do sieci jak Hurtownie takie oznaczenia mają i są to prawidłowo oznakowane miejsca więc tylko idzie o ich respektowanie czy egzekucję dla niesfornych przez odholowanie np. rozwiń
Avatar
beduin / 29 lipca 2009 o 16:52
0
Co by nie pisać to czas najwyższy by odpowiednie służby interweniowały wszędzie gdzie są ulice czy parkingi użyteczności publicznej bo tłumaczenie wcześniejsze że nie mogą bo to ulica osiedlowa czy parking sklepowy było tak głupie i idiotyczne że znajomego Niemca ubawiły do łez i mimo że tłumaczyłem nie mógł zrozumieć dlaczego Policja nie interweniuje bo fakt u nich jest to nie do pomyślenia ,a mandaty tak wysokie że strach się bać i nie ma znaczenia czy ulica osiedlowa czy parking przed marketem .A tu nie dość że brak interwencji to głupie tłumaczenie -no ale teraz zobaczymy jak policja czy straż miejska będzie się popisywać choć jak znam życie wątpię czy na wezwanie ktokolwiek przyjedzie ,a na pewno nie na tyle szybko by zareagować ,więc zostawiając autko rosnąć będzie adrenalina kierowcy a po paru miesiącach stare wróci czyli nic się dziać nie będzie !obym się mylił .A jest to kary godne jak widzi się pełnosprawnych parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych ,czy parkowanie ciężarówek na uliczkach osiedlowych do tego nie przygotowanych ,itd.Czas pokaże jak to będzie w praniu !
Co by nie pisać to czas najwyższy by odpowiednie służby interweniowały wszędzie gdzie są ulice czy parkingi użyteczności publicznej bo tłumaczenie wcześniejsze że nie mogą bo to ulica osiedlowa czy parking sklepowy było tak głupie i idiotyczne że znajomego Niemca ubawiły do łez i mimo że tłumaczyłem nie mógł zrozumieć dlaczego Policja nie interweniuje bo fakt u nich jest to nie do pomyślenia ,a mandaty tak wysokie że strach się bać i nie ma znaczenia czy ulica osiedlowa czy parking przed marketem .A tu nie dość że brak interwencji to głupie ... rozwiń
Avatar
5604 / 29 lipca 2009 o 12:38
0
123 napisał:
W/w przepisy powinny obowiązywać od - z a r a z !!!!! Uliczki osiedlowe stały się parkingiem ciężarówek, sam. dostawczych itp.pwyżej masy 3,5t. A chodniki i zieleń jest notorycznie rozjeżdżana przez firmy kurierskie, dostawców płodów rolnych. Jak wyglądają nawierzchnie tych ulic i chodników???,zapraszam na ul. Tymiankową!!!!

Wjeżdża na tę ulice kto chce....!!!! Ktoś "zadbał" o znaki zakazu zatrzymywania i ograniczenia co do ładowności wjeżdżających aut.....i po prostu je usunął!!!! Dobrze, że pozostał znak - uwaga piesi i dzieci, ale jest mało widoczny i stoi w niewłaściwym miejscu.

Wjeżdża na tę ulice kto chce....!!!! Ktoś "zadbał" o znaki zakazu zatrzymywania i ograniczenia co do ładowności wjeżdżających aut.....i po prostu je usunął!!!! Dobrze, że pozostał znak - uwaga piesi i dzieci, ale jest mało widoczny i stoi w niewłaściwym miejscu. rozwiń
Avatar
hel / 29 lipca 2009 o 10:12
0
Ciekawe czy parkingi przed marketami i tym podobne gdzie będą miały zastosowanie nowe przepisy ruchu drogowego będą prawidłowo oznakowane (znaki pionowe a nie tylko znaki poziome - które bez znaków pionowych są nic nie warte)
Avatar
~Łukowianin~ / 29 lipca 2009 o 09:42
0
Ciekawe czy nowe przepisy będa dotyczyły policjantów po służbie? Wczoraj w Łukowie,na Osiedlu Sienkiewicza policjant zaparkował swoje Audi na chodniku,ponieważ tam było trochę cienia,a piesi musieli chodzić ulicą.
Avatar
123 / 29 lipca 2009 o 09:39
0
W/w przepisy powinny obowiązywać od - z a r a z !!!!! Uliczki osiedlowe stały się parkingiem ciężarówek, sam. dostawczych itp.pwyżej masy 3,5t. A chodniki i zieleń jest notorycznie rozjeżdżana przez firmy kurierskie, dostawców płodów rolnych. Jak wyglądają nawierzchnie tych ulic i chodników???,zapraszam na ul. Tymiankową!!!!
Avatar
LL49 / 21 października 2009 o 22:33
0
Mam pytanie do zarządcow terenów/spoldzielnie/kiedy zaczą usuwać stare nieużywane samochody stojące latami na ciasnych osiedlowych parkingach?Wydaje mi się,że ich właściciele/może nie żyją/ sami nie wiedzą co zrobić.Proponuję naliczać takim hobbystom jakięś koszty.Wtedy może dotarło by do pustych łbów jakieś światełko.U mnie np.stoi DWA złomy.nikt tym się nie przejmuje.
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2009 o 09:09
0
Niedługo w wc też będzie można spodziewać się kontroli, czy aby nie za rzadkie....
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2009 o 23:57
0
skoro policja będzie mogła wjechać na parking i wlepić mandat za niezapalone światła w działąjącym samochodzie niezapięte pasy przy jeździe po parkingu i może będzie mogła też wjechać Ci na posesję sprawdzając Twoją trzeźwość. proponuję postawić mi kamerę i fotoradar koło domu najlepiej przy bramie:) Państwo policyjne to najlepsze rozwiązanie nauczy nas kultury bo w końcu kto bierze pieniądze za mandaty ?????
Avatar
~Zbyszek~ / 29 lipca 2009 o 21:36
0
Z zajmowaniem miejsc oznaczonych koperta dla niepelnosprawnych przez pojazdy nieuprawnione to w ogole problem w calym miescie nie tylko przed hipermarketami.Czesc kierowcow porobila sobie kolorowe xero zezwolen na parkowanie dla niepelnosprawnych.Umieszcza je za szyba swego auta i parkuje na kopertach.Tego nikt nie sprawdza,a przeciez kazde zezwolenie ma na odwrocie zdjecie osoby uprawnionej,.Wystarczy zaczac kontrolowac parkujacych na miejscach dla niepelnosprawnych i...trzeba bedzie wszczac sprawy o podrobienie lub przerobienie dokumentu,a to przestepstwo scigane z urzedu.
Avatar
Gość / 29 lipca 2009 o 17:04
0
hel napisał:
Ciekawe czy parkingi przed marketami i tym podobne gdzie będą miały zastosowanie nowe przepisy ruchu drogowego będą prawidłowo oznakowane (znaki pionowe a nie tylko znaki poziome - które bez znaków pionowych są nic nie warte)
Przed Marketami w Lublinie jeżeli parking jest czynny to są oznakowane prawidłowo są i pionowe i poziome znaki na kopercie więc sklepy typu L,Clerk ,Tesco ,Lidl ,Obi i wiele innych mniejszych czy nawet nie należących do sieci jak Hurtownie takie oznaczenia mają i są to prawidłowo oznakowane miejsca więc tylko idzie o ich respektowanie czy egzekucję dla niesfornych przez odholowanie np.
Przed Marketami w Lublinie jeżeli parking jest czynny to są oznakowane prawidłowo są i pionowe i poziome znaki na kopercie więc sklepy typu L,Clerk ,Tesco ,Lidl ,Obi i wiele innych mniejszych czy nawet nie należących do sieci jak Hurtownie takie oznaczenia mają i są to prawidłowo oznakowane miejsca więc tylko idzie o ich respektowanie czy egzekucję dla niesfornych przez odholowanie np. rozwiń
Avatar
beduin / 29 lipca 2009 o 16:52
0
Co by nie pisać to czas najwyższy by odpowiednie służby interweniowały wszędzie gdzie są ulice czy parkingi użyteczności publicznej bo tłumaczenie wcześniejsze że nie mogą bo to ulica osiedlowa czy parking sklepowy było tak głupie i idiotyczne że znajomego Niemca ubawiły do łez i mimo że tłumaczyłem nie mógł zrozumieć dlaczego Policja nie interweniuje bo fakt u nich jest to nie do pomyślenia ,a mandaty tak wysokie że strach się bać i nie ma znaczenia czy ulica osiedlowa czy parking przed marketem .A tu nie dość że brak interwencji to głupie tłumaczenie -no ale teraz zobaczymy jak policja czy straż miejska będzie się popisywać choć jak znam życie wątpię czy na wezwanie ktokolwiek przyjedzie ,a na pewno nie na tyle szybko by zareagować ,więc zostawiając autko rosnąć będzie adrenalina kierowcy a po paru miesiącach stare wróci czyli nic się dziać nie będzie !obym się mylił .A jest to kary godne jak widzi się pełnosprawnych parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych ,czy parkowanie ciężarówek na uliczkach osiedlowych do tego nie przygotowanych ,itd.Czas pokaże jak to będzie w praniu !
Co by nie pisać to czas najwyższy by odpowiednie służby interweniowały wszędzie gdzie są ulice czy parkingi użyteczności publicznej bo tłumaczenie wcześniejsze że nie mogą bo to ulica osiedlowa czy parking sklepowy było tak głupie i idiotyczne że znajomego Niemca ubawiły do łez i mimo że tłumaczyłem nie mógł zrozumieć dlaczego Policja nie interweniuje bo fakt u nich jest to nie do pomyślenia ,a mandaty tak wysokie że strach się bać i nie ma znaczenia czy ulica osiedlowa czy parking przed marketem .A tu nie dość że brak interwencji to głupie ... rozwiń
Avatar
5604 / 29 lipca 2009 o 12:38
0
123 napisał:
W/w przepisy powinny obowiązywać od - z a r a z !!!!! Uliczki osiedlowe stały się parkingiem ciężarówek, sam. dostawczych itp.pwyżej masy 3,5t. A chodniki i zieleń jest notorycznie rozjeżdżana przez firmy kurierskie, dostawców płodów rolnych. Jak wyglądają nawierzchnie tych ulic i chodników???,zapraszam na ul. Tymiankową!!!!

Wjeżdża na tę ulice kto chce....!!!! Ktoś "zadbał" o znaki zakazu zatrzymywania i ograniczenia co do ładowności wjeżdżających aut.....i po prostu je usunął!!!! Dobrze, że pozostał znak - uwaga piesi i dzieci, ale jest mało widoczny i stoi w niewłaściwym miejscu.

Wjeżdża na tę ulice kto chce....!!!! Ktoś "zadbał" o znaki zakazu zatrzymywania i ograniczenia co do ładowności wjeżdżających aut.....i po prostu je usunął!!!! Dobrze, że pozostał znak - uwaga piesi i dzieci, ale jest mało widoczny i stoi w niewłaściwym miejscu. rozwiń
Avatar
hel / 29 lipca 2009 o 10:12
0
Ciekawe czy parkingi przed marketami i tym podobne gdzie będą miały zastosowanie nowe przepisy ruchu drogowego będą prawidłowo oznakowane (znaki pionowe a nie tylko znaki poziome - które bez znaków pionowych są nic nie warte)
Avatar
~Łukowianin~ / 29 lipca 2009 o 09:42
0
Ciekawe czy nowe przepisy będa dotyczyły policjantów po służbie? Wczoraj w Łukowie,na Osiedlu Sienkiewicza policjant zaparkował swoje Audi na chodniku,ponieważ tam było trochę cienia,a piesi musieli chodzić ulicą.
Avatar
123 / 29 lipca 2009 o 09:39
0
W/w przepisy powinny obowiązywać od - z a r a z !!!!! Uliczki osiedlowe stały się parkingiem ciężarówek, sam. dostawczych itp.pwyżej masy 3,5t. A chodniki i zieleń jest notorycznie rozjeżdżana przez firmy kurierskie, dostawców płodów rolnych. Jak wyglądają nawierzchnie tych ulic i chodników???,zapraszam na ul. Tymiankową!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto]
alarm24

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto] 8 0

Tego pasażerowie, którzy czekali na stacji Chełm Miasto na pociąg TLK „Ogiński”, się nie spodziewali. W poniedziałek przed południem na peronie zatrzymał się chyba najkrótszy w historii spółki PKP Intercity skład – lokomotywa z jednym wagonem

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim 0 2

Znana nad Bałtykiem i na zachodzie Polski sieć franczyzowa Stara Pączkarnia trafi do nas. Pierwszych smakołyków będzie można spróbować pod koniec miesiąca  

Kierowca MPK Lublin wpatrzony w telefon. "Zauważyłem, że patrzy nie na ulicę tylko poniżej"

Kierowca MPK Lublin wpatrzony w telefon. "Zauważyłem, że patrzy nie na ulicę tylko poniżej" 39 8

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową
film

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową 0 0

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy 19 6

W środę unieważniony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu odwodnienia toru żużlowego na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 14 10

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 12 2

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 2 8

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 2

Tarnów. Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 25 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie
galeria

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 56 15

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

Jest termin pierwszej sesji Rady Miasta Lublin i ślubowania prezydenta