Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2015 r.
14:28

Koniec z reklamami szpecącymi Lublin? Miasto chce wprowadzić nowe reguły

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 8 A A
Ul. Lubomelska<br />
Ul. Lubomelska

Opracowanie reguł dotyczących umieszczania reklam na terenie miasta zapowiada Ratusz. Spisaniem tych zasad ma się zająć zespół, który powinien być powołany jeszcze w sierpniu. Ale na zniknięcie szpetnych reklam możemy poczekać... nawet dwa lata

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skrzyżowania szczelnie otoczone ścianami z billboardów, reklamy tabletów na komunię, później kiełbas na grilla, a już niebawem zeszytów, tornistrów i temperówek. Na ulicach, na tle zabytków, gdzie tylko się da. I to od lat. Szansę na rozprawienie się z tym reklamowym śmietnikiem dała samorządom uchwalona niedawno ustawa krajobrazowa, która w życie wejdzie za nieco ponad miesiąc. Ale jej efekty odczujemy nieprędko.

Po pierwsze miasto powinno ustalić reguły umieszczania reklam, elementów małej architektury i ogrodzeń. Taki spis musi mieć formę uchwały Rady Miasta. – Przewidujemy, że uchwała zapadnie za rok – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Zacznie obowiązywać rok po uchwaleniu.

Dlaczego ustalanie reguł będzie trwać tak długo? – Będą one podlegały uzgodnieniom z różnymi instytucjami w podobny sposób jak plany zagospodarowania przestrzennego, konieczne będą też konsultacje społeczne. Jeszcze w tym miesiącu prezydent powoła zespół zadaniowy, który będzie miał wypracować rozwiązania dla całego miasta – wyjaśnia Bobowska. A tu trzeba dodać, że obostrzenia dotyczące umieszczania reklam mogą być różnicowane w zależności od rejonu Lublina, tzn. inne dla bezpośrednich okolic Starego Miasta, a inne dla odległych blokowisk.

Jak dotąd miasto zebrało „szereg materiałów diagnostycznych”. Niektóre są gotowe już od kilku lat, jak choćby sporządzone na zlecenie magistratu w 2011 r. Studium Wartości Widokowych. Jego autorzy wykonali 9900 zdjęć z samochodów i rowerów, 1100 panoramicznych ujęć z Wieży Trynitarskiej wykonywanych przy różnym świetle oraz 2600 zdjęć lotniczych.

Już wtedy autorzy dokumentu wskazywali to, co zbyt brutalnie wdziera się w miejski krajobraz. Wytykali m.in. bilboardy przy al. Tysiąclecia, które zasłaniają widok na zabytkową cerkiew, pylony z logo Makro i McDonald’s dominujące w panoramie oglądanej z al. Witosa, czy też pstrokaciznę reklam między al. Unii Lubelskiej a Zamojską.

Ustawa krajobrazowa pozwoli również miastu na wprowadzenie opłaty reklamowej, której czterdziestokrotnością byłaby kara za umieszczanie reklam wbrew zasadom określonym miejską uchwałą.

Ul. Unicka (Fot. Maciej Kaczanowski)
Ul. Unicka (Fot. Maciej Kaczanowski)
Czytaj więcej o:

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 19:00
0
Wreszcie. Trzymam kciuki za jak najszybsze wprowadzenie zmian, bo z tymi tysiącami pstrokatych szmat wyglądamy bardziej jak miast z Bangladeszu niż z Europy.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 08:27
0
żuk i jego kolesie nie będą mi rozkazywać co mogę robić z moją własnością, Jak na Al. Unii Lubelskiej żuk przyczepił do słupów trakcyjnych reklamę z trzyletnim wyprzedzeniem to nikomu nie przeszkadzały zwisające, porwane kawałki płótna. Bo zrobił to " odpowiedni" działacz z kręgu nieudacznika
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 20:46
0
A kiedy usuną reklamę - plakat wyborczy z panią Sprawką który dynda od pół roku przy ul. Związkowej??
Avatar
jacek / 5 sierpnia 2015 o 19:14
0

Ale z jakiej racji mamy miastu znów płacić jakąś opłatę reklamową? Moja prywatna działka to mogę sobie powiesić baner w granicach rozsądku bo płacę podatek od nieruchomości. Ciekawe który łeb to wymyślił? Szumlakowa? dychę przygarnęła i jeszcze mało?

I co z tego, że działka jest prywatna? W prywatnym domu czy mieszkaniu nie możesz robić wszystkiego. A jak twój sąsiad zacznie spalać śmieci na działce i smrodzić to co? Przestrzeń jest publiczna i wszyscy powinni o nią odbać.

I co z tego, że działka jest prywatna? W prywatnym domu czy mieszkaniu nie możesz robić wszystkiego. A jak twój sąsiad zacznie spalać śmieci na działce i smrodzić to co? Przestrzeń jest publiczna i wszyscy powinni o nią odbać.

rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 18:54
0
Ale z jakiej racji mamy miastu znów płacić jakąś opłatę reklamową? Moja prywatna działka to mogę sobie powiesić baner w granicach rozsądku bo płacę podatek od nieruchomości. Ciekawe który łeb to wymyślił? Szumlakowa? dychę przygarnęła i jeszcze mało?
Avatar
jon / 5 sierpnia 2015 o 18:29
0

No w końcu! Z tymi reklamami to miasto wygląda jak jeden wielki śmietnik

i z tymi reklamami jest ładniej ?

Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 17:18
0
Pewne reklamy powinny zniknąć ale dzięki większości chwała bo zakrywają przynajmniej szpetne fragmenty miasta lub po prostu śmietnik
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 17:14
0
No w końcu! Z tymi reklamami to miasto wygląda jak jeden wielki śmietnik
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 19:00
0
Wreszcie. Trzymam kciuki za jak najszybsze wprowadzenie zmian, bo z tymi tysiącami pstrokatych szmat wyglądamy bardziej jak miast z Bangladeszu niż z Europy.
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2015 o 08:27
0
żuk i jego kolesie nie będą mi rozkazywać co mogę robić z moją własnością, Jak na Al. Unii Lubelskiej żuk przyczepił do słupów trakcyjnych reklamę z trzyletnim wyprzedzeniem to nikomu nie przeszkadzały zwisające, porwane kawałki płótna. Bo zrobił to " odpowiedni" działacz z kręgu nieudacznika
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 20:46
0
A kiedy usuną reklamę - plakat wyborczy z panią Sprawką który dynda od pół roku przy ul. Związkowej??
Avatar
jacek / 5 sierpnia 2015 o 19:14
0

Ale z jakiej racji mamy miastu znów płacić jakąś opłatę reklamową? Moja prywatna działka to mogę sobie powiesić baner w granicach rozsądku bo płacę podatek od nieruchomości. Ciekawe który łeb to wymyślił? Szumlakowa? dychę przygarnęła i jeszcze mało?

I co z tego, że działka jest prywatna? W prywatnym domu czy mieszkaniu nie możesz robić wszystkiego. A jak twój sąsiad zacznie spalać śmieci na działce i smrodzić to co? Przestrzeń jest publiczna i wszyscy powinni o nią odbać.

I co z tego, że działka jest prywatna? W prywatnym domu czy mieszkaniu nie możesz robić wszystkiego. A jak twój sąsiad zacznie spalać śmieci na działce i smrodzić to co? Przestrzeń jest publiczna i wszyscy powinni o nią odbać.

rozwiń
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 18:54
0
Ale z jakiej racji mamy miastu znów płacić jakąś opłatę reklamową? Moja prywatna działka to mogę sobie powiesić baner w granicach rozsądku bo płacę podatek od nieruchomości. Ciekawe który łeb to wymyślił? Szumlakowa? dychę przygarnęła i jeszcze mało?
Avatar
jon / 5 sierpnia 2015 o 18:29
0

No w końcu! Z tymi reklamami to miasto wygląda jak jeden wielki śmietnik

i z tymi reklamami jest ładniej ?

Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 17:18
0
Pewne reklamy powinny zniknąć ale dzięki większości chwała bo zakrywają przynajmniej szpetne fragmenty miasta lub po prostu śmietnik
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2015 o 17:14
0
No w końcu! Z tymi reklamami to miasto wygląda jak jeden wielki śmietnik
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 29 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!