Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2020 r.
10:54

Koronawirus: Wierni zostali w domach. Kościoły w Lublinie świeciły pustkami

66 27 A A
W kościele pw. św. Andrzej Boboli na Czechowie w Lublinie w mszy o godz. 11 wzięła udział garstka wiernych. Ale internetową transmisję nabożeństwa z godz. 9.30 oglądało, według proboszcza, ponad tysiąc wiernych.
W kościele pw. św. Andrzej Boboli na Czechowie w Lublinie w mszy o godz. 11 wzięła udział garstka wiernych. Ale internetową transmisję nabożeństwa z godz. 9.30 oglądało, według proboszcza, ponad tysiąc wiernych. (fot. Maciej Kaczanowski)

Msze święte w internecie lub przy współudziale kilku, co najwyżej kilkudziesięciu wiernych. Lublinianie ze zrozumieniem podeszli do wytycznych, by w mszach nie uczestniczyło jednocześnie więcej niż 50 osób

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nikt się nie spodziewał, że znak pokoju, na który będziemy chcieli zwrócić szczególną uwagę i nacisk, będzie przekazany tylko przez serdecznie skinienie głowy, uśmiech, życzliwe spojrzenie. Miał być bardzo braterski uścisk dłoni. Nikt jeszcze tydzień temu nie pomyślał, że będzie ograniczona liczba wiernych na mszy. Tym bardziej przez te trudne warunki zewnętrzne mamy sobie uświadomić co oznaczają słowa Jezusa, by oddawać cześć Bogu w duchu i prawdzie – mówił na wstępie kazania jeden z kapłanów z parafii archikatedralnej.

– Wierni bardzo dojrzale podeszli do problemu i większość została w domach – potwierdził ks. Mirosław Ładniak, proboszcz parafii pw. św. Andrzej Boboli na lubelskim Czechowie. – Na wszystkich mszach świętych jest poniżej 50 osób – relacjonował w niedzielę.
U „Boboli” wierni mogli wejść do kościoła tylko jednym wejściem, przy którym stał kapłan i liczył wchodzące do świątyni osoby. W tym kościele na mszy dla najmłodszych, o godz. 11 było, nieco ponad 20 osób.

– Pozdrawiam tych, którzy się łączą z nami przez internet, zwłaszcza dzieci, dla których jest dedykowana ta msza – zaznaczył ks. Andrzej Jargieło, wikariusz w parafii przy ul. Paderewskiego.

– Chciałem pomodlić się w kościele, dlatego przyszedłem. Nie boję się choroby – mówi jeden z parafian, który uczestniczył w mszy św.

W podlubelskich Jakubowicach Konińskich na mszy św. o godz. 11 było zalewie 6 osób, a w lubelskiej archikatedrze na nabożeństwie o godz. 11.30 – 14 osób.

Większość modliła się za pośrednictwem radia i telewizji lub internetu. – W naszej transmisji online z mszy św. o godz. 9.30 wzięło udział ponad tysiąc osób – relacjonował proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. – Świadczy to o ogromnej dojrzałości i odpowiedzialności naszych parafian. Ci, którzy przyszli do kościoła, siadali z dala od siebie.

W lubelskim kościele św. Józefa przy ul. Filaretów wierni, którzy przyszli na niedzielną mszę św., obejrzeli najpierw filmik instruktażowy, jak prawidłowo przyjąć komunię św. na rękę. „Nie całujemy hostii, nie klękamy, aby ją przyjąć....” – radził lektor.

– Komunię spożywamy prawą dłonią, przy kapłanie. Nie odchodzimy – przypomniał jeszcze raz tuż przez rozpoczęciem mszy św. o godz. 10 proboszcz ks. Adam Bab. Parafia, którą kieruje, także transmitowała mszę św. za pośrednictwem internetu.

Nie we wszystkich jednak kościołach można było się pomodlić w niedzielę. „Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne” od soboty zamknięta jest bazylika lubelskich dominikanów. Zakonnicy otwarcie przyznają, że nie są „w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzeń do nie więcej niż 50 osób.”

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OWSIAK SPRAWDZAMY / 16 marca 2020 r. o 11:54
+13
a propos  OWSIAK - WOŚP - ZBIERAlI POD KOŚCIOŁAMI KASĘ  - GDZIE SĄ RESPIRATORY Z TYCH PIENIEDZY ???
Avatar
Gość / 16 marca 2020 r. o 11:55
+7
Katolicy są jak widać odpowiedzialni w przeciwieństwie do hien z PO i ZSL, którzy dla koryta sprzedadzą własną matkę i własnego ojca. To jest zwyczajna patologia.
Avatar
gonić lewactwo / 16 marca 2020 r. o 11:15
+7
Katolicy są jak widać odpowiedzialni w przeciwieństwie do hien z PO i ZSL, którzy dla koryta sprzedadzą własną matkę i własnego ojca. To jest zwyczajna patologia.
Avatar
Ja / 16 marca 2020 r. o 11:04
+7
"– Chciałem pomodlić się w kościele, dlatego przyszedłem. Nie boję się choroby – mówi jeden z parafian, który uczestniczył w mszy św." Później przez takiego inni się boją czy nie zlapią wirusa.
Avatar
Gość / 16 marca 2020 r. o 11:18
+3
Profesror nauk medycznych grodzki - czy już się umył po powrocie z Włoch?
Avatar
Didi / 16 marca 2020 r. o 13:53
+2
Co wy macie z tym kościołem taki problem? Nie chcesz nie idziesz
Avatar
Sw / 16 marca 2020 r. o 12:08
+2
Owsik oddaj nasze pieniądze na walkę z wirusem.
 A kiedy JO zbierał na wirusa? Co za banda popaprańców
Avatar
Katolik / 16 marca 2020 r. o 13:39
+1
Zakaz zgromadzeń do 5 -osób!!!!!!!
Avatar
jak kiedyś / 16 marca 2020 r. o 11:35
+1
Mam nadzieję, że chorzy, którym krzyż przeszkadza, nie pozwolą się położyć w sali szpitala, gdzie jest krzyż, ani leczyć przez lekarza katolika oraz poddawać opiece wierzącej pielęgniarki. Pozostaną w salach wyposażonych przez Owsiaka i pod respiratorami zakupionymi przez Owsiaka, w lecznicach obsługiwanych przez ateistów. Na zdrowie!
Mam nadzieję, że katolicy przestaną korzystać z państwowej służby zdrowia, szczepionek, leków itp. Przecież wystarczy modlitwa, kóra zabija wirusy, leczy choroby i eliminuje wszelkie zło na tym świecie.
 Demokracja! Nas jest więcej. Wy leczcie się w lecznicach partyjnych. Już tak kiedyś było.
 Demokracja! Nas jest więcej. Wy leczcie się w lecznicach partyjnych. Już tak kiedyś było. rozwiń
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 10:01
0
Oto Polska właśnie. Z waszych wypowiedzi bije głupota, jad i nienawiść. To typowo katolickie i polskie. Nawet zaraza nie wyeliminuje "zarazy nienawiści".Tak trzymać, a sami się pozabijamy. Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 10:01
0
Oto Polska właśnie. Z waszych wypowiedzi bije głupota, jad i nienawiść. To typowo katolickie i polskie. Nawet zaraza nie wyeliminuje "zarazy nienawiści".Tak trzymać, a sami się pozabijamy. Pozdrawiam.
Avatar
hihi / 16 marca 2020 r. o 14:07
0
Mam nadzieję, że chorzy, którym krzyż przeszkadza, nie pozwolą się położyć w sali szpitala, gdzie jest krzyż, ani leczyć przez lekarza katolika oraz poddawać opiece wierzącej pielęgniarki. Pozostaną w salach wyposażonych przez Owsiaka i pod respiratorami zakupionymi przez Owsiaka, w lecznicach obsługiwanych przez ateistów. Na zdrowie!
Mam nadzieję, że katolicy przestaną korzystać z państwowej służby zdrowia, szczepionek, leków itp. Przecież wystarczy modlitwa, kóra zabija wirusy, leczy choroby i eliminuje wszelkie zło na tym świecie.
Demokracja! Nas jest więcej. Wy leczcie się w lecznicach partyjnych. Już tak kiedyś było.
Nieprawda! Katole w Polsce są w zdecydowanej mniejszości. To 15-20% polskiego społeczeństwa. Zdecydowana większość  Polaków to ateiści! Kwestia czasu jak nikt nie będzie chrzcil dzieci, a ksiądz na pogrzebie będzie rzadkim wyjątkiem.
 Aleś się rozpędził! :) Wyhamuj, bo ci skali zabraknie :) 
 Aleś się rozpędził! :) Wyhamuj, bo ci skali zabraknie :)  rozwiń
Avatar
Didi / 16 marca 2020 r. o 13:55
0
W szpitalach tłumoku 
Avatar
Didi / 16 marca 2020 r. o 13:53
+2
Co wy macie z tym kościołem taki problem? Nie chcesz nie idziesz
Avatar
Katolik / 16 marca 2020 r. o 13:39
0
Ludzie, nikt Wam nie każe chodzić do Kościoła, nie podoba się Wam w Polsce to wyjeżdzajcie stąd do Arabi Saudyjckiej, Sudanu, Nigerii itd.  Zauważcie, że jak na razie tylko w Polsce nie dochodzi do zamachów terrorystycznych na tle religijnym. Wyzbywanie się korzeni chrześcijaństwa to zielone światło dla islamu.  
Avatar
Katolik / 16 marca 2020 r. o 13:39
+1
Zakaz zgromadzeń do 5 -osób!!!!!!!
Avatar
Waldek / 16 marca 2020 r. o 13:13
-10
Właśnie usunąłem z grobu dziadków krzyże. Byli katolkami, ale to byli prości ludzie ze  wsi co mieli 5 klas skończone. Wszystkich moich znajomych wzywam żeby uczynili to samo. Mojej matce (katoliczce) już zapowiedziałem, że jeżeli umrze przede mną to nie będzie mieć katolickiego pogrzebu.  Choćby nawet chciała! Nienawidzę kościoła i czarnych! 
Avatar
działacz Lewicy / 16 marca 2020 r. o 13:08
-4
Mam nadzieję, że chorzy, którym krzyż przeszkadza, nie pozwolą się położyć w sali szpitala, gdzie jest krzyż, ani leczyć przez lekarza katolika oraz poddawać opiece wierzącej pielęgniarki. Pozostaną w salach wyposażonych przez Owsiaka i pod respiratorami zakupionymi przez Owsiaka, w lecznicach obsługiwanych przez ateistów. Na zdrowie!
Mam nadzieję, że katolicy przestaną korzystać z państwowej służby zdrowia, szczepionek, leków itp. Przecież wystarczy modlitwa, kóra zabija wirusy, leczy choroby i eliminuje wszelkie zło na tym świecie.
Demokracja! Nas jest więcej. Wy leczcie się w lecznicach partyjnych. Już tak kiedyś było.
 Nieprawda! Katole w Polsce są w zdecydowanej mniejszości. To 15-20% polskiego społeczeństwa. Zdecydowana większość  Polaków to ateiści! Kwestia czasu jak nikt nie będzie chrzcil dzieci, a ksiądz na pogrzebie będzie rzadkim wyjątkiem. 
 Nieprawda! Katole w Polsce są w zdecydowanej mniejszości. To 15-20% polskiego społeczeństwa. Zdecydowana większość  Polaków to ateiści! Kwestia czasu jak nikt nie będzie chrzcil dzieci, a ksiądz na pogrzebie będzie rzadkim wyjątkiem.  rozwiń
Avatar
Wielejebny / 16 marca 2020 r. o 12:54
-2
"Nie zważając na zalecenia pozostania w domu, KOD zorganizował demonstracje pod Pałacem Prezydenckim"
 Moze wkoncu zdechną ci kodopojebcy ,czas najwyzszy. Poklepie ich wtedy po plecach jak kidawa :-)
Avatar
LEWACTWO MAX DEGERACJA / 16 marca 2020 r. o 12:41
-1
"Nie zważając na zalecenia pozostania w domu, KOD zorganizował demonstracje pod Pałacem Prezydenckim"
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Policjanci z Włodawy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy ukrywali się przed organami ścigania. Jeden z nich, 22-latek z gm. Stary Brus, spędzi w więzieniu aż 4 lata.

Matura 2020. Za trzy dni rozpoczyna się maraton maturalny. Inny niż wszystkie dotychczas

Matura 2020. Za trzy dni rozpoczyna się maraton maturalny. Inny niż wszystkie dotychczas

W poniedziałek rozpocznie się maraton maturalny. Egzaminy będą prowadzone aż do 24 czerwca. W tym roku wszystko jest inaczej

Wystawa "Niedokończone historie" w Kazimierzu Dolnym
8 czerwca 2020, 19:00

Wystawa "Niedokończone historie" w Kazimierzu Dolnym

W poniedziałek, 8 czerwca o godz. 19 w siedzibie Fundacji KZMRZ w Kazimierzu Dolnym (ul. Tyszkiewicza 24) odbędzie się wernisaż wystawy "Niedokończone historie" Bartosza Kokosińskiego.

Prezydent Lublina zapowiada spotkanie z obrońcami drzew z ul. Lipowej
galeria
film

Prezydent Lublina zapowiada spotkanie z obrońcami drzew z ul. Lipowej

Na poniedziałek zapowiedziane zostało spotkanie władz miasta z protestującymi mieszkańcami ul. Lipowej, którzy nie zgadzają się na usuwanie drzew w związku z przebudową ich ulicy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!