Prezentacja nowego portalu, piknik edukacyjny, sesja naukowa – to główne punkty dwudniowych, lubelskich obchodów 95-lecia powstania Korpusu Ochrony Pogranicza, które rozpoczęły się w środę.
Korpus Ochrony Pogranicza to formacja, której II Rzeczpospolita Polska zawdzięcza wiele. – KOP istniał przez 15 lat. W ciągu tego czasu stał na straży wschodnich rubieży, przyczyniał się do rozwoju regionów kresowych, by na końcu dzielnie stanąć przeciw sowieckiej nawale – mówi Dawid Florczak, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. IPN wraz z Komendą Główną Straży Granicznej są organizatorami uroczystości rocznicowych.
Uruchomiony wczoraj portal kop.ipn.gov.pl przygotowali specjaliści IPN z Lublina i Białegostoku. Na portalu umieszczono tysiące zdjęć żołnierzy i ich rodzin, oryginalne nagrania rozkazów oraz interaktywną mapę przedwojennych placówek granicznych.
Dziś spadkobierczynią tradycji Korpusu jest Straż Graniczna. – Nadbużański Oddział Straży Granicznej, to największa jednostka w strukturach SG – mówi gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, dowódca NOSG w Chełmie. – Pracujemy na najdłuższym i najcięższym odcinku granicy UE.
Na placu Teatralnym w Lublinie SG wystawiła swój sprzęt, pochwaliła się też psem służbowym z placówki na lotnisku w Świdniku. – Jera ma 8 lat i z sukcesami szuka materiałów wybuchowych i broni – powiedział nam przewodnik psa.
Spore zainteresowanie wzbudził pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej w historycznych mundurach KOP.
Na czwartek (w godz. 10-12, IPN przy ul. Wodopojnej) zaplanowano konferencję popularnonaukową organizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.